Szukaj
Generic filters

Rozszerzanie diety dziecka metodą BLW

BLW

BLW czyli Baby-led weaning. W dosłownym tłumaczeniu znaczy odstawienie od piersi prowadzone przez dziecko a często przedstawiane jako Bobas Lubi Wybór. Obydwa terminy są słuszne i sprowadzają się do jednego – do rozszerzania diety dziecka w alternatywny dla schematów sposób. I dzisiaj wszystko co warto wiedzieć na start, czyli jak zacząć z BLW, co to jest i czy w ogóle warto 🙂

BLW
BLW tutaj przekąska, czyli jabłko i gruszka

Przyznaję, że kiedy sama kilka lat temu trafiłam na pojęcie BLW to nie szczególnie zwróciło moją uwagę. Przy młodszym maluchu zaczęłam jednak myśleć nad alternatywą dla papek czy rozbryzganej z buzi marchewki podczas klasycznego rozszerzania diety 🙂 No i bardzo podoba mi się hasło, że “Twoje dziecko pokocha dobre jedzenie!”.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Co to jest BLW
  • Jak rozszerzać dietę dziecka metodą BLW
  • Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety
  • Co musisz wiedzieć o BLW “od kuchni”
  • Zalety BLW

No dobrze to co to jest to BLW?

BLW to naturalna metoda wprowadzania pokarmów do diety dziecka z pominięciem papek (choć jak zaraz Wam udowodnię nie do końca :)). W każdym razie chodzi o to, że to dziecku oddajemy możliwość wyboru co i ile zje. A rozszerzając jego dietę pamiętamy, że to mleko mamy (lub modyfikowane, jeśli akurat na takim jest dziecko) jest podstawą diety malucha do 1 roku życia!

O tym drugim fakcie wiele osób zapomina, a w najnowszych standardach (przeczytaj koniecznie wpis o tym jak rozszerzać dietę dziecka zgodnie ze standardami od 2014 roku) jest to również mocno wytłuszczone, że podstawą żywienia dzieci do 1 roku życia jest mleko mamy (lub mm) a rozszerzanie diety jest dodatkiem i stopniowo przechodzimy do odstawienia i zminimalizowania posiłków mlecznych. I ta zasada jest zgodna zarówno w klasycznym rozszerzaniu diety (patrz schemat rozszerzania diety dziecka), jak i BLW.

Wracając do sedna, BLW zakłada, że pozwalamy dziecku od początku na samodzielne jedzenie. Tadam.

BLW dodatkowo zakłada, że przy okazji (jeśli tak nie jest) cała rodzina zaczyna jeść zdrowiej, bo tutaj zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Czyli żadnych fast foodów, gotowców, fiksów i innych instant dań z torebki. Jemy po prostu zdrowo, smacznie, to o lubimy i tym dzielimy się z dzieckiem zapraszając je do stołu.

Bo co ważne, od maleńkości dziecko jada z nami przy stole. To jest mi szalenie bliskie, bo zawsze powtarzam, że dziecko warto zapraszać do stołu i celebrować każdą małą wielka ucztę 🙂

Jak rozszerzać dietę dziecka metodą BLW

Może zacznę tak opisowo. Nie wpychamy łyżeczką marchewkowego przecieru a dajemy ugotowaną marchewkę w kawałku, nie karmimy zupką podawaną na łyżce a podajemy warzywa, które byłyby w zupie, nie wciskamy kaszki, ale możemy podać gęstszą kaszkę by dziecko zjadło rączkami lub próbowało maczać łyżeczkę (ewentualnie można położyć dziecku kilka łyżeczek z nałożoną na nie gęstą kaszą by samo! włożyło do buzi tyle ile chce i o ile chce). Nie gotujemy bezpłciowych pulpecików dla malucha, tylko jemy całą rodziną to samo. Od maleńkości.

Przykład z życia: Na obiad macie łososia + ryż + brokuła to na dziecka talerzyk czy tackę nakładacie to samo. Kawałek ryby, kawałek brokuła, a także ryż choć ten najlepiej wtedy wybrać bardziej kleisty lub bardziej rozgotować, by dziecku uformować np. kulki ryżowe. Oczywiście ryba nie powinna być w panierce tylko np. pieczona czy smażona na grillowej patelni, możecie ją doprawić przyprawami (kurkumą, słodką papryką, ziołami prowansalskimi, cytryną – niekoniecznie wszystko na raz :D) za to staracie się unikać soli choć nie oznacza, że macie z niej całkowicie zrezygnować, ale gdzie to możliwe zminimalizować.

Jak widzicie nie ma tutaj zaleceń: najpierw jeden produkt i czekamy kilka dni (tak działamy tylko w przypadku typowych alergenów – o tym niebawem). Zakłada się, że jeśli w rodzinie nie ma alergii to mało prawdopodobne jest się pojawiły a dodatkowo dziecko początkowo nie zjada tego aż tak dużo, a po trzecie moment wprowadzenia diety (patrz niżej) to moment, gdy jelita dziecka są dojrzalsze niż “w starej szkole” zakładającej rozszerzanie diety nawet w 4 mc.

Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety

Ważny jest nie tylko wiek dziecka, ale przede wszystkim jego umiejętności. Oto kilka oznak, że można rozszerzać dietę.

  • dziecko ma skończone 6 miesięcy
  • siedzi stabilnie i samodzielnie
  • samo sięga po jedzenie i wkłada je do buzi
  • połyka chociaż odrobinę tego co włoży do buzi

To jest w sumie dość podobne do założeń schematu. Najważniejsze by nie rozszerzać diety dziecka przez skończeniem 6 miesiąca (o ile nie ma zaleceń lekarza) oraz gdy dziecko samodzielnie nie siada. Czemu? Organizm dziecka musi dojrzeć (dojrzałość jelit, minimalizacja odruchu cofania położonych rzeczy na język). Za to jeśli chodzi o siedzenie to dziecko karmimy zawsze w pozycji siedzącej, tak by siedziało prosto. Nigdy w leżaczkach, bujaczkach, fotelikach, poduszkach i innych cudach. To proste – tak jest najbezpieczniej! Sami spróbujcie zjeść w takiej pozycji.

Stąd jednym z ważniejszych założeń rozszerzania diety metodą BLW (zresztą normalne standardy też biorą to pod uwagę) jest siedzenie dziecka lub ewentualne podtrzymywanie go na kolanach rodzica ( o ile maluch jest stabilny i nie młodszy niż 6 mc), ale zawsze w pozycji pionowej. My dla przykładu rozszerzamy dietę od momentu samodzielnego siadania, czyli od 7mc.

Oczywiście wszystkie kwestie dotyczące rozszerzania diety konsultujcie z lekarzem, bo inaczej może być przy niedoborach! I ten wpis nie zastąpi opieki lekarskiej.

Co jeszcze musisz wiedzieć o BLW

Tak jest bałagan, ale tylko na początku. Dziecko próbując, jedząc również a może przede wszystkim się uczy i bawi. Poznaje faktury, dotyka. Często coś zrzuci, rozgniecie itd. Warto mieć czysto w domu by podnieść lub położyć ceratę pod fotelik. Faza ta mija, jak dziecko uczy się jeść co raz sprawniej. Z jedzeniem papek jest podobnie, też początkowo jest “brudno”, choć głównie na ubranku a tu częściej pod stołeczkiem do karmienia 🙂

Tak, na początku dziecko je niewiele. Ale pamiętajcie, że podstawą żywienia dzieci do roku jest mleko! To jest zgodne z ogólnymi zaleceniami (4) zgodnymi z WHO, AAP, jak i BLW. A przez pół roku samo stopniowo będzie zwiększać porcje lub zmniejszać ilości mleka. Pamiętajcie też, że taka dajmy na to marchewka 100 g (ok. 1,5 sztuki) to 28 kcal a przecież tyle nie zje, a 100 ml mleka mamy to ok. 60 kcal. Stąd dla dziecka nadal najważniejsze jest posiłek mleczny.

Rozszerzanie BLW jest dla każdego. Nawet jeśli zaczęliście od papek możecie przejść na BLW. Nieważne czy dziecko ma 6 mc czy 10 mc, próbujcie 🙂 A jeśli Wasze dziecko nie siedzi i jest młodsze to poczekajcie – jedzenie nie zając – nie ucieknie.

Czy to bezpieczne? Tak! Często usłyszycie, że jak to tak, a dziecko się nie udławi? Otóż zgodnie z książką i moimi obserwacjami dzieci szybko się uczą. Jeśli włożą za dużo do buzi do odkasłują i próbują na nowo, dzięki temu same również nabierają wprawy jak i ile włożyć. To jest trudniejsze w przypadku papek, które dzieciom się podaje, bo dziecko nie ma kontroli.

To jak to z tymi papkami? Wspomniałam, że to nie jest tak, że nic papkowatego już nigdy. Bo przecież dziecko nauczy się jeść łyżeczką i wtedy może zjeść zupę krem a można też położyć przed dzieckiem łyżeczkę z gęsta kaszą (by nie spływała) by samodzielnie trenowało zjadanie pokarmu z łyżeczki. To też forma zabawy i poznawania.

Jeśli chcecie wprowadzać rozszerzanie diety metodą BLW to koniecznie, ale to koniecznie przeczytajcie książkę “Bobas Lubi wybór” Gill Rapley, Tracey Murkett wyd. Mamania. To jedyna książka i po prostu biblia BLW 🙂

Zalety BLW

  • Dziecko szybciej uczy się żuć co jest ważnym elementem jedzenia
  • szybsza nauka jedzenia całych kawałków
  • dziecko samo kontroluje ile jeść, dzięki temu w przyszłości również nie będzie miało problemów z otyłością (1)
  • to większa frajda dla dziecka, bo może uczyć się i bawić jednocześnie
  • wpłynie to korzystnie na rozwój jego mowy, bo narządy i mięśnie biorące udział w mówieniu, biorą udział też w procesie jedzenia (3)
  • polubi jedzenie 🙂 bo nie będzie zmuszane lecz zaciekawione do eksperymentowania

Ogólnie jest to temat na kilka wpisów 🙂 U nas BLW fajnie się sprawdza, dla mnie to też odrobina spokoju, bo wszyscy we czwórkę możemy jednocześnie jeść przy stole. Razem 🙂 A Wy znacie BLW, stosujecie? Czekam na Wasze opinie i pytania ♥

 * Wpis ten nie zastępuje opieki medycznej. Bibliografia. 1) „Bobas lubi wybór” Rapley Gill, Murkett Tracey, wyd. Mamania 2) 2014 Zasady żywienia zdrowych niemowląt, zalecenia polskiego towarzystwa gastroenterologii hepatologii, opublikowane w „Standardy medyczne”. 3) Logopeda.pl “Kilka słów o nauce gryzienia” Marta Baj-Lieder

Książka, którą musicie przeczytać :)
Książka, którą musicie przeczytać 🙂
Tutaj akurat śniadanie, rzodkiewka, pomidor, ogórek, jajko a dla starszego zupa z makaronem i mlekiem roslinnym lub kozim
Tutaj akurat śniadanie, rzodkiewka, pomidor, ogórek, jajko a dla starszego zupa z makaronem i mlekiem roślinnym lub kozim
Początki BLW - brokuł, placuszki jaglane, jeszcze była gdzieś tam marchewka :D
Początki BLW – brokuł, placuszki jaglane, jeszcze była gdzieś tam marchewka 😀
  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to