Przygotowałam wielkie porównanie kubeczków menstruacyjnych. Ten temat chodził za mną od dawna, byłam ciekawa czym się różnią kubeczki menstruacyjne, jaki kupić, dlaczego jednej firmy jest droższy, a inny dwa razy tańszy. Chcę pomóc Ci dobrać idealny kubeczek menstruacyjny, bo wiem po sobie, że są takie, które absolutnie mi nie pasują. A nawet jeśli temat Cię nie dotyczy to zapamiętaj, podpowiedz żonie, partnerce, córce, że coś takiego jest 🙂
Wpis zaktualizowałam na początku 2021. Wcześniej o kubeczku menstruacyjnym pisałam tutaj, to taki wpis, gdzie wyjaśniam, jak używa się kubeczka itd. Dla mnie odkrycie kubeczków menstruacyjnych to był przełom jeśli chodzi o “te dni”. Pierwszym moim kubeczkiem był Mooncup, który służy mi już kilka lat i od tamtej chwili wszystko stało się prostsze. Potem z ciekawości kupiłam drugi kubeczek i nagle spostrzegłam, jak bardzo się różnią. I wtedy sobie pomyślałam, że co miesiąc postaram się dokupić kolejny by potem móc podzielić się tą wiedzą z Tobą. Ciekawiło i ciekawi mnie to, czym kubeczki się różnią, dostaję od Was setki komentarzy, w których piszecie, że kubeczek jest super, albo zupełnie odwrotnie, że to totalny niewypał. Po moich testach widzę, jak ważne jest dobranie kubeczka i mam nadzieję, że ten wpis choć trochę to ułatwi 🙂
Bo trzeba dobrać kubeczek do swoich potrzeb, ale też kubeczki różnią się między sobą wielkością, twardością, długością, wygodą mycia, aplikacji, przechowywania itd.
Aaaa bym zapomniała 🙂 Skoro czytasz ten wpis to pamiętaj, że w duchu #lesswaste jest zabieranie własnego jedzenia na wynos. Uwielbiam szykowanie lunchboksów i mnóstwo przepisów, poradników znajdziesz w moich ebookach tutaj. Bardzo polecam, bo to ebooki skomponowane nie tylko przez dietetyka, ale też miłośnika gotowania. Poza tym kupując je wspierasz moją pracę. Dziękuję.
Mój film – porównanie kubeczków menstruacyjnych
Obejrzyj mój film, widać dokładnie kubeczki, wielkość, miękkość. Możesz też posłuchać o moich subiektywnych odczuciach. Będzie mi też miło, jak podzielisz się swoimi. We wpisie niżej są dodatkowe kubeczki, których jeszcze nie miałam nagrywając film. Aczkolwiek film pozwala lepiej “zobaczyć” strukturę, więc polecam.
Jak wybrać kubeczek?
Jest wiele zmiennych, ale tak naprawdę Twój wiek i aktywność pozwolą Ci najlepiej określić jaki kubeczek powinnaś dobrać. Mimo wszystko zerknij na inne zmienne, szczególnie gdy się zastanawiasz nad wyborem 🙂
- wiek
- czy były porody i ile
- wysokość położenia szyjki macicy – tutaj fajnie opisane, jak mierzyć
- aktywność, sporty, wrażliwość, problemy z hemoroidami
- obfitość miesiączek
1. Wiek
Zakłada się, że po 30 roku życia (a nawet u niektórych producentów po 25 rż) należy wybrać kubeczek w większym rozmiarze. Rozmiary kubeczków zazwyczaj są dwa z danej firmy. I przyjmuje się, że dla kobiet po trzydziestce lepsze będą te kubeczki o średnicy większej niż 40 mm.
2. Porody
Jeśli porody były siłami natury to tak samo, jak w przypadku wieku, lepiej wybrać większy kubeczek niż mniejszy. Im więcej porodów SN tym wybór bardziej oczywisty. Sprawa komplikuje się w przypadku porodów CC, tutaj raczej warto patrzeć na wiek.
3. Wysokość położenia szyjki macicy
To chyba najtrudniejsze dla wielu dziewczyn, ale ogólnie chodzi o to, że jeśli Twoja szyjka w trakcie miesiączki jest bardzo wysoko położona to może być komfortowo, gdy będziesz miała wyższy kubeczek. I odwrotnie, gdy wiesz, że szyjka podczas okresu jest nisko umiejscowiona to niższy kubeczek będzie pewnie lepszym wyborem.
Przy czym znaczna większość kubeczków ma dość podobną wysokość, nazywam je średniakami 🙂
4. Aktywność
To jest istotne przy wyborze twardości kubeczka. Dla kobiet aktywnych lepszy jest kubeczek twardszy, a dla tych mniej aktywnych, ze słabymi mięśniami miednicy i/lub hemoroidami, czy też wszelkimi wrażliwościami lepszy będzie kubeczek miękki.
5. Obfitość miesiączki
Ten parametr jest istotny gdy masz obfite miesiączki, przy czym pojemność kubeczka idzie zazwyczaj w parze z wielkością. Większe kubeczki mają większą pojemność, proste. Przy czym nie kierowałabym się pojemnością w pierwszej kolejności, bo wierz mi, nawet te mniejsze są pojemne, a ważniejsze jest dopasowanie wielkości niż ewentualny dyskomfort.
Parametry kubeczków
Jeśli już plus minus wiesz jaki rozmiar będzie dla Ciebie dobry (większy czy mniejszy) to teraz został Ci wybór firmy 🙂 A tutaj kubeczki różnią się, mimo, że przecież zamysł jest dość podobny.
1. Materiał wykonania
Kubeczki mogą być wykonane z silikonu medycznego lub TPE. Obydwa tworzywa są bezpieczne, ale wg mojej oceny różnią się w odczuciu. Silikon wydaje mi się bardziej elastyczny, a TPE bardziej “lepkawe” i miękkie. Silikon ma różną twardość (o tym dalej), ale TPE wydaje mi się ogólnie “wolniejsze w rozkładaniu”, czyli też bardziej miękkie.
Z TPE mamy na pewno kubeczki marki MeLuna i GenialDay, z silikonu w zasadzie całą resztę (MoonCup, Lunette, Lily Cup, Lady Cup, Yuuki).
Czy któreś jest lepsze? Dziewczyny, które są bardzo wrażliwe, mają problemy z hemoroidami, pewnie będą czuły się bardziej komfortowo z kubeczkami miękkimi, ale i z silikonu takie znajdziecie. Mi akurat nie przypasowała ani MeLuna, ani Genial Day z TPE, ale nie skreślam tego tworzywa.
Jeśli chodzi zapach, to obydwa tworzywa są bezzapachowe, choć z testowanych kubeczków silikonowy Fun Cup ma wg nie jakiś zapach, co mnie męczyło.
2. Długość
Kubeczki to w dużej mierze średniaki, moim zdaniem. Długość podaje się z łodyżką i bez łodyżki (bo tę można skrócić niemal całkowicie). W niektórych kubeczkach te łodyżki są bardzo długie, co może powodować dyskomfort, lub zbytnie przesuwanie się kubeczka do góry (a ze zbyt krótką łodyżką na “boki”), dlatego najlepiej skrócić je dopasowując do swoich potrzeb.
Są też kubeczki z pętelkami, kuleczkami czy gładko zakończone. Mi łodyżki przeszkadzają okropnie, wszystkim ucięłam niemal po całości, a i tak, czasem potrafię jakąś wyczuć. Aha, za łodyżkę nie ciągniemy przy wyjmowaniu, ona jest bardziej do lokalizacji kubeczka, określenie jego położenia i tyle.
Długość kubeczka jest ważna jeśli wiesz, że masz b. wysoko lub b. nisko położoną szyjkę macicy. Kubeczkiem bardzo długim jest np. Lily Cup, bo ok. 65-66 mm, a po drugiej stronie jest krótki MeLuna shorty od 35-38 mm, więc zauważ, że ta różnica jest spora!
Większość kubeczków to jednak takie średniaki, między 45-55 mm. To też różnica, ale wydaje mi się, że nie aż tak diametralna 🙂
- 35-45 mm: MeLuna shorty (S, M i L, przy czym wiadomo, że mniejsze to krótsze)
- 45-48 mm: Lady Cup S, MeLuna S, MeLuna M, Lunette 1, Lily Cup compact A i B
- 50-56 mm: Yuuki S i L, MoonCup A i B, OrganicCup, LadyCup L, Genial Day M i L, Fun Cup A i B
- 65-66 mm: Lily Cup A i B
3. Średnica – rozmiar
To baaardzo ważny parametr, jeśli nie najważniejszy. To średnica odpowiada za to, czy czujesz komfort oraz za ewentualne przeciekanie. No dobrze, na przeciekanie mają wpływ też inne rzeczy, ale średnica jest dość istotna. Zbyt mała sprawia, że kubeczek nie dopasuje się dostatecznie, zbyt duża może powodować niemiłe uczucie.
- mniejsze do 41 mm: MeLuna S i M, LadyCup S, Lunette S, OrganicCup A, Yuuki 1, Lilly Cup A
- średnie ok. 42-44 mm: Mooncup B, Lilly Cup Compact A, Lilly Cup B, Genial Day M
- większe od 45 mm: MeLuna XL, Lily Cup compact B, Lunette 2, Yuuki L
Ale uwierz mi, że może być większy kubek wygodniejszy niż mniejszy, gdy są różnej twardości, czyli kolejny punkt.
4. Pojemność
Pojemność idzie w parze z wielkością. Przy czym wierz mi, tego wszystkiego nie ma aż tak dużo, kubeczek 20-30 ml jest naprawdę komfortowy. Kiedyś musiałam biegać do toalety co 1-1,5 godziny co było dla mnie strasznie niekomfortowe, teraz w pierwszych dniach to ok. 5 godzin.
Jednym z najwieśzkych pojemnościowo jest jednak Merula. To inny kubeczek, bardziej jak beczułka. Uważam, że możesz go wziąć pod uwagę przy bardzo bfitych miesiączkach, szczególnie, że ze względu na swój kształt o wiele mniej z nim “wpadek” z przeciekami.
Aha, pojemność kubeczków mierzona jest do dziurek i po całości, przy czym może się zdarzyć, że powyżej dziurek zacznie przeciekać, więc jednak wydaje mi się lepsze patrzeć na pojemność do dziurek.
5. Miękkość
Kubeczki mogą być bardzo miękkie, jak MeLuna soft, średnio mięciutkie np. Lady Cup, takie akurat jak MoonCup i bardzo, bardzo twarde jak Yuuki Classic. Rety, to są ogromne różnice! Im jesteś aktywniejsza tym możesz mieć twardszy. A jak nie wiesz jaki to spróbuj średniaka 🙂
- miękkie: MeLuna Soft, Lily Cup, Lily Cup compact, Genial Day
- średnie: MoonCup, Lunette, Lady Cup, MeLuna Classic, Yuuki Soft, Fun Cup
- twarde: Yuuki Classic, MeLuna Sport
Miękkość to jedno, ale jest też elastyczność. Są takie, które rozwijają się błyskawicznie i te, które robią to powoli. Na przykład też z TPE robią to wolniej. A za to te twarde błyskawicznie, ale też np. Yuuki Classic jest tak twardy, że mi niewygodnie się go zwijało, jego miękkość jest dla mniej zbyt mała. Ma to też wpływ na łatwość aplikacji i wyjmowania kubeczka.
6. Łatwość mycia
Większość kubeczków ma dziurki odpowietrzające, ranty, zagłębienia, fajnie, jeśli łatwo się myje. Niektóre dziurki myje się łatwiej. Gdybyś miała jakiś problem z domyciem to polecam patent z wodą utlenioną 🙂
7. Woreczki i inne bajery
Do kubeczka dostajesz zazwyczaj woreczek, bawełniany, satynowy itd. W sumie wszystkie są dość podobne, choć moim zdaniem najmilsze w obyciu są bawełniane, jak te w MoonCup czy Yuuki. Są też takie w pudełeczku, jak Lily Cup Compact, które się składają do rozmiarów pomadki. To bardzo fajne rozwiązanie 🙂
Porównanie kubeczków – mój test
Poniższa opinia jest bardzo subiektywną oceną kubeczków menstruacyjnych, bo dobór kubeczka to bardzo indywidualna sprawa. Dlatego może mniej starałam się skupić na ewentualnym przeciekaniu, a więcej na samej wygodzie używania. Bo kubeczki menstruacyjne różnią się znacząco.
Kolejność NIE jest przypadkowa, czyli najpierw są moi faworyci 🙂 AKTUALIZACJA: wpis aktualizowałam na początku 2021 dodałam kilka modeli kubeczków, których wcześniej nie było. Zmieniłam też swój prywatny ranking. Obecnie faworytem jest: organic cup, moon cup i lunette.
W sklepie drogeria-ekologiczna.pl kupisz wszystko taniej o 7% z kodem DOMOWATV.
1. Organic Cup
Obecnie mój faworyt, absolutnie najlepszy i wydaje mi się, że najbardziej uniwersalny. Łatwo się rozkłąda, świetnie czyści, bezproblemowo aplikuje i wyjmuje. To mój ideał. Nie ma kolorów do wyboru, jest dość neutralny, zapakowany z tekturowe pudełko. Używam go długo i póki co nie ma sobie równych. Koszt ok. 74 zł
2. MoonCup
To mój drugi wybór gdybym miała wskazać faworyta. Jednocześnie to mój pierwszy kubeczek, który kupiłam w mniejszym rozmiarze (teraz kupiłabym większy), który wciąż jest jednym z moich ulubionych kubeczków. Dlaczego? Łatwo się składa, więc aplikacja jest prosta, szybko się rozkłada, a potem dzięki ryflowaniu na dnie bez problemu można go chwycić i wyjąć. Nie ma kolorów do wyboru, występuje tylko w dwóch rozmiarach (uważaj, bo idą odwrotnie niż u innych producentów – B to mniejszy). Dla mnie to taki kubeczek “baza” i gdybym miała wskazać jeden jedyny to chyba też poleciłabym najbardziej. Koszt ok. 99 zł.
3. Lunette
To moje niedawne odkrycie, trochę zdyskwalifikował MoonCupa (no dobrze, są na równi!). Świetnie się składa, idealnie chwyta ma łatwiejsze dziurki do czyszczenia i ma wiele kolorów do wyboru. Występuje w dwóch rozmiarach. Ma piękny (choć mniej wygodny) woreczek w zestawie. I byłby niemal idealny, ale dla mnie w odczuciu jest twardszy na rancie niż ww., zatem zwróć na to uwagę. Ma różne kolory! Koszt ok. 129 zł.
4. Lily Cup Compact
To malutki kubeczek, który jest genialny. Nie polecę go jednak początkującym, głównie ze względu na to, że jako, że jest składany to przy aplikacji również czasem się lekko “zagina”. Można to poprawić, ale sugeruję dziewczynom, które mają już doświadczenie z kubeczkami. Bo ogólnie to jest szalenie miękki i miły w dotyku. Lily Cup to naprawdę taki kubeczek, że dotykasz i wiesz, że nie sprawi dyskomfortu! Dla mnie to cudowny kubeczek, poza dwoma pierwszymi “gorszymi” dniami to po niego sięgam najchętniej. Czyli używam go jako kubeczka na te mniej obfite dni. Koszt ok. 99 zł
5. Merula one size
Bardzo ciekawy kubeczek o innym kształcie niż pozostały. Jako jedyny nie wymaga całkowitego rozłożenia) choć rozkłada się łatwo) i ma naprawdę sporą pojemność. Wręcz jest chyba największy bo aż 38 ml. Przy obfitych miesiączkach naprawdę warto się nim zainteresować. Występuję w różnych kolorach. Wady? Choć jest przeznaczony dla kobiet o słabszych, jak i mocniejszych MDM to wg mnie może powodować lekki dyskomfort, ucisk w stronę pęcherza. Jeśli czujecie większą wrażliwość to pamiętajcie o tym. Koszt ok. 114 zł.
6. Lady Cup
Ten kubeczek zdaje się mieć wszystko co powinien mieć idealny kubeczek menstruacyjny. Dwa rozmiary, całą gamę kolorów, miękkość taka “akurat”. A jednak nie został moim ulubionym, głównie ze względu na wyjmowanie, jako jedyny mi się na tyle ślizga, że mam za każdym razem obawy czy go utrzymam i muszę to robić ściskając paznokciami. Bo reszta super, tylko to wyjmowanie. Koszt ok. 119 zł
7. Fun Cup
Kubeczek bez dzióbka, dzięki czemu go nie czuję. Ale wyjątkowo “podróżuje”, mam wrażenie, że niekiedy robi fikołki, choć nigdy nie przeciekł. Denerwuje mnie jego wyczuwalny zapach. Ten kubeczek kupuje się w dwupaku. Koszt ok. 145 zł
8. Lily Cup
Bardzo długi kubeczek. Kupiłam go jeszcze z mniejszym doświadczeniem zauroczona miękkością Lily Cup. Ten model będzie dobry dla dziewczyn z wysoko położoną szyjka macicy. Nie ma dziurek odpowietrzających, zresztą ogólnie ma dość inna budowę. Koszt ok. 139 zł
9. MeLuna Soft
Podkreślę, że mam soft, bo możliwe, że Classic byłby w moim przypadku lepszy. Niemniej to kubeczek taki “lepki” w dotyku, bardzo słabo mi się rozwija, więc trochę się do niego zraziłam. Niemniej dla dziewczyn wrażliwych, że słabymi mięśniami MDM mógłby być niezłym wyborem. Koszt ok. 69 zł
10. Genial Day
Kubeczek, z którym też mam problem z rozwijaniem. Też lepkawy, choć cała reszta wydaje się super. Nie korzystałam z niego zbyt dużo ze względu na problemy z aplikacją tego modelu u mnie. Wygląda na to, że tak ja ww. Ma inny rodzaj tworzywa i to dlatego jest taki inny w odczuciu. Koszt ok 139 zł
11. Yuuki Classic
Twardy, jak skała. Gdybym wiedziałą to brałabym soft, bo Yuuki Classic to wyjątkowo twardy kubeczek, który powoduje duży dyskomfort u mnie. Możliwe, że u dziewczyn aktywnych fizycznie nie będzie to doskwierać, ale ja sama teraz z Yuuki wybrałabym soft, która też (niech nazwa Cię nie zwiedzie) nie jest aż tak miękka, jak np. MeLuna. Koszt ok 59 zł
12. Selenacup
I kubeczek, który można dostać często w promocji w jednej drogerii. Który najczęściej pojawia się jako “totalny niewypał”. Nie wiem co z nim jest takiego, ale mi też nie podszedł. Po prostu przecieka. W dodatku na marginesie, powiem wam, że osobiście wolę wspierać sklepy mniejsze internetowe, gdzie ktoś faktycznie dba o asortyment i stara się fajnie doradzić. Koszt ok. 50 zł.
Każdy kubeczek postaram się opisać osobno, jeśli dodatkowo masz pytania odnośnie wyboru kubeczka to pisz, postaram się podpowiedzieć, może nie mianuję się cupfitterką, ale zawsze mogę coś podpowiedzieć i rozwiać ewentualne wątpliwości 🙂 Możesz też napisać do drogeria-ekologiczna.pl, tam też podpowiadają, jak dobrać kubeczek.
Aha, jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Po wszystkich komentarz od Was, rozmowach i setkach wiadomości, mam takie przemyślenie, że faktycznie bywa tak, że aby kupić ten idealny to trzeba założyć, że koszt tej zabawy to tak naprawdę zakup dwóch kubeczków. Nadal uważam, że to taniej niż podpaski, tampony, a także o wiele lepsze, wygodniejsze rozwiązanie, ale pamiętajcie o tym. Nie zrażajcie się też początkami 🙂
W sklepie drogeria-ekologiczna.pl kupisz wszystko taniej o 7% z kodem DOMOWATV.
Mam nadzieję, że ten wpis ułatwi Ci wybór. Napracowałam się przy nim, podziel się z innymi jeśli czujesz taką potrzebę, ale przede wszystkim korzystaj 🙂 Jak dodasz swoją opinię to będzie mi, jak zawsze, bardzo miło.