Wakacje kamperem 2019 – podsumowanie naszego 7 tyg euro trip

Wakacje kamperem 2019 – podsumowanie naszego 7 tyg euro trip

To były piękne wakacje, z których wspomnienia zostaną nam na długo. Pierwsze w piątkę, pierwsze naszym (a nie wynajętym kamperem), a do tego zupełnie poza planem. Wyszedł z tego cudowny euro trip. Dotarliśmy aż do Portugalii (która na zauroczyła) choć przecież tego nie było w planie. Zapraszam na podsumowanie naszych wakacji kamperem. O tym ile przejechaliśmy, gdzie byliśmy i gdzie podobało nam się najbardziej.

Każdego roku, zimą, lubię planować nasze wakacje. Snuć plany, wytyczać jakieś cele. Tym razem miało być trochę inaczej, bo jednak na wiosnę pojawiło się na świecie nasze wyczekane, trzecie dziecko. No, ale okazało się, że podróże to on ma we krwi, więc na początku lipca spakowaliśmy naszego kampera i ruszyliśmy trasę.

Plan był by zobaczyć Prowansję, nie miałam pewności czy zdążymy na kwitnienie lawendy, ale bardzo chciałam zobaczyć to na żywo. A potem miały być Włochy. Jak widać fajnie jest planować, ale jeszcze fajniej te plany zmieniać :) O planach trochę tutaj.

Aha, o kosztach jeszcze będzie, tutaj podlinkuję podsumowanie wydatków jak tylko do końca spiszę. Na pewno trochę przekroczyliśmy założony budżet. Francji niedoszacowałam, przyznaję, ale resztę całkiem nieźle wyliczyłam na podstawie podsumowań z ubiegłych lat (tutaj podliczenia kosztów wakacji z poprzednich).

W każdym razie to były szalone, piękne, rodzinne wakacje. Zobaczyliśmy Prowansję i jeszcze kawałek południa Francji, która raczyła nas najlepszymi bezami i najdroższymi rachunkami, północną Hiszpanię, która oczarowała nas przyrodniczo, północną Portugalię, która rozkochała nas po całości, a tamtejsza kawa sprawiła, że świat był jeszcze piękniejszy, a na deser absolutnie nierozsądnie zobaczyliśmy jeszcze trochę północnych Włoch, bo chcieliśmy zjeść lody :)

Zakup kampera był super decyzją, trochę szaloną, ale nie zawiódł nas ten domek na kółkach ani razu. A dawaliśmy mu strasznie w kość wiecznie górskimi drogami, wspinał się i zjeżdżał, raz podziwialiśmy zachód słońca niemal 1900 mnpm, by innym razem budzić się nad oceanem. Nie miał lekko :)

Mapa naszej podróży
Mapa naszej podróży
Nasz kamper, tutaj Passo del Tonale, Włochy
Nasz kamper, tutaj Passo del Tonale, Włochy

Ile km przejechaliśmy i kto

Ruszyliśmy z Warszawy, jako, że to nasz kamper to nie musieliśmy jechać po odbiór. Spakowaliśmy go i w drogę. Zaczęliśmy od parku przygody w Niemczech, potem kierunek na Francję, dokładniej Prowansję. Następnie wpadliśmy na pomysł, że może pojedziemy do Hiszpanii, a potem gdy już tam byliśmy to głupio było nie skoczyć do Portugalii. Wracając wpadliśmy na pomysł, że jeszcze chce nam się włoskich lodów.

W sumie zrobiliśmy równo (niemal do kilometra) 10 tys km.

Ponad 7 tygodni w podróży, 10 tys km i prawie codziennie pobudka w innym miejscu :)

Załoga to my: rodzina 2+ 3 czyli całkowicie zwariowana ekipa, która czasem dawała do pieca. Ja i Michał wiek wiecznie młody, dzieci prawie 7 lat, 5 lat i najmłodszy podróżnik w chwili wyjazdu niecałe 3 mc.

Gdzie byliśmy?

Polecam Ci nasz pamiętnik z podróży, pisałam głównie wtedy, gdy Michał prowadził. Czasem wieczorami, ale i tak mam okropne zaległości :) Będę dodawać zaległe relacje, bo sama potem chętnie do nich wracam :)

Nasza podróż trwała 50 dni, od 10.07 do 25.08.2019.

Wodospady Monasterio de Piedra, Hiszpania
Wodospady Monasterio de Piedra, Hiszpania
Colorado Provençal de Rustrel, Francja
Colorado Provençal de Rustrel, Francja
Pola lawendy, Francja
Pola lawendy, Francja
Agueda, Portugalia
Agueda, Portugalia
Galicja, Hiszpania
Galicja, Hiszpania
Rzeka podziemna, Padirac Cave, Francja
Rzeka podziemna, Padirac Cave, Francja
Monasterio de Piedra, Hiszpania
Monasterio de Piedra, Hiszpania
Santa Margarida Volcano, Hiszpania
Santa Margarida Volcano, Hiszpania

Co nam się podobało?

To najtrudniejsze pytanie, bo gdzie nam się podobało najbardziej? Każde miejsce było wyjątkowe, każde inne i każde zostanie w naszej pamięci na długo. Gdybym jednak miała wymienić dajmy na to 3 miejsca to na pewno ogromne wrażenie zrobiły na mnie pola lawendy, serio, nie rozczarowały mnie, są piękne na żywo, a może i piękniejsze. Bo dochodzi zapach, bzyczenie pszczół i szum lawendy.

Drugie miejsce, które zwaliło mnie z nóg to w Hiszpanii wodospady Monasterio de Piedra, przecudowne miejsce! A spacer za wodospadem zapamiętam na zawsze. Jestem oczarowana i pragnę znaleźć więcej takich miejsc :)

No i miasteczko Piodao w Portugalii, kamienne, z granatowymi drzwiami i okiennicami, urocze, które zrobiło na mnie duże wrażenie, a równie duże zrobiła kręta droga do niego, gdzie musieliśmy się mijać z innymi autami :) Pomijając jednak drogę miasteczko, szczególnie po zmroku wygląda pięknie, ktoś gdzieś napisał, że ma kształt serca. Choć tego się nie dopatrzyłam to i tak jestem zachwycona.

Ogólnie jednak każde miejsce wywarło na mnie duże wrażenie, każde inne. Francja z pięknymi miasteczkami, każde z nich jak z katalogu, w każdym piekarnia z bagietkami i najlepszymi bezami pod słońcem. Północna Hiszpania zaskoczyła nas przyrodniczo, to tutaj były wodospady, szlak z wodospadem nad urwiskiem, piękne miasteczko Rupit z wiszącym mostem czy średniowieczne Besalu. Zaskoczyła nas w każdym calu jeśli chodzi o przyrodę.

No i Portugalia cała. Po prostu wszystko. Każde miasteczko, cudowne szerokie plaże nad oceanem, kafelki i najlepsza kawa oraz pastéis de nata. Agueda, Amarante tak inne, a każde zapamiętam na długo.

Włochy jak zawsze za dobre lody, choć byliśmy tu krótko, to wdrapać się kamperem na wysokość blisko 1900 mnpm było bezcenne :)

W skrócie:

Gdzie mi najbardziej: okolice Sault i Banon gdzie były piękne pola lawendy, Monasterio de Piedra, czyli wielki park z wodospadami, to tutaj był spacer za wodospadem (piękny), Rupit gdzie był wiszący most i trasa na wodospad Salt de Sallent, Piodao, Agueda, a także ciasta w Amarante (te ostatnie 3 to Portugalia).

Gdzie Michałowi: nad oceanem w Portugalii i Prowansja ta część blisko Alp, miasteczko Banon (z pysznym serem).

Gdzie podobało się chłopcom? U małpek (Rocamadour), w jaskini gdzie były nietoperze (Padirac), szukanie flamingów, na szlaku do wodospadu Salt de Sallent, krater wulkanu (Volcà de Santa Margarida), miasteczko z parasolkami (Agueda), miasteczko z ciasteczkami w kształcie siusiaków (Amarante), kolejka (Porto)

Monasterio de Piedra, Hiszpania. Tutaj dokładnie za wodospadem, pięknie tam było
Monasterio de Piedra, Hiszpania. Tutaj dokładnie za wodospadem, pięknie tam było
Dziura w ziemi, czyli Gouffre de Padirac, Francja
Dziura w ziemi, czyli Gouffre de Padirac, Francja
Salt de Sallent i niesamowity widok w dół, Hiszpania
Salt de Sallent i niesamowity widok w dół, Hiszpania
Zachód słońca kanion Verdon, Francja
Zachód słońca kanion Verdon, Francja
Tam daleko były flamingi, rezerwat Camargue, Francja
Tam daleko były flamingi, rezerwat Camargue, Francja
Piodao, bardzo urocze miasteczko, do którego prowadzi bardzo urocza droga (haha), Portugalia
Piodao, bardzo urocze miasteczko, do którego prowadzi bardzo urocza droga (haha), Portugalia
Pola lawendy, Francja oczywiście :)
Pola lawendy, Francja oczywiście :)

A co rozczarowało?

Jakoś nie złapaliśmy tego czegoś z Hiszpanią, nie wiem czy umiem to wytłumaczyć. Z jednej strony bardzo nam się tu podobało, ale brakowało tego czegoś. Może chodzi o jedzenie? We Francji były piekarnie z bułką, bezami. We Włoszech lody i kawa, w Portugalii kawa i babeczki budyniowe, a w Hiszpanii… no właśnie jakoś nie znaleźliśmy. Oczywiście są bary, ba w nich życie toczy się do północy, ale no wiesz, takie do ręki, na szybko :)

Lody
Lody
Portugalska kawa
Portugalska kawa

Co byśmy zmienili?

Na pewno inaczej zaplanowalibyśmy drogę powrotną. Na pewno! Gdyż autostrady we Francji spłukały nas nieziemsko, jednego dnia zapłaciliśmy za same przejazdy ok. 200 euro, zatem zdecydowanie to bym zmieniła. Z Francją jest tak, że jak jeździć od miasteczka do miasteczka, delektujesz się to masz mniejsze drogi za free, cudowne (chyba najlepsze) darmowe postoje, miłych ludzi, pyszne wypieki itd., ale jeśli chcesz Francję przejechać szybko to musisz płacić. Zatem kolejnym razem będzie wolniej :)

Gdzie chcielibyśmy wrócić

Do Portugalii. Ahhh czemu ona jest tak daleko? Nie wiem jak to zrobić by znaleźć się tam zimą, bo przecież sam dojazd zajmuje dużo czasu. Zatem nie wiem jeszcze kiedy, ale tam wrócimy, by zobaczyć południe Portugalii, by mieć więcej czasu na niespieszną kawę, by delektować się przestawionym o godzinę czasem (w końcu nie byliśmy ostatni), by cieszyć się oceanem i w ogóle wszystkim :)

Zachód słońca nad oceanem
Zachód słońca nad oceanem

Ile wydaliśmy?

Kończę spisywać i tutaj dam odnośnik do wyliczenia. Niemniej na pewno wydaliśmy mniej niż 8 lat temu na podobnym euro tripie, ale wtedy we dwoje i samochodem. Na pewno jednak wydaliśmy więcej niż szacowałam :)

Wszystkie wydatki spisywałam, ale jeszcze je podliczam dokładnie
Wszystkie wydatki spisywałam, ale jeszcze je podliczam dokładnie

Kamper – jak go oceniamy?

Ten kamper jest super. Uwielbiam go! wszyscy go uwielbiamy. Odpukać nie zawiódł nas, a dzięki temu, że był krótki było nam w wielu sytuacjach o wiele łatwiej. Czasem mogliśmy zaparkować na miejscu, gdzie te dłuższe kampery już się nie mieściły, na ostrych zakrętach (czasem było ograniczenie długości 6 m) nie mieliśmy problemu, z wykręcaniem itd. Krótki kamper to mistrzostwo świata! :)

W sumie jedynie mógłby mieć osobny prysznic, ale i z tym dawaliśmy radę, bo po prostu po kąpieli kładłam na podłogę dedykowane ręczniczki ;) ogólnie uwielbiam go za wygodną kanapę gdzie mogliśmy usiąść, za milion schowków, za ogromny bagażnik, za wielkie okno. No za wszystko ;-)

Nad oceanem, Portugalia
Nad oceanem, Portugalia
Zdjęć z kamperem mamy dużo :)
Zdjęć z kamperem mamy dużo :)

Co bardzo nam się przydało?

Na pewno łóżeczko dla najmłodszego BJungle, o którym pisałam tutaj. Chusta i nosidło (Storchenwiege – ono jest regulowane) bez nich nie dalibyśmy rady, wózek Bugaboo Cameleon za super gondolę (cmok cmok uwielbiam go).

Butelki stalowe (pisałam o nich tutaj), choć cięższe niż plastikowe to picie zimnej wody w taki upał było bezcenne! Już teraz tylko stalowe, serio, serio.

Saszetki na kanapki – zawsze, absolutnie genialne, kolejny rok z rzędu (tutaj pisałam). Tym razem mniej używaliśmy pudełek bo na obiad wracaliśmy do kampera (zazwyczaj) :)

Plecak Michała i plecaczki chłopców, te ich plecaczki są malutkie i cienkie (koszt to chyba 9 zł są z nami kolejny sezon), ale na bluzę, butelkę picia czy pluszaki były idealne, a my nie musieliśmy tego nosić. A Michała plecak dokupiliśmy we Francji ;-)

Co jeszcze? Ogólnie jechaliśmy domkiem na kółkach więc nie trzeba nam było wiele rzeczy :)

A to w Portugalii, no plecak widać haha
A to w Portugalii, no plecak widać haha
Jedzenie na drogę, czyli lunchboxy
Jedzenie na drogę, czyli lunchboxy
Czasem tylko saszetki z kanapkami czy czymś podobnym
Czasem tylko saszetki z kanapkami czy czymś podobnym
Foteliki w kamperze
Foteliki w kamperze

Podróż w liczbach

No to tyle, mam nadzieję, że to podsumowanie będzie w jakiś sposób inspirujące, że może znajdziesz coś dla siebie. Dziękuję za komentarze, za polecenie, za to, że czytaliście.

Dzikie koniki Camarague, we Francji
Dzikie koniki Camarague, we Francji
Agueda, Portugalia
Agueda, Portugalia
Rupit, Hiszpania
Rupit, Hiszpania
Codzienność, czyli patrzymy kto już wstał :)
Codzienność, czyli patrzymy kto już wstał :)
Wodospady, Hiszpania
Wodospady, Hiszpania

Komentarze:

Cudownie, super się czyta. Uwielbiam i zazdroszczę (tak pozytywnie). Chociaż przy obecnym trybie pracy (etat) nie mam takich możliwości, to może chociaż Włochy w przyszłym roku, zachęta jest duża

Paulina Stępień
 • Paulina

Włochy brzmi super, dwa tygodnie to naprawdę fajny czas by coś zobaczyć :*

Wakacje życia Pozdrawiam

Wpisami z ubiegłych lat zainspirowałaś mnie do kupienia namiotu i ruszenia w pierwszą taką, 3 tygodniową podróż. Na pierwszy ogień poszła Polska, od Mazur przez Góry Izerskie,Karkonosze, Karpaty,Kaszuby po Bałtyk od zachodu po wschodnie wybrzeże. Za rok ruszamy z mężem na zachód, być może Waszymi śladami. Pozdrawiam

Paulina Stępień
 • Paulina

Wow, brzmi pięknie! Trzymam kciuki :) i koniecznie zajrzyj czasem i napisz gdzie jesteście, jeśli coś Was zainspiruje proszę daj znać, będzie mi miło. A jeśli masz bloga, jakieś relacje to śmiało podrzuć :* bawcie się dobrze

Coś fantastycznego

Przepiękna podróż, mówiłam już nie raz. Cudownie się czyta i zachęca do kamperowania!

Paulina Stępień
 • Paulina

dziękuję :*

Śledzę Was już od lat i w te wakacje tez codziennie oglądałam relacje na Insta. Tak mnie zainspirowaliscie! Marzę o takim eurotripie z moją mała 3os. rodzinką :) A marzenie = cel, co Wy udowadniacie :) Jestescie wspaniałą rodzinka!!! Pozdrawiam ciepło

Paulina Stępień
 • Paulina

Trzymam kciuki!

 • Natalia (Julia Zwierz)
 • Odpowiedz

Ale wakacje, super, super, brzmi wspaniale :) troche tak pozytywnie zazdroszcze wam sil i mlodosci ( ja juz 38 lat ) i sil mniej z roku na rok. Sciskam seredcznie Natalia (Julia Zwierz)

Paulina Stępień
 • Paulina

Hihi proszę Cię, zabrzmiało jakbyś mówiła, żeś stara my raptem 3 lata młodsi, ale żebyś widziała Francuzów, ohhhh oni dwa razy starsi zasuwali tak, że głupio się robiło :)))

Super jesteście CUDOWNI

Hej. Wow super. 50 dni? Na pewno? My również wystartowaliśmy 10.07 a powrót 26.08 i wyszło nam 48 My kręciliśmy się po Grecji wyszło nam 5552 km. Na campermajstrach pod Twoim postem wstawiłem kilka zdjęć albo jak masz ochotę to zupełnie spontanicznie podczas wyjazdu założyliśmy kanał https://www.youtube.com/channel/UCK3GogFwxO8VoqdiUyaLDsw

No i czekamybna Wasze filmiki
Pozdrowionka

Paulina Stępień
 • Paulina

Dzięki za link, obejrzę z chęcią :) a jak oceniasz Grecję? chodzi mi głownie o zrzuty, słyszałam, że z tym kiepsko trochę i mnie to odstrasza, bo absolutnie nie chciałabym musieć gdzieś w przyrodę. Daj znać

 • Piotrek

Hej. dacie radę, też się o to martwiłem bo „oficjalnych” miejsc faktycznie nie ma. Natomiast przy autostradach, na plażach są toitoje. U nas kibelek wystarczał na dwa dni. I właśnie co dwa dni tak się składało, że wjeżdżaliśmy na kempingi, lub jak się przemieszczaliśmy to wc na parkingach autostradowych. A jak był toi toi to staliśmy dłużej itd. Woda bez problemu w zasadzie na każdej plaży prysznic z dodatkowym kranikiem. Oczywiście w krzaki też lali, zwłaszcza Włosi, raz to centralnie przed nami siedzącymi przy stoliku, zero krępacji. Jak coś jeszcze to pytaj ;-) Pozdorwionka

Uwielbiam czytać twoje pamiętniki z podróży. Piszesz tak pięknie, obrazowo, że mam wrażenie, że przejechałam z wami te 10tys km :)

Paulina Stępień
 • Paulina

Dziękuję Kasiu i za te słowa i komentarz, bardzo miło mi :*

Bardzo fajnie się czyta a zdjęcia fantastoco..Hehe
Miło że o Nas pomyśleliście..

Brzmi jak podróż marzeń :) natomiast mam wrażenie, że wymaga dużej ilości dyscypliny wobec dzieci i samych siebie. jestem bardzo ciekawa czy macie jakieś spostrzeżenia wychowawcze po takiej podróży? Jak to jest, że jedni wracają zadowoleni i mają ochotę na więcej tego rodzaju przygód, a ja mam wrażenie, że gdybyśmy my zorganizowali coś takiego z dziećmi, to wrócilibyśmy umęczeni (bunt pięciolatka, kłótnie rodzeństwa, brak możliwości spędzenia chwili czasu sam na sam itp).Jak Wy to robicie? :D Pozdrawiam

Cudowne miejsca, zdjęcia, opisy i rodzinka :D
Bardzo inspirujecie, może kiedyś nam też się uda. Na razie zachęcam męża do kamperowania. A tak właściwie to zwrócił się Wam już koszt kampera własnego po takiej długiej podróży? Gdyby porównać koszt kupna Waszego kampera a wynajęcie na taki długi czas. Pozdrawiam

Paulina Stępień
 • Paulina

Zrobię o tym wpis, ale moim zdaniem po 4 latach dopiero gdyby tak liczyć dokładnie, niemniej swój to jest tak ogromny luz. Nie wynajęlibyśmy na 50 dni raczej

A mnie interesuje gdzie będziecie trzymać kamper zimą? I ew. ile to kosztuje. Czy np. można go postawić tak po prostu pod blokiem.

Paulina Stępień
 • Paulina

Można :) tak planujemy, pod płachtą specjalną :)

 • Anonim

Odradzam plachtę. Kilka zim i w ten sposób wilgoć go wykończy.

Paulina Stępień
 • Paulina

To co proponujesz? :)

 • Grzegorz

Powiem Ci, że mam ten sam problem. Też myślałem o jakimś pokrowcu/plandece natomiast wszyscy ludzie których spotkałem i którzy mają doświadczenie z kamperami odradzają ten sposób. Podobno po kilku takich sezonach jest problem z gniciem i wilgocią. Też jestem świeży w tym temacie ponieważ kupiliśmy pierwszego kampera w tym roku (taki prezent na 10 rocznicę ślubu) więc nie chcę się wymądrzać :) Ja planuję zbudować zadaszenie, natomiast w tym roku będzie to problem. Z tym że nasz kamper stoi na podwórku obok domu. Widziałem że są w Polsce takie przechowalnie (zadaszone, zamykane hale) gdzie przechowują kampery i przyczepy. O ile dobrze pamiętam to cena to ok 200zł/miesiąc.

Witam
Mam pytanie o nosidło- wszyscy doradcy od chust twierdzą, że nosidło dopiero jak dziecko siedzi. Co o tym Pani powie?
Mam córkę 5-miesięczna, która nie chce polubić chusty, a lubi się nosić i właśnie nie wiem co robić

Paulina Stępień
 • Paulina

Bo tak jest, zawsze dla dziecka niesiadającego najlepsza jest dobrze zamotana chusta. Ale każdy dobry doradca potrafi też doradzić coś w momencie, gdy niektóre wiązania są niewskazane ze względu na zdrowie matki czy inne sytuacje :)
Takie nosidło prócz tego, że miękkie to powinno być regulowane i najlepiej bez sprzaczek na wysokości łopatek. Ale napiszę o tym więcej

Czytam bloga i znajduję w tym nie tylko przyjemność ale i mnóstwo fajnych przydatnych informacji My dopiero zaczynamy żałuję że zabrakło nam odwagi by zrobić to wcześniej,samo życie jak to mówią lepiej póżno niż wcale :)

Paulina Stępień
 • Paulina

Lepiej późno niż wcale ;-)

Pisze ten komentarz, siedząc w kamperze, a właściwie leżąc, bo jest po 22, wszyscy już śpią, nocujemy w przepięknym dzikim miejscu nad jeziorem na Mazurach. Dziękuje Ci za te zeszłoroczna inspiracje. Dzięki Tobie udaliśmy się na wycieczkę kamperem w ramach prezentu dla taty, a dziś po 4 dniach ja jestem już po uszy zakochana w takim podróżowaniu i kombinuje jak tu zdobyć swój własny! Pozdrawiam ❤️

Paulina Stępień
 • Paulina

Ojej, dziękuję za ten komentarz :) trzymam kciuki w takim razie

Dodaj komentarz:

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.