Baloniku mój malutki rośnij, rośnij, okrąglutki, balon urósł, że aż strach… no i poród 🙂 haha. A tak serio to trzeci trymestr ciąży to wieczne oczekiwanie, wielki brzuch, wielkie cycki, wielkie wszystko 🙂 Co musisz jeszcze wiedzieć?
Niby końców, ot większość masz za sobą, haha, ale nic z tego. Trzeci trymestr daje w kość. Brzuch rośnie niesamowicie, głównie dlatego, że dzidziuś mega szybko rozwija się pod twym sercem.
Trzeci trymestr to czas od 27 – 40 tygodnia ciąży
Co się dzieje w trzecim trymestrze?
W trzecim trymestrze najbardziej przeszkadza brzuch, a raczej to jak uciska na przeponę, pęcherz, a nawet na żyły w okolicy miednicy. Szybciej się męczysz, częściej chcesz chodzić do toalety i mogą pojawić się hemoroidy. Kolejne z mniej przyjemnych rzeczy to obrzęki, puchnięcie stóp, rąk, brrr. Ogólnie tych dolegliwości jest sporo, samopoczucie przez to gorsze, ale z drugiej strony: już bliżej niż dalej 🙂
Będziesz też czuć bardzo wyraźne ruchy, które nawet mogą bywać bolesne (ahhh te kopniaki!).
A gdy skurcze zrobią się częstsze niż raz na 10 minut to wiesz o czym myśleć 🙂 o porodzie.
Dziecko z trzecim trymestrze
Maluch przybiera teraz na wadze, tak by jego ciałko było takie apetyczne i do wycałowania 🙂 a poważnie to faktycznie teraz przybiera na wadze najwięcej i właśnie tkanka tłuszczowa przybywa mu najszybciej. Doskonali też umiejętności oddechowe by być gotowym do oddychania na zewnątrz. Układa się też głową w dół (w większości).
Badania w trzecim trymestrze
Pamiętaj by przygotować sobie kartę ciąży, badania, grupę krwi i mieć je zawsze pod ręką. Z badań w tym trymestrze jest jeszcze jedno USG ok. 30-32 tc ciąży, gdzie sprawdza się pomiary malucha i porównuje z danymi statystycznymi.
Też będziesz mieć KTG, to takie badanie, gdzie przykładana jest “sonda” do brzucha i nasłuchujesz bicia serce oraz skurczów. Słychać wtedy takie śmieszne odgłosy w pokoju, w którym leżysz przez te kilka-kilkanaście minut.
O czym warto pamiętać
W tym czasie może zdarzyć się poród przedwczesny. Im później tym lepiej, wiadomo, ale zwracaj uwagę na bóle, skurcze, jakiekolwiek krwawienie itd.
Zadbaj też o wyprawkę 🙂 spakuj torbę do szpitala (cała lista co spakować do torby dla mamy i dla dziecka).
Jak było u mnie?
W drugiej ciąży brzuch miałam jeszcze większy niż w pierwszej, na szczęście, nie męczyły mnie opuchnięcia, jak przy pierwszym razie (lato). Ogólnie fajny czas, choć po prostu było mi ciężko. Na szczęście nie musiałam leżeć i do ostatniego dnia byłam aktywna towarzysko, zawodowo i w ogóle. Jedyne co zminimalizowałam około 8 mc to prowadzenie samochodu, z obawy o bliskość do kierownicy (ja serio miałam wielki brzuch haha).
Ja serio miałam wielki brzuch, a gdy oglądam zdjęcia to nadal wydaje mi się ogromny 🙂 wbrew pozorom to nie bliźniaki, ani jakiś gigant, tylko “maleństwo” 60 cm <3 do wycałowania.
O porodzie możecie sobie poczytać tutaj i tutaj o cesarskim cięciu 🙂 Źle nie wspominam, a z perspektywy czasu nawet z łezką w oku.
Jestem ciekawa, jak wy wspominacie swoją końcówkę ciąży 🙂