Czy trudno prowadzić kamper? Czy wystarczy prawo jazdy kategorii B? Na co zwracać uwagę i jak tym kamperem się jedzie – to i kilka innych naszych uwag znajdziesz we wpisie 🙂 Jako że dostajemy sporo pytań czy to trudne, czy jedzie szybko to zebrałam to w jeden wpis, mam nadzieję, że pomocny dla Ciebie.
Kiedy ruszaliśmy w swoją pierwszą podróż kamperem nie wiedzieliśmy czego się spodziewać, teraz już na wstępie, mogę Ci powiedzieć, że choć minęło już trochę czasu od naszego powrotu to nadal nie możemy przyzwyczaić się do swojego samochodu – wydaje nam się niski, mały i… cichy 🙂
Prawo jazdy
Do prowadzenia kampera wystarczy prawo jazdy kategorii B (no chyba, że jakiś większy będzie miał zaznaczone inaczej). Ogólnie to samochód do 3,5 tony i to Cię obowiązuje. Czyli jak nie ma znaków dla kamperów to obowiązują Cię znaki dla samochodów 🙂 niemniej z doświadczenia powiem, że warto patrzeć też często na znaki dla ciężarówek, bo jeśli spotkasz znak zakazu wjazdu dla ciężarówek dłuższych niż 6 m to powinno Ci dać do myślenia 😉
Wielkość
Kamper to samochód tylko większy, wyższy i szerszy. Musisz pamiętać, że ma długość ok. 6-7 metrów (zależy od modelu), wysokość ok. 3 metrów (nasz miał 3,2) i szerokość również większą niż klasyczna osobówka (jak przechodzą lusterka to przejdzie i reszta). I te wielkości warto sobie zapamiętać, bo wiele razy Ci się przydadzą.
Ile osób może jechać kamperem
W dowodzie rejestracyjnym masz wpisane na ile osób zarejestrowany jest pojazd (zazwyczaj 4-6). Zerknij też na pasy, w starszych kamperach może ich nie być na kanapach z tyłu. My na przykład bardzo zwracaliśmy na to uwagę, bo szukaliśmy kampera by jechać z dziećmi, a tym samym zamontować foteliki samochodowe (o fotelikach w kamperze polecam ten wpis).
Przygotowanie kampera do jazdy
Jeśli wypożyczasz kampera to na pewno przejdziesz krótkie szkolenie o czym musisz pamiętać. Tak czy tak podpowiem, że w kamperze masz podwójne lusterka, które pozwalają widzieć nie tylko to co masz za sobą, ale też to wszystko bliżej kampera by wyeliminować “martwą strefę” i lepiej ogarniać jego krawędzie.
Druga rzecz to przed jazdą musisz wszystko pochować, czyli wszystkie talerze, kubki, inny elementy chowasz do szafek, zamykasz lodówkę, wyłączasz gaz i tyle. Ogólnie nic nie może być luzem, bo na byle zakręcie spadnie. Zamykasz też wszystkie okna, szyberdachy i inne “wyjścia” 🙂
Prowadzenie
Jeśli chodzi o odczucia to nasz kamper, który ma już kilkanaście lat, był po prostu głośniejszy niż zwykły samochód. Z dziećmi potrzebowaliśmy dwóch dni by się przyzwyczaić, by dzieciaki zasypiały w nim bez problemów i tak naprawdę ten hałas był jedyną uciążliwością. Reszta super.
Kamper nie jest również zbyt szybkim pojazdem, średnia prędkość to 70-80 km, na autostradzie raczej max 100km, przy czym w naszym te 100 km/h było już głośne. O wiele fajniej jechało się mniejszymi drogami, gdzie okna można było mieć otwarte, gdzie hałas nie był uciążliwy i gdzie widoki były piękne.
W ogóle nie musisz obawiać się wjazdu pod górki (ja przy jednej miałam obawy haha), bo on jedzie pięknie i wjedzie wszędzie, po prostu wolniej. Tak samo nie ma problemu ze zwrotnością i zakrętami. Ale musisz pamiętać, że przy tych swoich 6 metrach “pupa” kampera zachodzi (jak autobusom), weź to pod uwagę przy manewrach, skręcaniu, mijaniu czy wyjeżdżaniu z bramy (skręcasz jak już jesteś za).
Bardzo dużo uwagę zwraca się na znaki, czy nie ma ograniczeń wysokości, szerokości, wagi. Kamperem:
- nie wjeżdżasz do garażu podziemnego
- musisz uważać na gałęzie, neony, reklamy, które wystają na drogę
- uważaj na mosty i inne przejazdy kolejowe pod którymi będziesz przejeżdżać
- nie wjeżdżaj w małe, wąskie uliczki (w miastach, głównie w części “stare miasto”)
- uważaj na latarnie i dachy niskich domów
My parę razy musieliśmy zmieniać trasę jaką proponował nam GPS, bo chciał nas poprowadzić drogą z ograniczeniem wysokości do 3 m, albo pchał nas za bardzo przez centrum miasta czy zbyt wąskimi uliczkami. Po prostu trzeba to kontrolować.
Musisz też pamiętać o bezpieczeństwie przy manewrach, jeśli nie ma kamerki to ktoś powinien wysiąść (u nas to byłam ja) i kierować przy cofaniu, wykręcaniu itd.
A poza tym jedzie się super, widoczność super – bo wyżej siedzisz. Ciągle masz swój domek na kółkach. Zgłodniałeś? Zatrzymujesz się na parkingu i idziesz na tył coś zjeść, zachciało Ci się do WC również zatrzymujesz się na postoju i idziesz sobie na tył. Nawet nie musisz wysiadać z kampera – wypas. A przynajmniej z dziećmi bardzo to doceniłam 😉
Spalanie
A co tam, wspomnę Ci jeszcze o spalaniu. Taki kamper pali ok. 10-13 l/100 km, warto o tym pamiętać, dla nas to była duża różnica gdy przesiedliśmy się z samochodu palącego ok. 7 l / 100 km i miałam wrażenie, że non stop go tankujemy! Poczytaj też wpis o kosztach wynajmu kampera.
I to chyba tyle, czy jakoś mogę Ci pomóc – pytaj, a może masz swoje doświadczenie i chcesz coś dodać? Samych udanych podróży!