Dostaję od Was sporo pytań, jak wygląda konsultacja z doradcą chustowym, il;e to kosztuje, ile trwa itd. Kiedyś, na samym początku swojej przygody z chustonoszeniem sama nie znałam odpowiedzi na to pytanie, więc myślę, że taki wpis rozwieje wiele wątpliwości.
Noszenie w chuście daje wiele korzyści, zarówno tych związanych z wygodą rodzica, jak i bliskością. Poczytaj o plusach noszenia w chuście, ale też poczytaj o minusach. I choć jest to fantastyczne to wiele osób, na myśl o zamotaniu prawie 5 metrowego kawałka materiału, ogarnia przerażenie.
Po co spotkać się z doradcą chustowym
Doradca chustowy to osoba, która pomoże Ci nauczyć się wiązać chustę i/lub pokażę jak korzystać z nosideł miękkich. Pomoże Ci dobrać odpowiednie wiązanie dla Ciebie i dziecka, wskaże na co zwrócić uwagę motając malucha. I choć teoretycznie (o tym niebawem) można nauczyć się wiązać z internetu czy instrukcji (niestety często niedoskonałych lub przestarzałych) to jednak nie zastąpi to spotkania z prawdziwym człowiekiem. Człowiekiem, który poprawi, podpowie i skoryguje.
Kto raz zawiążę chustę pod okiem doradcy chustowego ten będzie wiedzieć co znaczy dobrze dociągnięta chusta 🙂 Jest różnica.
No dobrze to trochę teorii, a teraz jak wygląda takie spotkanie.
Poniżej opisuję, jak wygląda spotkanie z doradcą chustowym na podstawie moich doświadczeń jako doradcy oraz moich kilku znajomych. Wiadomo jednak, że są różne szkoły dla doradców (w Polsce obecnie dwie), różni ludzi, różny staż itd. Ale plus minus będzie to wyglądać podobnie.
gdzie znaleźć doradcę?
Doradcę najlepiej znaleźć blisko swojego miejsca zamieszkania lub korzystając z poleceń innych mam. Ważne by doradca miał aktualne zaświadczenie o kursie.
Polecam zerknąć na stronę:
ClauWi i AND to obecnie dwie szkoły działające w Polsce i szkolące doradców. Niektórzy doradcy są również po szkole Trageschule, ale z tego co wiem obecnie nie szkoli na terenie naszego kraju.
Ja kończyłam szkołę noszenia ClauWi, ale jeśli będę miała okazję to chciałabym jeszcze skończyć AND. Z ciekawości, z chęci rozwoju.
Spotkanie z doradcą – przed
Gdy nawiążecie kontakt z doradcą (mejl / telefon) to możliwe, że zostaniecie poproszeni o odpowiedź na kilka pytań. Moim zdaniem taki “formularz” to świetne rozwiązanie i doradcy pozwala lepiej przygotować się do spotkania.
Ja zadaję proste:
– wiek dziecka, waga dziecka
– poród SN czy CC
– jak rozwija się dziecko, czy ma jakieś problemy zdrowotne
– czy masz problemy zdrowotne (problemy z kręgosłupem, przepukline, inne)
– czy masz chustę lub uczyłaś się wiązać
– ile osób będzie się uczyć wiązać
To nie jest wścibstwo 🙂 tylko w wielu przypadkach ułatwia to przygotowanie doradcy do spotkania np. może wziąć lżejszą lalkę do ćwiczeń, gdy idzie na spotkanie z wcześniakiem, wziąć więcej chust gdy uczyć się będzie mama, tata i babcia, skonsultować trudniejszy przypadek zdrowotny z innymi doradcami itd.
Jak widzicie po pytania ja raczej trzymam się formy per “ty”, myślę, że to rozluźnia atmosferę potem na spotkaniu, ale nie musi to być reguła 🙂
Potem umawiacie się na termin.
Ile trwa spotkanie z doradcą
Spotkanie z doradcą trwa zazwyczaj ok. 2-3 godziny, doradca w większości przypadków przyjedzie do Ciebie. Tak jest wygodniej, bo dziecko nie musi zmieniać miejsca, a szczególnie małym dzieciom nie warto podsuwać dodatkowych bodźców 🙂
Warto umówić się w godzinach, gdzie dziecko ma drzemkę lub jest niesamowicie zadowolone 🙂 Raczej kiepskie są wieczory, gdy dzieci zazwyczaj są najnormalniej w świecie zmęczone.
Jak wygląda spotkanie z doradcą chustowym
To doszliśmy do sedna. Zazwyczaj zaczyna się od krótkiego wstępu i poznania. Ja lubię pokazać dlaczego ważne jest nadanie właściwej pozycji dziecka w chuście i do czego dążymy. Prosto i na temat.
A potem motamy. Wybieramy najczęściej jedno-dwa wiązania i je ćwiczymy. Najpierw będziesz motać lalę ćwiczeniową aby się oswoić z chustą. A potem z własnym dzieckiem, bo jednak z dzieckiem zawsze jest inaczej 🙂
Doradca pokaże Ci jak zawiązać poprawnie chustę, pomoże Ci nauczyć się takiego wiązania, podpowie jakie wiązanie będzie dla Was najlepsze (dla Ciebie i dziecka). Na co warto zwrócić uwagę. Pokaże, jak mocno dociągać chustę, jak podtrzymywać dziecko.
Doradca może też nauczyć Cię poprawnie korzystać z nosidła, jeśli się umówicie to pewnie przyniesie różne nosidła byś mogła przymierzyć i dobrać najlepsze dla Was. Będzie też mieć chusty, różne i o różnych długościach, więc to też okazja by dowiedzieć się jaką warto kupić.
Po tych 2-3 godzinach zapewniam Cię, że będziesz padnięta/y 🙂
Potem się rozliczacie i trzymamy kciuki. Czasem niektórzy doradcy wysyłają jeszcze podsumowania takiego spotkania, link do filmu albo wspomagają jakąś radę, gdy jednak czegoś się zapomni, bo przecież to ludzkie 🙂
Ile kosztuje spotkanie z doradcą
Cena konsultacji z doradcą chustowym to koszt ok. 100-250 zł. Cena różna w zależności od doświadczenia, stopnia, stażu, dodatkowych umiejętności, wykształcenia, lokalizacji itd. Są doradcy, którzy są fizjoterapeutami jednocześnie, są tacy, którzy skończyli dodatkowo różne kursy itd. W każdym razie cenę ustalacie przed spotkaniem i o ile nie wykupujecie dodatkowych “godzin” to ona jest stała.
Ufff no i to chyba tyle.
Tutaj chciałabym Was poprosić o opisanie własnych konsultacji. Zarówno okiem rodzica, jak i doradcy. Rodzice piszcie koniecznie jak to wyglądało u Was.
Doradcy – to jest to miejsce, gdzie możecie napisać, jak Wy prowadzicie i zostawić na siebie namiar 🙂 Ja chętnie wspieram innych doradców.
Jeśli chcecie umówić się na konsultacje ze mną to uprzedzę, że czynię to okazjonalnie i głównie z polecenia i w okolicach Warszawy północnej 🙂 (kontakt), ale poniżej w komentarzach na pewno pojawi się też wiele równie fajnych doradców <3
Cudownego chustowania <3