Szukaj
Generic filters

Kiedy odpieluchować dziecko

Czas na odpieluchowanie - kiedy?

Kiedy zacząć naukę korzystania z nocnika i pozbyć się pieluszek? Ilu rodziców tyle będzie opinii, ale zacząć naukę to nie to samo co uznać ją za udaną próbę 🙂 Średnio około drugiego roku życia można zacząć myśleć o odpieluchowaniu dziecka. Ale byłoby zbyt prosto gdyby wiek był jedynym wyznacznikiem. We wpisie wszystko co musisz wiedzieć o pozbyciu się pieluszek.

Musicie pamiętać o jednej ważnej rzeczy: trening czystości (nie lubię tego sformułowania) to pierwszy taki duży krok u dziecka do samodzielności. Wiąże się to z wieloma emocjami, musicie też pamiętać, żeby nie mylić tej samodzielności z nieposłuszeństwem.

Zanim przejdziemy do zaleceń pediatrycznych to czekam na wasze historie: w jakim wieku wasze dzieci samodzielnie zaczęły korzystać z nocnika. Obiecuję zebrać te dane i zrobić piękną tabelę dla potomnych 🙂 Zatem proszę was o informacje: wiek kiedy dziecko nauczyło się korzystać z nocnika, kiedy w nocy, kiedy grubsze sprawy.

Zacznę ja. W temacie odpieluchowania jestem dość leniwa zatem odpuściłam sobie zbyt wczesne próby sadzania na nocnik. Trzymałam się kurczowo (i z nadzieją) zasłyszanej kiedyś opinii, że dziecko musi umieć samodzielnie się rozebrać i to był mój wyznacznik przy próbach nocnikowych. Z jednym dzieckiem odpieluchowanie nastąpiło w wieku 2 lat 5 mc. Wspominam to traumatycznie (HNB pełną parą i z perspektywy mam wątpliwości czy nie powinnam poczekać), noce od dawna były z suchą pieluszką, więc tu poszło bez problemów. Całościowe (wiecie o co chodzi) i bezproblemowe korzystanie z nocnika nastąpiło w wieku ok. 2 lat 6 mc.

W przypadku młodszego dziecka zainteresowanie nocnikiem było znacznie szybciej, a pierwsze próby w wieku ok. 1,5 roku, jednak to mi brakowało wytrwałości 🙂 Tak naprawdę dziecko samo zaczęło wołać w nocy na siusiu (23 mc), nie było problemów ze spacerami tylko w domu zabawa była zbyt zajmująca, a ja zbyt leniwa (z naciskiem na to drugie). Z powodzeniem w wieku 2 l i 1 mc, a całościowo, świadomie i bez przypominania w wieku 2 l i 2 mc.

No to teraz czekam na wasze opowieści 🙂 i przejdźmy do zaleceń.

Książka idealna na start

Chcę Ci polecić książkę “Mamo ja chcę kupę”. To ksiązka, od której powinnaś zacząć proces odpieluchowania. To tutaj znajdziesz odpowiedź na to czy dziecko jest gotowe, ale też znajdziesz podpowiedź jak wrzucić na luz i nie dać się zwariować. Autorka na luzie, spokojnie przedstawia kroki odpieluchowania, ale też tłumaczy dlaczego nie zawsze się udaje. Polecam, bo naprawdę napisana jest bez “wymądrzania się”. Kupisz tutaj, 27 zł

Książka Mamo ja chcę kupę
Książka Mamo ja chcę kupę

Kiedy dziecko jest gotowe do odpieluchowania

Po pierwsze musi być zdrowe, nie może być w tym czasie wielkich zmian typu pojawienie się rodzeństwa ani nadmiernej fazy buntu.

Poza tym wyróżnia się przesłanki fizyczne, emocjonalne oraz związane z rozwojem dziecka, oto taka “checklista”, czyli rzeczy, które mogą sugerować, że dziecko jest gotowe do korzystania z WC:

  1. potrafi samodzielnie siedzieć i chodzi bez problemów
  2. oddaje mocz w sporej ilości za jednym razem
  3. ma regularne i powtarzalne czasy kiedy siusia (lub łatwe do przewidzenia)
  4. ma “suchy” okres (minimum 2 godziny i/lub podczas drzemki), potrafi wstrzymać mocz
  5. potrafi wysiedzieć w miejscu 2-5 minut
  6. potrafi zdjąć i założyć samodzielnie spodnie (podobno statystycznie między 29-31 mc)
  7. prosi o dorosłą bieliznę
  8.  zgłasza uczucie mokrej pieluszki, nie lubi tego uczucia
  9.  jest zainteresowany nocnikiem lub łazienką, ciekawi go co robisz idąc do toalety
  10. daje znak (słowny lub fizyczny), kiedy robi siusiu lub kupę (chrząkanie, grymas, kucanie, chowanie się).
  11. demonstruje pragnienie niezależności
  12. cieszy się ze swoich osiągnięć
  13.  jest chętny do nauki siadania na nocnik
  14. rozumie, że chce mu się siusiu/dwójkę lub zaraz po informuje o tym fakcie
  15. potrafi wykonać proste polecenia
  16. Rozumie wartość oddanie rzeczy do której należą.
  17. potrafi opisać/nazwać po swojemu lub prawidłowo siusiu/kupę

Oczywiście nie jest tak, że każdy punkt musi być spełniony, choć opierając się na własnych obserwacjach mogę stwierdzić, że fajnie jak większość ma miejsce.

PS Statystycznie istotne jest również to czy maluch to dziewczynka (podobno szybciej się uczą) oraz czy ma starsze rodzeństwo (też szybciej podpatrują).

Kiedy czas na odpieluchowanie – wiek dziecka

Aby nie było tak łatwo to amerykańscy naukowcy podają za wiek odpowiedni okres między 15, a 40 mc życia co daje ogromną rozpiętość. Większość dzieci w wieku 22 mc nadal nie potrafi korzystać z toalety, ale już w wieku 31 mc statystycznie mają to opanowane. Co ciekawe podobno dopiero w wieku minimum 1,5-2 lata dziecko jest w stanie kontrolować swoje zwieracze by wstrzymać siusiu/kupkę. I jak zawsze – wszystko kwestia dziecka, często idzie to w parze z “suchymi” nocami.

Niektóre badania pokazują, że przed 27 mc życia nie jest korzystne (1) uczenie dzieci korzystania z nocnika, niektóre publikacje wręcz twierdzą, że ma to sens dopiero po skończonych 36 mc. Czemu niektórzy uważają, że później to lepiej? A wynika to z faktu, że dzieci nie lubią przerywać czynności, które lubią robić (czyt. zabawy), a to powoduje, że mogą wstrzymywać siusiu tak długo, jak to możliwe. W efekcie może to doprowadzić do złych nawyków, które będą problemem również potem.

I nie wiem, jak to jest u was, ale widzę wyraźnie, że poza fazą “nowości” dzieciaki chodzą do łazienki wtedy kiedy już bardzo muszą. Następstwem tego (w skrócie) jest późniejsze popuszczanie moczu związane z grubszymi ściankami pęcherza (upraszczam i odsyłam do źródła 🙂 czy częstsze infekcje. Swoją drogą około 20% pięciolatków moczy się w nocy.

Z drugiej strony są głosy, że im wcześniej tym lepiej. To głównie opinia zwolenników wychowania bezpieluchowego, że dla dzieci, które były wysadzane od początku na nocnik jest to tak naturalne, że unika się dodatkowego stresu. (9)

Przyznam, że sama próbowałam wysadzać siadające dziecko na nocnik (gdzieś w wieku ok. 10 mc), jednak moje lenistwo wygrało. Uznałam, że to bardziej ja musiałabym kontrolować ten proces niż dziecko i odpuściłam. Jeśli wśród was są osoby, które inaczej podeszły do tematu to dajcie znać.

A z trzeciej strony, niektóre badania (3) pokazują, że wiek dziecka nie ma żadnego wpływu na późniejsze moczenie, istotna jest dojrzałość dziecka, stąd zamiast wieku lepiej skupić się na przesłankach do gotowości. Ogólnie wiecie, każda teoria znajdzie potwierdzenie 🙂

Cóż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to KIEDY, ale liczę na wasze historie 🙂 Czekam na informacje czym się kierowaliście i w jakim wieku było dziecko, gdy samodzielnie zaczęło:

  • siusiać na nocnik
  • odpieluchować w nocy
  • robić dwójkę

A dla żadnych wiedzy polecam kilka publikacji. Za to kolejnym razem, będzie o tym, jak zacząć i jak to zrobić by nie zwariować 🙂

Bibliografia:

  1. AAFP http://www.aafp.org/afp/2008/1101/p1059.html
  2. NCBI http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22396334
  3. https://www.babble.com/toddler/dangers-potty-training-early/
  4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3307553/
  5. https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/toddler/toilet-training/Pages/Cognitive-and-Verbal-Skills-Needed-for-Toilet-Training.aspx
  6. http://pediatrics.aappublications.org/content/103/Supplement_3/1359
  7. https://www2.aap.org/sections/scan/practicingsafety/Modules/ToiletTraining/ToiletTraining.pdf
  8. https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/toddler/toilet-training/Pages/Its-Potty-Time.aspx
  9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19827219
  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to