Szukaj
Generic filters

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry – jak sobie radzić?

Odparzenia i pieluszkowe zapalenia skóry i dzieci

Pieluszkowe zapalenie skóry to jedna z częstszych przypadłości jakie męczy maluszki. Ja szczególnie przy drugim dziecku dość mocno walczyłam z tą przypadłością. Stąd między innymi zmiana sposobu pieluszkowania dziecka. Dzisiaj chciałam się podzielić co się sprawdziło, a co nie i czekam na wasze sposoby, jak radzić sobie z odparzeniami u maluszków

Skóra na pupci maluszka jest szalenie delikatna, dość szybko potrafi się zaczerwienić. Dzieje się tak ponieważ ma styczność z moczem i kupką, a jej warstwa ochronna (to się chyba ładni nazywa – lipidowa) nie jest w pełni dojrzała. Często jako powód pojawiania się odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry podaje się zbyt rzadkie zmienianie pieluszki. Ale to nie jest jedyny powód 🙂

Z wpisu dowiesz się:

  • co to jest pieluszkowe zapalenie skóry
  • jakie są powody występowania odparzeń
  • czy rodzaj pieluszki wpływa na odparzenia
  • sposoby na odparzenia
  • odparzenia u większych dzieci

Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Pupcia malucha robi się różowa, zaczerwieniona w miejscach intymnych. Czasem tylko przy odbycie, między pośladkami, a czasem całe okolice (pachwiny, pośladki, nawet niekiedy nóżki). Są czerwone, czasem z małymi krosteczkami, czasem kropeczki. W dodatku dziecko to piecze i odczuwa dyskomfort!

Powody występowania pieluszkowego zapalenia skóry:

  • dziecko wcześnie urodzone, które ma jeszcze wrażliwszą skórę niż maluch urodzony o czasie
  • zbyt rzadkie zmienianie pieluszki
  • ząbkowanie
  • biegunka
  • ocieranie pieluszki
  • brak dopływu powietrza do pupci niemowlaka
  • zmiany w diecie (rozszerzanie diety, nowe produkty)
  • okres poszczepienny
  • antybiotyki

Dodatkowo maluszki, które mają wysuszoną skórę czy skłonność do atopii mogą mieć jeszcze większy problem z różnymi odparzeniami.

Przyznam wam, że każdy z tych powodów występował u mojego dziecka, choć dodałabym do tego dodatkowe podrażnienia spowodowane pieluszkami jednorazowymi.

Rodzaj pieluszek, a odparzenia

Niektórzy chwalą jednorazówki (czysto, sucho), inni wolą wielorazówki (brak chemii, miękkie). Ja sama zmieniłam sposób pieluszkowania dziecka i wybrałam wielorazówki. Z perspektywy mogę powiedzieć, że choć faktycznie zmniejszyła się liczba odparzeń to nie zniknęły one całkowicie. Wynika to z tego, że wielorazówki choć nie mają chemii w środku to ich wypełnienie (polar, coolmax, welur) jest tak naprawdę sztuczne, co nie zapewnia pełnej wentylacji. Teoretycznie najlepszym wyborem byłaby pieluszka tetrowa, ale dla mnie była to mniej wygodna opcja. Pewnym kompromisem okazały się pieluszki z bambusowym wkładem, te po czasie uznaję za najlepsze ze względu na kontakt do skóry, choć może nie najwygodniejsze w praniu. Zachęcam was do poczytania moich wpisów o wielorazówkach.

Niemniej nie rozwiązują one w pełni problemu z odparzeniami, szczególnie gdy wystąpi biegunka czy jest czas ząbkowania (to serio nie jest mit :)).

Aha, czasem pojawia się informacja by przy wielorazówkach nie używać kremów. Nie demonizowałabym tego, bo włókna chociażby mikropolaru spokojnie da się wyprać, są kremy delikatne, a i tak co jakiś czas warto zrobić stripping 🙂 U nas spokojnie dawał radę Bepanthen, bo szybko się wchłaniał i pieluszki nadal były chłonne.

Sposoby na odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry

1. Mycie po przewijaniu

Po pierwsze mycie 🙂 Ja wiem, że to oczywiste, ale tak przyzwyczailiśmy się do chusteczek mokrych, że zapominamy o wodzie. Chusteczki najlepiej zachować na wyjścia (a jeśli musisz wybierz te nasączane głównie wodę np. Water Wipes, tutaj, 12 zł), a w domu polecam wodę i delikatne waciki (takie duże waciki, jak do makijażu, myjkę bambusową albo podmywanie własną ręką). To jest najlepsze dla dziecka. U nas sprawdził się przewijak przy umywalce (za pierwszym razem miałam przy łóżeczku co okazało się niewygodne). Poza tym chusteczki, szczególnie na zaczerwienionej skórze, mogą być zbyt “szorstkie” i maluch będzie płakał.

Myjka z mikropolaru jest szalenie mięciutka i lepsza niż wilgotne chusteczki. A po lewej pieluszka bambusowa, bardzo delikatna
Myjka z mikropolaru jest szalenie mięciutka i lepsza niż wilgotne chusteczki. A po lewej pieluszka bambusowa, bardzo delikatna

2. Delikatne wkładki do pieluszki lub zmiana pieluch

Jeśli nie chcesz zrezygnować z pieluszek jednorazowych, ale maleństwo ma problem z odparzeniami to mój sposób jest taki, że kupowałam tetrę i cięłam ją na mniejsze kwadraciki. I te kwadraciki wsuwałam do pieluszki. Przyznaję, że w większości wcale ich nie prałam i nie był to zbyt ekonomiczny sposób, ale skuteczny 🙂 A potem wybrałam wielorazówki, choć ten mój patent z tetrą stosowałam wiele razy (już potem piorąc te małe kawałki).

Białą tetrę (niekoniecznie są w urocze wzorki haha) wystarczy pociąć na kawałki - rewelacyjna warstwa ochronna od każdej pieluchy gotowa
Białą tetrę (niekoniecznie są w urocze wzorki haha) wystarczy pociąć na kawałki – rewelacyjna warstwa ochronna od każdej pieluchy gotowa

3. Dobra maść

Smaruj pupę dziecka delikatną maścią najlepiej z pantenolem. Niech to będzie maść, który natłuszcza, a nie wysusza. Fajny jest Bepanthen Baby, bo nie zostawia białej powłoczki i ładnie się wchłania. Lekko się rozprowadza i co najważniejsze – działa! 🙂 Przeznaczony dla dzieci 0-36 miesięcy.

Bepanthen Baby czyli maść, która szybko się wchłania, jest bezzapachowa, bez barwników i bardzo delikatna
Bepanthen Baby czyli maść, która szybko się wchłania, jest bezzapachowa, bez barwników i bardzo delikatna

4. Wietrzenie

Wietrzenie pupci, szczególnie teraz latem jest to łatwiejsze. Połóż maluszka na kocyku w samych bawełnianych majteczkach lub na golaska, niech pupcia odpocznie. Możesz położyć go na kocyku lub podkładzie higienicznym.

Tutaj uszyte bawełniane majteczki, które super sprawdzały się latem
Tutaj uszyte bawełniane majteczki, które super sprawdzały się latem

5. Kąpiele przynoszące ulgę

Bardzo często polecane są kąpiele. Jedna to z dodatkiem nadmanganinu potasu (świetna, gdy dzieci mają jakieś problemy z ZUM), a druga to kąpiel w krochmalu. Pierwsza działa głównie bakteriobójczo, ale zbyt różowa wysusza skórę, więc trzeba uważać, bo przy pieluszkowym zapaleniu skóry niekoniecznie da efekty (ale fajna na potówki itd.). Druga to kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej, czyli w krochmalu, która działa trochę, jak emolienty. Po tę moim zdaniem warto sięgnąć przy takiej przypadłości.

Kąpiele dla maluszka
Kąpiele dla maluszka

Jak zapobiegać

Tak naprawdę najlepiej by było wietrzyć, smarować, zmieniać często pieluszki i myć naturalnie. Ale jak wiemy nie zawsze to wystarczy. Na pewno spróbujcie powyższych patentów, moim zdaniem rozwiązanie z wkładami z tetry (o ile nie chcecie zmieniać pieluch) + dobra maść załatwiają sporo 🙂 Maść zalecana jest po każdej zmianie pieluszki, choć ja przyznam, że na pewno stosowałam na noc i po kupce.

Bepanthen Baby + pieluszki dobrane do dziecka
Bepanthen Baby + pieluszki dobrane do dziecka

Odparzenia u większych dzieci

A teraz słowo o odparzeniach u większych dzieci 🙂 Mam dwójkę dzieciaków, która już nie nosi pieluch (2 i 4 lata), ale zdarza się, że zaczerwieniania występują (ba! pewnie i u was czasem się trafią :)). Najczęstsze powody to biegunka oraz ostatnio, latem, zatarcia od piasku. Choć moje dzieci nie biegają na golasa po plaży (czego jestem przeciwnikiem i możecie poczytać wpis tutaj) to upodobały sobie zabawę z usypywanie góry z piasku i zjeżdżanie jak na zjeżdżalni 🙂 Zabawa przednia, kąpielówki trudno doprać, ale na pupę pomaga maść. Ot i to warto dorzucić do apteczki na wyjazd nawet dla starszych dzieciaków 🙂

Dajcie znać czy macie swoje sposoby na odparzenia, a jak pomogą wam wyżej wymienione to też koniecznie dajcie znać.

* Wpis powstał we współpracy z marką Bepanthen. Bepanthen Baby to maść bez konserwantów, bezzapachowa i bez barwników. Bardzo delikatna i naprawdę fajnie rozprowadza się na pupci dziecka.
Materiał powstał we współpracy z Bayer. L.PL.MKT.08.2016.4127

Bardzo fajnie się rozprowadza, moje dziecko to potwierdzi :)
Bardzo fajnie się rozprowadza, moje dziecko to potwierdzi 🙂
  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to