Szukaj
Generic filters

Nosidło vs wisiadło. Jakie nosidełko wybrać

Nosidło a wisiadło

Nosidło przydaje się w wielu sytuacjach, tylko jakie wybrać? Zbliżają się wakacje, wyjazdy i powiem wam z własnego doświadczenia, że nosidełko to obowiązkowy element wyposażenia rodziców z małym podróżnikiem. Osobiście kocham chusty, ale dobre nosidło to dobry wybór. Dla wielu absolutne “must have”. Ale, nasze pierwsze doświadczenie z nosidełkami dla dzieci było wielkim rozczarowaniem, dlatego dzisiaj o nosidłach, jakie wybrać, czym się różni nosidełko od wisiadła, na co zwrócić uwagę itd.

Pierwsze nosidełko wybrałam popularne, dobrej firmy i wydawało mi się takie wielofunkcyjne. W praktyce okazało się mega niewygodne, trudno było włożyć w nie dziecko, a już samodzielny montaż graniczył z cudem (przynajmniej dla osoby początkującej). Nosidełko zwróciłam… i na długo zniechęciłam się do wszelkiego rodzaju nosidełek.

Tak naprawdę to dobrze, że je zwróciłam, bo teraz wiem to, czego wcześniej nie wiedziałam. Że są różne rodzaje nosideł, że niektóre to wisiadełka i wcale nie są dobre dla maluszków. I stąd właśnie ten wpis 🙂

Bo wisiadełkom mówię NIE, za to jak wybierać nosidełko to ergonomiczne. A teraz wytłumaczenie 🙂

Rodzaje nosidełek

Wyróżniamy nosidła miękkie i sztywne, te pierwsze są dobre, a drugie gorsze.

nosidełka sztywne, czyli wiasiadła

To takie klasyczne nosidła, usztywnione i niestety nie najlepsze dla naszego malucha. Dlaczego? Bo w takiej sztywnej konstrukcji dziecko nie może się naturalnie ułożyć. A naturalne ułożenie dziecka to tzw. na żabkę (podkurczone nóżki, zaokrąglone plecki). Za to w wisiadle dziecko wisi. Inaczej rozłożony jest środek ciężkości i ciężar spoczywa na kroczu maluszka, czyli najwrażliwszym miejscu. Po pierwsze to niewygodne, po drugie źle wpływa na kręgosłup, stawy biodrowe dziecka i dla Was rodziców również jest niewskazane, bo obciąża Wasze plecy.

I choć sprzedawcy zachwalają, a niektóre mają jakieś atesty, a nawet niektóre są “firmowe” i mega drogie to jednak ortopedzi są tego samego zdania, że nie są dobre dla dziecka. Zresztą wyobraźcie sobie, że dyndacie na wąskim pasku w kroku. Brrr 🙂

nosidełka miękkie – ergonomiczne

Są tak zaprojektowane, aby dziecko przyjęło w nim naturalną dla siebie pozycję, czyli na tzw. żabkę, a mówiąc inaczej MC. (pozycję MC dziecko przyjmie w chuście, w nosidle miekkim jest blisko ideału, ale jednak nie tak samo).

M – w kształt litery M układają się nogi i pupa malca, czyli kolanka są trochę wyżej (mniej więcej na wysokości pępka) a pupcia niżej. Nóżki są szerzej rozstawione, czyli odwiedzione w stawach biodrowych.

C – kształt litery C ma kręgosłup dziecka, czyli lekko zaokrąglony, czyli dokładnie taki, jak w brzuszku u mamy.

Aby być bardziej obrazowym przypomnijcie sobie jak wskakiwaliście na barana rodzicom. Nogi szeroko obejmowały plecy rodzica a pupa była ciut niżej. I może to trochę na wyrost, ale o to mniej więcej chodzi, tylko dziecko jest malutkie.

Dodatkowo w nosidle ergonomicznym dzięki pozycji jakie przyjmuje dziecko nie tylko ono nie czuje obciążenia, ale też rodzic, który je nosi. Stąd i nasz kręgosłup będzie nieobciążony.

Co ważne, nosidła ergonomiczne mają informację, że są dla dzieci już siedzących, choć pewnym wyjątkiem może tu być nosidło-hybryda, nie do końca, ale to o niebo lepsze rozwiązanie niż wisiadło (!) np. bondolino czy marsupi. Jest wiele nosideł ergonomicznych, które mają specjalną wkładkę dla dziecka (nawet dla noworodka – sama korzystałam, choć obecnie wiem, że to niestety pic na wodę i nie są polecane). Jeśli nosidło chcecie prostsze w użytkowaniu nawet dla niewprawnych osób (u nas to rozwiązanie sprawdziło się dla dziadków) to warto popatrzeć na wspomniane bondolino czy marsupi.

Są jeszcze nosidełka turystyczne-plecaki (niby usztywniane, ale inaczej dziecko jest usadzone, w pasach i jest to zdecydowanie dla dużych dzieci) oraz chusty, ale o chustach to jeszcze będzie! 😉 Chusty są najlepsze, kocham je całym sercem, ale wiem, że są osoby (sama kiedyś do nich należałam), które trudno do nich przekonać lub, które chcą po prostu nosidło i ważne by wybrać DOBRE nosidło.

Moja twórczość rysunkowa :) Po lewej dziecko w wisiadle, czyli wąski pas między nózkami, a dziecko w efekcie wisi na swoim kroczu. Po prawej ergonomiczne, w którym nóżki są odwiedzione na boki a plecki w kształcie litery C, takie położenie zapobiega dysplazji stawów biodrowych i odciąża i dziecko i rodzica, więc wspólne chodzenie nie jest męczące ani bolesne.
Moja twórczość rysunkowa 🙂 Po lewej dziecko w wisiadle, czyli wąski pas między nóżkami, a dziecko w efekcie wisi na swoim kroczu. Po prawej ergonomiczne, w którym nóżki są odwiedzione na boki a plecki w kształcie litery C, takie położenie zapobiega dysplazji stawów biodrowych i odciąża i dziecko i rodzica, więc wspólne chodzenie nie jest męczące ani bolesne.

Poczytajcie również o dysplazji stawów biodrowych i nosidłach na stronie HipDysplasia.

Dlaczego wielu rodziców wciąż kupuje wisiadła zamiast nosideł ergonomicznych? Obalam mity.

1. Bo nosidła ergonomiczne są droższe

I tak i nie. Nosidła ergonomiczne to faktycznie wydatek ok. 400 zł, ale za nowe! Używane, na allegro można kupić znacznie taniej (150-300 zł). Są też wypożyczalnie, więc np. na wakacje można zapłacić ok. 35 zł za tydzień. Poza tym nosidła-wisiadła też nie są tańsze. Owszem można kupić takie za 120 zł (Womar), ale i takie za 500 zł (BabyBjorn). No i zostaje kwestia zdrowia. Czy warto?

2. Bo nosidła ergonomiczne są dla większych dzieci.

I tak i nie. Większość nosideł (Tula, Manduca) ma specjalną wkładkę, która pozwala nosić nawet noworodki (choć sama korzystałam to obecnie wybrałabym tylko chustę, ale warto o tym wiedzieć i unikać, bo z fajnego nosidła robi się nam trochę wisiadło – niestety). Ale spokojnie. Niektóre, jak Bondolino czy Marsupi są tak zbudowane, że po prostu można nosić w nich dzieci od urodzenia, bo są taką hybrydą (czymś pomiędzy nosidłem a chustą – może na wyrost to określenie, ale warto zerknąć na nie). Gdybym musiała wybrać nosidło dla maluchów, a z jakiś tajemniczych powodów nie chciałabym chusty to wybrałabym bondolino lub marsupi.

3. Bo w nosidle-wisiadle można nosić dziecko przodem do świata

O zgrozo! Nigdy, w żadnym nosidełku, ani chuście nie nosimy dziecka przodem do świata. Takie ułożenie może dziecku zaszkodzić (o tym niżej). W nosidłach ergonomicznych można nosić dziecko z przodu (brzuszkiem do siebie) oraz na plecach.

Czemu nie nosimy dzieci przodem do świata

Takie ułożenie może zaszkodzić dziecku. Ciężar spoczywa na jego kroczu, nóżki nie przybierają właściwej pozycji (podkurczonej). Kręgosłup ma nienaturalną pozycję, brak jest podparcia dla główki, maluszek nie może się wtulić lub schować z nadmiaru wrażeń.

Jakie są nosidła ergonomiczne

Jest sporo nosidełek ergonomicznych, zerknijcie na takie:

 • Tula – jedno z popularniejszych nosideł, polecam Ci moja recenzję Tuli, a kupisz np. tutaj, od 440 zł
 • Manduca – nosidło również z długą historią, ma rozpinany panel i pasy które można krzyżować, zerknij na moją recenzję manduki, a kupisz tutaj, od 419 zł
 • Bondolino – nosidło dobre dla mniejszychdzieci, częściowo wiązane, a nie jw. klamrowe, tutaj recenzja, a kupisz tutaj, 440 zł
 • LennyLamb – nosidło klamrowe z materiałów chustowych, kupisz tutaj, ok. 550 zł (link do cudownego w piórka!)
 • Ergobaby – uwaga jest sporo podróbek, nosidło klamrowe, kupisz tutaj, ok. 500 zł
 • Marsupi – nosidło dobre również dla mniejszych dzieci, jest zapinane na rzepy, kupisz tutaj, ok. 250 zł
 • Mei TaiAmazonas – mei tai jest sporo, to inny rodzaj nosidła, bardzo miękkie, wymagające wiązania choć jest łatwiejsze od chusty, daje naprawdę dobrą pozycję, tutaj Amazonas, ok. 250 zł
 • Ono – bardzo trudno dostepne, ale ciekawe nosidło ergonomiczne z wiązanymi pasami, trochę bliskie mei tai
 • Storchenwiege – bardzo ciekawe nosidło nawet dla ciut mniejszych dzieci, tutaj, ok. 419 zł
 • Fidella Fusion – niesamowicie interesujące nosidło, które się “obraca”, więc będzie dobre i dla małego dziecka i nawet dla 2 latka (!), kupisz tutaj (to klamrowe, wiązane lepsze dla maluszków), ok. 500 zł (warto).

I wiele innych, ale zacznijcie od tego jeśli temat jest dla was nowy.

O nosidłach ergonomicznych na pewno jeszcze będzie 🙂 A Wy, któreś polecacie?

Kupując nosidło pamiętaj by:

 • dziecko do nosidła powinno być samodzielnie siadające, choć jw wymieniłam jest kilka nosideł które “ujdą” dla mniejszych dzieci (choć jako doradca nie powinnam tego pisać :))
 • panel nie powinien być sztywny (panel to ta duża, w miarę prostokątna część materiału)
 • jeśli mierzysz i widzisz, że nogi dyndają to najpewniej masz styczność z wisiadłem
 • materiał musi być miękki by dopasować się do lekkiego zaokroglęnia pleców
 • nosidło nie powinno odstawać od rodzica, powinno być jakby przyklejone
 • powinno być dobrane do wieku dziecka lub mieć specjalną regulację (gdy dziecko jest za małe bądź za duże)
 • dziecko nie powinno przechylać się na boki
 • nigdy nie noś dziecka przodem do świata

To chyba najważniejsze rzeczy, macie jeszcze jakieś pytania? Jeśli planujecie zakup dla siebie to warto wcześniej wypożyczyć nosidło. Możecie też w okresie wakacyjnym po prostu wypożyczyć tylko na wyjazd (ok. 35 zł za tydzień.)

Jakieś nosidełka polecacie? Macie nosidła? ♥

Ku przestrodze. Nosidło ergonomiczne - tutaj z przodu z wkładką dla małych dzieci co jest straszną ściemą! Sama się na to nabrałam, ale po przymierzeniu mówię Wam to ja - dziecko jest bardziej usztywnione a większy, ale nie tak duży maluch by siedzieć, będzie miał z tego wisiadło. To tak ku przestrodze. To nosidło jest dobre dla dzieci siedzących
Ku przestrodze. Nosidło ergonomiczne – tutaj z przodu z wkładką dla małych dzieci co jest straszną ściemą! Sama się na to nabrałam, ale po przymierzeniu mówię Wam to ja – dziecko jest bardziej usztywnione a większy, ale nie tak duży maluch by siedzieć, będzie miał z tego wisiadło. To tak ku przestrodze. To nosidło jest dobre dla dzieci siedzących
Bondolino to nosidło dobre również dla mniejszych dzieci. Jeśli z jakiś powodów nie chcecie nosić w chuście to wybierzcie takie nosidło dopasowane do maluchów lub... pokochajcie chusty (to lepsza opcja, ale sama wiem, jak jest).
Bondolino to nosidło dobre również dla mniejszych dzieci. Jeśli z jakiś powodów nie chcecie nosić w chuście to wybierzcie takie nosidło dopasowane do maluchów lub… pokochajcie chusty (to lepsza opcja, ale sama wiem, jak jest).
To była fajna chusta :) sporo w niej nosiłam :)
To była fajna chusta 🙂 sporo w niej nosiłam 🙂
 • Chcesz schudnąć, ale nie masz czasu na gotowanie? Sprawdź mój bestsellerowy turbo jadłospis ➡️ “Nie mam czasu”, będziesz zachwycona!

 • 204 Odpowiedzi

  1. Paulina, a masz jakieś namiary gdzie można wypożyczyć w Warszawie? Chciałabym przetestować czy w ogóle mój maluch byłby jeszcze zainteresowany siedzeniem w nosidle, na wakacje by się przydało i na weekendowe wypady 🙂

   1. A! Mam jeszcze jedno pytanie, czy w Tuli możliwa jest drzemka?

   2. Karolina tak, zarówno na plecach, jak i na brzuchu, choć starszego wygodniej na plecach nosić moim zdaniem 🙂 w zestawie jest taki kapturek, głównie od słońca, ale on jest dość mocny, dopina się go, więc podtrzyma główkę gdyby maluchowi chciała lecieć w tył czy bok za bardzo

  2. Ja chciałam sobie kupić nosidło na wakacje rok temu, i ciotka męża – pielęgniarka od dzieci powiedziała : jej serce pęka jak widzi dzieci w tych nosidłach! skulone biedne! zaraz wam pójdzie kręgosłup u maleństwa! to jest identyczne jak chodzik!” Ale trochę jej nie uwierzyłam… Jakieś 2 mce później byłam z dzieckiem na USG stawów bioderkowych i zapytałam lekarza co myśli o tym. A on mi odpowiedział: “ja panią proszę, ani nosidełek ani wisiadełek! Krzywdzi pani dziecko! ” .. Ok nie dałam za wygraną, kilka dni później na szczepieniu zapytałam lekarki rodzinnej a ona: ” odradzam! stanowczo odradzam!” … Tydzień temu byłam u kuzynki w szpitalu jest z synkiem, zapytałam tam lekarza, bardzo miły był, i usłyszałam odpowiedz: ” ja jak widzę dzieci w nosidłach, zawsze zwracam rodzicom uwagę! Rodzicom wygodnie a nie myślą o maluszku” …. Także dałam sobie spokój! Nosidłom mówię NIE!!!!!! A wy popytajcie czasem kogoś bardziej doświadczonego zanim kupicie! Maluszek jest chyba najważniejszy! Ważniejszy od waszej wygody!!

   1. Kasia ja konsultowałam kilka razy, niestety nosidła są mylone ze sobą, najpopularniejsze to nosidła właśnie wisiadła (faktycznie wtedy porównanie do chodzików jest dość trafne), o ergonomicznych nie ma tak dużo a te są utożsamiane z chustami, popytaj tych samych ludzi o chusty, zapewniam Cię, że usłyszysz, że są wtedy w naturalnej pozycji jeśli jest dobrze zawiązana, a w nosidle często to bywa prostsze dla niewprawnych rodziców. Lekarz może co najwyżej odradzić jeśli są jakieś przeciwwskazania, ale często chustowanie jest nawet zalecane przy stwierdzeniu problemów ze stawami biodrowymi zamiast dawnego pieluchowania podwójnego.

   2. Zastanawiam się czy wygodnie jest dziecku w gondoli skoro praktycznie od urodzenia a dokładniej od 5 doby życia czyli od dnia w którym 1 raz wyszła na dwór w wózku płacze niemilosiernie. I nie ma mowy o nauczaniu. Dziecko ma 2 mce i wszystkie rady typu jedz nauczy się albo poczuje powietrze to przestanie będzie ja bujać to się uspokoi są daremne. Im dalej tym gorzej. Finał jest taki ze mała krzyczy wnieboglosy ja upocona bo biegnę z wózkiem. A musze co dzień minimum raz wyjść po córkę starsza do przedszkola a bywa że 3 razy. Celuje w drzemkę ale sypia tez po 20 min wiec nie daje rady droga powrotna wygląda zawsze tak samo. Plus corka w zerowce i nie ma podjazdu ani windy wiec musze albo mala wycuagnac albo dzwigac ja z gondola. Wiec nie wiem co lepsze…dla dziecka ciekawe co by mi Ci wszyscy specjaliści polecili…

   3. Klaudek są już wiarygodne badania na temat szkodliwości wózków. Sama dostałam dziecko antywózkowe, więc znam Twój ból. Ja się zaczełam zastanawiać dlaczego ludzkie niemowlę miałoby non stop sobie leżeć, a ssaki innych bliskich nam gatunków noszą młode non stop. Wózek to taki sam wynalazek jak inne rzeczy, nie wierzę, że jest taki super hiper dla rozwoju dziecka.

  3. O rany! Ale trafiłaś z tym wpisem. Właśnie wczoraj zamówiłam ergonomiczne Tula. Do tej pory korzystałam z chusty, ale Młoda ma już 10miesięcy i strasznie się wierci, co powoduje poluzowanie wiązania. Dlatego zdecydowałam się na nosidełko. Szukałam też tańszych, ale odstraszały mnie zdjęcia zwisających maluchów – wyglądały na mega niewygodne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Pozdrawiam Magda

   1. Makomt daj znać, jak sprawdzi Ci się Tula, ale myślę, że będziesz bardzo zadowolona i mała też 🙂

  4. Ja uzywalam chusty przy jednym i drugim dziecku… ale nie sluzej niz pierwsze 6 miesiecy. Przy drugim dziecku poznalam nosidlo ergonomiczne ergobaby. Fantastyczne! W porownaniu do chusty zdecydowanie latwiejsze w obsludze 🙂 polecam nosidla ergonomi
   czne

   1. podpisuję się pod ergobaby – super nam służy przy córci już 15 miesięcy – wcześniej chustowaliśmy się i egrobaby jest zdecydowanie przyjaźniejsze w obsłudze. Plus miły bonus – Mała zasypia tak zawsze z tatą, jak jestem poza domem 😉

   2. Potwierdzam – Ergobaby jest wspaniałe. Mam wersję organic – bardziej miękkie, wręcz aksamitne w dotyku. Założenie twa kilka sekund, nie czuję ciężaru dziecka, mała je uwielbia, ma już 14 miesięcy.

   1. o tak, chustę sobie również chwalę, mam już drugą ale starszego nie jestem w stanie w to uwiązać 🙂 stąd wpis o nosidełkach, bo też nie każdy potrafi/chce chustować. A ja już kupować nosidło to ergonomiczne

  5. pytanie z innej beczki. wybieramy si ę na wakacje do jastarni , mamy roczne dziecko. jaki pensjonat, pokoj polecasz? wiem że tam jeździcie, i dobrze poprosić kogoś kto już tam był o pomoc.

   1. Kasia my byliśmy z ok. 10 mc dzieckiem, szukałam kwatery, wtedy było dość trudno, bo rezerwowałam chyba na tydzien przed przyjazdem. My mieliśmy normalną kwaterę-pokoje, ale i tak były schody niestety, ale wózek można było zostawić na parterze. Ja zerkam zawsze na mapę (np. https://www.google.com/maps/place/Jastarnia) wpisuję adres i patrzę czy daleko. Jeśli chodzi o Jastarnie i morze to najdalej polecam ulicę Szyprów (my np. tam byliśmy teraz, wcześniej na Ogrodowej więc znacznie bliżej, ale przez ruchliwą ulicę, więc też niefajnie). A warto zerkać na ulice bo po Szyprów to już bliżej do zatoki 🙂 więc nie polecę nic konkretnego, ale podpowiadam jak my szukamy zawsze 🙂

   1. polecam Ci wypożyczyć nosidło ergonomiczne np. tule, manduce, bondolino, zobaczysz, jak się sprawuje 🙂

  6. PS. Nie myślałaś o wprowadzeniu guzika “powiadom mnie o kolejnych komentarzach”? Są takie wtyczki do WP. Ja bym chętnie korzystała!

   1. Zdecydowanie popieram ten pomysł 🙂 Też bym z chęcią skorzystała.

  7. Ja mam w domu nosidełko ergonomiczne Timaru Infant – kosztowało trochę poniżej 100 zł. Dziecko ma w nim pozycję żabki, można je nosić na brzuchu przodem do siebie oraz na plecach. Ponieważ nosi się je w pionie, zaczęłam go używać dopiero jak samodzielnie siedziało, żeby nie obciążać kręgosłupa (i takie też było zalecenie na nosidełku).

   1. Aszeko fajnie, nie znałam tego, skoro faktycznie ergonomiczne to to świetna informacja dla tych, którzy nie mogą upolować używanego 🙂 widzę, że zakres kilogramów ma niższy, więc może ciut cieńszy ma materiał? Ale ważne, że dziecko jest dobrze noszone.
    Co do noszenia dziecka w pionie to nie należy mylić pionu z pionizacją.

  8. Fajna taka wkładka, zastanawiałam się nad czymś takim dla drugiego dziecka (obecnie ma 2 miesiące), ale mam wątpliwości, czy dłuższe noszenie w pozycji pionowej mimo wkładki usztywniającej nie obciąża za bardzo kręgosłupa dziecka – to jest jednak inne podparcie niż przy trzymaniu na ramieniu do odbicia. I też zdaje się fizjoterapeuci nie zalecają zbyt wcześnie takiej pozycji (chociaż pewnie zdania są podzielone). Pewnie dla takich małych najlepsza byłaby chusta do noszenia bardziej poziomo, ale dla mnie to motanie to czarna magia :).

   1. Aszeko wiesz, ja mam dwie chusty, kiedyś nie sądziłam, że to dla mnie, a teraz uwielbiam. O chustach na pewno zrobię oddzielny wpis 😀 w każdym razie to można polubić i wtedy się przepada 🙂
    wkładki jednak nie polecam!

  9. U nas: na początku dłuugaśna chusta (0-3 mc):) Potem – ErgoBaby – ale na początku z wklądką dla noworodka. Teraz(1 rok), zamiennie ErgoBaby, chusta kółkowa (transport auto – 2 piętro lub podczas awantur na spacerach 😀 ) oraz na długie wypady – plecak ze stelażem.
   Uwaga: polecam skonsultować sposób noszenia z kimś, kto ma jakieś doświadczenie. Ja na przykład nauczyłam się prawidłowo układać Małego w nosidle – oraz używać chusty kółkowej (teoretycznie prostszej w użyciu ) dopiero PO nauczeniu się noszenia dzieciaczka w długaśnej chuście 🙂
   Poza tym – chustom i nosidłom ergonomicznym mówimy TAAAK 😀

  10. witaj, ja mam womar nosidełko i jestem bardzo zadowolona, córka jest zadowolona bo poznaje świat a mnie jest poręczniej ją dzwigać 🙂 polecam

  11. Paulinko pomóż, wertuję internet już od kilkunastu dni i mam coraz większy mętlik w głowie. Chcę kupić nosidełko, ergonomiczne(tego jestem już pewna) dla synka, ma 4 mce i waży niecałe 8kg. Ale zważywszy na to, że na jednym bąblu poprzestać nie zamierzam, chciałabym również wykorzystać owo cudo przy kolejnych dzieciach, jak będą np jeszcze mniejsze niż Jasio teraz. Mieszkam w małej miejscowości z dala od dużych miast, nie mam więc szans wypożyczenia czy choćby przymierzenia w jakimś sklepie nosidła ergonomicznego, bo najzwyczajniej w świecie takowych w promieniu 90km nie znalazłam. Muszę więc kupić na pałę. Rozważałam tulę, manducę, bondolino a teraz jeszcze ergobaby ludzie chwalą. Już sama nie wiem co zrobić. Zastanawiam się czy rzepy w bondolino to dobre rozwiązanie bo ja jestem wysoką dość ale bardzo szczupłą osobą i żeby ten pas odpowiednio był zapięty. Proszę, doradź bo jak tak dalej pójdzie mały rok skończy a ja się dalej nie zdecyduję

   1. Julita tak naprawdę nosidła są dla dzieci siedzących, dla dzieci niesiedzących lepszym rozwiązaniem jest chusta. Ja w ogóle chusty uwielbiam, bo mogę bez problemu nosić i mojego roczniaka (a nosimy się od urodzenia) oraz mojego 2,5 latka. I wystarczy mi jedna chusta 🙂
    Ale pytasz o nosidło, więc też nie chcę Cię na siłę zmuszać do chusty.
    Dla takiego malucha dobrym nosidłem jest bondolino lub marsupi, po prostu ułożeie dziecka będzie najlepsze, a odwiedzenie nóżek nie będzie za duże. To bardzo ważne, bo dziecko tak niewielkie gdy ma za duże odwiedzenie (siedzi w rozkroku) to się prostuje, a jeszcze nie powinno, bo kręgosłup nie ma wykształconych wszystkich krzywizn. W bondolino można też nosić większe dziecko, choć wtedy chyba wygodniejsza jest tula, ale to też kwestia indywidualna.
    Najbardziej polecam Ci używane, wtedy naprawdę możesz spokojnie sprzedać bez żadnej straty. Pasem na rzep się nie musisz przejmować 🙂
    Co do innych nosideł to jeszcze nosidła szyte na miarę i mei tai będą fajnym rozwiązaniem, choć jednak przy mniejszym dziecku wybrałabym coś z ww. wymienionych.
    Możesz też poczekać aż będzie siadające i kupisz tulę lub manducę lub ergobaby (to ostatnie ma wiele podróbek i jest najtańsze, ale też te podróbki są OK, wyłączając to, że ogólnie nie polecam jednak podrabianych). Ogólnie każde z tych nosideł ergonomicznych jest OK. Ale jeśli masz drobne ramiona to osobiście ja wolę manducę lub ergo, bo tula mi troszkę się zsuwała. Ale to też kwestia indywidualna 🙂 pisz, odpowiem na kolejne pytania!

  12. Jednak postanowiłam podjąć wyzwanie i spróbować z chustą zanim kupię nosidełko. Zdobyłam chustę od koleżanki której to nie specjalnie odpowiadało i się poddała. Muszę teraz znaleźć jakiś przepis na wiązanie. Chusta którą mam jest firmy Natibaby, tkana, chyba splot skośno-krzyżowy (nie wiem dokładnie bo się nie znam) tylko że ona jest gruba, jak dla mnie nawet bardzo. Czy wszystkie chusty do noszenia dzieci są takie?

   1. Masz bardzo fajną chustę 🙂 upierz ją powinna być bardziej miękka, ale jednak chusty są takie właśnie, muszą być mięsiste by ponieść dziecko 🙂 te natibaby to i tak są “średniaki” 🙂
    to wszystko kwestia wprawy. Polecam uprać powinno pomóc 🙂

  13. Mój synek ma niecałe 3 m-ce, ale wazy juz ponad 7 kg (urodzil się 4600). Jest mi ciężko nosić go na rękach. Czy mogę stosowac nosidełko Ergobaby Organic? Czy jednak to bardziej kwestia wieku? Bardzo proszę o pomoc

  14. Paulino świetny wpis! Baardzo pomógł mi w wyborze nosidełka, a nawet uświadomił że istnieją wisidełka i nosidełka! Na codzień noszę trochę w chuście (choć przyznam, że mimo konsultacji z doradcą nie jest to dla mnie najwygodniejsze, zwykle przy wiązaniu wszystko mi się “wpija” mimo że zawiązana jest niby dobrze) 🙂 Po tym wpisie rozważałam dwa- bondolino i tulę. Ostatecznie zdecydowałam się na tulę, choć jestem drobna (150cm) i szczupła i boję się że będzie mi zjeżdżać z ramion. Do mnie bardziej przemawia bondolino a do męża tula 😉 Synek ma prawie 6 miesięcy więc pewnie będziemy musieli poczekać aż zacznie stabilnie siedzieć. Mam do Ciebie pytanie – czy w Tuli można nosić takiego już siedzącego brzdąca tyłem? Czy trzeba poczekać aż jeszcze podrośnie? Czy odwiedzenie nóżek tyłem jest większe niż jak nosi się z przodu? Pozdrawiam!

   1. Cieszę się. Monia co masz na myśli mówić tyłem? Chodzi Ci o noszenie na plecach? Czy tyłem do rodzica? Tyłem do rodzica nie nosimy nigdy w niczym, za to na plecach możesz spokojnie nosić, ułożenie jest takie jak z przodu, tylko Tobie jest wygodniej. Podobne nosidło to manduca, ma troszkę lepsze ułożenie pasów naramiennych (można je skrzyżować), więc przy drobnych osobach to dobry wybór.

  15. Tak tak, jak najbardziej chodzi mi o noszenie na plecach 🙂 (po Twoim wpisie już wiem, że nie można nosić przodem do świata i w tych dobrych nosidełkach nawet nie ma takiej opcji). Chodzi mi o to czy w Tuli można nosić na plecach np 6 miesięczne dziecko czy może odwiedzenie nóżek jest większe niż jak się nosi na przodzie i trzeba poczekać np do 12 miesiąca życia (bo taki opinie też słyszałam). No i się zastanawiam czy jak nasze dziecko nie siedzi jeszcze stabilnie samo to czy w ogóle można je do Tuli pakować?

   Ja sobie myślę, że jeśli Tula mi się będzie zsuwać z ramion to może kupię używane bondolino dla siebie i najwyżej sprzedam bez żadnej straty. Albo po prostu będę ćwiczyć noszenie w chuście 🙂

   Paulino jak myślisz-czy przy moich drobnych gabarytach noszenie w chuście w kieszonce może sprawiać duży dyskomfort – tzn po kilku min bóle pleców itp? Silnie dowiązuję chustę przez co mam wrażenie że nie mogę oddychać a jak usiądę to już całkiem czuję się jak w gorsecie ciasnym, za to luźniej jak zwiążę to dziecko szybko mi rozluzowuje chustę. Co mogę robić nie tak? Bardzo chciałabym się nauczyć ale boję się że to chyba nie dla mnie…

   1. Monia rozstaw nóżek nie zmienia się, może mieć wpływ to, że plecy masz proste, a w dekolt łatwiej się wtulić, ale to dokładnie to samo nosidło i niczym tutaj się róznić nie będzie.
    Bondolino jest b. fajne, takie skrzyżowane ramiona ma też manduca (możliwość).
    Dziecko powinno samodzielnie siadać, ale dzieci są też drobniejsze i większe, to już najlepiej przymierzyć po prostu. Bondolino ma regulację szerokości rozstawu nóżek, tula, manduca nie.
    Chusta jest mega fajna, ja nie zamieniłabym jej na nic, ale sama przerabiałam wiele nosideł i wiem i rozumiem rodziców.
    Monia co do kiszonki to pewnie początkowo źle zaczynasz wiązać, spróbuj kangurka, on nie zaciska “pasa”, daje świetne ułożenie, jest mega komfortowe dla rodzice.
    A inne to na plecy 😀

  16. Ja się właśnie nie zdecydowałam na bondolino bo mi się to wiązanie trochę kojarzy z chustą i bałam się że znów będzie mi się wrzynać to wiązanie, że będzie mi ciężko nosić, ale zobaczymy, jak tula mi nie podpasuje to może wtedy używane bondolino i zobaczę. Paulino dziękuję Ci bardzo za odpowiedź, już mi trochę rozjaśniłaś w głowie 🙂 W ogóle kocham ten blog, odkąd byłam w ciąży to czytam wszystkie wpisy (szczególnie dzieciowe), niedługo będzie nas dotyczyć temat fotelików, ostatnio trochę wzięłam się za szycie (ale na razie głównie dla mnie). Z przyjemnością zawsze czytam cykl o miesiącach życia dziecka. Brakuje takich miejsc w internecie gdzie można poczytać rady, które są w fajny i konkretny sposób napisane 🙂 Pozdrawiam

  17. Mam pytanie, jak długo maksymalnie dajecie radę nosić w nosidle ergonomicznym? Myślimy o kupnie czegoś na dłuższe wyprawy, córka jeszcze nie chodzi, raczej jest z tych ostrożniejszych i usiadła dopiero ok 10 m-ca :), no i mamy zagwozdkę. Turystyczne, czy ergonomiczne….?

   1. Ergonomiczne 🙂 wygodniej i dla Was i dla niej, można zdecydowanie dłużej 🙂 a tak to chusta, cudowna sprawa 🙂

   2. Dziękuję za odpowiedź 🙂 nadal się waham, mam wypożyczone na 2 dni Bondolino, mąż do niego jest sceptycznie nastawiony, boi się przepocenia (że nasz pot będzie na dziecku), w góry wydaje mu się wygodniejsze turystyczne…. Spróbujemy jutro takie też przymierzyć. Wg naszej fizjoterapeuty gdy dziecko już stabilnie siedzi to będzie mu lepiej i swobodniej w turystycznym…córka na razie nie polubiła się za bardzo z bondolino….. Nie wiem jeszcze co wybierzemy ale mam nadzieję, że wybierzemy właściwie 🙂

   3. Większy problem jest jak dziecko zaśnie 🙂 a bondolino na plecach? 🙂 bo tak jest najlepiej, a dla większego dziecka to tula, manduca.
    Turystyczne po prostu gorzej też odciąza, Wam po dłuższym spacerze będzie cięzej, bo inaczej rozkłada się ciężar 🙂 a że dziecko się spoci, nooo hmmm w tym też, tak jak w foteliku 😀 ale spróbujcie, przymierzcie:) powodzenia

   4. Właśnie o dziwo na brzuchu córce jakoś chyba lepiej, bo próbowałam teraz drugi raz, jak będę mieć kogoś do pomocy to spróbuję jeszcze raz na plecy 🙂 mnie podoba się bondolino, zobaczymy czy przekonam męża 🙂

  18. Witam, Pani Paulino bardzo proszę o radę. Bardzo chciałabym zakupić nosidełko dla mojego 6 miesięcznego synka. Od pierwszych dni życia uwielbia się “kandydować” . Teraz jak jest już większy również, bardzo lubi się we w mnie wysłać w pozycji pionowej właśnie jak w nosidełka, jednak wtedy moje obie ręce są zajęte więc nosidełko byłoby super sprawą. Chciałabym zacząć od nosidełka, może później huśta. Chciałabym zapytać Panią i Panie komentujace, jakie nosidełka polecacie w cenie ok. 100 zł, czy jest sens. Nie chciałabym oszczędzać na wygodzie i zdrowiu przede wszystkim mojego Dzieciaczka. Czy może warto poczekać i zakupić coś “lepszego? Będę wdzięczna za pomoc.

   1. Kasia te nie są złe, pamiętaj tylko, że nosidełko lepiej dla dziecka siadającego 🙂 chusta najlepiej wspiera dobrą pozycję, ale rozumiem, że nie każdy chce czy potrafi, wtedy tego typu mei tai dla siadającego dziecka będzie fajnym rozwiązaniem.

  19. Paulino, mam pytanie czy znasz nosidełko maxi cosi easia? Nasz synek ma prawie 4 miesiące i od kilku dni testujemy to ergonomiczne nosidełko. Dopiero teraz znalazłam Twój blog i ten wpis. Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii. pozdrawiam

   1. To niestety nie wygląda jak nosidełko ergonomiczne (wąski krok, sztywniejszy panel). 🙁 Ergonomiczne nosidełka wymieniłam w opisie 🙂

  20. hmm… no właśnie zauważyłam, że nie wymieniłaś tego nosidełka, ale z kolei w opisie na stronie w/w nosidełka znalazłam słowo “ergonomiczne”. Czyżby to “chłyt marketingowy”!? Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.

   1. Niestety producenci często używają tego słowa, nie wiem czemu to robią. Myślę, że może w takim razie te prawdziwe nosidła ergonomiczne lepiej nazywać nosidłami miekkimi, to nie powoduje tylu niejasności 🙂

  21. Pingback: Nie zwariować
  22. Hej
   Mam pytanie czy to wyzej opisane przez ciebie nosidelko mozna nosic tez na plecach chcialabym miec pewnosc przy zakupie Jestem totalnie nieobeznana w tym wiec chce miec pewnosc ze maluszek bedzie mial sie bezpiecznie z przodu i z tylu
   Pozdrawiam
   Ps.super pok !!!!!!!

   1. Sztywny panel mają te nosidła, dla dziecka maleńkiego, a już miesięcznego (!) absolutnie odpada. Jeśli chusta Wam nie leży (choć to najlepsza opcja, tkana, nie elastyczna) to spróbuj nosidełko miękkie, jak emaibaby, Storchenwiege BabyCarrier, bondolino

  23. witaj Paulino,

   natknelam sie przypadkiem na twojego bloga szukajac inormacji na temat nosidelek. jestem mama 2,5 miesiecznych blizniaczek i rozwazam zakup nosidelka ergonomicznego. przeczytalam ze polecasz dla takich maluchow bondolino oraz marsupi natomiast takie firmy jak chociazby tulamanduca dla siedzaicych dzieciaczkow. mam jednak nastepujac pytanie:czy sposrod wymienionych przeze mnie nosidelek jest takie ktore bedzie dobre zarowno dla malutkicj niesiedziacych jak i siedziacych dzieci?pytam gdyz zalezy mi na nosidelku ktore by na dluzje starczylo. czy jest to w ogole mozliwe czy tez musze kupic najpierw na okres niesiedzacy a potem na siedzacy?

   bede bardzo wdzieczna za odpowiedz:)

   podzrawiam ania

   1. Storchenwiege BabyCarrier jest jednym z takich nosideł, bondolino również. Ogólnie dla malutkich dzieci zawsze najlepszym wyborem będzie chusta, bo nadaje najlepszą pozycję.
    Nie da się kupić nosidłka na bardzo długo, bo prawdopodobnie takie 13-15 mc dziecko będzie mialo za wąsko w jakimkolwiek nosidełku i wtedy kupuję się toodlera – nosidło dla większych dzieci 🙂 polecam używane, wtedy nic nie stracisz na zakupie 🙂

   1. Nie, to nie jest nosidło ergonomiczne. Nosidło ergonomiczne ma miękki panel (to co utala plecy), szerszy panel na dole (ten ma bardzo wąski). Z tej firmy o ile wiem nie ma prawdziwego ergonomicznego, we wpisie masz wymienione nosidła ergonomiczne i firmy

  24. Bardzo się cieszę, że natknęłam się na Pani blog. Jestem mamą 3,5 miesięcznego synka, który jest wyjątkowo “niewózkowy” – choćby maluch spał na rękach, to po włożeniu do wózka od razu otwiera oczka. Przy maksymalnej uwadze i obłożeniu dużą ilością zabawek maluch posiedzi w wózku góra 5 minut (jak ma bardzo dobry humor) a potem włącza się płacz…
   Przez to nie mam żadnej radości ze spacerów, raczej jest to dla mnie trauma, dlatego chciałabym dla niego kupić nosidełko. Wiem, że chusta jest lepsza, ale w moim przypadku odpada – nie dałabym rady jej wiązać, raczej mam słaby zmysł manualny.
   Po przeczytaniu Pani wpisów jestem prawie zdecydowana na bondolino, ale jeszcze chciałam się Pani poradzić w sprawie dwóch poniższych nosidełek i jedenj chusty (łatwej do zawiązania):

   http://www.pinkorblue.pl/amazonas-nosidelko-turystyczne-smart-carrier-earth-braz-blekit-a072972.html

   http://www.pinkorblue.pl/amazonas-nosidelko-mei-tai-earth-a017789.html

   http://www.pinkorblue.pl/amazonas-baby-chusta-do-noszenia-dzieci-mei-tai-tree-a041525.html

   Czy powyższe rozwiązania są ergonomiczne? Nadają się dla malucha od 3,5 miesiaca? Z Pani doświadczenia na jak długo wystarczą? I które z tych trzech by Pani wybrała? Czy może jednak lepiej zainwestować w Bondolino?
   Z góry dziękuję. Chcemy jechać z synkiem wkrótce nad morze, stąd będę wdzieczna za odpowiedź, bo jest to dla mnie temat dość pilny 🙂

   Pozdrawiam,
   Agnieszka

   1. Agnieszko, odnośnie linków,
    1.to nie znam pierwszego, więc trudno mi się wypowiedzieć, wydaje się nienajgorsze, ale zobacz z boku wychodzi mu mocowanie pasów naramiennych (podobnie jest w Tuli), takie coś, na tej wysokości, wrażliwym dzieciom może dawać stymulację do wyprostu, więc w tym ujęciu wypada gorzej niż bondolino 🙂
    2. tutaj modelka ma katastrofalnie zawiązane, nigdy nie prowadzimy pasów po dziecku. Zdjęcie na “tacie” jest ok, w ten sam sposób można nosić z przodu, pasy powinny iść pod nóżkami.
    3. to w zasadzie to samo co 2, ktoś nazwał to chustą, ale to błąd, to nosidło mei tai.
    Z nosidłami 2 i 3 może być ten problem, że będą miały zbyt szeroki panel dla malego dziecka.
    Ogólnie tak malutkie dziecko powinno być noszone w chuście, tylko ona daje najlepszą pozycję.
    Pewnym kompromisem jest nosidło bondolino, ono, Storchenwiege BabyCarrier 2015 i one “ujdą”.
    Możesz spotkać się z doradcą chustowym, a jak nie to zerknij na ww nosidła.

  25. Bardzo Ci dziękuję, to zgodnie z Twoją radą wybiorę coś bardziej sprawdzonego i przystosowanego dla maluchów
   W takim razie ze swojego doświadczenia, które nosidełko uważasz, że byłoby lepszym wyborem (biorąc pod uwagę wygodę dziecka, rodzica, materiał, osłonkę na głowę) – Bondolino czy Storchenwiege BabyCarrier 2015?
   Rożnica w cenie jest niewielka, ale jednak – nowe Bondolino znalazłam najtaniej za 410 zł (http://www.zielonamama.pl/product-pol-168-Nosidlo-Bondolino-BURGUNDY.html ), a Sorchenwiege za 380 zł (http://www.decoraliki.pl/524,nosidelko-dla-dzieci-storchenwiege-babycarrier-inka.html )
   Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję 🙂

  26. chciałam dopisać jeszcze że dokupie do tego ergobaby wkładkę dla noworodka i mam nadzieję że to dobry wybór 🙂

   1. Wkładki dla niemowląt nie są dobre, to chwyt marketingowy. Z takim nosidłem należy poczekać, aż dziecko usiądzie samodzielnie. Dla małych dzieci chusta albo w ostateczności nosidła, o których już wyżej pisałam.

  27. Witam, mam okazję kupić nosidło close baby carrier, czy jest naprawdę ergonomiczne? Czy będzie odpowiednie dla dziecka 9 m-cy?

   1. To trochę taka chusta elastyczna w formie nosidła, nie jestem jego wielką fanką, choć miałam go zbyt krótko by wypowiadać się całościowo. Postaram się to nadrobić 🙂 Daje ergonomiczną pozycję, jest lepsze niż wisiadło, ale nie jest idealne, są opcje, które lepiej odciążą Ciebie 🙂 ale tak, jak mówię pełną recenzję obiecuję kiedyś umieścić

  28. jeszcze nie kupiłam tego nosidła ergobaby bo czekam na wypłatę więc mam jeszcze kilka dni na zastanowienie się. no to rozumiem, że dla takiego maluszka najlepsze będzie bondolino bo ono nie ma dodatkowych żadnych wkładek ?? tak czy siak idę na warsztaty noszenia dzieci w chuscie do koali w krakowie ale jakos strasznie sie boje tej chusty i wolalabym nosidło…

  29. Drogie mamy, a co powiecie o tych nosidłach?
   http://www.pathi.pl/pl/kup-gotowe-nosidlo.html
   Mei tai podobno dobre, ale czy każde, niezależnie od producenta? Kusi mnie cena, bo za najprostszy wzór można dostać nosidło już za 180 zł, a to bardzo mało i zastanawiam się, czy jest tu jakiś haczyk. Nie zależy mi na wzorze, bo ważniejsze od mody jest dla mnie zdrowie mojej pociechy. Chcę kupić nosidło, ale nie należę do tych, których stać na wydanie 400 zł na nosidło, a wisidła nie chcę 😉 Kupiłam chustę, ale moje dziecie tak wierci się przy motaniu, że nie jestem w stanie jej dociągnąć, rączkami wychodzi poza chustę i odgina się do tyłu, bo tam dużo ciekawszych rzeczy niż nudne piersi mamy 😉 Naprawdę będę wdzięczna za opinię strony i produktów na niej oferowanych 🙂

  30. A babybojorn one – teoretycznie jest na tej stronie hip dysplasia, mamy, ale mnie do końca nie przekonuje 😉 im więcej czytam. Natomiast rekomendacja hip displasia jest… Więc już się w tym wszystkim gubię 😉

  31. Cześć Paulino 🙂
   Dzięki Tobie zaczęłam chustować Malucha, choć aktualnie mniej, bo jakoś nigdy nie zaprzyjaźniłam się z plecakiem, nawet mimo spotkania chustowego. No i zima nie zachęca. Ale mam teraz problem – dostałam “spadkowo” nosidło na stelażu firmy VAUDE – poza tym, że ma wielkie logo, nie wiem o nim nic 😉 Stąd moje pytanie, czy takie nosidła są bezpieczne? To nie wisiadła? Wygląda porządnie, ma pasy, nawet mały plecak pod siedzonkiem, ale trochę się boję 🙂
   Dziękuję za odpowiedź. Fajny nowy wystrój! 🙂

  32. To ja mam pytanie-jak to jest z tymi nosidlami z baby bjorn one? pisza ze ergonomiczne no i ma pelno roznych certyfikatow jak i pochlebnych opin lekarzy oraz Międzynarodowego Instytuutu ds. Dysplazji Bioder. Jest to nosidlo godne zainteresowania, czy zaliczylabys do grona wisiadel? Generalnie ma duzo superlatyw i teraz po twoim artykule zastanawiam sie czy nadal jest wart kupna. Bardzo prosze o doradzenie!

   1. Anna miałam okazję oglądać nosidło bb we, choć nie wiązałam go to zmierza w nienajgorszym kierunku.
    Na pewno daje odwiedzenie nóżek, choć kolanka niżej niż powinny, a panel i siatka mogą uniemożliwiać dobre podwinięcie miednicy. Pozycja raczej nosidłowa, w stronę wyprostnej, ale nie jest to typowe wisiadło. Poprawiłabym kilka rzeczy. Ale ciekawy ruch, że bb idzie w stronę nosideł miękkich. Powinno dać to do myślenia. Może za jakiś czas poprawią kolejne rzeczy.
    aha obecnie przyjęło się, że ergonomiczne=z klamrami, co bywa mylące. Najlepsze są miękkie po prostu, takie sformułowanie lepiej opisuje nosidło.

   1. Też myśle o nosidle stokke. Jakieś opinie? Mam też pytanie dlaczego nie można nosić dziecka przodem do świata? Wiele nosideł ma taką pozycje w instrukcji

   2. Wisiadła mają taką opcję, ale to nie jest ani zdrowe ani nie daje dobrej pozycji, w dodatku może przebodźcować dziecko. Ogólnie jest niezgodne z zaleceniami pielęgnacyjnymi dla małego dziecka.

  33. Pytanie w kwestii Babybjorn One. Pisze Pani, ze nosidlo jest slabe i nie nadaje sie dla malutkich dzieci. Mam 2 miesiecznego synka i zastanawiam sie czy rzeczywiscie tak jest (posiadam to nosidlo). Po pierwsze ono rzeczywiscie jest troche sztywne ale przeciez nie na tyle aby plecy nie mogly sie wlascicie dowolnie formowac. Po drugie co do pozycji zabki – nosidlo umozliwia ustawienie doku w dwoch pozycjach (standardowej i szerokiej). Producent zaleca pozycje szeroka dla starszych dzieci lub przy noszeniu dziecka z tylu. Dla maluchow jest pozycja ktora nie rozszerza tak bardzo nozek. Przyznam, ze gdy wlozylam go do nosidla ustawionego w wersji szerokiej (co chyba nalezaloby uznac za odpowiadajaca pozycji zabki) to rzeczywiscie mialam wrazenie ze synek sie meczy i ma nienaturalnie rozszerzone nozki. Wydaje sie jakby rzeczywiscie bylo to dobre ale tak od 5-6 miesiaca.

   Prosze o odniesienie sie do tego co napisalam.

   1. Z nosideł BB to one faktycznie jest bliższe nosidłom ergonomicznym i tak zmniejsza się je, ale ma taką siatkę, która wiele w tym nosidle komplikuje w kwestii prawidłowego ułożenia dziecka i tzw. podwinięcia miednicy. Dla mniejszego dziecka tak to mniejsze ustawienie, ale ten suwak trochę utrudnia nadanie właściwej pozycji.
    Dla małych dzieci najlepsza jest chusta bo świetnie otula dziecko i daje podparcie plecom, żadne nosidło tego nie da 🙂

   1. Alicja moim zdaniem cabo jest ciekawsze, jest bardziej jak chusta elastyczna, też bez szału, ale dobrze dociągnięte może mieć sens. Zresztą podpytaj Marysi, ona z tego co wiem je sobie chwaliła. Tylko błagam – nie przodem do świata :* (tak na wszelki wypadek dodaję)

    A co do chusty jakby co polecam mimo to, początki wydają się trudne, ale można się zakochać – wiem co mówię 🙂

  34. A co z nosidłem Womar Zaffiro Eco Design 2? Wydaje mi się, że w nim dziecko również ma nóżki ułożone w literę M, ale nie wiem jak z kręgosłupem?

  35. Witam, przymierzam się do zakupu nosidła, nie jestem w stanie dać 500 czy 600 zł za nowe więc celuje w używane, najwięcej jest ofert ergobaby – około 300 zł, i pytanie jak się ustrzec przed podróbką i czy te nosidło będzie odpowiednie dla 10 kg ośmiomiesięcznego mega wiercącego bobasa? Wspomnę jeszcze ze dobrze żeby posłużyło trochę i można nosić dłużej niż godzinę dziennie dziecko.

  36. Cześć. Mój Synek ma 5 miesięcy, i wybieramy się za 2tygodnie na wakacje. Chciałam wyposażyć się w nosidło – pytanie czy dla takiego Maluszka jest to dobry pomysł? Widziałam jeszcze nosidła Amazonas, sporo tańsze niż np. tula czy bondolino.. Co o nich myślisz? i podstawowe pytanie – czy dla 5miesięcznego Dzieciaczka będzie to zdrowe. Korzystam jeszcze z chusty elastycznej, ale Mały mam wrażenie nie przypada za nią. A ja przyznaję – że mam wątpliwość czy dobrze ją wiążę.. (raz za ciasno, raz za luśno – a jak Mały marudzi, to się delikatnie poddaję 🙂 )

   1. Elastyczna nie jest najlepszym wyborem. To już lepsze nosidło. Choć prawda jest taka, że najlepiej gdy dziecko jest siadające samodzielnie. Niemniej jak wybierzesz miekkie to jest to może być dla was pomocne, szczególnie podczas wyjazdu. No chyba, że skusisz się na klasyczną chustę tkaną (najlepszy wybór).
    Jeśli nosidła to dla małego dziecka zerknij na limango (czasem są promocje nosidła fidella – świetne!), ono fajnie da się dostosować do mniejszych dzieci), storchenwiege lub bondolino. Popatrz na używane 🙂 warto.

   2. Paulina, dzięki wielkie za odpowiedź. Przyznaję, że już się gubię co jest zdrowe a co nie..
    Zmartwiłaś mnie troszkę tą elastyczną chustą (mam klasyczną elastyczną z Babylonia,i zachwalali ją jako najlepszą dla najmniejszych dzieci..) – napisz proszę dlaczego ta elastyczna nie jest najlepszym wyborem.
    Chustę tkaną też próbowałam – ale Młody się strasznie niecierpliwił przy wiązaniu – dlatego z dwóch (elastycznej i tkanej) wybrałam właśnie elastyczną.
    Co do nosidel to faktycznie na limango znalazłamnosidło fidella w ładnej cenie, ale jest napisane że jest dla dzieciaczków co prawda od 3m, ale jednocześnie jako wzrost jest podane 74cm+, a mój jeszcze tyle nie ma (klasyczna 68+, przy czym bardziej szczuplutki niż mniej). Daj proszę znać co i jak. DZIĘKI 🙂

   3. Są dwa nosidła fidella, jedno klamrowe a drugie wiązane. To wiązane co zostało jest dla mniejszych, ale i klamrowe da się dopasować.
    Z elastyczną chodzi o odciążanie i pozycję, bardzo trudno nadać dobrą pozycję, a ona zawsze jest z lekkim wyprostem. Sama nosiłam w elastycznej bo tak się utarło, że jest dobra dla maluchów, ale są lepsze rozwiązania. Co absolutnie nie znaczy, że jak nosisz na chwilę to źle. Ale warto też pomyślęć, że dziecko ciężkie to i Twoje plecy niech mają dobrze 🙂
    tu jest klamrowe https://limango-outlet.pl/fidella/bezowo-rozowe-nosidlo-klamrowe-dla-dzieci-4462848 nie wiem czy widać link 🙂 a tu to dla mniejszych https://limango-outlet.pl/fidella/jasnobrazowo-fioletowe-nosidlo-dla-dzieci-4462843
    to klamrowe jest prostsze w obsłudze, ale żeby nie było obydwa są moim zdaniem warte zainteresowania, szczególnie w promocji 🙂
    ja sama teraz sobie kupiłam to klamrowe dla starszego dziecka, bo mi wygodniej niż w tuli 🙂
    z tych co wymieniłam Ci (bondolino, fidella, storchenwiege) wszystkie są bardzo ciekawymi propozycjami.

   4. Moje ostatnie pytanie z serii pytań o nosidło… 🙂
    Oglądałam dokladnie te nosidła fidella i z wiązanych z tego co zauwazyłam są dwa rozmiary
    1) ten co podsyłałaś, 56-80 https://www.limango-outlet.pl/fidella/zielono-turkusowe-nosidlo-dla-dzieci-4462840
    2) chyba ten sam typ, ale dla większych dzieci, od 3 miesiąca życia, wzrost: 74-104 cm https://limango-outlet.pl/fidella/zielono-turkusowe-nosidlo-dla-dzieci-4462833
    Pytanie za milion pkt – czy dla 5 miesięcznego dziecka, ale w rozmiarze 68+ mogę zastosować ten z pkt (2). Chciałabym wykorzystać je troszkę dłużej,a z tego(1) zapewne szybko wyrośnie…

  37. Zorientowałam się w temacie i chyba wybiorę tule (żeby mój mąż mógł korzystać i są takie ładne wzory:-)) miałam nadzieję że znajdę używaną w miarę cenowo a tu 400 zł najtańsza gdzie nowa 460, trudno. I mam pytanie do Ciebie, mój syn waży prawie 10 kilo, raczej teższy niż wyższy, ma osiem miesięcy już tak szybko nie przybiera na szczęście, czy wybrać standard czy tadler żebym nie musiała za dwa -trzy miesiące szukać nowego nosidła( a idą miesiące gdzie będzie się miało na sobie więcej warstw) i jak jest z obciążeniem bo jestem raczej drobna, czy nie będzie się wrzynać? Nie mam możliwości przymierzyć. Z góry dziękuję za odp.

   1. I tak będziesz musiała zmienić, ale spokojnie teraz zwykłe. Nie waga a wielkość jest wyznacznikiem, statystyczny 8 mc na pewno nie do toddlera

  38. A jak z komfortem noszenia? Testowałam dwa wisiadła, na szczęście krótko w porę się zorientowałam że to nie jest dobre( choć mój syn był zachwycony) i w jednym które miało szelki krzyzowane na plecach było lepiej a tula ma szelki jak w plecaku i w moim pierwszym sztywnym wisiadle i to było mega niewygodne, barki mi siadały, czy można to wygólę porównywać? Czy to zupełnie inna bajka.

  39. Witaj Paulino!
   Ja mam pytanie jakie nosidło ergonomiczne polecasz na lato . Mój synek ma dopiero 3 miesiące , poczekam aż będzie samodzielnie siadał , ale chciałabym kupić nosidło całoroczne. Żeby dziecku nie było za gorąco. Wszystkie wydają mi się dość grube. Oglądałam w internecie jedno tuli -Tula Coast z wbudowaną siateczką . Choć inne wzory mają o wiele ciekawsze niż ta letnia wersja, ale nie wiem czy w tych innych dziecko się nie zapoci? Bo chciałabym stosować do użytku w domu . Plecy już mi wysiadają. LennyLamb wydaje mi się że ma tkaninę dość przewiewną .Najbardziej materiał odpowiada mi w nosidełkach Hop-Tye, ale chciałabym aby nie było wiązane tylko na klamry. Czy coś takiego znajdę?

   1. To nie taki prosty temat, o wadach noszenia, własnie late, wspominałm już tutaj http://domowa.tv/minusy-noszenia-w-chuscie/
    Tuli coast nie miałam, ale powiem Ci, że problemem nie jest tak naprawdę samo nosidło, ale bliskość (jeśli w ogóle można powiedzieć, że to problem :)). Ciało przy ciałku – zawsze się zgrzejecie. Stąd najlepiej wybrać nosidło miękkie, bawełniane lub bawełna z lnem, ono szybko w razie czego wyschnie, ale maluch nie będzie miał stycznośći ze sztucznymi materiałami.
    Ubierz malucha lekko i miej coś na zmianę 🙂 i będzie dobrze. Byliśmy w wielu gorących miejscach, da radę z każdym, tylko trzeba mieć w razie czego coś na zmianę

  40. Witam, ostatnio na bazarze wśród rozlicznych rzuconych nosideł znalazłam nowe firmy Mucibi dla dzieci o wadze od 3,kg do 18kg, zapłaciliśmy 10zł (!) i nasz 9 miesięczny synek bardzo dobrze się w nim czuje, Jest to nosidło ergonomiczne bawełniane, regulacja pozwala na dopasowanie zarówno dla mnie noszącej rozmiary S/M jak i mojego męża, który jest dużym facetem (xxl minimum). Także polecam szukać na bazarkach lub w ciucholandach 😉

  41. Witam 🙂 mam pytanie czy miałaś okazję testować stokke MyCarrier Cool? Czy to jest dobre nosidełko ergonomiczne? Dostaliśmy w prezencie i nie wiem czy można bezpiecznie używać czy poszukać czegoś lepszego?

  42. witam,
   bardzo dziękuję za ten artykuł. Moje maleństwo niestety nie toleruje spacerów w wózku 🙁 i zazwyczaj wracamy na rączkach, a wózek muszę jakoś dopchać do domu. Długo zastanawiałam się nad kupnem nosidełka, ale obawiam się, że mój wymagający maluszek również może go nie polubić, ale dzięki Tobie dowiedziałam się, że można również wypożyczyć takie nosidełko i zamierzam spróbować 🙂 dziękuję serdecznie 🙂

  43. Po przeczytaniu kilku blogow zdecydowalam się na Storchenwiege bo moj maly nie siedzi a uwielbia byc noszony.Wczesniej kupilam tez chuste kolkowa ale nie umialam sobie z nia poradzic i lezy.Storchenwiege,nowe bo uzywane ciezko dostać zmasakrowalo mi dol brzucha i plecy.Po trzecim dniu nie mogę sie podniesc z lozka a spacery dlugie nie byly.Help!

  44. Napisałam do sklepu a oni do producenta i producent mega zdziwiony.Chyba ta lordoza to strzał w dziesiątke tyle,że ja jej raczej nie robię,ja ją mam od dziecka i pewnie nosidło mnie jeszcze bardziej wygina.A nawet o tym nie pomyślałam bo nigdy mi problemów nie sprawiała,ot taki typ sylwetki z odstającym tyłkiem,przywykłam.Czyli noszenie dla ludzi z lordozą odpada totalnie?Czy jakies inne nosidło by się nadało albo noszenie na plecach?(tylko zimą na kurtce trochę nie bardzo)Dzięki,jesteś genialna!!!Ogarniasz nieogarniętych 😉

   1. Kasia wiesz Ty jej nie robisz, ale z nosidłem mimowolnie kręgosłup tak się układa, nie przeskoczysz tego, tak samo w niektórych wiązaniach chusty.
    Dla Ciebie najlepsza byłaby chusta tkana i wiązanie na plecach lub z przodu kangurek, to są dwa wiązania, która nie pogłębiają lordozy, odciążają ten odcinek pleców 🙂
    Ewentualnie nosidło na plecach jest jakimś pomysłem, ale nie wspiera postawy jak chusta, niemniej jest to opcja jak najbardziej.

   2. troszkę późno, ale może przyda się innym osobom. Zauważyłam, że jak pas biodrowy jest zapięty za wysoko to mogą boleć plecy. Spróbuj obniżyć, może pomoże:)

  45. Dzięki,jak mi przejdzie to popróbuję z tym nosidelkiem na plecach ,a jak będzie niewygodnie wezmę się za chustę 🙂 Mam nadzieję,że płaszcz czy kurtka nie przeszkadzają za bardzo w noszeniu na plecach.

  46. Witaj 🙂 Już kilka razy czytałam Twoje wpisy i bardzo mi ułatwiły kilka spraw związanych z moja Kruszynką:) Potrzebuję również Twojej rady odnośnie nosidła. Mam możliwość zakupienia z Chicco model close to you. Czy ono jest ergonomiczne? Już wiem, że dzieci przodem do świata sie nie nosi a na obrazku z chicco jest również tak właśnie ułożone (jedna z trzech opcji). Czy warto kupić takie nosidło? zastanawia mnie też fakt, że jest od urodzenia do 15 kg. Czy to ok, czy raczej w takim przedziale powinno sie mieć dwa nosidła? i czy temu dzieciakowi z obrazka, który jest na placach taty czy powinny mu tak nóżki zwisać? Będę bardzo wdzięczna za Twoją opinię i pomoc. Nasza córeczka ma skończone 5 miesięcy. Głowę trzyma stabilnie ale jescze całkiem samodzielnie nie siedzi ale złości się jak ma lerzeć, więc jest oparta o nas. Czy mozna juz taką małą nosić w nosidle?
   http://www.chiccopolska.pl/produkty/8058664038732.nosideko-close-to-you.spacery-i-podroze.nosidelka.html
   Serdecznie pozdrawiam. Ps. Miło się patrzy na Twoje zdjęcia szczęśliwej, uśmiechniętej Mamy:)

   1. Posiadam takie nosidełko jak Pani wysłała jest nawet tam mój komentarz na allegro;))) kupiłam miesiąc temu i jestem mega zadowolona. Piękne zwory i super jakość. To są właśnie ergonomiczne.

  47. Jest już dostępnych kilka fajnych nosidełek ergonomicznych. Czasem ciężko dokonać wyboru przez internet, nie widząc ich na żywo.
   Mamy z Poznania i okolic zapraszam do przymierzenia/przetestowania/wypożyczenia w NaApa.pl – m.in. Marsupi, Bondolino, Tula, Storchenwiege, Manduca, Kibi oraz dla starszych Deuter 🙂

  48. Witaj 🙂 ale miło tu u Ciebie, super blog, świetnie wszystko opisane 🙂 coś czuję, że będę tu częstym gościem 😀 poszukuje nosidełka dla mojej córeczki. Obecnie ma prawie 7 miesięcy i przez te długie 7 miesięcy próbowałam ją przyzwyczaić do wózka.. Niestety każde nasze wyjście kończyło się na krzyku, wracałam cała upocona z dzieckiem na ręku i pchająca wózek.. Nie byłam przekonana ani do chust ani do nosidełek, gdyż mieszkam w Irlandii, a tu pogoda jest bardzo zmienna. Jednak teraz się zdecydowałam na kupno lecz nie do końca wiem, które powinnam wybrać. Liczę na Twoją pomoc.. Moja córeczka ma 70 cm waży 6900, jest ruchliwym dzieckiem lecz jeszcze sama nie siedzi. Ja jestem normalnej budowy mam 165 i 62 kg. Zastanawiałam się nad Tula, ale nie jestem przekonana, czy aby córeczka nie jest za mała do niego? Proszę o pomoc :)))

   1. Tula powinna być dobra, ale jeśli jesteś drobna (ja np jestem drobną osobą) to może Ci spadać z ramion. Bardzo fajnym nosidłem w tej sytuacji są takie, które można zapiąć pasy na krzyż 🙂

   2. A co powiesz na nosidło Storchenwiege? Zastanawiam się też na Bondolino. Pisałas, że to Twoje ulubione 🙂

   3. Dziękuję za pomoc 🙂 Zdecyduję się na lenny lamb 🙂 oprócz tego, że wyglądają naprawdę solidnie to mają przepiękne kolory i wzory do wyboru!!!

  49. Witam. Moze mi ktos doradzi jakie kupic nosidlo? Bo wybieramy sie z zona na wczasy i nadzym synkiem do kudowy zdroj. Dziecko ma 6miesiecy jeszcze nie siedzi samodzielnie Chcial bym takie nosidlo do 15kg aby pozniej bylo wykorzystane na spacery po okolicy itp. Prosze o jakies linki i jakas opinie. A moze autorka cos podesle? Bo prowadzi ciekawy blog.
   Pozdrawiam

   1. Paweł odnośniki do nosideł są we wpisie 🙂
    zerknij na tulę, storchenwiege. To bardzo fajne nosidła, to drugie będzie dobre nawet dla ciut mniejszego dziecka, bo ma regulowany panel i jest jednym z lepszych nosideł. Za to nosidło tula można kupić używane, czyli ciut taniej.
    W zasadzie każde z polecanych nosideł będzie niezłe, ale dla jeszcze niesiadającego kierowałabym się w stronę właśnie storchenwiege

   2. Bardziej mi sie widzi te nosiodlo tula takie fajne jest morskie ale nie chce zrobic krzywdy dziecku jak bedziemy chodzic po pagarkach.

   3. ale jakie masz obawy? Najpewniej Twoje dziecko lada moment usiądzie, a jeśli nawet zacznie siadać później to może rozważ te pozostałe nosidła jak storchenwiege czy fidella.
    Ale też spokojnie, prócz noszenia ważne są też inne rzeczy m.in zapewnienie dziecku stabilnego podłoża by mogło ćwiczyć wtedy kiedy nie jest noszone. Odradzałabym przy maleństwie 2-3 mc, wtedy namawiałabym Cię na chustę 🙂

  50. W nosidłach ergonomicznych MOŻNA nosić malucha PRZODEM do świata. Warto trochę updateować tekst, bo informacje są przestarzałe. Mam Ergo 360 Four Position i istnieje możliwość noszenia malucha w/w pozycji. BZDURĄ na resorach jest stwierdzenie, że w nosidle można nosić dziecko samodzielnie siadające. Skąd taki głupi wymysł? Mój roczny synek nauczył się samodzielnie siadać mając 11mcy, gdy już był za ciężki na nosidło. Dobrej klasy nosidło jest przystosowane nawet dla newborn, oferując wkładki które są w pełni bezpieczne i atestowane.
   Merytorycznie tekst jest tak słaby, że aż ręce opadają. Nie powinien w ogóle stanowić porady dla matek, bo jest nierzetelny!

   1. Niestety nie masz racji. To że producent pozwala nosić przodem to nie znaczy, że jest to dobra opcja. We wpisie masz dokładnie pokazane dlaczego.
    Sama popełniłam błąd wybierając pierwsze nosidło czy nosidło z wkładką i o tym również wspominam.
    Skorzystałam jednak z wiedzy, badań, skończyłam kilka kursów o tej tematyce i tym dziele się z tobą. Tutaj ty masz wybór co zrobisz z tym dalej.
    Artykuł jest jednym z najlepszych jakie znajdziesz. Miłego noszenia

  51. Co myślisz na temat nosidełek love&carre? Są tańsze od Tuli, przyjemnie wyglądają :p jak z ergonomia? Miałaś styczność z nimi?

  52. Mam 2,5 miesięczną córę, która waży 5,400 i mierzy 62 cm. Wiem, że dla takiego malucha najlepsza jest chusta, ale z różnych powodów kierujemy się ku nosidełkom:) dlatego też bardzo proszę o poradę, bo wciąż waham się między Bondolino, a Storchenwiege. Mam straszny dylemat i już tyle się naczytałam, że mam ogromny mętlik, co tu wybrać 🙂 Dodam, że nosidło chciałabym zakładać np. gdy mąż będzie w pracy i będę musiała skoczyć z psem, bądź do sklepu i na pewno przyda się na urlopie w lipcu, na który czekamy z niecierpliwością 🙂 I jeszcze chciałam zapytać, ile maksymalnie można trzymać takiego małego bobo w nosidle? Pozdrawiam

   1. W granicach rozsądku, wiadomo, że i tak wyjmiesz na karmienie, zmianę pieluszki, więc spokojnie! 🙂
    Ja bardzo lubię storchenwiege bo jest na ciut dłużej, Bondolino za to jest bardzo proste na start. Obydwa są dobre! 🙂

   1. Ale podałaś nazwy dwóch wisiadeł, babybjorn nie ma ergonomicznego, zaffiro chyba jakieś ma, ale na liście masz dokładnie podane nosidła ergonomiczne, popatrz proszę

   2. Zapytałam o te dwa, ponieważ mam możliwość kupienia ich w dobrej cenie. Ale jest napisane że są ergonomiczne oba. Tzn że to jednak nie prawda?…

   3. Najwyraźniej 🙂 niestety nie kojarzę ani jednego BB ergonomicznego, Zaffiro ma jeden model. Porównaj sobie z tymi, które podaję, powinnaś wyłapać różnicę

   4. Popatrzyłam jak mi radziłaś i wybrałam Mai tai Almelle 🙂

  53. A ja mam zaffiro sunny. Właśnie kupiłam. Na opakowaniu jest napisane że ergonomiczne. To chyba takie jest???

   1. Nie niestety nie jest!
    Sztywne, wąskie.
    Womar zaffiro ma ergonomiczne, ale to sunny nie jest miękkim nosidłem 🙁

  54. Witaj
   tak czytam i czytam ..jestem mamą 8mcy synka i w drodze druga córa. W momencie urodzenia syn będzie mieć rok wiec będę mieć urwanie głowy jednym słowem i problem z wychodzenie i tam z dnia na dzień craz bardziej myślę nad zakupem jakiegoś nosidełka dla nowo narodzone ..pytanie czy to dobry pomysł ? Czy taki maluch to zdecydowanie za mały na taki sprzęt, zastanawiałam się nad wózkiem bliźniaczy ale są strasznie toporne ..a na szybkie wyjście we dwójkę to potrzebuje czegoś szyciutkuego , czy miałaś okazję testować stokke my carier ..?? Pomóż prosze

  55. Witam. I ja potrzebuję pomocy. Chcę zakupić nosidło dla córki, która ma prawie 7 m-cy, sama jeszcze nie siedzi, ale usilnie próbuje więc myślę, że chwila moment się nauczy. Poza tym nosidła będę raczej używała sporadycznie. Problem polega na tym, że córka, jak na swój wiek, jest sporym dzieckiem bo waży 9 kg i ma 80 cm wzrostu. Bardzo proszę o radę, jakie nosidło najlepiej wybrać, bym nie musiała za chwilę zmieniać. Zwłaszcza, że podoba mi się Storchenwiege, choć cena odstrasza. Pozdrawiam

  56. Hej, pomożesz mi ? Potrzebuję czegoś tylko na wycieczkę np. w góry , czy jak wiem że muszę iść po syna do przedszkola czy go zaprowadzić a wiem że nie idę na spacer czy zakupy . DLa córki która ma 3 miesiące, chusta odpada. Myślałam o nosidle zaffiro joy N23 czy ono faktycznie jest dla dzieci które jeszcze nie siedzą ?? Dziękuje za odpowiedź . Pozdrawiam 🙂

   1. nosidła są dla dzieci siadających, producenci piszą różne rzeczy 🙂 jeśli szukasz czegoś co faktycznie nada dobrą pozycję to zerknij na nosidło fidella fusion(ono ma regulację, bardzo ciekawe) i storchenwiege. Moim zdaniem warto, szczególnie, że masz jeszcze mało dziecko,

  57. Mam w domu Manduce jakoś jej nie lubię, chce zakupić tule… pytanko mam takie, może głupie, na jakiej wysokości zapiać ten pas biodrowy, bo może za wysoko lub za nisko zapinam, ze mi niewygodnie.

   1. ale ono jest też przodem 🙁
    może poszukaj z tych, które polecam, zerknij na fidelle fusion dla tak małego dziecka, które nie jest siadające. Bywają fajne promocje.

   1. Karolina muszę zerknąć na to nosidło, ale i tak wydaje mi się, że ma dość wąski panel, nie tak wąski jak wisiadła, ale uważam, że są lepsze już na pierwszy rzut oka 🙂 Szczególnie dla małego dziecka. Ale decyzja zawsze należy do Ciebie.

  58. Mam BARDZO PILNE pytanie do Ciebie! Jestem zainteresowana szybkim zakupem nosidelka Lenny Lamb.W ostatnim momencie przyuwazylam jednak, ze nosidelko Manduca jest “w pelni regulowane na szerokosc i wysokosc”.Rozumiem, ze chodzi o pelne dopasowanie do osoby noszacej.Jak zaten jest z Lenny Lamb? Czy bede mogla tak samo komfortowo nosic zarowno ja jak i moj maz? Bede wdzieczna za pilna pomoc.Pozdrawiam!

  59. A zafirro Eco design 2 ? Producent podaje, że ergonomiczne i na zdjęciach tak wygląda… wygląda na miękkie i z szerokim siedliskiem ukladajacym nóżki w literę M aż pod kolana ???

  60. Zafirro Eco designu 2 mam już w domu – jest super ! Bardzo delikatny w dotyku, mieciutki material, jednocześnie porządny. Świetnie uszyte, szelki miękkie, pas biodrowy wygodny. Ładne. A co najważniejsze – ma szeroki panel wiec nóżki są podparte aż pod kolana, pupa wisi niżej niż kolana, idealna litera M polecam. I kupiłam za niecałe 200zl a nie ponad 400 jak niektóre polecane marki, co swoja droga jest absurdalne, bo jak można za kawałek materiału tyle płacić ale marketing robi swoje i naiwnie się zawsze znajdą.

  61. I jeszcze jedna, baaardzo ważna uwaga!!! Malutkie dzieci NIE POWINNY być noszone ani w chustach ani w nosidlach, choćby najlepszych, znanych marek… tak powiedziało mi kilku kolejnych pediatrów i położna. A na moje pytanie o to neurolog-pediatra u której byliśmy z nasza Michalinką kategorycznie zakazala i stwierdziła, że wszelkie nosidełka, foteliki, bujaczki, huśtawki, noszenie na rękach, chodziki i skoczki są przyczyna plagi wad postaw u dzieci, skrzywien kręgosłupa i innych poważnych schorzeń. A jedyna bezpieczna i zdrowa pozycja jest dla Misi pozycja leżąca. Dlatego mimo iż mala protestuje wozimy ja na spacery w gondoli. I wszystkim tu wchodzącym i czytający to przekazuje – nie patrzcie na to, co jest modne czy wygodne dla Was, patrzcie tylko i wylacznie na to, co jest bezpieczne dla dziecka! A jeśli już, jak ja, kupicie nosidełko, to tylko po to żeby ponosić w nim dzieciaczki przez chwile, przez moment, np. wejść na 15min do sklepu. Nigdy zamiast wózka na spacery!!! Nasza Michasia ma 5miesiecy i już pięknie i stabilnie trzyma główkę i usilnie próbuje siadać, dlatego zdecydowaliśmy się kupić nosiło, ale gdy była mniejsza nawet przez mysl nam to nie przeszlo!!!

   1. A co jeśli dziecko od pierwszych dni życia krzyczy niemiłosiernie w wózku? I nie jest to krzyk bo się nauczyło na rękach chyba ze 5 dniowe dziecko gdzie pierwsze 2 doby w szpitalu nie było noszone juz zdążyło się nauczyć. Jest to moje 3 dziecko wiec tym bardziej nie ma mowy o nauczaniu rączek bo jakoś dwójki starszych nie nauczyłam to teraz tym bardziej jak gonie co dzień do przedszkola bym sobie nie nauczyła. Najstarsza córka wózek to był natychmiastowy sen średnia trochę marudzila ale ogólnie dala się ulaskawic teraz jest tragedia. Każdy kto widział lub słyszał ten krzyk wie ocb raz ze ma donosny głos dwa im dalej tym krzyczy bardziej trzy trwa to do momentu aż się zanosi…jak nie nosić na rękach? Zgadzam się ze chodziki skoczki są złe najlepiej by ich nie produkować! Bujak fotelik czy huśtawka ok jeżeli dziecko spędza w nim troszkę czasu a nie pół dnia. Fotelik niestety nie da się uniknąć jeżdżąc autem. Ale chusty ? Czy nosiła ergonomiczne dla większych dzieci? A już noszenie to gruba przesada. Co zrobić z takim dzieckiem jak moje gdzie musze co dzień minimum raz a często dwa razy iść po średnia córkę do przedszkola? Zdrowiej dla niej co dzień ja w takim wrzasku wiezc ze potem jak ja wyjme i przystawie do piersi to długo się uspokoić nie może aż ja czka. A do tego sala córki jest na 1 piętrze gdzie nie ma windy ani podjazdu wiec tak czy siak musze wyjąć z wózka i nieść czyli znowu jak mam nie nosić? Chyba Ci wszyscy specjaliści dzieci nie mieli i ni wiedzą jak wyglądają realia. Poza tym jakbym miała jedno dziecko jak kiedyś to spoko ale mam trójkę i niestety niestety musze się jakoś przemieszczać co dzień o tej samej godzinie a nie wtedy kiedy mała zaśnie i jakimś cudem nie obudzi się po 20 min. Szkoda ze Ci specjaliści nie uwzględniają ze nie wszyscy mają jedno dziecko i ze istnieją takie dzieci ze nie leżą spokojnie i cicho w wózki całe spacery.

   2. Coz za argument. Moja trzymala glowke jak miala 2 miesiace, wprawiajac wiele osob w oslupienie. Gdy miala 3 juz trzymala ja stabilnie. I byla noszona w chuscie od kiedy skonczyla miesiac. Mysle ze w kwestii noszenia w chuscie czy nlosidle miekkim nalezy konsultowac sie z odpowiednia osoba czyli fozjoterapeuta niemowlecym najlepiej bobath/vojty. Jaka wiedze moze miec na temat miesni i stawow pielegniarka? Czy pediatra? No blagam. To jak pytac pediatre o zywienie dziecka…

  62. Hej Paulinko 🙂 czytam i oglądam Cię od dawna zaczęło się od kuchni zanim jeszcze Ty miałaś dzieci a ja miałam wtedy kilkmiesieczne pierwsze 🙂 teraz jestem mamą trójki a to pierwsze za 3 mce skończy 9 lat 😉 2 me temu zostałam mama po raz trzeci czego nigdy w życiu bym się nie spodziewała 😉 no i pojawił się u nas problem z wózkiem. Opisałam się w dwóch odp pod komentarzami ale uścisle temat jeszcze ze malutka a raczej nie malutka 😉 urodziła się sporą ponad 4 kg i 60 cm. Jak czytam ze 5 mcy trzyma głowę to zastanawiam się czy wszystko w porządku z moim dzieckiem bo ona to robi w wieku 2 mcy nawet leżąc na brzuszku unosi juz jedna dłoń a ogólnie jest podparta na przedramionach i głowa wysoko. 1 raz podniosła w 2 dobie życia jeszcze w szpitalu. Przeraziłam się od razu wzmozone napięcie mi przeszło przez głowę. Jest zdrowa dowiedziałam się że duże dzieci tak mają są silne i wszystko. Na szczpeieniu w wieku 6 tyg rozwoj i gabatyty miala na 3 mce dziecko. Jestem w szoku tym batdziej ze nie jest pierwszym moim dzieckiem. Mała jest na piersi i ogólnie nie mamy z nią problemów prócz jednego! Wózek…spacer normalny jest tylko wtedy gdy ja wstępnie ubiore dobrze uspie i jakimś cudem resztę ubiore bez obudzenia i przespi cały spacer i odbiór córki średniej z zerówki. Niestety zazwyczaj wychodzę juz w krzyku bo musze wyjść albo już późno albo obudzi się w szkole albo w drodze powrotnej. Raz tylko udało mi się z nią pochodzić 2 h które całe przespała. Nauczona na rękach nie jest chyba ze nauczyła się do 5 dnia życia już. Nie wiem już co zrobić bo musze co dzień chociaż iść po córkę do szkoły na szczęście najstarsza juz chodzi i wraca sama bo inaczej musiałabym 3 razy dziennie. Wahalam się pomiędzy nosidlem a chusta kupiłam chustę dziś przyszła próbowałam 3 razy mała w domu wsadzić ale za każdym razem kończyło się krzykiem. Przewazyl jej wiek na korzyść chusty choć głowę trzyma ładnie i sztywno to jednak ma 2 mce i układ dziecka wiekowo taki sam ale jest silna to nic nie przeszkadza ze mogę jej zrobić krzywdę. Niestety nie mam nikogo do pomocy jedynie mąż tyle ze rano zaprowadzi córkę a tak to musze sama. Mam znajome ale one pomogą ze starszymi najwyżej. Nie wiem już co robić jestem załamana bo najstarsza córka to była totalnie wózków średnia marudzila ale ogólnie ok przyzwyczaiła się a tu im dalej tym gorzej 🙁 czytając niektóre komentarze dowiedziałam dowiedziałam się że nawet noszenie szkodzi wiec juz tylko wózki ok…jak nie uda mi się z chusta to nie wiem co dalej robić i tu mi nosidlo ergonomiczne przyszło do głowy następny punkt zaczepienia. Tylko ze ona taka mala jeszcze. Choć wagowe waży prawie 6 kg i ma jakieś 66 cm wiec duża jak na ten wiek. Ja tez jestem spora osoba mąż to już w ogóle wysoki i potężny wiec przeszła mi ta tula przez głowę. Znalazłam Bondolino i wydawało mi się takie jakieś podrabiane jak tula niby a tu czytam ze lepsze. Na serio potrzebuje pomocy bo jak każde moje wyjście ma wyglądać tak ze szybko wychodzę kiedy mala spi prawie biegnę z wózkiem po córkę po czym w drodze powrotnej mała się budzi zaczyna płakać krzyczeć a na koniec wrzeszczec poganiam córkę żeby szybciej szła pot się ze mnie leje próbując uspokoić małą wpadam do domu wyciągam ja uplakana tez upocona z zanoszenia się i uspokajam kolejne 20 min piersią o ile już nie zalicze ławki gdzieś na cyca na uspokojenie to nie wiem jak długo wytrzymam 🙁

  63. PS. I jakbyś miała moment gdzieś kiedyś to spójrz na nosidlo ergonomiczne womar N22 wydaje się być ok. Pisza że dzieci od 3mca mogą. Choć nadal liczę ze może uda mi się zachustowac ta moja wielka dzidzie 😉

  64. Hej, chciałam rady dotyczace wyboru chusty. nosidła. potrzebuje czegos dla maluszka jeszcze nie siadającego. Tylko mam problem z tym iż musi to być rzecz szybkozakładalna. Mam 5 dzieci i w momencie kiedy wysypujemy się z auta gdzies na spacer nie ma takiej możliwości żebym stała i 5 minut wiązała chuste, bo mi dzieciaki pouciekają:) nie wiem czy chusta ma takie wiązania na że tylko wkładam dziecko i idę… . co byś poleciła w takiej sytuacji. I jeszcze nie chciałabym wydać fortuny , podoba mi się nosidło bondolino ale za używke trzeba zapłacic 250 zł… to dość dużo… . . znalazłam na allegro coś takiego : http://allegro.pl/ergonomiczne-nosidlo-angel-baby-3-30mies-do-20kg-i7052892621.html . co o nim sądzisz? nada się?

  65. a marsupi do jakiego wieku można używac?? w opisie pisze że do 15 kg i to mi nawet odpowiada bo mój kręgosłup i tak więcej już nie wytrzyma , ale gdzieś wyczytałam że po 6 miesiącu jest już ciut za mały dla dziecka…, prawda to ??

   1. Ale nie jest tak miękkie jak klasyczne nosidła ergonomiczne, nie dopasowuje się do dziecka. To widać wyraźnie a ich filmie. Ma majteczki dla malucha (to już ogranicza ułożenie), przy starszym dziecku nie ma właściwej postawy, udka nie są podtrzymane, tylko wiszą. No i pozycja przodem, którą promują – niestety nie jest zalecana, o czym pisałam we wpisie.

  66. ja nie chciałam usztywnianego, wydaje mi się cięższe i mniej praktyczne. Mam model miękki Luna Dream, który można łatwo schować do torby gdy nie jest potrzebne

  67. Witam, czy mogłaby Pani polecić nosidło dla 11tyg. dzieciaczka, który domaga się ciągłego noszenia? Niestet chusty się u nas nie sprawdziły, syn jest bardzo niecierpliwy i żadne skomplikowane konstrukcje do motania nie wchodzą w grę, a że waży ponad 7 kg noszenie go staje się coraz bardziej męczące. Pozdrawiam

  68. Witam, jakie nosidło wybrać dla 5 miesięcznej dużej dziewczyny?:) Biorę pod uwagę stokke, tula? może coś jeszcze? Bardzo chciałabym żeby utrzymywało główkę dziecka.

  69. Dlaczego uważasz że Stokke My Carier to wisiadło? Nie mówię o pozycji przodem do świata bo tak nie zamierzam nosić. Nie wygląda jak wisiadło nóżki są szeroko rozstawione, pupa podniesiona, kręgosłup zaookrąblony. Co jest nieprawidłowo?

   1. Panel nie jest miekki, jest bardziej miękki niż w innych, ale nie uda Ci się go dociągnąć tak, jak w nosidłach typowo miękkich 🙂

   2. Rozumiem. Jeszcze nie mierzyłam wybieram się do sklepu. A co sądzisz o ergo baby? Moja fizjoterapeutka mi je polecała ale nie ze spejlanym przekonaniem.

  70. Jak sprawdzić które nosidło z ergo baby jest oryginalne? W internecie są dwa rozne znaczki firmowe….Moje dziecko ma dysplazje bioderka i nie chciala bym mu zaszkodzić jeszcze a to które mieliśmy na próbę było super

   1. Jeśli na jakimś zdjęciu produktu widzę dziecko przodem to dla mnie ten produkt nie jest na pewno stworzony z myślą o tym by maluch miał jak powinien 🙁
    wygląda jak elastyk.
    Lepszy będzie np. emaibaby

  71. a luna dream? oglądałam i zamówiłam u nich nosidło dla półrocznego malucha. Myślę, że będzie super, bo widać, że materiał jest aż pod kolanka 🙂

   1. przy drugim dziecku miałam nosidło z luna dream – bardzo dobre, i cenowo i jakościowo.

   2. też się chciałam zapytać. wyglądają na dobre, nie są to wisiadła co można dziecko nosić przodem do świata.

   3. uf! wczoraj je zamówiłam, a dopiero teraz trafiłam na tę odpowiedź. to jednak dobrze wybrałam.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.