6 mocnych książek, które zostają w pamięci

6 mocnych książek

Tym razem kilka książek, które zostały mi w pamięci, takich, które czytałam ostatnio. Znajdziecie tu reportaże, książki na faktach oraz powieści, ale też oparte o prawdziwe wydarzenia. Niektóre potrafiłam czytać zarywając noce wbrew wszelkiemu rozsądkowi. To rodzaj książek po które sięgam najchętniej, choć czasem potrzebuję po nich odpoczynku.

Przyznaję, że wiele z nich to cięższe pozycje, niektóre trudno czytać bez łez w oczach, inne ze ściśnięciem serca, nutą niedowierzania lub jakimkolwiek innym uczuciem trudnym do opisania. Jeśli szukacie lżejszej lektury to zerknijcie na typowo babskie książki, a jak czegoś mocniejszego to oto 6 książek, które ostatnio czytałam i które utkwiły mi w pamięci.

Ja czytam książki głównie w formie ebooków korzystając z wypożyczalni Legimi, poczytaj moją opinię o Legimi, a jak nie chce Ci się w tej chwili (choć polecam hihi) to tutaj znajdziesz ich ofertę z czytnikiem za 1 zł.

1. Drzewo migdałowe, Michelle Cohen Corasanti

Opowieść, przy której zastanawiałam się czy coś jeszcze gorszego może przytrafić się bohaterowi. Ahmad jest młodym Palestyńczykiem, dorasta w biedzie, głodzie, w ciągłym strachu o najbliższych. To historia o tym, jak młody chłopak wyrwał się z tradycyjnego „mieszkania” pod drzewem migdałowym by się uczyć. Ale nie tylko. To opowieść o miłości, rodzinie i ciągłych stratach (z naciskiem na słowo strata). Powiem wam, że to książka, która w jakiś sposób mnie przeraża, że tyle doświadczeń mógłby mieć jeden człowiek. Nawet fikcyjny.

Drzewo migdałowe
Drzewo migdałowe

2. Wybór Jaśminy, Jeans Sasson

To chyba najmocniejsza książka jaką ostatnio czytałam. Jasmina to nie postać literacka, wszystko wydarzyło się naprawdę, co podwójnie wpływa na odbiór tej historii. Piękna, dwudziestoparoletnia Libanka, która poprzez splot niefortunnych wydarzeń została porwana przez irackich żołnierzy. Opowieść o pragnieniu wolności, o torturach i kobietach. Bardzo trudna i niekiedy pełna brutalnych opisów, więc uprzedzam.

Wybór Jaśminy
Wybór Jaśminy

3. Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo, Marek Rabij

Rok po zawaleniu się Rana Plaza dziennikarz wraca do Dhaki by dowiedzieć się czy coś się zmieniło w sposobie produkcji ubrań w Bangladeszu. Wciągająca książka (no może chwilami zbyt opisowa), która sprawia, że na ubranie już nigdy nie spojrzycie tak samo. Ciekawa i przerażająca w jednym. Nie ma tu jakiejś wartkiej akcji, ani nic z tych rzeczy, ale przeczytać warto by dowiedzieć się, jak/za ile/w jakich warunkach pracują ludzie, którzy szyją tam ubrania, te które potem trafiają do naszych sklepów.

Życie na miarę
Życie na miarę

4. Mundra, Sylwia Szwed

Mundra to zapis rozmów z położnymi. Tymi starszymi i młodszymi. Fajnie widać różnice w podejściu do kobiety, do dziecka, do pracy. I choć każda z nich jest inna to opowiada o cudzie narodzin, ale też tej ciemniejszej stronie związanej z przemocą, poronieniami czy aborcją. Zanim nie miałam dzieci to tego typu książki mnie nie kręciły, teraz wciągają mnie podwójnie i ta i Bez znieczulenia, o której już kiedyś wspominałam.

Mundra
Mundra

5. Dziewczyna o siedmiu imionach, Hyeonseo Lee

To opowieść o dziewczynie, która uciekła z Korei Północnej. O tym, jak wiele razy musiała zmieniać tożsamość, jak usiłowała walczyć o wolność i jak choć był była na wolności czuła się uwięziona. Wciągająca, mocna książka, która pokazuje zupełnie inny świat niż ten nam znany. Czytałam z zapartym tchem i choć czasem nie rozumiałam czemu ona w ogóle się nie cieszy to przyznam, że nie mogłam się oderwać. W mojej ocenie lepsza niż Przeżyć, która też jest podobna tematycznie.

Dziewczyna o siedmiu imionach
Dziewczyna o siedmiu imionach

6. Przeżyć, Yeonmi Park

Historia dziewczyny która razem z matką ucieka z Korei Północnej. Historia prawdziwa, poruszająca, choć napisana mniej wciągająco niż w „Dziewczyna o siedmiu imionach”. Nie wykluczam, że moje wrażenie może być spowodowane kolejnością, w jakiej książki czytałam 🙂 Tak czy tak to jedna z tych książek, które się czyta i aż trudno uwierzyć w absurdalność wielu wydarzeń.

Przeżyć
Przeżyć

To kilka przeczytanych przeze mnie w ostatnim czasie, jeśli macie inne tego typu warte polecenia to koniecznie dajcie znać 🙂

PS ja czytam głównie e-booki (o tym czemu możecie poczytać w tym wpisie).

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do sklepu taniaksiazka.pl  Oznacza to, że jeśli klikając w nie dokonasz zakupu, ja otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję. Nie wpływa to na cenę jaką Ty zapłacisz, ale będę wiedzieć, że cenisz moją rekomendację 🙂 

29 Odpowiedzi

  1. Po pierwsze nie szkodzić, Henry Marsh. Wciągająca, niesamowita, o neurochirugii i pragnieniu życia w obliczu choroby.Świetna i poruszająca!

  2. A ja polecam Fatum I furię-przeczytalam dwa razy nie robiąc przy tym przerwy. Niesamowicie napisana historia z dwóch punktów widzenia, do tego niemal poetyckie metafory.

  3. „Czesałam ciepłe króliki” – wspomnienia z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück
    „Wszystko jest po coś” – rozmowa z Krzysztofem Ziemcem o wypadku w jego domu i zyciu.

  4. „Ukarana” o dziewczynce ktora matka katowala i nietylko … ale nie dla kogos o slabej psychice na cierpienie dziecka… we mnie zostala ciezko sie pozbierac a druga „i boje sie snow” wspomnienia przyjaciolki JPII z obozu

  5. Jedną z najcięższych książek z którą ostatnio się zmierzyłam to ” Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Świetłany Aleksijewicz – wspomnienia rosyjskich kobiet- żołnierzy z II wojny światowej. Bardzo osobiste, wciągające i często łzy same płyną…A wcześniej ” Pięć lat kacetu” o pobycie w trzech ( ! ) obozach koncentracyjnych zaradnego warszawiaka.Po ciągu ciężkich wojennych tematów musiałam zmienić temat książek- teraz na topie książki podróżnicze ( ” Ryby śpiewają w Ukajali” Fiedlera ).

  6. Polecam zbiór wywiadów czy reportaży Szymona Hołowni – „Na walizkach”… wyciskacz łez, bez chusteczek nie przeczytasz tej książki. Po przeczytaniu tej pozycji zaczynamy doceniać życie, zdrowie i to co mamy… Twoja lista pomogła mi, bo zastanawiałam się nad kilkoma książkami z tej listy 🙂

  7. A ja polecam „Niewierna” Reyes Monforte, o Hiszpance porwanej przez Palestyńczyka. Właśnie skończyłam czytać i szczerze mówiąc przeraża mnie jej historia, bo w dzisiejszych czasach może ona spotkać każdą z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.