Majówka kamperem do Włoch – ile to kosztuje (podsumowanie kosztów)

Majówka kamperem do Włoch – ile to kosztuje (podsumowanie kosztów)

Wiele osób czeka na ten wpis, czyli dzisiaj o kasie. Ile kosztuje taki wyjazd kamperem, czy warto, czy nie. Ile można wydać i na czym można zaoszczędzić. Przygotowałam takie zestawienie, będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoimi doświadczeniami. Zbierałam wszystkie paragony, każdy wydatek spisałam aby móc podzielić się dokładnie informacją co, ile, gdzie. Nasza podróż krótka majówka 9 dób, jechaliśmy w 6 osób, w tym 4 dorosłe.

Dostałam i dostaję setki pytań ile taka podróż kosztuje. Proszę jednak abyście nie oceniali się tu wzajemnie, że dużo/mało, każdy może próbować ugryźć to na swój sposób, jedni zaoszczędzą na lodach, inni wydadzą więcej na noclegi czy pizze. Każdy z nas ma trochę inny sposób podróżowania, inne potrzeby. Dla jednych kwota końcowa będzie duża, dla innych niewielka. Proszę abyśmy wszyscy odnosili się do siebie z szacunkiem, tak, jak przy innych wpisach z tej serii :*

Aha, ponieważ tym razem podróżowaliśmy w 6, mogło się zdarzyć, że coś gdzieś mi umknęło, wieloma kosztami się dzieliliśmy. Potraktujcie to proszę jako punkt wyjścia po prostu. Dla mnie taki wpis to też właśnie punkt zaczepienia przy szacunkach na kolejne wyjazdy.

Plany – szacunki przed podróżą

Zanim wyjechaliśmy usiadłam pewnego zimowego wieczoru i starałam się wszystko wyliczyć. Miałam doświadczenie przy zeszłorocznej podróży kamperem, więc to był mój punkt wyjścia.

Podpowiem Ci jakie przyjęłam założenia i już zdradzę Ci co źle obliczyłam :)

Piszę Ci o moich założeniach dlatego, bo może to ułatwi Ci również zaplanowanie swojego wyjazdu. To teraz znasz już teorię i przejdźmy do praktyki, czyli ile faktycznie wydaliśmy ;-)

Tutaj uzupełnianie wody na jednym z darmowych postojów
Tutaj uzupełnianie wody na jednym z darmowych postojów

Nasza podróż – ile czasu i kto jechał

Zacznijmy od początku, jeśli sobie robisz kalkulację dla siebie to przelicz razy swoją liczbę dni. My jechaliśmy na krótko, bo 9 dób. Jechaliśmy w zesatwe: ja, Michał, nasze dzieci 4 i 5,5 roku, a także teściowie. W sumie 6 osób. Polecam Ci też podsumowanie naszej podróży, czyli to gdzie byliśmy.

Wszystkie ceny są w euro plus przelicznik na złotówki po obecnym kursie 4,3.

Nasza trasa
Nasza trasa

Kamper – koszty

Wypożyczyliśmy kampera, w którym wygodnie mogło spać 6 osób, dzieci miały swoje łózko, my swoje i teściowie swoje. Wszyscy mieli pasy, przy czym na dwóch siedzeniach były tylko pasy biodrowe (info dla rodziców dzieci, poczytajcie wpis o fotelikach w kamperze). My korzystaliśmy z kampera Chausson D, tutaj oferta.  Ja też wypożyczalnie polecam, a dla Ciebie od tego roku jest rabat! Powiedz, że wiesz ode mnie lub domowatv i nie będziesz mieć naliczonych kosztów obsługi (gaz, wc, przygotowanie), to oszczędność ok. 300 zł, więc warto :)

Tankowanie

Przejechaliśmy kamperem prawie 2,2 tys km, ruszaliśmy z okolicy Bielsko-Białej i potem do Włoch. Niżej mapka. Średnia cena za diesla we Włoszech to 1,4 euro (od 1,3 do 1,6 euro). Wyszło nam, że nasz smok palił ok 11 l /100 km, czasem mniej, czasem tyle.

Winiety i autostrady

Winiety kupiliśmy na 10 dni jeszcze w Polsce, jechaliśmy przez Czechy i Austrię.

Duża część wydatków to dojazd czyli benzyna do Włoch. Za to zawsze
Duża część wydatków to dojazd czyli benzyna do Włoch. Za to zawsze "w swoim domku"

Noclegi i parkingi

Już wiedziałam, że nie będziemy korzystać z kempingów tylko głównie z postojów dedykkowanych dla kamperów. My nie zatrzymujemy się po prostu na ulicy, tylko na dedykowanych postojach, zwanych we Włoszech „sosta”. W zeszłym roku zrobiłam taką fajną lista z namiarami GPS. W tym roku muszę uaktualnić :)

Wiedzieliśmy jednak, że będziemy również w miejscach turystycznych, jak Wenecja, a tam tego typu postoje na pewno są płatne (bywają również bezpłatne lub symbolicznie płatne).

Parking z widokiem na zamek
Parking z widokiem na zamek
A to pod Wenecją, stąd mieliśmy jeden przystanek tramwajem
A to pod Wenecją, stąd mieliśmy jeden przystanek tramwajem

Zakupy (głównie jedzenie)

Tym razem ze względu na czas (a raczej ciągły „niedoczas”) nie szykowałam jedzenia do pudełek, bardzo mi tego brakowało. Gotowaliśmy trochę w kamperze, zakupy robiliśmy w lokalnych sklepikach i marketach, czyli albo po drodze do kampera na piechotę albo w takich miejscach, gdzie można zaparkować kamperem. Ogólnie za jedne zakupy w markecie wychodziło nam 30-40 euro, nie można było też kupić za dużo, bo lodówka była niewielka, a warzywa poza lodówką niestety dość szybko chciały „wyjść”.

Tutaj część zakupów może być z błędem, bo nie zawsze chodziliśmy na zakupy razem w 6 osób :) hahaha, więc nie wszystko mogę mieć spisane idealnie (albo czegoś brakuje albo mam 2 razy), traktujcie to jednak jako punkt wyjścia.

Zakupy lokalne to również wino z winoteki, lokalne tortellii i inne takie pyszności.

Jakiś paragon
Jakiś paragon

Roaming

Choć mieliśmy nasze włoskie karty prepaid to z jakiegoś powodu (błąd systemu) zjadło nam kasę, ale internetu nie mieliśmy :( korzystaliśmy z roamingu (mamy telefony na kartę). Ogólnie nagrywanie instastories, wrzucanie filmów oraz przede wszystkim zrzucanie zdjęć na oneDrive (na wszelki wypadek aby je mieć gdyby coś się stało z telefonem) trochę nas kosztowało ;)

Bilety, wejściówki itd.

Najdrożej były bilety w Wenecji, reszta to drobnostki (np. wejście na zamek to 4 euro w sumie za naszą 4).

Jedzenie na mieście

Tym razem jedliśmy sporo na mieście, głównie do ręki, zazwyczaj pizza (bo jest najlepsza, jak jeść to we Włoszech). Trochę gotowaliśmy w kamperze, ale mimo wszystko jak na nas dużo stołowaliśmy się „na mieście”. Byliśmy też w restauracji, ale jednak gdybyśmy chodzili codziennie to końcowy rozrachunek byłby wyższy. Co innego chodzić we dwójkę, a co innego w 6 :)

Lody zazwyczaj były za 2-3,5 euro za średnie i duże oraz 1,5-2,5 za lody małe, które kupowaliśmy dzieciom, niemal za każdym razem wydawaliśmy ok. 10-12 euro.

Pizza do ręki kosztowała 2-3 euro za spory kawałek i 5-10 euro w restauracji (cała). Kawa zazwyczaj 1 euro, często też mogliśmy kupić orzo dla dzieci, czyli zbożowe cappuccino (często na mleku roślinnym) i ono kosztowało zazwyczaj 1-1,5 euro (radość dzieci bezcenna, że mają swoją kawę), raz kawa była 2 euro. Restauracje: dania od 10-12 euro za makarony i inne pyszności. Zerknij też nadokładne ceny we Włoszech.

Pizza
Pizza
Lody
Lody
Focaccia
Focaccia

Inne koszty

Nie umiem przypisać niektórych wydatków, jakieś drobne atrakcje, opłaty za WC.

Koszty średnie za dzień

Znając sumę z kolejnego punktu i podsumy z wyżej wymienionych to jeszcze dorzucę kwoty”dzienne”, może to ułatwi Ci planowanie swojej podróży jeśli na taką się zdecydujesz.

Może to też ułatwi jakieś szacunki :) Tym razem ogromne koszty na dobę to te związane z benzyną, poprzednio niewiele większy dystans był rozłożony na 3 tygodnie, więc średnia była znacznie „przyjemniejsza”.

Wspomnienia są bezcenne :)
Wspomnienia są bezcenne :)
A to Wenecja
A to Wenecja
Paragony za lody haha
Paragony za lody haha

Podsumowanie kosztów

To ile w sumie wydaliśmy na 9 dni włoskiego tripu w 6 osób kamperem?

To była kwota trochę większa niż szacowałam, głównie niedoszacowałam jedzenia. Można na pewno zaoszczędzić na jedzeniu na mieście, trochę na zakupach (szczególnie, że musisz pamiętać, że to zakupy na 6 osób!), na lodach (eeee żart!).

Ogólnie czy to dużo czy mało to już kwestia tego jakie kto ma możliwości i potrzeby. Wyjazd był krótki, więc np. benzyna wypada niekorzystnie, bo dużo pochłonął sam dojazd (i czasu i kasy). No, ale sama/sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy to dla Ciebie i gdzie możesz zaoszczędzić lub wydać więcej :)

Dzielę się tymi informacjami, bo myślę, że to fajnie móc wiedzieć ile co kosztuje, liczę też, że podzielisz się swoimi doświadczeniami. Jeśli uznasz ten wpis za wartościowy to podziel się z innymi, będzie to dla mnie znak, że liczysz na więcej takich wyliczeń. A jeśli szukasz innego pomysłu na fajny wyjazd to zerknij na moje podsumowanie wyjazdu Chorwacja oraz polskie morze z przyczepą kempingową, a także zeszłoroczne długie włoskie wakacje. Jeśli masz własne doświadczenie proszę zostaw komentarz, na pewno będzie pomocny i inni skorzystają. Uściski i samych udanych podróży!

Komentarze:

Super wpis! Zawsze mi się wydawało, że koszty noclegów kamperem są wyższe – ale to rzuca inne światło na wakacje za rok/ dwa lata, w tym roku samochód i airbnb

Paulina Stępień
  • Paulina

Super wpis! Zawsze mi się wydawało, że koszty noclegów kamperem są wyższe – ale to rzuca inne światło na wakacje za rok/ dwa lata w tym roku samochód i airbnb

Dzięki za taki wpis. Można sobie teraz wyobrazić jak to wszystko wyglada. Uwielbiam Twoje posty, chyba dlatego że preferujecie taki wypoczynek jak my

Super są Twoje wpisy o wakacjach, kusi mnie coraz bardziej taka forma wypoczynku a czy byl wpis odnośnie wrażeń z jazdy takim kamperem? Chodzi mi o prowadzenie, wrażenia kierowcy kamper vs. osobówka?

Znów zamiast się uczyć (wieczna studentka) pochłaniam Twojego bloga:)My byliśmy 4 osobową rodz 2 dorosłych plus dzieci 2 i 8 lat samochodem osobowym. Wyjazd 27.04 do 5.05. Noclegi Camping w Ca Savio 42 Euro za dobę, wycieczki Wenecja, Murano, okoliczne miejscowości, jedzenie na mieście i lody (też uwielbiam), drobne pamiątki, zapas różnych makaronów, kaw itp plus Włoska służba zdrowia i leki a także nocleg po drodze w Graz i Mikulov plus benzyna=4800zł

Paulina Stępień
  • Paulina

Dzięki za podsumowanie :) spaliście w namiocie?
PS: a co studiujesz? poszerzasz wiedzę/? :) uściski

Poszerzam całe życie-teraz BHP:).Spaliśmy w apartamencie na campingu-2 pokoje, kuchnia łazienka, dostosowane do 5-6 osób. Noclegi tanie, camping super, a na namiot też mam ochotę z dzieciakami ale najpierw próba na działce:)))pozdrawiam gorąco

Bardzo dziękuję. Właśnie takich informacji szukałem.

Dodaj komentarz:

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.