Chorwacja – gdzie jechać, co zobaczyć, gdzie nocować

Przygotowałam zestawienie miejsc, które warto lub trzeba odwiedzić będąc w Chorwacji. Gdzie warto nocować, które miejsca są fajną bazą wypadową, a które są znacznie droższe. Gdzie można pojechać z wózkiem, gdzie w Chorwacji są piaszczyste plaże, a gdzie kamieniste. Jest też moja subiektywna lista najpiękniejszych miejsc w Chorwacji 🙂

Tak naprawdę ile osób tyle będzie opinii, a każdy z was podrzuci na pewno kolejne piękne miejsca… lub te, które się nie sprawdziły 🙂 Liczę na to bardzo. Poniżej lista miejsc, które bardzo mi się podobały, takich, które warto odwiedzić, ale i takich, które się mniej sprawdziły. Poza top 3 będę iść od góry (północ Chorwacji), aż na dół (południe), czyli ostatni na liście będzie Dubrownik, co wcale nie oznacza, że jest na szarym końcu – wręcz przeciwnie. Dubrownik choć raz zobaczyć trzeba 🙂

Top 5

Poniżej miejsca w Chorwacji, które mi się bardzo podobały, w których odpoczęłam lub zobaczyłam coś co mnie zachwyciło. Niekoniecznie są to tylko najpopularniejsze, ale takie, które zostały mi bardziej w pamięci. Pewnie każdy z was ma takie miejsca.

1. Plitwickie Jeziora

Piękne wodospady, cudowna woda i te kładki nad wodą. Podobały mi się bardziej niż Krka, choć obydwa miejsca są cudowne. W Krka można się wykąpać, trasa jest krótsza, Plitwickie są moim zdaniem bardziej „dzikie”, choć niestety nie ma to przełożenia na mniejszą liczbę turystów (i tu i tu jest ich sporo). Zdecydowanie warto zobaczyć, jeśli myślicie i wyjeździe z dziećmi to odradzam wózek! Więcej zdjęć zobaczcie we wpisie: Plitwickie Jeziora.

Plitwickie Jeziora
Plitwickie Jeziora

2. Dubrownik

W Dubrowniku polecam szczególnie spacer po murach, warto! Piękna panorama miasta, widok na morze, na port. Cudownie. Dubrownik to miasto schodów, droższe niż inne miasta Chorwacji, ale mimo tych przeszkód choć raz warto tu przyjechać. I miłośnicy Gry o tron na pewno znajdą dodatkowy powód by tu przyjechać 🙂 Więcej zdjęć we wpisie: Dubrownik.

Dubrownik
Dubrownik

3. Gradac

To małe miasteczko na południu Chorwacji, nie wyróżnia się niczym szczególnym, jest spokojne, urocze, ale też tańsze niż inne miasta. Podoba mi się tu plaża z obłymi kamieniami, spokój i mam jakiś sentymentalny stosunek do tego miejsca 🙂 Zobacz zdjęcia z Gradac.

Gradac
Gradac

4. Omiś

Widok na góry i morze jednocześnie. Piaszczysta plaża, niewielka, ale urocza starówka, to wszystko sprawia, że Omisz mega mi się spodobał. Fajna baza wypadowa do innych miast, świetne miejsce do plażowania i wypoczywania. Zobacz zdjęcia z Omis.

Omiś
Omiś

5. Pag

Tutaj klimat jest inny, Pag, zresztą cała wyspa, wyróżnia się trochę na tle Chorwacji. Tutaj spróbujcie pysznych tutejszych serów, a także możecie kupić tutejsze koronki. Plaża jest z małych kamyczków, ale bardzo fajna, musicie jednak pamiętać, że to zatoka (co jest fajne przy dzieciach). Zobacz zdjęcia z Pagu.

Pag
Pag

To bardzo subiektywne zestawienie, czekam na wasze 🙂

Chorwacja co zobaczyć, a co ominąć

A teraz 20 miejsc w Chorwacji, taka lista ogólna. Zaczynamy od północy i jedziemy plus minus w dół 🙂 Ogólnie to taki przewodnik dla tych, którzy dopiero myślą o podróży do Chorwacji. Są miejsca, które warto zobaczyć i te, które warto ominąć, a pewnie i tak odkryjecie inne miejsca, które polubicie 🙂

1. Istria Porec

Istrię mam najsłabiej objechaną, sami zatrzymywaliśmy się w miasteczku Porec, które jest bardzo włoskie w mojej ocenie (zresztą bliskość Włoch jest dość oczywista) 🙂 Jest starówka, jest plaża, choć zejście do morza dość betonowe (dziękuję za uwagę, że są i inne w tej okolicy), na głębszą wodę. Za to samo miasteczko jest większe, więc jest i gdzie pochodzić i wybrać jedzenie inne niż pizza 🙂 Bazylika Eufrazjusza w Porecu jest na liście UNESCO. Zobacz zdjęcia z Porecu.

Porec
Porec

2. Pula

Tutaj nie dotarłam, ale jest na mojej liście życzeń. Koniec Istrii, więc zupełnie nie po drodze. To tutaj jest piękny rzymski amfiteatr (jako jeden z trzech najlepiej zachowanych staro-rzymskich amfiteatrów). Jest to większe miasto, spokojnie z wózkiem jeśli ktoś jedzie z dziećmi.

3. Wyspa Krk

(Nie mylić z rzeką Krka). Najpopularniejszy tutejszy kurort to chyba Baska. To miejsce (Krka, nie Baśka) wydaje mi się mniej tłoczne, bardziej „dzikie”. Krka to największa wyspa Chorwacji, dojedziecie tutaj długim mostem Krcki Most (ok. 1,5 km).

4. Rijeka

Tak naprawdę to miasto głównie przemysłowe i transportowe, tutaj też dolatują samoloty 🙂 To spore miasto, raczej niewiele mające wspólnego z tymi typowo nadmorskimi. Ja osobiście planowałam zatrzymać się w Kraljevica, czyli mały miasteczku nieopodal.

5. Zagrzeb

Stolica Chorwacji, a często pomijana podczas podróży. Szkoda! Zagrzeb jest naprawdę ciekawym miastem, ze starówką, z kolejką wjeżdżającą na wyższą ulicę gdzie jest pełno restauracji i kawiarni. Na pewno zajrzyjcie zobaczyć Kaptol, skoczcie na tutejszy targ czy przejdźcie się wokół Pawilonu Sztuki. Ceny wbrew pozorom (poza noclegiem) nie są droższe niż na południu, wręcz przeciwnie, chorwackie cevapcici zjecie tu za mniej niż w Splicie czy Dubrowniku 🙂 Zobacz więcej zdjęć z Zagrzebia.

Zagrzeb
Zagrzeb

6. Senj i okolice

Na mojej liście życzeń. Jest spora twierdza Nehaj (warta odwiedzenia) i dużo schodów do plaży. Niektórzy polecają Lukovo jako miejsce spokojniejsze i do plażowania. Fajna baza wypadowa do zwiedzania Plitwickich Jezior, choć samo miasto ma mieszane opinie, wpisuje je jednak głównie ze względu na bliskie położenie 🙂

7. Plitwickie Jeziora

Piękne wodospady, cudowna woda i te kładki nad wodą. To trzeba zobaczyć! Co prawda tutaj nie wykąpiecie się tak, jak na wodospadach Krka, za to jest pięknie!  W wodzie każdy konar, każde źdźbło trawy pokryte są białym „osadem” (wapń i magnez) co wygląda bajkowo. Do wielkiego wodospadu idzie się wąską, drewnianą kładką pośród wielu turystów. Tras jest wiele, zdecydowanie jest to miejsce na jeden lub dwa dni. Park Narodowy Jezior Plitwickich jest na liście UNESCO. Zdecydowanie BEZ wózka dziecięcego. więcej zdjęć zobaczcie we wpisie: Plitwickie Jeziora.

Plitwickie Jeziora
Plitwickie Jeziora

8. Starigrad

Bardzo spokojne, małe miasteczko, niestety z betonowymi lub kamienistymi malutkimi plażami, spokojne i senne w mojej ocenie, ale też tańsze niż te położone bardziej na południe.

Starigrad
Starigrad

9. Zadar

Jedno z piękniejszych miejsc Chorwacji, spore Stare Miasto, zresztą same miasto jest piątym co do wielkości w Chorwacji. Jeśli szukacie tu noclegu to patrzcie na mapę, potrafią być daleko od centrum Zadaru bądź bardzo na uboczu względem plaży. Kupcie wiśniowy likier, koniecznie zobaczcie/posłuchajcie wodnych organów, zobaczcie ruiny rzymskich budowli i przejdźcie się wzdłuż brzegu (plaże są w sąsiednich miasteczkach, za to stare miasto ma piękny widok na morze). Spokojnie możecie zabrać wózek dziecięcy. Fajnie zatrzymać się w okolicy i do Zadaru dojechać. Więcej zdjęć z Zadaru.

Zadar
Zadar

10. Nin

Niepozorne miasteczko z długą historią. Miejsce, które osobiście mnie oczarowało. Tutaj są plaże piaszczyste (piaszczyste laguny, ale nie jak polskie morze oczywiście, ale piaszczyste mimo to), ciepła woda, piękna starówka, mosty i spokój. Ceny też są przyjemne dla kieszeni. To jedno z tych miejsc, w których czułam się dobrze 🙂 Zerknijcie na zdjęcia z Nin.

Nin
Nin

11. Pag

Górzysty, skalisty krajobraz sprawia, że sama wyspa jest nazywana wyspą księżycową 🙂 My zatrzymywaliśmy się w mieście Pag, w samym centrum wyspy Pag. To tutaj możecie kupić najlepsze, lekko słone sery z Pagu, a także koronki. Miasto leży nad zatoką, jest spokojne. Uwaga tylko na miejsce do noclegu, wiele jest mocno oddalonych od plaży czy starego miasta. Plaża żwirkowo-kamienista, woda spokojna, bo zatoka. Można bez problemu z wózkiem dziecięcym, więcej zdjęć z Pagu.

Pag
Pag

12. Szybenik

Słowiańskie miasto ze starówką, wieloma schodami i długą promenadą nad morzem. Duża plaża, piękna panorama na miasto i blisko do wodospadów Krka. Katedra św. Jakuba w Szybeniku jest na liście UNESCO. Zobacz zdjęcia z Sibenika.

Sibenik
Sibenik

13. Krka Wodospady

Jeśli myślicie, jak mógłby wyglądać raj to właśnie tak, jak tutaj 🙂 Najpierw zjeżdża się autokarem na dół, by potem ścieżką podążać w dół do wodospadu. Można się wykąpać, choć dno jest kamieniste i bez butów ciężko. Można piknikować nad wodospadem (pięknie). Można kupić pyszne wino spod lady u tutejszej babci 🙂 Lepiej bez wózka!! Zobacz więcej zdjęć z Krka.

Wodospady Krka
Wodospady Krka

14. Trogir

Cała starówka Trogiru jest wpisana na listę UNESCO. Miasto jest piękne, jest gdzie pochodzić szukając czegoś dobrego (i nie mam tu na myśli tylko lodów Don Diego – mniam). Jest targ, jest port. Plaża żwirowa, biała sypana. Raczej drogo, więc można zatrzymać się w okolicy. Można z wózkiem, choć na Ciovo jest wąsko. Więcej zdjęć z Trogiru.

Trogir
Trogir

15. Split

To jeden z obowiązkowych punktów, które są wymieniane gdy ktoś jedzie do Chorwacji. Miasto spore, dla mnie zbyt tłoczno i drogo, ale warto odwiedzić. Pałac Dioklecjana w Splicie jest wpisany na listę UNESCO. Plaże tutejsze są w większości piaszczyste, ale nie jak polskie, tylko takie ciemniejsze 🙂 Spokojnie z wózkiem dziecięcym dacie radę. Zobacz zdjęcia ze Splitu.

Split
Split

16. Hvar

Krajobraz kulturowy tej wyspy też został wpisany na listę UNESCO. Hvar zwane jest wyspą lawendową. Ma sporo krętych dróg 🙂 Dopłyniecie ze Splitu lub miast Drvenik.

17. Omis

Miasto, które autentycznie mnie zauroczyło 🙂 Piaszczysta plaża z widokiem na góry, mały cypelek prosto w morze, niewielka, kameralna starówka i most tuż nad wodą. Świetne miejsce do odpoczynku, do plażowania i jako punkt wypadowy do miast obok. Z wózkiem, jak najbardziej. Zobacz zdjęcia z Omisia.

Omis
Omis

18. Brela, Baska Voda

Brela i Baska Voda leżą obok siebie. Plaża jest kamienista, zejście często z górki (choć zależy gdzie, bo w jednej części jest płasko,  w innej trzeba pokonać wiele schodów). Są to chyba dwa najbardziej polskie miasteczka jakie spotkałam, w sensie więcej tu słyszałam języka polskiego niż chorwackiego, a często po polsku byliśmy zagadywani na ulicy. Nocleg wcale nie najtańszy, za to miejsce dobre wypadowo do innych miast. Z wózkiem można jeśli jesteście blisko centrum, jeśli na obrzeżach to trzeba kawałek przejść i niekoniecznie jest wygodnie ze spacerówką. Zdjęcia z Breli.

Brela
Brela

19. Makarska

Jedno z popularniejszych miast, które przewija się niemal w każdej opowieści 🙂 bardziej imprezowe w moim odczuciu i większe niż pobliska Brela.

20. Gradac

Spokojniejsze miasteczko, dość niewielkie, raczej z jedną ulicą-deptakiem. Kamienista plaża i spokój. Mi tu było dobrze, nocleg znaleziony w rekordowo niskiej cenie. Gradac podzielony jest na dwie części, jedna jest bardziej imprezowa. Spokojnie można z wózkiem. Dla nas to był też punkt wypadowy do Mostaru. Zobacz zdjęcia z Gradac.

Gradac
Gradac

21. Dubrownik

I na samym końcu Chorwacji leży Dubrownik. Stare miasto w całości wpisana na listę UNESCO. Co sprawia, że ceny są znacznie wyższe, a turystów jest znacznie więcej. Ale warto. Warto też przejść się murami miejskimi dookoła podziwiając tutejsze baszty, widok na miasto, port i morze. Uwaga – sporo schodów, wózek dziecięcy lepiej zostawić. Zdjęcia z Dubrownika.

Dubrownik
Dubrownik

I voila, życzę wam samych udanych podróży 🙂 a jak zastanawiacie się ile to wszystko kosztuje to polecam wpis z dokładnymi cenami, stawką dzienną o ten tutaj – pełne wyliczenie kosztów wyjazdu do Chorwacji.

Czekam na waszą top listę i inne miejsca, które polubiliście (lub wręcz przeciwnie).

25 Odpowiedzi

  1. Primosten ok, pojechalismy do Omnisia i szybko wrocilismy do Primosten. Omnis nas nie powalil, gory brzydkie. Daleko do uroku z Hallsattu tym gorom Omnisiowym.

 1. Jeżdżę do Chorwacji od 2000 roku, a od 2008 regularnie, nawet po kilka razy w roku. Z kilkoma wypowiedziami całkowicie się nie zgadzam.
  1. Omiś – tłum ludzi, ta piaszczysta plaża jest przeludniona z ciemnym piaskiem. Może w tym miejscu jest zdecydowanie zimniejsze niż w okolic, co jest zasługą mającej w tym miejscu ujściu rzeki Ceciny do morza. Morze też nie jest tak krystaliczne w tm miejscu. Na pewno Omiś nie zaliczyłabym do Top 5, a nawet do top Chorwacji.
  2. Zadar – miasto bardzo przyjemne, ale do odwiedzenia, a nie na wypoczynek. Tu nie ma plaż!
  3. Poreć – miasto z zabytkami będącymi na liście UNESCO. Może nie hit na wakacje, ale warte odwiedzenia. I są w nim inne plaże niż betonowe! choćby kamienisto-żwirkowe w okolicy ul. Spadici (przy kortach tenisowych).
  4.Pula – chorwackie koleseum, ale nie tylko. Ale to miasto typowo portowe o czym należy pamiętać jadąc na wakacje. Plaży to tylko poza nim należy szukać.
  5. Baśka na wyspie Krk – to główny kurort wyspy. Tłum nad tłumami w sezonie!! „Dzikie” klimaty to przeciwieństwo Baśki.
  5. Starigrad – jest ich kilka w Chorwacji. Jeśli chodzi o to Starigrad-Paklenica to idealne miejsce na wypad w góry Velebit, zwłaszcza dla osób wspinających się p skałkach. Plaże kamieniste przy granicy z Seline. Tanie, ale tu pełno Polaków (myślę że to zasługa polskiej strony www (z dopiskiem net).
  6.Nin – rzeczywiście piaszczyste plaże, ale do bałtyckich daleko. Warto o tym wspomnieć, aby inne osoby sugerując się wpisem nie były na miejscu rozczarowane
  7. Baśka Voda – tłumy Polaków a na plaży turyści w sezonie poupychani jak sardynki w puszce.
  8. Dubrovnik- must see, ale nie na jeden raz, dwa do min. Dlatego polecam odwiedzić kiedy ma się bazę w okolicy, aby móc pozwiedzać, ale także spokojnie poszwendać się. Mury to spory wydatek, ale warty. W sezonie mega gorąco, ez butelek wody się nie obędzie.

 2. Stari Grad na Hvarze. Może rzeczywiscie plaże skromne, ale klimat miejscowości urzeka. Kino pod chmurką, kamienne uliczki, fajne knajpy, wypożyczalnia łódek i targ rybny.

 3. Vela Luka na Korculi. Plaże (kamieniste i ze stromymi zejściami głównie) aż dech zapierają. Mało turystów, ale rozumiem- z dziećmi bym się bała. A w Korculi (mieście) muzeum drogie i słabe.

  1. Tylko ten piasek to taki mało piaskowy… jest bardzo kleisty, a nie taki sypki i miękki jak na Bałtykiem. Można się rozczarować.
   Chorwacja to przede wszystkim plaże skaliste, kamieniste i żwirkowe. Zwłaszcza te dwie ostatnie polecam dla dzieci. Otoczaki są super, nie wchodzą w d…, auta nie trzeba sprzątać potem, a znam kilka dzieciaków, które tam raczkowały (zero stresu) i zaczęły na takich plażach stawiać pierwsze kroki 🙂

  2. To prawda, te obłe kamyczki są super, żwirkowe ujdą też 🙂 a piasek prawda – oj nie jak nad Bałtykiem 😀

  1. plaże są bezpłatne, ani razu nie trafiłam na prywatną płatną. Nawet w Splicie ogrodzona była bezpłatna. Może są, ale wszedzie gdzie byliśmy są normalne plaże bezpłatne dostępne dla każdego 🙂

  2. przyznam, że ja nie trafiłam na wypożyczalnie leżaków, lepiej mieć swoje maty/leżaki, maty można kupić na miejscu. Może na niektórych plażach są leżaki, gdzieś mi się obiło, że w okolicach Makarskiej. Ale w ilu miejscach byłam to nie rzuciło mi się to w oczy, ale też nie potrzebowałam.

 4. Chorwacja to oczywiście Zadar i wspaniałe wieczory przy dźwiękach wodnych organ pyszna pizza w kawałkach fantastyczne lody i różne wydarzenia uliczne ale do odpoczynku pobliskie miejscowości polecam Bibinje oraz Św Filip i Jakub koło Biogradu na moru a i bywają leżaki do wypożyczenia dwa leżaki i parasol to ok 70 kun

 5. Polecam Pag miejscowość Mandre, mega spokój, mnóstwo miejsca na żwirkowej plaży ale to bardzo mała miejscowość, jeden sklep itp. Dla rodziny z dziećmi idealnie, nie trzeba się szukać między turystami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.