Książeczki wspomagające naukę mowy

Książeczki wspomagające naukę mowy

Paulina Stępień
 • Paulina Stępień
 • 14 komentarzy
 • Aktualizacja:

Obiecałam Wam pokazać różne sposoby na wspomaganie rozwoju mowy u dzieci. Jedną z takich rzeczy jest książka, ale nie zwykła tylko dodatkowo taka, która ćwiczy i pomaga w nauce mówienia. I wcale nie jest to sztywny i nudny podręcznik, ale fajna miła książka :) Dzisiaj trzy książeczki ćwiczące języki, raczej dla młodszych dzieci, ale i dorośli będą się fajnie bawić.

Trzy fajne książki by ćwiczyć języczek
Trzy fajne książki by ćwiczyć języczek

Warto przyjrzeć się, jak mówi dziecko, absolutnie nie wpadać w panikę. Ale wspólne ćwiczenia, to po pierwszy fajnie spędzony czas, a po drugie fajna nauka. Jeśli wyłapiecie szybko problemy logopedyczne to z pomocą logopedy u dzieci 3 letnich szybko da się je zniwelować, u dzieci szkolnych trzeba trochę więcej pracy, więc warto od małego zająć się mową :) O rzeczach wpływających na mowę już w chwili urodzenia pisałam – zobacz wpis 8 rzeczy, które wpływają na mowę dziecka. Stąd zamiast panikować lepiej poczytać wspólnie książeczki :)

Książeczki, które Wam dzisiaj pokażę nie zastępują logopedy. To fajny punkt wyjścia by razem z dzieckiem ćwiczyć język (języki w sensie mowy i język w sensie jego wzmocnienia), ale też by lepiej wyłapać jakieś problemy :) No i to świetna wspólna zabawa – serio!

Z muchą na luzie ćwiczymy buzię

„Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci” to fantastyczna książka, której daleko do podręcznika. To bajka, opowiastka o sympatycznej bohaterce jaką jest mucha Fefe. Mucha robi wiele rzeczy, a dzieciom mucha się podoba (naprawdę trudno jej nie polubić). Na każdej stronie prócz kolejnej przygody Fefe jest krótka porada do czego zachęcić dziecko np. dźwięki konika, dźwięki jakie wydaje wóz strażacki itd. I to działa!

Dzieci chętnie biorą udział w udawaniu i-o, i-o, w chuchaniu na rączki, jak mucha, gdy zmarzła itd. Szczerze mówiąc to wiele z tych zabaw podłapuje spokojnie mój 1,5 roczny szkrab, a wszystkie chętnie robi Starszak, czyli mały przedszkolak.

Po przeczytaniu z aktywnym ćwiczeniem i Wy będziecie mieć fajne „mrowienie” buzi :) Nawet jeśli nie w głowie Wam były jakieś logopedyczne ćwiczenia to książkę polecam, bo zmusza do interakcji i dzieciom się nie nudzi :)

A książkę możecie kupić w matras.pl

Z muchą na luzie ćwiczymy buzię
Z muchą na luzie ćwiczymy buzię
Z muchą na luzie ćwiczymy buzię
Z muchą na luzie ćwiczymy buzię
Z muchą na luzie ćwiczymy buzię
Z muchą na luzie ćwiczymy buzię
Z muchą na luzie ćwiczymy buzię
Z muchą na luzie ćwiczymy buzię

Wierszyki ćwiczące języki

To rymowanki logopedyczne dla dzieci, fajne, bo proste. Książka podzielona jest na 3 działy, pierwszy dla najmniejszych dzieci ok 4 letnich, potem dla 5 latków i dla chojraków ;) Z trzylatkiem jesteśmy na części pierwszej, większość wierszyków powtarza z chęcią. Trochę się tego bałam, bo wierszyki nie są (w mojej ocenie) tak wciągające, jak historyjka muchy :) ale chyba tylko w mojej ocenie, bo dziecko powtarza chętnie :)

Kolejna porcja fajnej, wspólnej zabawy w dodatku dopasowana do rozwoju dziecka. A książkę kupicie np. w taniaksiazka.pl

Wierzyki ćwiczące języki
Wierzyki ćwiczące języki
Wierszyki ćwiczące języki
Wierszyki ćwiczące języki

Smaczne zabawy buzi i języka

Na koniec książka, która jest bardziej pomocą naukową dla nauczycieli, ale też rodziców, bo podpowiada, jak można ćwiczyć z dzieckiem by wzmocnić języczek. To też fajne zabawy dla dzieci, jeśli mają nadwrażliwość w okolicach twarzy, buzi. Fajne też wtedy jeśli już macie zdiagnozowany problem i wiecie, że na przykład musicie ćwiczyć pionizację języka. Wtedy w książce znajdujecie odpowiedni dział i znajdziecie tam ćwiczenia, które w tym mogą pomóc.

Muszę jednak uprzedzić, że książka może spowodować zawał serca u tych rodziców, którzy stawiają na zdrowe odżywianie :) hahaha. Tutaj pomocami naukowymi są dżemy, chrupki, lizaki :) oczywiście wszystko można zamienić na zdrowsze odpowiedniki lub… zaszaleć w imię nauki. Ale żeby nie było – uprzedzam :)

Ogólnie książka ta to raczej uzupełnienie pracy logopedy (w porozumieniu z nim) i też ćwiczenia języczka i buzi, gdy dziecko ma nawet małą nadwrażliwość czy inne zaburzenia integracji sensorycznej. Fajne do wspólnej zabawy :)

A książkę można kupić np. w taniaksiazka.pl

Smaczne zabawy buzi i języka
Smaczne zabawy buzi i języka
Smaczne zabawy buzi i języka
Smaczne zabawy buzi i języka

To takie trzy książki, które pomagają ćwiczyć języczek, uczyć wymawiać. Fajne, miłe i zachęcające do interakcji. Dajcie znać czy macie inne polecane książeczki.

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do sklepów taniaksiazka.plmatras.pl Oznacza to, że jeśli klikając w nie dokonasz zakupu, ja otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję. Nie wpływa to na cenę jaką Ty zapłacisz, ale będę wiedzieć, że cenisz moją rekomendację :) Aha, mimo wszystko wybrałam wyżej te oferty, które na dzień dzisiejszy mają promocję :*

Komentarze:

świetne! dzięki za ten wpis! :)

 • Ada Pietruszewska
 • Odpowiedz

Mamy! Ale nie ze względu na wadę wymowy tylko dla nauki języka polskiego, bo mieszamy w UK :)

 • Ewelina Czaplińska-Filarowska

Mam taką samą :)

 • Graliter - Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski

Świetny wybór :-) Zapraszamy na naszą autorską stronę – mamy wiele innych pozycji, które mogą być pomocne, w tym najnowszą „Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy” :-)

 • Ada Pietruszewska

Na 100% skorzystamy! :)

 • Wierszyki ćwiczące języki

Warto również zaglądać tutaj, na stronę wierszyków :-)

extra! :D <3

Zagadka muchy Fefe o której opowiada córka po powrocie z przedszkola rozwiązana w końcu wiem o co chodzi

My też mamy muchę a od dzisiaj jeszcze zeszytowy trening mowy:)

A w której najwięcej ćwiczeń na wymowę R?

Paulina Stępień
 • Paulina

Dorota my do R jeszcze nie doszliśmy, bo to bardziej 5 latki, ale chyba w tej z wierszykami „wierszyki ćwiczące języki”

 • Ania

Paulina niekoniecznie 5-latki. Aparat mowy można już przygotowywać spokojnie od 3 roku życia. Na pewno to nie zaszkodzi dziecku. Co innego jak „r” jest wymawiane w sposób nieprawidłowy np. jako łyba albo wyba wtedy radzę już udać się do logopedy nawet jak dziecko ma 3-4 latka.

 • Graliter - Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
 • Odpowiedz

Po książce Wierszyki ćwiczące języki napisaliśmy „Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy”, które swoją premierę miały 2 tygodnie temu – polecamy, pozycja jak najbardziej interaktywna i dodatkowo zawiera duży zbiór wierszyków dla maluchów, które dopiero „przymierzają się” do mówienia ;-) Zapraszamy na naszą autorską stronę, gdzie prezentujemy swój dorobek, w sumie ponad 20 publikacji. Jest duża szansa, że każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie nam miło Państwa gościć :-)

 • Domowa.tv

o! dziękuję za informację, świetnie :)

Dodaj komentarz: