Kiedy zmienić fotelik na większy

, komentarze: 30

Kiedy zmienić fotelik na większy

Uwielbiam ten temat – kiedy przesadzić dziecko do kolejnego fotelika. Czemu? Bo wokół tego jest wiele naszych wyobrażeń, wiele mitów, ale mało faktów. Ogólna zasada można powiedzieć jest taka, że dziecko powinno jeździć maksymalnie długo w foteliku A zanim zmieni go na fotelik B, foteliku B zanim zmieni go na C itd.

Bardzo często słyszę „mojemu dziecku wystają nóżki, czas na kolejny fotelik” albo „nie lubi jeździć tyłem, czas na kolejny fotelik” albo „muszę kupić kolejny fotelik, bo dziecko ma JUŻ pół roku” i tak dalej. Te i podobne argumenty NIE są żadnymi argumentami za zmianą fotelika na kolejny! I o tym we wpisie.

Kiedy zmienić fotelik na większy?

Grup wagowych fotelików jest sporo, ale można wyróżnić (mam nadzieję, że to nie nadużycie z mojej strony) trzy: fotelik pierwszy (0-13, czasem 0-10), fotelik drugi (9-18, 9-25, ale też 0-18 i podobne) i fotelik trzeci (15-36). Taki podział ułatwi mi wytłumaczenie co i jak.

Kiedy przesadzić dziecko z fotelika 0-13?

0-13 to ten pierwszy fotelik, zawsze montowany tyłem (poczytaj, jak wybrać pierwszy fotelik). Dziecko jeździ w nim tak długo, jak to możliwe. Przesadzamy dopiero, gdy:

  • osiągnie wagę maksymalną dla pierwszego fotelika, czyli np. 13 kg
  • głowa wystaje ponad górną krawędź oparcia w foteliku
  • pasy są za krótkie

tyle. W tym foteliku spokojnie nóżki mogą wystawać poza obrys fotelika, dotykać kanapy, dotykać oparcia kanapy.

Jeśli chodzi o wagę to dzieci w pewnym momencie nie przybierają tak bardzo na wadze, jeśli Twój maluch ma 10 mc i waży 10 kg to wcale nie oznacza, że zaraz będzie ważyć 13 kg, równie dobrze waga może się ustabilizować. Patrząc na siatki centylowe, to średnio (!) wagę 12,5 kg dzieci osiągają w wieku 2 lat!

Szybciej dziecko wyrośnie z pierwszego fotelika :) Pamiętaj, chodzi o wystawanie głowy ponad oparcie (w kolejnych fotelikach jest to linia oczu!).

Co jeśli ww. argumenty nie robią na Tobie wrażenia i koniecznie chcesz zmienić fotelik? Wybierz fotelik z grupy wagowej 0-18, oczywiście RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy. Wtedy mimo, że przesadzisz dziecko wcześniej, do większego fotelika to nadal do fotelika tyłem, więc bezpiecznie dla niego.

Jeśli boisz się, że dziecko ma ciasno, za mało miejsca, niewygodnie i inne rzeczy, a nie spełnia którego z 3 kryteriów zmiany to albo wróć do tematu za jakiś czas, albo wybierz fotelik 0-18 RWF jw.

Kiedy zmienić fotelik 9-18 na kolejny?

Zmieniamy gdy:

  • linia oczu jest ponad oparciem fotelika
  • dziecko przekroczyło 18 kg
  • nie można zapić dobrze pasów (w fotelikach RWF pasy powinny wychodzić równo z ramionami lub ciut poniżej, a w FWF czyli przodem równo z ramionami lub powyżej – jeśli tak się nie da to zmieniamy)

Na pewno argumentem za zmianą nie jest: „bo dziecko chce” ani „bo waży 15 kg” ani inne podobne.

Nie przesadzaj dziecka za wcześnie! Dwuletnie dziecko to zdecydowanie za szybko!!! Poczytaj fajny artykuł na fotelik.info.

Kiedy fotelik przodem do kierunku jazdy?

Ha! o tym będzie cały wpis. Jestem ogromnym zwolennikiem przewożenia dzieci TYŁEM do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe.

Odpowiadając na pytanie kiedy fotelik przodem do kierunku jazdy? Najpóźniej, jak to możliwe. W Szwecji dzieci jeżdżą do 4 roku życia, niech to będzie dla Ciebie wyznacznikiem. Pierwszy i drugi fotelik powinien być tyłem do kierunku jazdy, dla bezpieczeństwa dziecka <3

Kiedy poddupnik

Tak naprawdę obecnie poddupniki są mało zalecane, właściwym wyborem są foteliki z trzeciej grupy, czyli 15-36, one tak naprawdę powinny starczyć do momentu, aż dziecko będzie na tyle duże, że będzie mogło jeździć w zwykłych pasach na siedzeniu.

Poddupniki nie dają osłony bocznej, a także zwiększają szansę na „nurkowanie”, czyli wsunięcie się dziecka pod pasy.

Do kiedy dziecko ma jeździć w foteliku?

Obecnie obowiązek jazdy z foteliku jest do momentu osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu!

Nie tak dawno było głośno w mediach o obniżeniu tej granicy do 135 cm wzrostu, jednak m.in. za sprawą fotelik.info jest wiele zmian w tym temacie :) Poczytajcie wpis o dyskusji w Senacie nt. ww. zmian.

A tak mówił mi Paweł Kurpiewski – biomechanik zderzeń, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach z serwisu fotelik.info

„Udało się doprowadzić do zapisu w Ustawie w takim kształcie, że 135 cm będzie wyjątkiem, a nie zasadą. Pierwotny kształt miał być taki, że przy wzroście dziecka 135 cm możesz wozić dziecko zapięte tylko pasem, bez fotelika, a teraz 135 cm jest tylko wyjątkiem od reguły. Intencją ustawodawcy, jak się okazało, było to, że jeśli dziecko waży więcej niż 36 kg (do takiej wagi produkuje się foteliki w Europie) i rodzic ma takie „wyrośnięte” dziecko, to może je przewozić na tylnej kanapie. Czyli jedynie w przypadku, jeśli nie da się dziecku dobrać fotelika dopasowanego do jego wagi i wzrostu.”

I to chyba tyle w tym temacie. Ogólnie woźcie dzieci najdłużej, jak to możliwe tyłem, najlepiej do 3-4 roku życia, a w każdym foteliku dzieci powinny podróżować maksymalnie długo, jak to możliwe ze względu na wagę lub wzrost.

Przy pisaniu tego wpisu w dużej mierze korzystałam z wiedzy pozyskanej dzięki spotkaniu z ekspertami z fotelik.info (zobaczcie też moją relację z inspekcji fotelików).

Komentarze:

i słusznie! My też wozimy naszego bąbelka w RWF i zamierzamy długo bo mamy RWF do 25 kg:) Więc woźcie tyłem!

Pytanie z serii mało ogarniętych, ale: Co znaczy wystaje głowa? Czubek głowy? Uszka? Mój szanowny Młodzieniec raczej z lekkiej wagi ale ze wzrostem goni żyrafę. Cieszę się, że jest cieplej bo dzięki temu bez śpiworka i od razu się obniżył. Ale dodatkowo mam problem, że jak wsiada do fotelika mam wrażenie, że pasy są za nisko już ulokowane. I nie mogę ich tak dociągnąć, aby nie było dziury między jego ciałkiem a pasami. Niby ma 10m i 80 cm więc spokojnie jeszcze fotelik powinien się nadawać? Szkoda mi zmieniać bo wolę jak jedzie tyłem a ne mogę znaleźć sensownego fotelika następnego do montażu tyłem.

Paulina

22.04.2015 09:01

W pierwszym foteliku czubek głowy, no po prostu jak głowa zaczyna wystawać to zmieniamy. Jest wiele fotelików montowanych tyłem w kolejnej grupie wagowej :) na pewno o tym będzie. Ale 10 mc to raczej faktycznie niewiele jeszcze, tutaj ewentualnie fotelik 0-18 tyłem oczywiście, ale to za jakiś czas, pewnie z 6-12 mc w zależności, jak szybko urośnie :)
Co do pasów w foteliku tyłem one mogą być niżej niż ramiona, wręcz jest to OK.

Polecam wszystkim kampanię bezpieczny maluch. Tam jest szkolenie na temat montowania fotelików, przewożenia dzieci, i zmiany fotelikow na nowy :)

A co z tym ilu punktowe powinny być pasy bezpieczeństwa? Nie wspomniałaś nic o tych 5-punktowych dla grupy 0-12, a przecież one są najbezpieczniejsze? I co z fotelikiem, który jednocześnie może byc uzywany w samolocie? Sadzanie dziecka w samolocie na kolanach, a później w razie jakiejś awarii na podłodze samolotu jest mega niebezpieczne. W ameryce dzieci w samolocie przewozi się wyłacznie w fotelikach.

Paulina

22.04.2015 19:44

Kaśka o tym pisałam tutaj http://domowa.tv/jak-wybrac-pierwszy-fotelik-samochodowy/ :)
A co do samolotu i USA tego nie wiedziałam, wiem, że jest taka opcja, ale też w razie zdarzenia to raczej się ucieka z samolotu z takim fotelikiem chyba mniej wygodnie :)
Raczej skupiam się na samochodzie, tutaj ryzyko wypadku niestety jest bardziej realne :(

Justyna

27.01.2016 00:16

To akurat nie jest prawda, jak lecieliśmy z dzieciakami, to młodsza nie dostała nawet dodatkowego pasa. Nie ma obowiązku latania w foteliku.

A sprzedawca fotelikow mowil mi inaczej, jak dziecko umie siadac to zmienic na wiekszy fotelik, SZOK! A ja nie, Moja corka ma niedlugo 11 miesiecy i nadal siedzi w malutkim foteliku, czubek glowki jeszcze nie przekroczy. Niedlugo testujemy RWF, to super fotelik ale jest wada ze trzeba sprawdzic czy zmiesci sie w samochodzie, mam maly samochod, zobacze :)

Paulina

22.04.2015 19:38

Aż mi się wierzyć nie chce, straszne :( stąd warto wybierać i sprawdzać czy sprzedawca ma kurs, to też pomoże w tym, że pokażę jak dobrze montować fotelik.

Paulina ja zapytam :) gdzie jeździsz ? Mieścisz się z tyłu ?

Paulina

22.04.2015 19:37

Miejsce rodzica jest z przodu :) ja zawsze z przodu. Po pierwsze jestem b. często kierowcą i nigdy nie chciałam dzieci przyzwyczaić, że tam siedzi mama, a po drugie tak jest bezpiecznie w razie ew. wypadku. Za to na postoju zmieszczę się albo między fotelikami, albo przy obecnym zamontowaniu (jeden na srodku, drugi za siedzeniem) jest miejsce obok dzieci.

No my mamy problem. Syn wyrósł z pierwszego fotelika. Byliśmy w profesjonalnym sklepie, mierzyliśmy RWF i niestety są za duże… Chodzi o to, że po pierwsze mąż nie mieści się jako pasażer na przednim fotelu, ja ledwo. Po drugie w październiku urodzę drugie dziecko, więc z tyłu już też się nie zmieszczę. Co radzisz w tej sytuacji? Chcę zapewnić maksimum bezpieczeństwa dziecku, a zmiana samochodu nie wchodzi w grę.

Paulina

22.04.2015 19:35

Joanna wybrać się na dobór fotelika :) widziałam kilkadziesiąt modeli fotelików i oni tam radzą sobie z wieloma sytuacjami :) poza tym jest jeszcze jedna rzecz, o które wielu rodzicow zapomina. Miejsce jakie powinno zostawić się przed fotelikiem FWF (przodem) jest niemal takie samo jak miejsce, które zajmuje fotelik RWF (tyłem).
My mieliśmy ten sam problem, wtedy nie wiedziałam o doborze fotelika i może to zabrzmi troszkę śmiesznie, ale m.in. z tego powodu zmieniliśmy samochód.

Joanna

22.04.2015 20:40

A możesz polecić jakieś konkretne miejsce w Warszawie, gdzie warto się udać? :)

Joanna

24.04.2015 20:16

Miałaś rację! Trafiliśmy dziś do tylem.pl i udało dobrać się fotelik RWF. Dodam, że na tyle nieduży, że nawet mieści się za kierowcą ;-)

Paulina

24.04.2015 22:12

Bardzo się cieszę w takim razie.

Mały człowieczek

22.04.2015 13:09 Odpowiedz

Mnie najbardziej nurtuje temat, jak to jest z tym niezadowoleniem dzieci powyżej roku z jazdy tyłem. Nie znam osobiście NIKOGO, kto kupiłby fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy po pierwszym foteliku/nosidełku. Główny argument jest taki, że dzieci tak nie będą chciały jeździć, oczywiście foteliki RWF bywają też droższe, ale powiedzmy, że to mniejszy problem. Jak to jest z Waszym starszym dzieckiem? Jak znosi podróż w tej pozycji?

Szczerze mówiąc to jeżdżąc przodem z dobrze zapiętym pasem chyba dziecko też nie widzi wiele więcej poza siedzeniem rodzica, no chyba, że zamontujemy fotelik na środku kanapy, ale to chyba dość niebezpieczne….

U nas problemem jest teraz pozycja półleżąca w Cabriofix, odkąd córeczka nauczyła się siedzieć – ma 10 m-cy i właśnie usiadła, nie podoba jej się w takim „kubełku”, a ma dopiero 9,1 kg i spokojnie może jeszcze pojeździć. Z tego co wiem Wasza młodsza Latorośl siedziała dużo wcześniej, jak znosiła tą pozycję?

Paulina

22.04.2015 19:33

A powiedz czy ktokolwiek sprawdzał, jak będzie gdy dziecko usiądzie w kolejnym foteliku montowanym tyłem? To taka obiegowa opinia, że dziecko się uspokoiło, bo usiadło przodem. Ale prawda jest taka, że dzieci nie wiedzą jak to jest jechać przodem, my dorabiamy jakieś dziwne teorie :)
Ja sprawdzałam, moje dziecko było spokojniejsze gdy usiadło w NOWYM foteliku montowanym tyłem :) każda zmiana u dziecka sprawia entyzjazm :D to raz, a dwa to zmienia się położenie, dziecko więcej widzi. Stąd wniosek, że tyłem dziecko będzie tak samo zadowolone, a w dodatku będzie bezpieczne.
Moje dzieci od zawsze jeżdżą tyłem, nie znają jazdy przodem, znoszą to świetnie. Starszy odkąd ma nowy fotelik (tyłem) to uwielbia jeździć, w pierwszym bardzo dużo płakał, ale to raczej kwestia wieku i pozycji, w tym drugim sam obecnie wsiada i przypomina o zapięciu pasów, wie jak dotknąć czy są dobrze zapięte :)
Co do młodszego dziecka, ma 13 mc, jeździ w foteliku pierwszym tym 0-13, u nas na isofix dało się minimalnie podnieść fotelik do góry, co sprawiło, że więcej widzi :)

Mały człowieczek

22.04.2015 20:15

Dziękuję za odpowiedź. Coraz bardziej przekonuje mnie RWF a jeszcze 2 m-ce temu myślałam, że to wszystko jedno……

Angelika Skrzypinska

22.04.2015 16:19 Odpowiedz

Natalia Cichosz

Mój syn ma 8miesięcy waży 9 kg i ma już większy fotelik, co gorsza jeździ przodem do kierunku jazdy. Wszystko porządnie zapięte, On widzi wszystko, bo fotelik jest wysoki i mamy więcej spokoju niż w tym 0-13.
Moze jestem wyrodną okropną matką, ale drażni mnie już cała ta fotelikowa nagonka. Dajcie żyć tym biednym rodzicom.

Paulina

22.04.2015 19:26

To nie jest nagonka, Ty jako rodzic zawsze podejmujesz decyzje. To jest po prostu mniej bezpieczne, w przypadku poważnego wypadku tak małe (!) dziecko może zginąć lub odnosi b. poważne obrażenia. Jego szyja jest zbyt słaba by utrzymać tak dużą (w stosunku do reszty ciała) głowę.

Widzę, że już porzuciłaś uprzedzanie o tematach postów. Jest jeszcze szansa na post o noszeniu dzieci? Czekałam na niego, a tu cisza…

Paulina

22.04.2015 22:55

Będzie :) zaraz dodam kalendarium. Teraz są foteliki w tym tygodniu, ale może wrzucę coś na zmianę tematu. Może w kolejnym dam radę chusty, piszę dłuższy artykuł i najnormalniej w świecie staram się by był merytoryczny, choć mam wiedzę w tym temacie to wiele rzeczy konsultuję przed publikacją z różnymi specjalistami <3

Kasia

23.04.2015 14:34

Aaaa, to miał być temat o noszeniu w chustach? Eeee, myślałam, że tak na rękach, tradycyjnie, ciekawiło mnie co też ciekawego o tym powiesz.
Mam znajomych, którzy słynęli z tego, że nie brali swojego dziecka na ręce! Wcale i nigdy!
A moj tata przestał mnie brać na ręce jak poszłam do komunii, tak sobie postanowił. No, ale…
Czyli nie doczekam się, heheh.
Ps. Jestem ogromną fajnką chustowania. Za kilka miesięcy znowu zacznę. Tymczasem półtoraroczna latorośl ma dość chusty i daliśmy sobie z nią spokój.
Ps2. Szczerze nie rozumiem po co się robi jakieś warsztaty o chustowaniu, dla mnie sprawa jest jasna, tzn stała się jasna po zgłębieniu tematu.
Hihi

Paulina

23.04.2015 14:37

Kasia o zwykłym noszeniu też będzie, myslałam, że chcesz o chustach hahahaha :D a ps2 nie rozumiem, na takich warsztatach można zgłębić temat :)

Czyli twierdzisz, że foteliki montowane przodem do kierunku jazdy są równie niebezpieczne jak przewożenie dzieci na kolanach? Skąd w takim razie te właśnie foteliki posiadają po 5 bądź 4 gwiazdki w testach ADAC?

Paulina

23.04.2015 12:48

Magda nigdzie (!) tak nie napisałam :)ZA to napisałam to: http://domowa.tv/rwf-tylem/
A co do gwiazdek to głównie chodzi o metodologię badania, chociażby w testach typu ADAC nie zawsze (tego nie wiem na pewno) są fotele przednie, które zwiększają bezpieczeństwo foteli RWF to tak jako przykład.
Poza tym są różne testy konsumenckie, najbardziej rygorystyczny jest Test plus, http://www.ntf.se/konsument/bilbarnstolar-2013.asp?
Dziecka nie wozimy na kolanach to dla mnie nie podlega dyskusji w ogóle, za to można je wozić bezpieczniej i chyba warto tym się zainteresować :) Ale wybór zawsze leży po Twojej stronie.

Paulinko, dopytuje o 0-13: czy dobrze rozumiem, ze zmieniamy wtedy, gdy sam czubek głowy dziecka wystaje ponad górna krawędź oparcia fotelika, tj tylna krawędź? Pozdrawiam

Dodaj komentarz: