Szukaj
Generic filters

Zaburzenia snu u dzieci – 10 zasad by dziecko spało lepiej i dłużej

10 sposób na lepszy sen dziecka

Okazuje się, że zaburzenia snu u dzieci to coraz bardziej powszechny problem. Lekarze biją na alarm: nie wolno tego bagatelizować, bo problemy ze snem u dziecka odbijają się nie tylko na jego zdrowiu, ale też odciskają piętno na życiu przytłoczonych tym problemem rodziców. Jeśli czujesz, że ten artykuł jest o Tobie i już dłużej nie dasz rady, koniecznie przeczytaj ten wpis.

Jeżeli do tej pory wszyscy mówili, że przesadzasz, bagatelizując Wasz (twój i dziecka) problem ze spaniem, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość: coś się zmienia na lepsze. Dowodem na to jest bardzo rzeczowy artykuł w The Gurdian, poświęcony coraz częstszym problemom ze snem u brytyjskich dzieci i jak radzi sobie z tym służba zdrowia. Poniżej przygotowałam jego streszczenie, dodając moje doświadczenia w tym temacie. Wierzę, że wciąż wiele jest jeszcze do napisania w temacie problemów ze snem dzieci (i tych mniejszych, i większych), a każda merytoryczna rada co zrobić, by lepiej spały, jest dla rodzica w potrzebie na wagę złota. No to zaczynamy.

Zobacz ile powinno spać dziecko? Polecam wpis z zaleceniami odnośnie snu dzieci, w skrócie:

 • 5 latek ok. 11 godzin
 • 10 latek ok 10 godzin
 • 15 latek 9 godzin

Uwaga: dzieci z zaburzeniami snu jest trzy razy więcej niż 10 lat temu. Powodów jest wiele, ale jednym z istotniejszych (nie jedynym, u części dzieci może to wynikać z innych przyczyn!) są nowe technologie i fakt, że wszyscy mamy stale migające i grające smartfony, tablety, telewizory, czy konsole do gier. Nie pozwalają się one wyciszyć mózgowi przed snem, ponadto wpatrywanie się w świecący na niebiesko ekran negatywnie wpływa na wytwarzanie melatoniny – hormonu uwalnianego naturalnie po zachodzie słońca, regulującego nasz zegar biologiczny.

I nie, nie chodzi o demonizowanie tego mitycznego telewizora w domu przez matkę wariatkę – to już na tyle duży i powszechne zjawisko, że zaczęli o nim mówić lekarze. Mimo to wielu rodziców nie dostrzega w tym źródła problemu.

Zaburzenia snu to nie tylko problemy ze wstawaniem po przespanej nocy. Pociąga to za sobą całą serię konsekwencji. Gorsze skupienie, gorsze przyswajanie wiedzy, zdenerwowanie. Brak snu może prowadzić w dłuższym czasie do depresji. Osłabiony zostaje równie układ odpornościowy i zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji. To potem prowadzi do problemów z integracją dziecka z rówieśnikami, bo dziecko zmęczone, złe i często nieobecne w szkole (bo infekcje). Odbija się także na wynikach w nauce. Co bardzo ważne, dzieci, które źle śpią, są bardziej narażone na otyłość.

Czemu sen ma związek z otyłością? Najbardziej oczywiste wytłumaczenie jest takie, że niewyspane dzieci mają mniej siły do ćwiczeń. Rzecz jest jednak poważniejsza: u dzieci, które cierpią na notoryczny brak snu zmieniają się poziomy leptyny i greliny we krwi – hormonów odpowiadających za uczucie sytości i głodu. Zaburzony zostaje balans: organizm produkuje więcej greliny, pobudzającej apetyt, a mniej leptyny – hamującej łaknienie. Efekt jest taki, że niewyspane i zmęczone dziecko chętniej sięgnie po tłustą i słodką przekąskę, aby zabić głód i zapewnić sobie chwilowy dopływ energii.

W artykule, na który się powołuję, postawiono również tezę, że możliwe, że niektóre dzieci z ADHD nie zostały prawidłowo zbadane, gdyż brak snu może powodować zachowania podobne przy tych związanych z ADHD.

Co zrobić aby spać lepiej?

Na godzinę przed snem powinny zostać wyłączone wszystkie ekrany (tak, tak telewizor w tle również – poczytaj wpis o telewizji w życiu małych dzieci), warto podrzucić dzieciom gry i zabawy ćwiczące koordynację ręka-oko. Zerknij do moich zabaw sensorycznych, ale też możesz sięgnąć po takie zabawki, jak np. ciastolina. Jakby co polecam zestaw lodziarnia (najfajniejsza taka) albo fryzjer o taki (przy tym dużo sprzątania, ale dzieci lubią). Prócz ciastoliny sprawdzą się też najprostsze puzzle!

To moim zdaniem jedna z fajniejszy rad. Takie kreatywne ćwiczenia świetnie odprężają i dają odpoczynek dla naszego mózgu (ha! czułam, że gdy robię sobie mój album Project Life to lepiej mi się śni, a gdy dzieci bawią się ciastoliną, to szybciej zasypiają). Naprawdę!

Potem kąpiel i sen. Czyli prócz czasu na rozluźnienie trzeba mieć rytuały. Czemu kąpiel jest ważna? Bo gdy robi nam się ciepło (ciepła kąpiel w wannie, ahhh), a potem wychodzimy i robi się chłodniej to robimy się senni. Poza tym czy to dzieci czy dorośli – lubimy wiedzieć co nastąpi i mieć „swoje schematy”.

Ja od siebie mogę podrzucić Ci kilka książek dla dzieci, zerknij na „Królika, który nie może zasnąćzerknij na taniasiazka, ok 18 zł – u nas co prawda nie podziałał (dla mnie nuuuudny), ale podobno działa na wiele dzieciaków na świecie 🙂

Za to ja jestem fanką np. „Dobranoc Albercie Albertsonie” (możesz kupić np. w taniaksiaka, ok, 18 zł, bardzo fajna dla przedszkolaków) albo „Całus na dobranoc” (trudniej dostępna, my mamy z biblioteki, dobra nawet dla młodszych dzieci). Czyli książki raczej nawiązujące do procesu zasypiania niż wprowadzające w stan senności, jak ww.

Bardzo podoba mi się cytat z przytoczonego artykułu:

„Uświadomiliśmy ludzi, jak ważne jest właściwe odżywianie – ludzie rozumieją niebezpieczeństwa cukru i otyłości. Teraz musimy pokazać znaczenie snu”

10 zasad dobrego snu

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek ułatwiających zasypianie i lepszy sen 🙂

 1. unikaj słodkich przekąsek i kofeiny (głównie na kolację). Jeśli musisz zjeść coś słodkiego niech to będzie banan, a tak to kasza, ciemne pieczywo itd.
 2. sypialnia/okolice łóżka powinny być miejscem spokojnym, bez telewizora, ekranów.
 3. zadbaj o rytuały
 4. niech kąpiel będzie relaksująca
 5. wyłącz wszystkie ekrany na godzinę przed snem (telewizor, telefon, tablety itd.).
 6. zapewnij dziecku zabawy ćwiczące koordynację ręka-oko, różne sensoryczne, puzzle, klocki, ciastoliny. Ułatwia to wyciszenie. Sama możesz pomyśleć o kolorowankach (zerknij na mój wpis o kolorowankach dla dorosłych).
 7. rytuały powinny działać również w weekendy
 8. podrzuć dziecku wskazówkę wizualną aby wiedziało kiedy ma wstać i zasypiać, są takie zegary, które powinny spodobać się dzieciom np. Kidsleep taki jak tutaj, ok 95 zł
 9. wybierz spokojne książki, najlepiej związane ze spaniem
 10. zadbaj o brak „przebodźcowania”, to, że jest „takie zmęczone” nie znaczy, że lepiej zaśnie.

A jak jest u Ciebie? Mam nadzieję, że te kilka rad pomoże w problemie ze snem, a na pewno nie zaszkodzi. A punkt 6 dzieci na pewno polubią! 🙂

34 Odpowiedzi

 1. Mam dwulatka – przez ostatni rok zasypiał i spał sam w swoim pokoju bez problemu pomijając choroby i ząbkowanie. Jednak ostatnio ma ogromny problem ze spaniem w nocy. Budzi się wiele razy, przychodzi do nas, płacze. W dzień też jest bardziej wrażliwy i częściej reaguje lękiem. Póki co dużo przytulamy, dużo tłumaczymy i wstajemy cierpliwie milion razy w nocy. Walczę ze spaniem z nami. Zaczyna się poprawiać ale stawiam na trudny wiek i nowe emocje

  1. Ja bym nie walczyła- widać potrzebuje bliskości.
   Nasz prawie-3-latek też często się budzi w nocy. Telewizora nie mamy, telefonem się nie bawi, dużo czasu spędza na dworze, w zasadzie wszystkie punkty spełniamy a i tak krótko śpi, w nocy sie wierci, wcześnie wstaje, potem marudzi w ciągu dnia a do spania wołami zaciągnąć nie można…

  2. Za kilka miesięcy pojawi się druga dzidzia, muszę jakoś się przygotować na czworo w jednym łóżku 🙂

  3. Mamy 3 dzieci. Często w nocy 2 przychodzi spać do nas. Ratują barierki Lindam po obydwu stronach łóżka 🙂

 2. My nie mamy problemow z przesypianiem calych nocy ( 5i7lat) Dzieci śpią w swoim pokoju, ale zawsze moga przyjsc w nocy, gdy będą miały zle sny. Trzymamy się rytuałów. Najpierw kolacja, kąpiel, potem czytanie bajek, modlitwa i dzieci przytulają się do poduszek i szybciutko zasypiają kolo 20, a wstają o 6.30. Gdy dziecko się wierci w nocy i nie śpi dobrze, przy tym jest rozdrażnione i nie ma apetytu, to warto zrobić badanie na robaki, podobno często rodzice nie podejrzewają ich u dziecka, a badania wychodzą pozytywnie. Po leczeniu wszystko wraca do normy.

  1. a po co im modlitwa,lepiej nich sami wybiora jak beda starsi czy chca sie modlic czy nie,po co im to narzucac

 3. Mam syna skończył 7 lat od 2 lat nie chce sam spać cały czas muszę spać z nim.Po przeczytaniu bajki zasypia w nocy budzi się i przychodzi do naszej sypialni jak trzeba iść spać to reaguje płaczem.nie wiemy już co mamy robić jestem bez silna

  1. Mam to samo z 7letnia córką…ja juz mam nie raz takie nerwy i nie wiem co z tym robić. Mam wrażenie jakby caly czas od urodzenia przechodzila lek separacyjny… juz wszystkiego probowalam a przed nami ostatecznie klinika zaburzeń snu u dzieci..

 4. Technologia stała się dla lekarzy wymówką, żeby nic nie robić. W kółko to samo- za dużo mediów, dziecko przestymulowane… Poszłam prywatnie do neurologa, kilka dni później w badaniu EEG wyszło że dziecko ma padaczkę na tyle silna, że bardzo zaburza mu sen i rozwój. Bez leków ani rusz.

  1. Agnes A padaczkę wcześniej nie było sygnałów takich tradycyjnych tylko zaburzenia snu proszę o odp

 5. Moja coreczka 5 lat od miesiąca noc w noc się budzi krzyczy i płacze tylko w nocy po kilka razy, w dzień jakby nigdy nic wszystko Ok, ale jest już bardzo zmęczona bezsennością, ma podkowy i jest blada zrobiłam badania krwi, byłam u kilku lekarzy i nic nie stwierdzili, czekam na wizytę u neurologa. Jestem załamana nie wiem jak jej pomoc doradźcie jak uspokoić i wyciszyć w nocy dziecko stosuje ten rytuał itd. Ale to nie wystarcza , Pomóżcie ?

  1. Marysiu dziecko 5 lat to też najpewniej dużo emocji, zacznijcie od dojścia do tego co może być przyczyną. Nowa pani w przedszkolu, konflikt w przedszkolu? Może warto wieczorem różnymi ćwiczeniami na czucie głębokie oraz masażykami rozładować stres 🙂 trzymam kciuki 🙂

 6. Moja corka ma prawie 4latka i jeszcze od urodzenia nie przespala ani jednej nocy. Zasypia tylko jak ja kolysze.Kladzie sie spac o kolo 21 a o 24 juz nie spi i przychodzi do nas do luzka ale spac nichce placze krzyczy.Zasypia ponownie o kolo godz.3-4rano i juz o6:30 znow niespi niewiem co mam robic.

  1. To już chyba musisz poszukać przyczyny z dobrym psychologiem lub osób od SI.
   Na pewno zminimalizować bodźce (bajki), poprawa czucia głębokiego (madazyki, zabawy, ugniatanie), zero słodyczy.
   To są rzeczy, które nie zaszkodzą. A reszta to już wasza praca nad zmianą nawyków plus ew. Psycholog. Powodzenia

 7. Moja 7letnia córka budzi się od kilku tygodniu o 4 nad ranem,po przebudzeniu ciężko jej zasnąć. Jest przez to rozkojarzona i zdenerwowana nie wiem jaka może byc przyczyna.

 8. Moja córka za miesiąc będzie miała 4 latka, budzi się w nocy i krzyczy, na każde pytanie pada odpowiedź „nie” ma zamknięte oczy, nie skupia się na nas, stan ten trwa minimum 15 minut a czasami dochodzi nawet do 1h czasu
  Mamy codzienny rytuał, a mimo to nie potrafimy sobie poradzić z obecną sytuacją.

  1. Danusiu mam dokładnie identyczną sytuację, ręce już opadają nie wiem co robić…a zmęczenie daje o sobie znać 🙁 Proszę o kontakt czy cokolwiek się zmieniło?

  2. Możliwe, że to tzw. lęki nocne (night therror). Zaburzenie z rodzaju parasomnii, warto o tym poczytać.

 9. Mam syna 4,5roku, codziennie wieczorem je kolacje, kapie go i klade spać (praktycznie godz. 20:15 już śpi). Problem w tym, że nie przesypia całej nocy, budzi się 2h po zaśnięciu, przychodzi do sypialni, ja go odprowadzam, usypiam na nowo ( często zasypiam z nim). Praktycznie budzi się jak tylko się zorientuje, że śpi sam. Chciałabym, żeby przesypiał całe noce w swoim łóżku, co mam zrobić?
  Pozdrawiam

  1. Mamy to samo jeszcze nigdy nie przespała całej nocy u siebie. Nie wiem co z tym zrobić.

 10. Ja mam prawie 7-latka, który bardzo późno zasypia 22-23. Mówi, że nie jest zmęczony. Potrafi o 22 robić jakieś trudne rzeczy, np. pisanie i w ogóle go to nie męczy. Podejrzewam ADHD, bo jest bardzo żywym dzieckiem.

 11. Witam moja 3 letmia coreczka gdy tylko poloze ja do luzeczka smieje sie histerycznie przez 1-2godz. Zasypia ok 22 budzi sie o 3 i znowu smiechy chichy i tak czasami przez kilka godzin. Naprawde zaczynam sie martwic. Pytalam w przedszkolu w ktorym jest tylko dla zabawy 2 godziny i panie twierdza ze nie widza u niej zadnych niepokojacych zachowan. Czy ktos spotkal sie z takimi zachowaniami?

 12. Witam
  Moja córka ma 12 lat..w młodszym wieku miała koszmary i bojąc się spać w swoim pokoju, przestała, spała na przemian ze mną i moim mężem.. Po jakimś czasie, również po kilku wizyt u psychologa ponownie zaczęła zasypiac w swoim łóżku i pokoju. Ale.. Zasypia dopiero gdy my rodzice polozymy się do własnego łoża, pokoju który jest obok jej pokoju i musimy mieć otwarte drzwi.. Jej zasniecie trwa, nieraz krócej nieraz dłużej.. Niestety przez to że córka nie chce chodzić wcześniej sama spać my nie mamy w weekend czasu dla siebie,intymności.. W tygodniu się mijamy, przeciwne zmiany.. Próbowałam porozmawiać z córką ale ciężko, bezskutecznie.. Co robić? Czy mam córce naprawdę wytłumaczyć o co mi chodzi czy mam znów iść z nią do psychologa? Ręce mi opadają, mój mąż jest cierpliwy, naprawdę ale to będzie do czasu.. Proszę o pomoc.! .

  1. Aneto, mam 29 lat w tej chwili ale gdy miałam 12 lat co prawda nie spałam z rodzicami ale bardzo się bałam – ciemności i wymyślonych postaci – właśnie przy zasypianiu, bardzo mi pomógła książka o Harrym Potterze. Możliwe że zabrzmi to absurdalnie, ale w tej książce dużo jest takich momentów jakby w jaki sposób można sobie poradzić z potworami itd. Oczywiście nie mówię tu o zaburzeniach jakich związanych z funkcjonowaniem mózgu – a bardziej o takim wieku dojrzewania itd. Plus można spróbować zwierzę domowe – chomika np, pies wogole super sprawa dla dziecka taki którego ona sama będzie mogła wyprowadzić, spac z nim.

 13. Witam. Jestem mam trójki synów 6l, 4l i rocznego.
  Synek ma 4lata i budzi się średnio raz w nocy, krzyczy – woła tylko mnie. Gdy przyjdę i połóże się obok zasypiamy od razu. Niestety gdy przyjdzie tata jest histeria i tak ja muszę przyjść. Chłopcy śpią każdy w swoim łóżku i siebie w pokój.
  Nie wiem jak od uczyć wołania mnie?
  Bo zdarza się że śpię obok a i tak wola mama, mama. Jak odpowiem że jestem – śpimy dalej.
  Do nas do sypialni nie przyjdzie. Więc kursuje między pokojami.

 14. Witam. Mam również taki problem córka ma 3 latka. Ciężko zasypia mówi ze nie lubi spać i czasem usypianie jej trwa 2 godziny mamy tez swoje rytuały ale to nic nie daje raz zaśnie o 20 raz o 22 później się budzi po 2 i majaczy przez sen wierci się krzyczy i czasami płacze lub po prostu wyje. Robaków nie ma w dzień jest wszystko dobrze ma apetyt jest wesoła. Po tym jak zasypia o 2 rano jest jej ciężko wstać czasami zaśnie o 4-5 sama nie wiem co mam robić bo od 6 miesięcy nie przespałam jednej nocy.

 15. Córka prawie 9 lat. Jako mała przesypiała całe noce od 3mca. Potem w wieku 1,5roku zaczęli się przebudzanie i przychodzenie spać do nas. Następnie gdy miała prawie 3lata urodziło się drugie dziecko no i po przebudzeniu szła spać do innego pokoju z tatą. Jakieś 2lata temu przełożyliśmy wszystkie łóżka do jednego pokoju i w takiej sypialni spaliśmy w 4, wówczas spała w swoi łóżku. Pół roku temu się przeprowadziliśmy do domu i teraz co nic potrafi średnio 3razy się przebudzać. Przychodzi do nad, to wstawaliśmy i siedzieliśmy przy jej łóżku by zasnęło, czasem 2h to trwało. To potem zaczęłam się kłaść do niej i przysypiałam. Próbujemy ją oduczyć to a to siku robi. To już psa jej pozwalamy zabrać by on u niej spał, nie zawsze to wystarcza.
  Fakt jest też taki, że miewa różne przemyślenia przed snem i np płakała, że tęskni za mieszkaniem, wokół covid to placz, że nie chce by babcia umarła itp. Myślę o wizycie u psychologa. Nie wiemy co robić dalej.

  1. Może to silny stres związany z wieloma zmianami w życiu? Dziecko orchidea? Poczytaj o zwiększonej wrażliwości u dzieci. Może nie ma co zwlekać z psychlogiem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.