Szukaj
Generic filters

RWF czemu wozić dziecko tyłem

Tyłem do kierunku jazdy? Dziecko? Ale jak to? Dzisiaj o tym czemu warto przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe czyli w foteliku RWF. Wielu rodziców, wielu z Was stawia sobie za cel przesadzenie dziecka z pierwszego fotelika do drugiego maksymalnie szybko. W dodatku do tego przodem. To duży błąd. Stąd o tym czemu foteliki montowane tyłem są lepszym wyborem niż te montowane przodem.

Krótka terminologia:

  • RWF – rear way facing, czyli tyłem do kierunku jazdy
  • FWF – forward way facing, czyli przodem do kierunku jazdy

Foteliki tyłem do kierunku jazdy to nie tylko te pierwsze (zobacz, jak wybrać pierwszy fotelik dla dziecka), ale też te kolejne, tak! te dla grupy wagowej 9-18, czy 0-18 (w zależności od modelu/marki).

Zobacz przegląd fotelików RWF.

Wiele osób nie wie, że są kolejne foteliki pozwalające wozić dzieci tyłem do kierunku jazdy, stąd ten wpis. Bo dzieci warto wozić w fotelikach RWF tak długo, jak to możliwe. Wiecie, że w Szwecji jest obowiązek wożenia dzieci tyłem do 4 roku życia? Niech to będzie dla Was wzór. Dlaczego? Spytałam biomechanika.

A tak mówił mi Paweł Kurpiewski – biomechanik zderzeń, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach z serwisu fotelik.info

“Dlaczego wozić dziecko tyłem? Ja zadałem sobie to pytanie 10 lat temu. Zająłem się tą branżą ponieważ dowiedziałem się, że w Skandynawii dzieci przestały ginąć w wypadkach. Zbuntowałem się i jak to dzieci tyłem? To dzieci tyłem można wozić? Wiedziałem tyle, co wszyscy”.

Zwróćcie uwagę na jedną rzecz w tej wypowiedzi – w Skandynawii zmniejszyła się liczba śmierci dzieci w wypadkach samochodowych. To jest tak naprawdę odpowiedź na to czemu wybrać fotel RWF (tam dzieci jeżdżą znacznie dłużej w fotelikach tyłem). Ale aby zaspokoić ciekawość będzie więcej na ten temat 🙂

Czemu foteliki tyłem do kierunku jazdy są bezpieczniejsze?

Jak mówi mój rozmówca Paweł Kurpiewski:

“Obejrzałem i przeanalizowałem dużo wypadków samochodowych, w tym wypadków z Polski. I wynika z nich, że dzieci przewożone w RWF-ach wychodzą z wypadków w lepszym stanie, niż ich rodzice. To jest dosyć oczywiste i należy to powtórzyć: podczas zderzenia czołowego w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy, głowa i szyja dziecka są chronione tak maksymalnie, jak tylko to możliwe”.

A dla Was dwa filmiki, porównujące wypadek z dzieckiem w foteliku montowanym tyłem i przodem do kierunku jazdy.

A tutaj nie z manekinami, ale z symulacją dziecka, bardziej obrazowe dla niektórych.

Co widać na tych filmach? Że dziecko jadące w foteliku tyłem do kierunku jazdy jest lepiej chronione w trakcie ewentualnego wypadku!

Rozkład sił działający na dziecko jest inny w obydwu przypadkach.

Czemu?

Czemu fotelik tyłem do kierunku jazdy jest lepszy dla dziecka?

Dziecko jest trochę inaczej zbudowane niż dorośli. Ma większą głowę w stosunku do reszty ciała, ma słabe mięśnie szyi, ma niewykształcony do końca kręgosłup, ma słabszą miednicę.

O ile dorosły poradzi sobie, a raczej jego szyja, z utrzymaniem głowy (w dodatku ma poduszkę powietrzną – nie bez przyczyny), o tyle dziecko już niekoniecznie. Jego głowa w trakcie wypadku leci bezwładnie do przodu na klatkę piersiową.

Zerknijcie na rysunek.

Proporcje fłowy w stosunku do reszty ciała u dziecka. U noworodka głowa jest naprawdę duża w stosunku do reszty ciała, źródło: Vovlo
Proporcje głowy w stosunku do reszty ciała u dziecka. U noworodka głowa jest naprawdę duża w stosunku do reszty ciała, źródło: Volvo mp

Czemu foteliki RWF są mało popularne?

Pomóż nam to zmienić. To wszystko edukacja, wiedza przekazywana z ust do ust, obiegowe opinie, ale niestety też cena.

“Nie znam nikogo kto wozi dziecko tyłem”.

To fragment jednego z komentarzy. Znasz. Chociażby mnie 🙂 A tak poważnie to po prostu to warto zmienić i o tym mówić.

Co do ceny to faktycznie foteliki RWF są droższe ponieważ ich konstrukcja jest inna, muszą przyjąć na siebie siły oddziałujące podczas wypadku.

A co mówi mój ekspert? Paweł Kurpiewski:

“Kiedyś była mała dostępność fotelików RWF. Kiedyś nawet producenci posiadający w swojej ofercie te foteliki, nie chcieli wprowadzać ich na rynek polski. Uważali, że ludzie nie będą chcieli w nich wozić dzieci – bo dziecko nie widzi, bo tyłem, bo nóżki, bo to, bo tamto itd.”.

Swoją drogą z mitami zmierzymy się kolejnym razem 🙂 Ale to co mnie uderzyło w tej wypowiedzi to fakt, że po prostu producenci zamiast kierować się dobrem dziecka raczej wybierają swój zarobek. Niestety. Przynajmniej tak to odczytuję i widzę patrząc na różne reklamy.

Ale jak to tyłem?

Patrzymy na nasze dzieci i wiele nam się wydaje. Na przykład wydaje nam się, że wolą jechać przodem. A przecież one tego nie znają 🙂 Sami dopisujemy różne teorie.

Ludzie boją się tego, że dziecko się w takim foteliku nie zmieści, choć nigdy tego nie próbowali. Uważają, że tyłem na pewno będzie dziecku niewygodnie i nic nie będzie widziało. A to ciekawe, bo jak patrzę chociażby na Twoje dziecko w foteliku RWF, to ono akurat widzi więcej”. – Paweł Kurpiewski, fotelik.info

Jest taka obiegowa opinia, że dziecko płacze, więc trzeba je posadzić przodem. Co więcej syn sąsiadki i córka znajomego od razu przestali płakać po zmianie fotelika na taki przodem. Znacie te teksty? To powiem Wam coś. A skąd wiecie, że po zmianie fotelika pierwszego na drugi też tyłem do kierunku jazdy dziecko nie przestanie płakać? Przecież nie sprawdziliście.

Ja sprawdziłam. Przestaje! 🙂 Wiecie czemu? Nie dlatego, że jest przodem czy tyłem, ale dlatego, że jest NOWY, jest WYŻEJ, jest inna pozycja. Ot cała tajemnica 🙂

Czy przodem jest źle?

Absolutnie nie, foteliki montowane przodem do kierunku jazdy zapewniają bezpieczeństwo dziecku, w końcu od tego są, ALE nie powinny w nim jeździć tak małe dzieci, jak obecnie ma to miejsce. Rodzice przesadzają o zgrozo! 7 miesięczne niemowlęta, ba nawet roczne, półtoraroczne to nadal dużo za wcześnie. Gdyby wozić dzieci zgodnie z zaleceniami w tym pierwszym foteliku to w sumie nie trzeba by tak wiele o tym pisać.

Czemu tyłem – raz jeszcze

Jeśli jeszcze macie wątpliwości to na koniec zastanówcie się czemu pierwszy fotelik, ten 0-13 jest tyłem i tylko tyłem. Nie ma montowanego przodem, żadnego. A no dlatego, że tak jest bezpieczniej. A wiecie czemu to fotelik 0-13? To już wspomniałam wyżej – zgodnie z siatkami centylowymi dzieci 13 kg osiągają około dwóch lat. Czyli nawet wg producentów (których wyżej troszkę oczerniłam) dziecko powinno jeździć tyłem przynajmniej do 2 roku życia. Oczywiście niektóre dzieci wyrosną naprawdę, bo jesteśmy co raz więksi (poczytajcie o tym kiedy zmienić fotelik), ale chodzi o założenia.

Stąd też idąc tym tropem wybierzcie kolejny fotelik TYŁEM do kierunku jazdy i niech dziecko jeździ w nim tak długo, jak to możliwe. Oczywiście wybór zależy zawsze do Was, ale mam nadzieję, że Was choć trochę przekonałam. Bezpiecznych podróży <3

Źródła: 1) fotelik.info http://fotelik.info/pl/art/po_co_ten_fotelik,11.html 2) http://www.rearfacing.co.uk/ 3) http://www.rearfacingdownunder.com/ 4) http://www.which.co.uk/baby-and-child/baby-transport/guides/choosing-a-child-car-seat/the-best-child-car-seats-for-babies/ 5) www.volvocars.com/uk/top/my_volvo/volvo-accessories/child-safety/pages/default.aspx

RWF, czyli wożę dzieci tyłem do kierunku jazdy
RWF, czyli wożę dzieci tyłem do kierunku jazdy. Starszy ma ponad 2,5 roku, młodszy rok.
  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to