Szukaj
Generic filters

Jak wybrać drugi fotelik dla dziecka

Jak wybrać drugi fotelik

Temat, o który najczęściej pytacie, czyli zakup drugiego fotelika dla dziecka, tego po foteliku 0-13. To temat mi bliski, bo nad wyborem tego fotelika spędziłam najwięcej czasu. Powoli też zgłębiam temat w przypadku młodszego dziecka, choć akurat tutaj gdyby nie to, że mały fotelik jest uszkodzony to miałabym jeszcze dużo czasu.

Wbrew pozorom wybór drugiego fotelika samochodowego stwarza najwięcej problemów, bo wielu rodziców z jakiegoś powodu chce zmienić pierwszy fotelik szybko (za szybko!), a po drugie wybiera fotelik przodem do kierunku jazdy. A te dwie rzeczy w połączeniu ze sobą są po prostu złe. Dlatego poświęć chwilę i przeczytaj dwa wpisy:

Wiedząc to mam nadzieję, że jeszcze chwilę wstrzymasz się ze zmianą fotelika. A jeśli i tak chcesz zmienić to i dla Ciebie mam rozwiązanie (o tym dalej).

Jak kupować kolejny fotelik samochodowy?

Powinien spełniać kilka warunków, oto one:

  • mieć wysoką notę za bezpieczeństwo w niezależnych testach konsumenckich
  • pasować do wagi dziecka
  • pasować do samochodu

To są trzy czynniki, żadnego z nich nie należy pominąć i wszystkie trzeba wziąć pod uwagę.

Ocena w testach

Wybierając fotelik przede wszystkim należy wziąć pod uwagę BEZPIECZEŃSTWO. To do tego są foteliki, a nie do tego by uniknąć mandatu. Fotelik ma chronić Twoje dziecko w razie wypadku, a nie “udawać”. Jedynym słowem wszystkie foteliki za 99 zł z marketu na promocji z kolorowanką gratis sobie odpuść.

Weź pod uwagę foteliki z niezależnymi testami konsumenckimi, te testy to między innymi ADAC, OEAMTC,  test PLUS i inne. I jeszcze raz uczulę, homologacja ECE R44 niewiele obecnie oznacza poza dopuszczeniem do sprzedaży. Taki fotelik był sprawdzany, ale regulamin homologacji nie bierze pod uwagę wszystkich czynników, jak np. uderzenia boczne czy montowanie fotelika, jest ogólnie przestarzały. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem nowej normy homologacji tzw. i-Size (ECE R129) Niektóre foteliki już się chwalą, że są zgodne z tą normą, co może być dla Was sygnałem, że taki fotelik będzie warty zainteresowania.

A tak to niżej macie linki do testów fotelików z drugiej grupy wagowej, czyli 9-18, 9-25, 0-18, 0-25

To takie najważniejsze testy, bez problemu poradzicie sobie z ich zrozumieniem.

Test PLUS jest najbardziej restrykcyjny, niewiele fotelików ma naklejkę test PLUS, ale też tutaj niektóre foteliki mogą go spełnić, bo na przykład BeSafe Izi Kid x3 i BeSafe Izi Combi x3 to bardzo podobne foteliki, różnią się głównie tym, że drugi ma możliwość zamontowania w późniejszym okresie przodem do kierunku jazdy (a wiadomo lepiej jednak tyłem), za to ten pierwszy ma test Plus. Najpewniej wynika to z tego, że test PLUS uznaje przede wszystkim foteliki RWF (tyłem do kierunku jazdy) i słusznie! Niemniej konstrukcyjnie, jeśli obydwa foteliki używać tyłem to powinno być podobnie.

ADAC znacie na pewno, często uważany jest za troszkę przestarzały/niedokładny dla tej grupy wagowej, bo pojawiały się głosy o niedokładnym testowaniu fotelików RWF (np. brak przedniego fotela podczas zderzenia), czy kontrowersje odnośnie fotelików z osłoną tułowia. Niemniej jest to najbardziej znany test konsumencki, więc komuś trzeba zaufać. Najlepiej złożyć wyniki kilku testów, a w ADAC skupić się głównie na notach za bezpieczeństwo (biorą pod uwagę też np. czyszczenie, substancje szkodliwe itp.).

OAMTC współpracuje mocno z ADAC, troszkę w innej formie przedstawia wyniki testów, co może być mylnie interpretowane, ale też dacie radę 🙂

Foteliki z testem PLUS mają naklejkę jak na zdjęciu, ten po lewej ma dopisek do 18 kg, a ten po prawej do 25 kg (odpowiednio britax/romer max fix 2 i britax/romer max way)
Foteliki z testem PLUS mają naklejkę jak na zdjęciu, ten po lewej ma dopisek do 18 kg, a ten po prawej do 25 kg (odpowiednio britax/romer max fix 2 i britax/romer maxway)

Fotelik, a waga dziecka

Procedury wg nowej normy homologacji i-Size, która kiedyś wejdzie, mają brać pod uwagę nie wagę, a wiek dziecka. Póki co jednak foteliki podzielone są na grupy wagowe. Pierwszy fotelik 0-13, 0-10, drugi fotelik 0-18, 9-18, 9-25, 0-25 i w końcu trzeci fotelik 15-36. W tym wpisie skupiamy się na tym drugim foteliku.

No właśnie co wybrać: 9-18, 9-25, 0-18, 0-25?

Sporo tutaj tych przedziałów. Mogę odesłać Was do ekspertów z fotelik.info po więcej informacji, za to sama na podstawie przegadanych z nimi godzin, inspekcji (zobacz co to inspekcja fotelika), doborze fotelika, postaram się Wam napisać prosto, takim zwykłym językiem 🙂

Fotelik 0-18 i 0-25 to mogą być dwa identyczne foteliki, jednak ten pierwszy najpewniej będzie na montowany na isofix, a drugi na pasy. Wynika to po prostu z możliwości isofixa, a nie pojemności fotelika 🙂

“Isofix kończy się współcześnie na 23 kg, klasycznie isofixy można stosować do 18 kg, ale to wszystko zależy od łącznej wagi fotelika i dziecka. I jest jeden producent, który
przekroczył tą magiczną cyfrę 18 kg, Concord, bo odchudzili fotelik. Ale chodzi tu ogólnie o mechaniczną wytrzymałość isofixu w samochodzie”.

– Paweł Kurpiewski, fotelik.info

Jest też podział 9-18 i 0-18 (czy odpowiednio 9-25 i 0-25) z tego co wiem to już raczej różnice w zależności od producenta/modelu, to jednak co Was powinno interesować to fakt, że jeśli planujecie z jakiś powodów przesadzić dziecko wcześniej do kolejnego fotelika montowanego tyłem (bo tak najlepiej – jeszcze raz klik klik o RWF) to wtedy wybierzcie fotelik z grupy od 0. Tak, nawet jeśli Wasze dziecko waży np. 10 kg. Dlaczego? Bo w fotelikach od 9kg najprawdopodobniej dla mniejszego dziecka będą za długie pasy i nie da się idealnie (!) ich dopasować.

Ot i cała tajemnica 🙂

Dla ciekawych, dwa podobne foteliki, po lewej BeSafe Izi Combi, po prawej BeSafe Izi Kid, pierwszy ma możliwość montażu przodem, drugi ma test PLUS, jest tylko tyłem do kierunku  jazdy. Ogólnie niewiele się różnią
Dla ciekawych, dwa podobne foteliki, po lewej BeSafe Izi Combi, po prawej BeSafe Izi Plus, pierwszy ma możliwość montażu przodem, drugi ma test PLUS, jest tylko tyłem do kierunku jazdy. Ogólnie niewiele się różnią

Isofix czy pasy?

W tej grupie wagowej dobrze zamontowany fotelik na isofix i dobrze zamontowany fotelik na pasy są tak samo bezpieczne.

O wypowiedź w tej kwestii poprosiłam też Pawła Kurpiewskiego (biomechanik zderzeń, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach z serwisu fotelik.info)

“Amerykanie na podstawie wielu badań stwierdzają, że bardzo dobrze zamontowany zgodnie z zasadami i dobrany fotelik na pasy może ochronić dziecko tak samo, jak ten na isofix. Ale łatwiej się pomylić przy montażu na pasy, trudniej jest zamontować fotelik na pasy. Po to wymyślono isofix by uniknąć błędów”.

Fotelik montowany na isofix, Birtax/romer max fix II
Fotelik montowany na isofix, Birtax/romer max fix II
Identyczny fotelik montowany na pasy, britax/romer maxway
Identyczny fotelik montowany na pasy, britax/romer maxway

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Tyłem, tyłem, tyłem. Tak długo, jak to możliwe. Drugie foteliki zarówno 0-18, 9-18, 0-25, 9-25 są również tyłem. Jest ich (niestety) mniej na rynku, ale są (kilkanaście) i to one mają w większości Test PLUS. Jeśli kolejny fotelik z jakiś tajemniczych powodów chcesz zmienić na przodem do kierunku jazdy to zanim to zrobisz przewoź swoje dziecko w pierwszym foteliku, tym 0-13 maksymalnie długo (najpewniej do drugich urodzin). Poczytaj o tym kiedy zmienić fotelik.

Poczytaj też raz jeszcze o fetelikach tyłem – będę to linkować do znudzenia, może pocztą pantoflową ten temat stanie się bardziej oczywisty 😉

Tyłem do kierunku jazdy :) Proszę bardzo, widać auto, bo ktoś tu pisał, że one są przodem, otó są tyłem. Obydwa. W jednym jeździ niespełna 3 latek, w drugim roczniak. A to zdjęcie akurat na doborze fotelików
Tyłem do kierunku jazdy 🙂 Proszę bardzo, widać auto, bo ktoś tu pisał, że one są przodem, otó są tyłem. Obydwa. W jednym jeździ niespełna 3 latek, w drugim roczniak. A to zdjęcie akurat na doborze fotelików
A tu kilka fotelików przodem. Wybór zawsze leży po stronie rodzica.
A tu kilka fotelików przodem. Wybór zawsze leży po stronie rodzica.

Fotelik, a samochód

Jednym z ważnych elementów wyboru kolejnego fotelika jest jego dopasowanie do samochodu. Zawsze przymierz fotelik do swojego auta. Skorzystaj z doboru fotelika (fajna usługa), a jeśli idziesz do sklepu to poproś sprzedawcę by go zamontował (przy okazji zobaczysz, jak to robić poprawnie). Jeśli nie wiesz jaki sklep wybrać to dowiedz się czy sprzedawca jest po szkoleniu fotelik.info (widziałam fragment egzaminu i sama bardzo chciałabym trafić na sprzedawcę, który wie co sprzedaje).

Dlaczego to ważne? Bo sama widziałam, jak często fotelik, który wydawał mi się fajny nie pasuje do samochodu. Co znaczy nie pasuje? Na przykład odstaje od kanapy, noga podtrzymująca jest za krótka i nie sięga do podłogi, albo podwójna i trudno ją ustawić w schowku, albo pasy są za krótkie itd. O tym będę jeszcze pisać, niemniej sama nie zdawałam sobie sprawy, jak wiele jest tych zależności.

Powiem Ci, jak było u mnie. Po zmianie samochodu okazało się, że baza jednego z fotelików źle pasuje do kanapy i może wchodzić w rotację (unosić się do góry, bo niedostatecznie jest blokowana). Za to gdy przymierzaliśmy kilka kolejnych fotelików do naszego samochodu to problematyczny okazał się schowek, bo nogi fotelików były za krótkie (są dwa wyjścia wypchać schowek wypełnieniem fabrycznym lub wybrać fotelik z dłuższą nogą). Te sytuacje powodują, że fotelik nie będzie zamontowany dostatecznie dobrze 🙂

Fotelik nie może odstawać od kanapy
Fotelik nie może odstawać od kanapy

Jaki fotelik kupić?

Wiesz już sporo na temat tego, jak wybierać fotelik albo może masz jeszcze większy mętlik 😉 Jak kupić drugi fotelik?

  • poczekaj, aż dziecko wyrośnie z pierwszego fotelika
  • wybierz 3-4 z wysokimi notami w ww. testach konsumenckich i spisz sobie te modele
  • udaj się do sklepu i przymierz foteliki do samochodu

Macie dodatkowe pytania? Piszcie koniecznie! Mam nadzieję, że choć trochę Wam pomogłam, bo w teksie jest naprawdę masa skondensowanej wiedzy 🙂 Bezpiecznych podróży!

I na koniec jeszcze fotelik RWF :)
I na koniec jeszcze fotelik RWF 🙂
  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to