Szukaj
Generic filters

Wypadki, a foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy

Foteliki samochodowe, te ze zdjęcia są w punkcie inspekcyjnym fotelik.info w Warszawie

Wiele razy wspominałam i pisałam, że warto wozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak jest to możliwe. Wśród wielu komentarzy pojawiły się wątpliwości na temat rodzaju wypadków i zapewnienia należytego bezpieczeństwa przewożonemu dziecku. Stąd ten wpis – ile jest wypadków czołowych, bocznych, tych w tył i ogólnie co wtedy się dzieje 🙂

I teraz dochodzi 13 wymówka.

Oto jedno z pytań, bardzo fajne:

“co się dzieje, jeśli ktoś ci wjedzie w tył auta, czy nie lepiej wtedy mieć jednak fotelika przodem niż tego tyłem do kierunku jazdy?”

Poprosiłam o pomoc biomechanika zderzeń, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach z serwisu fotelik.info – Pawła Kurpiewskiego, a także zajrzałam do statystyk policji.

Zanim jeszcze przejdę do tych wypadków to polecam Wam jeden film w szczególności. To film o różnych sposobach przewożenia dzieci, od tych “kiedyś leżałem na kanapie w maluchu” po wożenie w fotelikach RWF. Warto zobaczyć.

Wypadki, a fizyka

Kiepska jestem z fizyki, ale postaram się najprościej jak umiem 🙂 Do niedawna mówiło się, że podczas wypadku dwóch samochodów przy zderzeniu czołowym siły się sumują. Czyli gdy jadą dwa auta z prędkością 50km/h to w efekcie mamy zderzenie jakby przy 100km/h. Zostało to w pewien sposób obalone (chociażby przez pogromców mitów). Jeśli zatem dwa auta się zderzą z prędkością 50km/h to jest to efekt podobny, jak przy zderzeniu 50km/h ze ścianą. Problem polega na tym, że samochody rzadko są takie same, a także raczej nie uderzają idealnie na wprost.

W przypadku zderzenia w tył samochodu i tak zawsze jeden samochód jest przodem (bo przecież nie jeżdżą obydwa tyłem), za to ten, który dostaje uderzenie w tył przesuwa się, więc siła z jaką jest to uderzenie jest mniejsza niż podczas zderzenia w przód, gdzie spotyka się z przeszkodą (stałą lub w ruchu). W sumie logiczne.

Statystyka wypadków

Poniżej jest tabela wypadków na terenie Polski w 2014 roku.

Tabela wypadków w Polsce w roku 2014, źródło "Raport o ruchu drogowym 2014"
Tabela wypadków w Polsce w roku 2014, źródło “Raport o ruchu drogowym 2014”

Co widać w tabeli? Wyróżnię tutaj wypadki boczne, czołowe i tylne. Do wypadków czołowych doliczam wypadki w drzewo, znak, przeszkodę. Nie biorę pod uwagę wypadków innych czy wypadków polegających na wjechaniu w pieszego. To ostatnie to może błąd, bo wtedy zazwyczaj też się hamuje, ale niech będzie to takie bardzo proste podliczenie.

Co mi wychodzi?

boczne to 502 wypadki, czołowe to 931 (441+373+87+30), a w tył to 187. Co nam daje (nie biorąc pod uwagę innych wspomnianych wyżej):

  • czołowe 57,5%
  • boczne 30%
  • tył 11,5%

Przy czym musimy pamiętać, że podczas zderzenia bocznego w większości przypadków jedno auto jest przodem i dla niego będzie to zderzenie w przód (czołowe to słowo, które wprowadza sporo zamętu), tak samo dla tych w tył. Gdyby to jeszcze wziąć pod uwagę, to pewnie można by założyć, że zderzenia przodem auta to około 77%.

Jakby nie liczyć to WIĘKSZOŚĆ wypadków to wypadki przodem samochodu, czyli dla dziecka, szczególnie małego lepszy jest fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy (jeszcze raz klik klik czytamy o RWF).

Pozostają nam zderzenia w tył. Wiele takich wypadków to wypadki np. na światłach czyli z mniejszą prędkością np. 30km/h. Poza tym samochód uderzany dodatkowo się przesuwa zgodnie z kierunkiem zderzenia.

No i trzeba pamiętać, że niekoniecznie musicie być samochodem, w który ktoś uderza, ale możecie być uderzającym, wtedy dla Was to wypadek przodem samochodu.

A co ze zderzeniami bocznymi. Wiele zderzeń to zderzenia boczne. Tutaj również musimy pamiętać, że część (jeśli nie połowa) samochodów będzie uderzać przodem w bok innego auta. Dla tych przodem wiadomo jw. A jeśli dostaje się w bok? To obydwa foteliki (ten przodem i ten tyłem) powinny zachować się podobnie o ile mają dobrą osłonę boczną. To z tego (choć nie tylko!) między innymi powodu “poddupniki” mają złą sławę, bo nie mają osłony bocznej.

W poniższym filmie widać zderzenia (nie tylko, ale również) boczne:

Obrażenia podczas wypadków

Tutaj jest film z wypadkami. Osoby dorosłe, ale jak ktoś lubi analizować to będzie wiedzieć czemu fotelik tyłem jest lepszy, czemu ważne są osłony boczne.

Ogólnie z wielu źródeł (podane niżej) i w telegraficznym skrócie, bo wcale nie ma wielu dostępnych analiz wypadków, wynika, że przy zderzeniu w przód samochodu w foteliku montowanym przodem obrażenia inne niż śmierć to obrażenia głowy (najwięcej), szyi, klatki piersiowej, brzucha. Im mniejsze dziecko tym głowa większa w stosunku do reszty ciała, szyja słabsza więc ryzyko urazu głowy/szyi jest większe.

W przypadku fotelików montowanych tyłem jeśli są obrażenia (temat dalej do zgłębienia, ale albo jest mało danych albo urazów w takich fotelikach jest po prostu mało) to znikome.

To chyba tyle. Jak widzicie zamiast analizować czy zdarzy się te 11% wypadków w tył lepiej chyba skupić się na najlepszej ochronie podczas ewentualnego wypadku w przód czy w bok auta.

Sama byłam bardzo ciekawa, jak to wygląda 🙂

Źródła: 1) http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html 2) http://www.besafe.com.pl/5x-bezpieczniej/5x-bezpieczniejszy-montaz-tylem-do-kierunku-jazdy 3)  http://autokult.pl/15970,mechanika-zderzen-samochodowych 4) http://www.britax-roemer.pl/foteliki-samochodowe/foteliki-montowane-ty%C5%82em-do-kierunku-jazdy/foteliki-montowane-ty%C5%82em-do-kierunku-jazdy-fakty 5)http://moto.pl/MotoPL/1,88571,7854475,Czy_2x80____160__Kolejny_mit_obalony___Wideo.html 6) http://www.obserwatoriumbrd.pl/pl/analizy_brd/problemy_brd/dzieci/wypadki-drogowe-z-udzialem-dzieci/ 7)http://www.sikkerautostol.dk/wp-content/uploads/2013/01/Safety-Performance-of-Shield-Systems-in-Comparison-to-5-Point-Belt-Syste….pdf 8) http://www.vti.se/sv/publikationer/pdf/barns-fard-i-bil–en-observationsundersokning-genomford-av-trafiksakerhetsorganisationen-ntf-varen-2010.pdf

  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to