Rozszerzanie diety dziecka metodą BLW

, komentarze: 28

Rozszerzanie diety dziecka metodą BLW

BLW czyli Baby-led weaning. W dosłownym tłumaczeniu znaczy odstawienie od piersi prowadzone przez dziecko a często przedstawiane jako Bobas Lubi Wybór. Obydwa terminy są słuszne i sprowadzają się do jednego – do rozszerzania diety dziecka w alternatywny dla schematów sposób. I dzisiaj wszystko co warto wiedzieć na start, czyli jak zacząć z BLW, co to jest i czy w ogóle warto :)

BLW
BLW

Przyznaję, że kiedy sama kilka lat temu trafiłam na pojęcie BLW to nie szczególnie zwróciło moją uwagę. Przy młodszym maluchu zaczęłam jednak myśleć nad alternatywą dla papek czy rozbryzganej z buzi marchewki podczas klasycznego rozszerzania diety :) No i bardzo podoba mi się hasło, że „Twoje dziecko pokocha dobre jedzenie!”.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

 • Co to jest BLW
 • Jak rozszerzać dietę dziecka metodą BLW
 • Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety
 • Co musisz wiedzieć o BLW „od kuchni”
 • Zalety BLW

No dobrze to co to jest to BLW?

BLW to naturalna metoda wprowadzania pokarmów do diety dziecka z pominięciem papek (choć jak zaraz Wam udowodnię nie do końca :)). W każdym razie chodzi o to, że to dziecku oddajemy możliwość wyboru co i ile zje. A rozszerzając jego dietę pamiętamy, że to mleko mamy (lub modyfikowane, jeśli akurat na takim jest dziecko) jest podstawą diety malucha do 1 roku życia!

O tym drugim fakcie wiele osób zapomina, a w najnowszych standardach (przeczytaj koniecznie wpis o tym jak rozszerzać dietę dziecka zgodnie ze standardami od 2014 roku) jest to również mocno wytłuszczone, że podstawą żywienia dzieci do 1 roku życia jest mleko mamy (lub mm) a rozszerzanie diety jest dodatkiem i stopniowo przechodzimy do odstawienia i zminimalizowania posiłków mlecznych. I ta zasada jest zgodna zarówno w klasycznym rozszerzaniu diety (patrz schemat rozszerzania diety dziecka), jak i BLW.

Wracając do sedna, BLW zakłada, że pozwalamy dziecku od początku na samodzielne jedzenie. Tadam.

BLW dodatkowo zakłada, że przy okazji (jeśli tak nie jest) cała rodzina zaczyna jeść zdrowiej, bo tutaj zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Czyli żadnych fast foodów, gotowców, fiksów i innych instant dań z torebki. Jemy po prostu zdrowo, smacznie, to o lubimy i tym dzielimy się z dzieckiem zapraszając je do stołu.

Bo co ważne, od maleńkości dziecko jada z nami przy stole. To jest mi szalenie bliskie, bo zawsze powtarzam, że dziecko warto zapraszać do stołu i celebrować każdą małą wielka ucztę :)

Jak rozszerzać dietę dziecka metodą BLW

Może zacznę tak opisowo. Nie wpychamy łyżeczką marchewkowego przecieru a dajemy ugotowaną marchewkę w kawałku, nie karmimy zupką podawaną na łyżce a podajemy warzywa, które byłyby w zupie, nie wciskamy kaszki, ale możemy podać gęstszą kaszkę by dziecko zjadło rączkami lub próbowało maczać łyżeczkę (ewentualnie można położyć dziecku kilka łyżeczek z nałożoną na nie gęstą kaszą by samo! włożyło do buzi tyle ile chce i o ile chce). Nie gotujemy bezpłciowych pulpecików dla malucha, tylko jemy całą rodziną to samo. Od maleńkości.

Przykład z życia: Na obiad macie łososia + ryż + brokuła to na dziecka talerzyk czy tackę nakładacie to samo. Kawałek ryby, kawałek brokuła, a także ryż choć ten najlepiej wtedy wybrać bardziej kleisty lub bardziej rozgotować, by dziecku uformować np. kulki ryżowe. Oczywiście ryba nie powinna być w panierce tylko np. pieczona czy smażona na grillowej patelni, możecie ją doprawić przyprawami (kurkumą, słodką papryką, ziołami prowansalskimi, cytryną – niekoniecznie wszystko na raz :D) za to staracie się unikać soli choć nie oznacza, że macie z niej całkowicie zrezygnować, ale gdzie to możliwe zminimalizować.

Jak widzicie nie ma tutaj zaleceń: najpierw jeden produkt i czekamy kilka dni (tak działamy tylko w przypadku typowych alergenów – o tym niebawem). Zakłada się, że jeśli w rodzinie nie ma alergii to mało prawdopodobne jest się pojawiły a dodatkowo dziecko początkowo nie zjada tego aż tak dużo, a po trzecie moment wprowadzenia diety (patrz niżej) to moment, gdy jelita dziecka są dojrzalsze niż „w starej szkole” zakładającej rozszerzanie diety nawet w 4 mc.

Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety

Ważny jest nie tylko wiek dziecka, ale przede wszystkim jego umiejętności. Oto kilka oznak, że można rozszerzać dietę.

 • dziecko ma skończone 6 miesięcy
 • siedzi stabilnie i samodzielnie
 • samo sięga po jedzenie i wkłada je do buzi
 • połyka chociaż odrobinę tego co włoży do buzi

To jest w sumie dość podobne do założeń schematu. Najważniejsze by nie rozszerzać diety dziecka przez skończeniem 6 miesiąca (o ile nie ma zaleceń lekarza) oraz gdy dziecko samodzielnie nie siada. Czemu? Organizm dziecka musi dojrzeć (dojrzałość jelit, minimalizacja odruchu cofania położonych rzeczy na język). Za to jeśli chodzi o siedzenie to dziecko karmimy zawsze w pozycji siedzącej, tak by siedziało prosto. Nigdy w leżaczkach, bujaczkach, fotelikach, poduszkach i innych cudach. To proste – tak jest najbezpieczniej! Sami spróbujcie zjeść w takiej pozycji.

Stąd jednym z ważniejszych założeń rozszerzania diety metodą BLW (zresztą normalne standardy też biorą to pod uwagę) jest siedzenie dziecka lub ewentualne podtrzymywanie go na kolanach rodzica ( o ile maluch jest stabilny i nie młodszy niż 6 mc), ale zawsze w pozycji pionowej. My dla przykładu rozszerzamy dietę od momentu samodzielnego siadania, czyli od 7mc.

Oczywiście wszystkie kwestie dotyczące rozszerzania diety konsultujcie z lekarzem, bo inaczej może być przy niedoborach! I ten wpis nie zastąpi opieki lekarskiej.

Co jeszcze musisz wiedzieć o BLW

Tak jest bałagan, ale tylko na początku. Dziecko próbując, jedząc również a może przede wszystkim się uczy i bawi. Poznaje faktury, dotyka. Często coś zrzuci, rozgniecie itd. Warto mieć czysto w domu by podnieść lub położyć ceratę pod fotelik. Faza ta mija, jak dziecko uczy się jeść co raz sprawniej. Z jedzeniem papek jest podobnie, też początkowo jest „brudno”, choć głównie na ubranku a tu częściej pod stołeczkiem do karmienia :)

Tak, na początku dziecko je niewiele. Ale pamiętajcie, że podstawą żywienia dzieci do roku jest mleko! To jest zgodne z ogólnymi zaleceniami (4) zgodnymi z WHO, AAP, jak i BLW. A przez pół roku samo stopniowo będzie zwiększać porcje lub zmniejszać ilości mleka. Pamiętajcie też, że taka dajmy na to marchewka 100 g (ok. 1,5 sztuki) to 28 kcal a przecież tyle nie zje, a 100 ml mleka mamy to ok. 60 kcal. Stąd dla dziecka nadal najważniejsze jest posiłek mleczny.

Rozszerzanie BLW jest dla każdego. Nawet jeśli zaczęliście od papek możecie przejść na BLW. Nieważne czy dziecko ma 6 mc czy 10 mc, próbujcie :) A jeśli Wasze dziecko nie siedzi i jest młodsze to poczekajcie – jedzenie nie zając – nie ucieknie.

Czy to bezpieczne? Tak! Często usłyszycie, że jak to tak, a dziecko się nie udławi? Otóż zgodnie z książką i moimi obserwacjami dzieci szybko się uczą. Jeśli włożą za dużo do buzi do odkasłują i próbują na nowo, dzięki temu same również nabierają wprawy jak i ile włożyć. To jest trudniejsze w przypadku papek, które dzieciom się podaje, bo dziecko nie ma kontroli.

To jak to z tymi papkami? Wspomniałam, że to nie jest tak, że nic papkowatego już nigdy. Bo przecież dziecko nauczy się jeść łyżeczką i wtedy może zjeść zupę krem a można też położyć przed dzieckiem łyżeczkę z gęsta kaszą (by nie spływała) by samodzielnie trenowało zjadanie pokarmu z łyżeczki. To też forma zabawy i poznawania.

Jeśli chcecie wprowadzać rozszerzanie diety metodą BLW to koniecznie, ale to koniecznie przeczytajcie książkę „Bobas Lubi wybór” Gill Rapley, Tracey Murkett wyd. Mamania. To jedyna książka i po prostu biblia BLW :)

Zalety BLW

 • Dziecko szybciej uczy się żuć co jest ważnym elementem jedzenia
 • szybsza nauka jedzenia całych kawałków
 • dziecko samo kontroluje ile jeść, dzięki temu w przyszłości również nie będzie miało problemów z otyłością (1)
 • to większa frajda dla dziecka, bo może uczyć się i bawić jednocześnie
 • wpłynie to korzystnie na rozwój jego mowy, bo narządy i mięśnie biorące udział w mówieniu, biorą udział też w procesie jedzenia (3)
 • polubi jedzenie :) bo nie będzie zmuszane lecz zaciekawione do eksperymentowania

Ogólnie jest to temat na kilka wpisów :) U nas BLW fajnie się sprawdza, dla mnie to też odrobina spokoju, bo wszyscy we czwórkę możemy jednocześnie jeść przy stole. Razem :) A Wy znacie BLW, stosujecie? Czekam na Wasze opinie i pytania ♥

 * Wpis ten nie zastępuje opieki medycznej. Bibliografia. 1) „Bobas lubi wybór” Rapley Gill, Murkett Tracey, wyd. Mamania 2) 2014 Zasady żywienia zdrowych niemowląt, zalecenia polskiego towarzystwa gastroenterologii hepatologii, opublikowane w „Standardy medyczne”. 3) Logopeda.pl „Kilka słów o nauce gryzienia” Marta Baj-Lieder

Książka, którą musicie przeczytać :)
Książka, którą musicie przeczytać :)
Tutaj akurat śniadanie, rzodkiewka, pomidor, ogórek, jajko a dla starszego zupa z makaronem i mlekiem roslinnym lub kozim
Tutaj akurat śniadanie, rzodkiewka, pomidor, ogórek, jajko a dla starszego zupa z makaronem i mlekiem roslinnym lub kozim
Początki BLW – brokuł, placuszki jaglane, jeszcze była gdzieś tam marchewka :D
Początki BLW – brokuł, placuszki jaglane, jeszcze była gdzieś tam marchewka :D

Komentarze:

książkę przeczytałam, tak robiłam jak piszesz i na roczek już nie karmiłam Janka wogóle :))) rewelacja z tym samodzielnym karmieniem, ja na parze dużo robiłam. pozdrawiam

A ja chętnie bym ten sposób stosowała, ale zastanawiam się np. skąd brać teraz wartościowe produkty (trudno teraz o dobre warzywa i owoce). Martwi tez mnie to, co zauważyłam u mojej córci (ma skończone 7miesięcy), że nie zawsze ma apetyt i w ogóle chętkę na jedzenie w jakiejkolwiek formie. W każdym razie bardzo pomocny jest ten wpis, a po książkę chyba w końcu się wybiorę :-)

Paulina

12.01.2015 23:08

Wiesz to prawda z tymi produktami, ale marchew, jabłko już dają jakieś pole do popisu. Kasze, ryże to już mamy ogrom możliwości :) awokado – fantastyczne w diecie nie tylko dziecka, buraki, ziemniaki i możemy czarować kolorowe puree. Jest dużo możliwości a warto :)

Iza

26.01.2015 00:47

Co do warzyw i owoców, trzeba mieć dostęp do tych niepryskanych a to już nie jest takie proste aby znaleźć wiarygodne źródło.
W dodatku nie takie tanie.
Nie można też tego kupić na zapas, bo zgniję a i jedzenie przez cały tydzień marchewki nie jest dobrym rozwiązaniem, bo obrzydłoby każdemu.

Anonim

03.06.2016 13:14

Można kupić na zapas i zamrozić.

Zapraszamy po przepisy i info o BLW na nasz blog:) Pozdrawiamy:)

jakas ściema to jest jak dla mnie. A jak dzieciak się zadławi za dużym kawałkiem tej marchewki???

Anonim

13.01.2015 11:19

Wlasnie,mam to samo, moja 8mies corka jeżeli ma za duzy kawalek w buzi wszystko zwroci:-(

Marzena Godnarska

13.01.2015 00:28 Odpowiedz

Dzięki Ci za ten wpis! :-)

A ja mam pytanie z innej beczki, niedługo przed nami szczepienie i zastanawiam się czy wybrać skojarzone czy refundowane szczepionki. Jakie wy dziewczyny wybrałyście?

Magdalena

13.01.2015 23:55

my wybieraliśmy skojarzone i żałuję, że w ogóle szczepiliśmy… synek ma zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jest dużo informacji o szkodliwości szczepień – warto poczytać i nie szczepić na wszystko jak leci. I uważać na rtęć w szczepionkach. Drugiego dziecka nie szczepimy wcale. I jak się okazuje wiele osób nie szczepi, lub szczepi tylko na wybrane choroby, a nie na wszystko.

Sylwester Pencherkiewicz

13.01.2015 15:29 Odpowiedz

Trochę tego trochę tradycyjnie trochę od siebie i będzie ok bo niema dwóch takich samych maluchów

Moje dzieciątko ma 14 miesięcy. Miewamy lepsze i gorsze dni z BLW. Obecnie jest dolina, która już długo trwa. Kryzys polega na tym, że dziecko nic nie chce jeść, a jeśli już, to to, co nie do końca zdrowe, jak herbatniki, biszkopty, może nawet coś słonego (wiem, niektórzy powiedzą ‚a widzisz, trzeba było nie dawać’, cóż, dałam, zawsze w minimalnych ilościach i nie robię tak, żeby dziecko zjadło chociaż tego herbatnika).
Co mogę zrobić, żeby dziecko miało większe zainteresowanie jedzeniem? Dopowiem, że jest na piersi ile chce, ale chyba już czas, żeby stałe jedzenie było tym głównym, czy nie jeszcze?
Bywają też takie dni, że dziecko je wspaniale i prawie wszystko, ale nie wiem od czego to zależy. Może to kwestia nowych ząbków, które uparcie przeciskają się przez dziąsła… Jak dziecko było młodsze prawie wcale nie było takich kłopotów.

Do mam, które uważają BLW za jakąś głupotę, chcę powiedzieć, że serio się mylicie. Dziecko się nie zadławi, bo ma odruch wymiotny (który z resztą pojawia się czasami i przy karmieniu piersią) przy za dużym kawałku. U nas bardzo szybko poszło z nauką połykania. Trzeba dać dziecku czas i mu zaufać, jego instynktowi, obserwować. Też się bałam, ale szybko zauważyłam, że nie potrzebnie. Poza tym dziecko zawsze je w obecności rodziców i jakby co, to wiemy co robić. Każdy powinien się dowiedzieć, nawet jeśli nie wybierze metody BLW.

Mnie straszyli niedawnym przypadkiem dziewczynki, która w wieku 3 lat zmarła przez zadławienie się. Ale sorry, w tym wieku to dziecko już chyba wie jak gryść i połykać, poza tym rodzice/opiekunowie powinni umieć udzielić pomocy. Myślę, że nie warto krytykować czegoś, czego się nie zna, tylko zgłębić temat, zwłaszcza jeśli ludziom się udaje w danym temacie :-)

W końcu znalazłam jakiegoś praktyka w tym temacie! super:) Gdy zapytałam o ta metode moja lekarke zrobiła wielkie oczy i twierdziła, że dziecko się zadławi. A tego boję się najbardziej. Moja juz prawie 8-m. córeczka jest zdrowa, silna (staje na nóżki, pełza a od miesiąca raczkuje), tylko odkąd rozszerzamy dietę, mniej przybiera na wadze (w dwa m-ce tyle co powinna w jeden). Papek początkowo w ogóle nie chciała. Teraz zje 50 g jeśli ma dobry humor :) Kaszek nadal nie akceptuje. A Probowałam różne. Tak więc nadal podstawą jej diety jest moje mleko nawet 17 razy na dobę. … więc BARDZO CHĘTNIE POCZYTAM zarówno o samej metodzie BLW, jak i o doświadczeniach innych mam przy jej wprowadzeniu. Pozdrawiam i proszę o posty :)

Anonim

03.06.2016 13:18

Mądre dziecko jeśli nie chce sklepowych kaszek:) polecam kupić zwykłe kaszki i robić na wodzie lub swoim mleku i dodawać owoce do gotowania :)

Moi dwaj synkowie jedli samodzielnie rączkami i nigdy nie było problemów z dławieni się. Jeśli za dużo włożyli do buzi to ksztusili się lub mieli odruch wymiotny. Ksztuszenie się to też nauka jedzenia.

Sama nie wiedziałam, jak mam do tego podejść, ale przerażała mnie wizja papek! Na samą myśl było mi niedobrze, mąż aż raz postanowił zrobić synkowi papkę, po czym ten to wszystko wypluł. Powiedziałam nie, znalazłam książkę o której piszesz i zaczeliśmy BLW. Teraz synek ma 2,5 roku i je wszystko, ale od początku dawałam mu do posmakowania wszystko łącznie z oliwkami czy ogórkiem kiszonym. Jasne, że się krztusił, ale kiedyś się trzeba nauczyć, czy jak ma się 6 czy 12 miesięcy. Wiecznie papek dziecko nie będzie jadło. Oczywiście, że zdarzało się czasem paluchami mu wyciągać z buzi, jak sobie nawkładał za dużo. Gotowałam to co nam, on dostawał mniej przyprawione i już. Jadł sam jogurty już jak umiał złapać za łyżkę, kaszę jadł sam itd. Tak – bałagan był wszędzie. Często jogurt miałam nawet we włosach, bo tak machał tą łyżką :) ale nie żałuję, i jak zdecyduje się na drugie – papkom mówię zdecydowanie nie! :)

Cieszę się, że na pojęcie BLW trafiłam przed wprowadzaniem stałych pokarmów. Choć na początku ciężko było mi się przekonać (i karmiłam papkami), to BLW na dobre wprowadziłam gdy mały miał ok. 9 m-cy. To było cudownie wyzwalające, gdy w końcu też mogłam usiąść i jeść wspólnie z dzieckiem. W dodatku szykując wszystko na parze lub w piekarniku zleciały mi dodatkowe kilogramy po ciąży :D Teraz mały ma 19 m-cy, sam je owsiankę i zupki, sam pije z kubka lub butelki (z małą asekuracją) i jest bardzo samodzielny :) Uwielbia wszelkie owoce, z warzywami bywa różnie (pomidor nie za bardzo, brokuł bardzo na tak), chętnie wcina makarony, a ulubione danie to pierogi ruskie :) Gorąco polecam BLW. Drugie maleństwo (w drodze) też będę karmić w ten sposób.

Moj babel ma 9m. Roznie bywa u nas-zupki papkowe, sloik, papki owocowe, ost kaszka gotowa na mm. Nadal glownie na cycu:-) Ale to BLW do mnie trafia! Sprobujemy!

Mały człowieczek

30.01.2015 11:54 Odpowiedz

Ja boję się tylko jednego, teraz BLW już nam chyba przepadło, dietę rozszerzamy papkami i kaszą na wodzie. Moja córcia niestety jeszcze długo sama nie usiądzie i absolutnie nie będę jej sadzać prosto – nawet na kolanach. Plecy dziecka są naturalnie zaokrąglone i takie powinny być póki same się nie wyprostuje. Mamy niewielkie problemy z napięciem mięśniowym, przypuszczam, że siadanie zacznie się około 10 miesiąca, a to sprawiłoby, że mleko byłoby podstawą żywienia dużo dłużej niż do roku…a trzeba wrócić do pracy i cycuś mamy będzie dużo mniej dostępny :(

Paulina

30.01.2015 12:10

Jedzenie w pozycji półleżącej również nie jest dobrym rozwiązaniem, bo to może być niebezpieczne (zadławienie).
Niemniej nie martw się, BLW to nie jest coś co ucieknie, możecie wprowadzić nawet potem jak teraz jadacie zmiksowane pokarmy :)

Mały człowieczek

30.01.2015 16:47

Dziękuję za odpowiedź,córeczka do karmienia zazwyczaj jest w pozycji siedzącej ale na rękach taty, z odpowiednio ustawioną miednicą i podpartą głową. Niestety tata nie zawsze jest w domu więc często jest pozycja półleżąca….pediatra naciskał na rozszerzanie diety,a tak jak pisałam nie mogę zostawiać tego na ostatni moment przed powrotem do pracy, ale jak córeczka usiądzie na pewno dostanie jedzenie do łapki. Mój pediatra twierdzi też że nie mogę dawać kawałków jeśli dziecko nie ma zębów, ale w wielu źródłach czytałam że to nieprawda.

Super – po 7,5 roku dowiedziałam się, że dobrze karmiłam córkę! Teraz ma 8 lat a gdy miała 6 mies. to sama wymusiła na mnie ten rodzaj karmienia, mimo iż wtedy jeszcze chyba nikt w Polsce o tym nie słyszał. Generalnie na dała sobie wciscnąć żadnej papki. W wieku 6 mies., gdy nie miała jeszcze ani jednego ząbka, wypluwała tarte jabłuszko a rączki wyciągała po nasze jabłka, które my jedliśmy. Nie mając ząbków tylko wysysała z nich soczek dziąsełkami. Zupek także nie dała sobie wcisnąć, więc gotowałam jej osobno brokuła, fasolke, marchewkę itp.. Ziemniaków w ogóle nie chciała jeść i to było moją zmorą aż do czasu, gdy odkryłam, że lubi kasze, szczególnie jęczmienne. Awokado (niestety miksowane, bo wtedy ja jeszcze nie umiałam jeść innego) jadła na chrupkach kukurydzianych. Mięsko na początku jadła ze słoiczków, ale z czasem wpadłam na to, ze mozna ugotować samemu np. królika ze wsi, zmiksować go w blenderze i zamrozić w słoiczkach po tym mięsku, które wcześniej kupowałam. Polecam!

Agga

10.02.2015 12:08

A banany jadła w całości, gdy miała jakieś 8 mies. i nigdy się nie zadławiła.

Zaniepokojona mama

01.06.2015 19:51 Odpowiedz

Paula ratuj!

Moje dziecko ma 7 miesięcy i chciałabym rozszerzyć mu dietę metodą BLW. Niestety, mój pediatra poleca słoiczki. Mam też problem, po dziecko posadzone nie siedzi samodzielnie dłużej niż 2-3 minuty, gdy podpiera się rękami z przodu wytrzymuje jakieś 10 minut. Czy to można uznać za samodzielne siedzenie? Lekarz twierdzi że dziecko powinno usiąść samodzielnie ok. 9 miesiąca życia – czy do tego momentu czekać? I zgodnie z książką którą podałaś można od razu wprowadzać wszystkie produkty (a nie zaczynać wyłącznie od przysłowiowej marchewki). Czy to bezpieczne? Czy tak robiłaś – tzn. podałaś na pierwszy posiłek mięso? Jakie były Twoje początki pod względem menu z BLW? Czy zaczęłaś od śniadań czy jednak jak sugeruje książka od obiadów? Jestem ogólnie załamana, lekarz twierdzi, że dziecko pod względem siadania est opóźnione o jakiś miesiąc:-(. Ratuj!!!

Paulina

01.06.2015 22:05

Nie poleca się sadzania dziecka, dziecko powinno samo nauczyć się siadać, czyli być siadające, a nie siedzące :)
Przy blw ew. można posadzić na kolanach, tak zeby opierało się o blat rączką, ale z drugiej strony podobno jest tak, że połykanie/gryzienie rozwija się na równi z umiejętnością siedzenia.
Stąd byłabym ostrożna.
Szkoda, że Twój lekarz też sieje panikę, dzieci są bardzo różne. Ja mam zaledwie dwójkę, a widzę, jak bardzo są różne./ Lekarze niekiedy zbyt mocno posługują się szablonami.
Na Twoim miejscu spróbowałabym usadzić bezpiecznie na kolanach i podać marchewkę ugotowaną, brokuła, ziemniaka. Zobaczysz jak i czy w ogóle sobie radzi czy może warto poczekać.
Słoiczki to nie jest jakieś zło, nie wyklucza też blw, bo to można zacząć zawsze. Ja osobiście też nie jestem zwolennikiem karmienia dzieci w pozycji półsoedzącej to też nie jest fajne.
Pamiętaj też, że na początku jedzenie stałe jest dodatkiem do mleka, dopiero z czasem to się wyrównuje :)
No i ja zaczynałam od obiadu, u nas to było jakoś zaraz po 7mc, ale gdybym miała czekać do 8mc to też byłoby ok.
Ja podawałam najpierw warzywa, a potem jakoś tak poszło naturalnie :D

Mam takie pytanie… Kiedy zaczęłaś podawać Maluchowi sztućce ? My właśnie wcinamy pierwsze potrawy ;) może podpowiesz od czego zaczynałaś kiedy wprowadzałaś mięso itp :)

Trudna decyzja przede mną. Starszy był karmiony „tradycyjnie”, a teraz zastanawiam się nad BLW. Bardziej mną kieruje ciekawość, niż ideologia dopisywana do tej metody. A powód? Młodszy jest niechętny do próbowania, tzn jak daję mu jabłko to najlepiej całe (papka jest bleeeee), to samo z bananem. Kaszki nie ruszy. Ostatnio zjadł trochę dyni (szał :) ) była zblendowana i podawana łyżeczką. Teraz sama nie wiem, czy poczekać jeszcze aż będzie lepiej siedział, czy jechać z papkami. Bo ewidentnie rwie się do jedzenia, ale pói co smak żadnego mu nie pasuje. P.S. wczoraj zjadłam sobie ogórka małosolnego. Dałam maluszkowi do polizania. Smakowało, na tyle bardzo, że wyrywał mi ogórka z rąk i krzyczał, że chce jeszcze.
Ehhh…. nasze dzieci dziwne są niekiedy…… :)

Dodaj komentarz: