Szukaj
Generic filters

Zaburzenia snu u dzieci – 10 zasad by dziecko spało lepiej i dłużej

10 sposób na lepszy sen dziecka

Okazuje się, że zaburzenia snu u dzieci to coraz bardziej powszechny problem. Lekarze biją na alarm: nie wolno tego bagatelizować, bo problemy ze snem u dziecka odbijają się nie tylko na jego zdrowiu, ale też odciskają piętno na życiu przytłoczonych tym problemem rodziców. Jeśli czujesz, że ten artykuł jest o Tobie i już dłużej nie dasz rady, koniecznie przeczytaj ten wpis.

Jeżeli do tej pory wszyscy mówili, że przesadzasz, bagatelizując Wasz (twój i dziecka) problem ze spaniem, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość: coś się zmienia na lepsze. Dowodem na to jest bardzo rzeczowy artykuł w The Gurdian, poświęcony coraz częstszym problemom ze snem u brytyjskich dzieci i jak radzi sobie z tym służba zdrowia. Poniżej przygotowałam jego streszczenie, dodając moje doświadczenia w tym temacie. Wierzę, że wciąż wiele jest jeszcze do napisania w temacie problemów ze snem dzieci (i tych mniejszych, i większych), a każda merytoryczna rada co zrobić, by lepiej spały, jest dla rodzica w potrzebie na wagę złota. No to zaczynamy.

Zobacz ile powinno spać dziecko? Polecam wpis z zaleceniami odnośnie snu dzieci, w skrócie:

  • 5 latek ok. 11 godzin
  • 10 latek ok 10 godzin
  • 15 latek 9 godzin

Uwaga: dzieci z zaburzeniami snu jest trzy razy więcej niż 10 lat temu. Powodów jest wiele, ale jednym z istotniejszych (nie jedynym, u części dzieci może to wynikać z innych przyczyn!) są nowe technologie i fakt, że wszyscy mamy stale migające i grające smartfony, tablety, telewizory, czy konsole do gier. Nie pozwalają się one wyciszyć mózgowi przed snem, ponadto wpatrywanie się w świecący na niebiesko ekran negatywnie wpływa na wytwarzanie melatoniny – hormonu uwalnianego naturalnie po zachodzie słońca, regulującego nasz zegar biologiczny.

I nie, nie chodzi o demonizowanie tego mitycznego telewizora w domu przez matkę wariatkę – to już na tyle duży i powszechne zjawisko, że zaczęli o nim mówić lekarze. Mimo to wielu rodziców nie dostrzega w tym źródła problemu.

Zaburzenia snu to nie tylko problemy ze wstawaniem po przespanej nocy. Pociąga to za sobą całą serię konsekwencji. Gorsze skupienie, gorsze przyswajanie wiedzy, zdenerwowanie. Brak snu może prowadzić w dłuższym czasie do depresji. Osłabiony zostaje równie układ odpornościowy i zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji. To potem prowadzi do problemów z integracją dziecka z rówieśnikami, bo dziecko zmęczone, złe i często nieobecne w szkole (bo infekcje). Odbija się także na wynikach w nauce. Co bardzo ważne, dzieci, które źle śpią, są bardziej narażone na otyłość.

Czemu sen ma związek z otyłością? Najbardziej oczywiste wytłumaczenie jest takie, że niewyspane dzieci mają mniej siły do ćwiczeń. Rzecz jest jednak poważniejsza: u dzieci, które cierpią na notoryczny brak snu zmieniają się poziomy leptyny i greliny we krwi – hormonów odpowiadających za uczucie sytości i głodu. Zaburzony zostaje balans: organizm produkuje więcej greliny, pobudzającej apetyt, a mniej leptyny – hamującej łaknienie. Efekt jest taki, że niewyspane i zmęczone dziecko chętniej sięgnie po tłustą i słodką przekąskę, aby zabić głód i zapewnić sobie chwilowy dopływ energii.

W artykule, na który się powołuję, postawiono również tezę, że możliwe, że niektóre dzieci z ADHD nie zostały prawidłowo zbadane, gdyż brak snu może powodować zachowania podobne przy tych związanych z ADHD.

Co zrobić aby spać lepiej?

Na godzinę przed snem powinny zostać wyłączone wszystkie ekrany (tak, tak telewizor w tle również – poczytaj wpis o telewizji w życiu małych dzieci), warto podrzucić dzieciom gry i zabawy ćwiczące koordynację ręka-oko. Zerknij do moich zabaw sensorycznych, ale też możesz sięgnąć po takie zabawki, jak np. ciastolina. Jakby co polecam zestaw lodziarnia (najfajniejsza taka) albo fryzjer o taki (przy tym dużo sprzątania, ale dzieci lubią). Prócz ciastoliny sprawdzą się też najprostsze puzzle!

To moim zdaniem jedna z fajniejszy rad. Takie kreatywne ćwiczenia świetnie odprężają i dają odpoczynek dla naszego mózgu (ha! czułam, że gdy robię sobie mój album Project Life to lepiej mi się śni, a gdy dzieci bawią się ciastoliną, to szybciej zasypiają). Naprawdę!

Potem kąpiel i sen. Czyli prócz czasu na rozluźnienie trzeba mieć rytuały. Czemu kąpiel jest ważna? Bo gdy robi nam się ciepło (ciepła kąpiel w wannie, ahhh), a potem wychodzimy i robi się chłodniej to robimy się senni. Poza tym czy to dzieci czy dorośli – lubimy wiedzieć co nastąpi i mieć “swoje schematy”.

Ja od siebie mogę podrzucić Ci kilka książek dla dzieci, zerknij na “Królika, który nie może zasnąćzerknij na taniasiazka, ok 18 zł – u nas co prawda nie podziałał (dla mnie nuuuudny), ale podobno działa na wiele dzieciaków na świecie 🙂

Za to ja jestem fanką np. “Dobranoc Albercie Albertsonie” (możesz kupić np. w taniaksiaka, ok, 18 zł, bardzo fajna dla przedszkolaków) albo “Całus na dobranoc” (trudniej dostępna, my mamy z biblioteki, dobra nawet dla młodszych dzieci). Czyli książki raczej nawiązujące do procesu zasypiania niż wprowadzające w stan senności, jak ww.

Bardzo podoba mi się cytat z przytoczonego artykułu:

“Uświadomiliśmy ludzi, jak ważne jest właściwe odżywianie – ludzie rozumieją niebezpieczeństwa cukru i otyłości. Teraz musimy pokazać znaczenie snu”

10 zasad dobrego snu

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek ułatwiających zasypianie i lepszy sen 🙂

  1. unikaj słodkich przekąsek i kofeiny (głównie na kolację). Jeśli musisz zjeść coś słodkiego niech to będzie banan, a tak to kasza, ciemne pieczywo itd.
  2. sypialnia/okolice łóżka powinny być miejscem spokojnym, bez telewizora, ekranów.
  3. zadbaj o rytuały
  4. niech kąpiel będzie relaksująca
  5. wyłącz wszystkie ekrany na godzinę przed snem (telewizor, telefon, tablety itd.).
  6. zapewnij dziecku zabawy ćwiczące koordynację ręka-oko, różne sensoryczne, puzzle, klocki, ciastoliny. Ułatwia to wyciszenie. Sama możesz pomyśleć o kolorowankach (zerknij na mój wpis o kolorowankach dla dorosłych).
  7. rytuały powinny działać również w weekendy
  8. podrzuć dziecku wskazówkę wizualną aby wiedziało kiedy ma wstać i zasypiać, są takie zegary, które powinny spodobać się dzieciom np. Kidsleep taki jak tutaj, ok 95 zł
  9. wybierz spokojne książki, najlepiej związane ze spaniem
  10. zadbaj o brak “przebodźcowania”, to, że jest “takie zmęczone” nie znaczy, że lepiej zaśnie.

A jak jest u Ciebie? Mam nadzieję, że te kilka rad pomoże w problemie ze snem, a na pewno nie zaszkodzi. A punkt 6 dzieci na pewno polubią! 🙂

  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to