Szukaj
Generic filters

Wyprawka dla noworodka – jakie ubranka wybrałam

Zdjęcie na szybko, sporo ludzi

Co warto kupić dla dziecka przed porodem, jak powinna wyglądać wyprawka dla noworodka? W trzeciej ciąży jestem dość zrelaksowana jeśli chodzi o kwestie wyprawkowe, bo wydaje mi się, że mam na wszystko jeszcze tyle czasu. Ale jednak na ten miesiąc przed porodem warto już tę wyprawkę mieć, a przynajmniej mi już uruchomiło się to mityczne wicie gniazda. We wpisie wszystko o tym co się sprawdza, co ja wybrałam i co w pierwszych dniach będzie nosić nasz maluszek.

Nasza wyprawka dla najmłodszego jest już prawie gotowa, zawsze największą frajdę sprawia mi wybieranie ubranek i tekstyliów, zresztą tym razem musiałam kupić wszystko od zera, bo po starszych dzieciach już nic nie mam. Jednak jak zaraz zobaczysz, wiele rzeczy z tych które wybrałam jest dość neutralna, w jasnych kolorach, więc na pewno potem posłużą jeszcze nie tylko nam.

W tym wpisie skupię się głównie na ubrankach i tekstyliach, bo wbrew pozorom można tutaj wpaść w wiele pułapek, szczególnie kompletując pierwszą wyprawkę. Pamiętam, gdy za pierwszym razem te wszystkie określenia typu body, pajacyk, śpioszki, półśpioszki, rampers brzmiały dla mnie jak jakieś magiczne zaklęcia. Co wybrać? Teraz już od samego początku wiem, co mi się sprawdzi, ale też że nie ma co przesadzać z ilością ubranek. Dzieci szybko rosną, a dokupić też zawsze można 🙂

Ten wpis przygotowałam we współpracy ze Smykiem – to właśnie na przykładzie smykowej oferty pokażę co i jak ma wybrać przyszła mama dla swojego maluszka 🙂 Wyprawkę stworzyłam na bazie produktów marek Cool Club i SMIKI dostępnych w SMYKU.

Zobacz moje wideo

Na filmie możesz zobaczyć te wszystkie urocze ubranka, kocyki, śpiworki i pieluszki, które wybrałam dla naszego dzidziusia 😉 Chyba wzięło mnie już to wicie gniazda, bo sama oglądając ten film wzdycham co chwila “O jakie słodkie!” 🙂

Ubranka

Ubranka na początek warto kupić w rozmiarach 56 i 62. Co do zasadności tego pierwszego rozmiaru to zdania są podzielone i to moim zdaniem zależy od maluszka – nasze dzieci zawsze rodziły się całkiem długie (wysokie?), dlatego z tymi 56 nigdy nie przesadzałam 🙂

A teraz pora na omówienie konkretnych ubranek.

1. Kaftanik

To taka rozpinana bluzeczka – to moim zdaniem najlepsze ubranko na sam początek, szczególnie do szpitala. Przynajmniej u nas tak jest, że dzieci są w pieluszce, kaftaniku i owinięte rożkiem, ewentualnie na to zakłada się pajacyk (o tym dalej). Kaftanik sprawdzi się jeśli nie masz doświadczenia, bo wystarczy go rozpiąć i na to położyć dziecko, wsunąć rączki i zapiąć. Nic nie trzeba przekładać przez główkę itd. Dodatkowo kaftaniki, które ja wybrałam, mają na końcu rękawków taki fragment do wywinięcia, więc można opatulić rączkę dziecka i pominąć rękawiczki-niedrapki. Wystarczą 2-4 kaftaniki. Śliczne kaftaniki Cool Club ze SMYKA kupisz tutaj, od 19 zł.

Kaftanik
Kaftanik

2. Body

Body to zdecydowanie mój ulubiony strój dla dzidziusiów 🙂 Jest szalenie praktyczny. Body to taka koszulka zapinana w kroku. Dla noworodka polecam w szczególności body kopertowe, czyli takie zapinane, a nie przekładana przez główkę. Czyli znowu rozpinasz, kładziesz malucha, wsuwasz rączki i zapinasz. Warto mieć 3 body kopertowe plus kilka innych. Kupisz je tutaj.

Body kopertowe
Body kopertowe

Z innych body polecam body przekładane przez główkę, ale z ramionkami na zakładkę, a dopiero w ostatniej kolejności zapinane na guziczki na ramionku. Dlaczego? Bo tak jest najszybciej i jest wygodnie też potem, gdy maluszek zaczyna się wiercić 🙂 Przyznaję, że za guziczkami nie przepadam i wyjątek robię wyłącznie dla body kopertowego.

Przy starszych dzieciach przetestowałam wiele ubranek i mi najbardziej odpowiadają wielopaki body, które można kupić w Smyku. Wychodzi fajnie cenowo i są po prostu wytrzymałe. Te z Cool Club są w 3- lub 5- pakach. Spokojnie możesz kupić paczkę w rozmiarze 62 na start, a wzorów jest sporo, tutaj.

Body
Body
Wielopaki body
Wielopaki body

3. Śpioszki, półśpioszki, spodenki

Śpioszki to takie spodenki ze stópkami, w dodatku zapinane na ramionkach, a półśpioszki to spodenki ze stópkami. Są też różne spodenki. I choć można tutaj dać się ponieść szaleństwu to najlepiej wybierać te miękkie, bawełniane, które mają delikatną, szeroką gumę w pasie (nie będą drażnić pępuszka). Ja lubię zarówno półśpioszki (bo zakrywają stópki), jak i miękkie spodenki (do tych dokup malutkie skarpetki). Ważne by było wygodnie i miękko. Spodenek przyda się z 4-5 par. Możesz też dokupić jakieś jedne “wyjściowe”, na wizytę dziadków, sama zaszalałam i uległam takim tycim spodenkom, ale ogólnie i tak korzysta się głównie z tych “miękkich”. Super są takie dwupaki Cool Club, znajdziesz je o tutaj.

Miękkie spodenki, idealne dla maluszka
Miękkie spodenki, idealne dla maluszka
Spodenki bardziej "dla rodzica" :)
Spodenki bardziej “dla rodzica” 🙂

4. Pajacyki

Pajacyk to takie kompletne ubranko, ma stópki, ma długi rękaw. Ja kupiłam kilka, choć nie przepadam za zapinaniem guziczków, niemniej są bardzo praktyczne 🙂 Wybierz kilka bawełnianych oraz jeden cieplejszy np. welurowy. Ten cieplejszy, szczególnie wiosną, super sprawdził nam się poprzednio jako ubranko “na dwór” i teraz też tak planuję. Czyli dzidziuś będzie ubrany np. w body, śpioszki i na to taki welurowy kombinezon – można iść na spacer. Jeśli spodziewasz się maleństwa w okresie wiosennym, to naprawdę bardzo polecam 🙂 Pajacyki kupisz tutaj, bardzo polecam ten zestaw, a ten welurowy to np. taki.

Pajacyki, ten na dole jest taki cieplejszy
Pajacyki, ten na dole jest taki cieplejszy

5. Skarpetki, łapki niedrapki

Przyznaję, że łapek nigdy nie używałam, ale niektórzy sobie chwalą, choć można założyć skarpeteczki czy wywijane rękawki z kaftaników (bardzo fajne rozwiązanie). Za to jeśli kupiłaś jakieś spodenki bez stópek to warto dobrać skarpetki 🙂 (takie najmniejsze).

6. Czapeczka

No czapeczka być musi 🙂 Delikatna, bawełniana. Czasem są elementem zestawu, moim zdaniem to się bardzo opłaca, a przy okazji będzie pasować 😉 Zerknij tutaj.

7. Zestawy ubranek

Przygotowując wyprawkę trafiłam też na kilka zestawów. W większości zestawy są fajnym rozwiązaniem, szczególnie jeden wpadł mi w oko, bo może być też pomysłem na prezent na baby shower czy inne pępkowe 🙂 To taki zestaw Cool Club (oczywiście ze Smyka), w którym jest body, śpioszki, pajacyk, kaftanik, czapeczka i chusteczka. Wszystko jasne, bawełniane, ale naprawdę sensowne (np. kaftanik kopertowy). Zatem jeśli ktoś szuka pomysłu na prezent, a pojedyncze rzeczy go przerażają to polecam taki zestaw, np. jak ten tutaj.

Zestaw ubranek w pudełku
Zestaw ubranek w pudełku
Fajny pomysł na prezent
Fajny pomysł na prezent

8. Sweterki, sukieneczki

Obok tych najtrudniej przejść obojętnie. Powiem Ci tak, kup jedno takie śliczne, ale powiedzmy sobie szczerze – mniej praktyczne ubranko – bo czemu nie 🙂 Sama kupiłam sweterek z dinozaurem, a gdybym spodziewała się córki, to na bank wybrałabym jakąś sukieneczkę. Nie ma w tym nic złego, to że wyżej staram Ci się podpowiedzieć, co warto kupić, to nie znaczy, że nie możesz zaszaleć jeśli coś tobie się bardzo spodoba 🙂 A tych ubranek jest naprawdę dużo i można się w nich zakochać od samego patrzenia.

Sama nie umiem się powstrzymać przed kupnem rzeczy ślicznych
Sama nie umiem się powstrzymać przed kupnem rzeczy ślicznych
Dwa urocze "komplety"
Dwa urocze “komplety”

Tekstylia i dodatki

Co jeszcze warto kupić? Poniżej moje absolutne minimum.

1. Kocyki, kocyki, kocyki

Uwielbiam kocyki! Zresztą przy maluszku bardzo się sprawdzają. A to w łóżeczku, a to do spowijania, a to na spacerach. Polecam przynajmniej dwa, miękkie, najlepiej bawełniane. Odradzam te całkowicie poliestrowe/polarowe, niech choć z jednej strony będzie bawełna. Kocyki mi najbardziej spodobały się takie jak znajdziesz tutaj.

Mięciutki kocyk z jednej strony bawełniany
Mięciutki kocyk z jednej strony bawełniany

2. Poduszka do karmienia

Przyznaję się, że mój związek z poduszką do karmienia określiłabym jako: “to skomplikowane”. Albo miałam za dużą, albo za małą. Sądzę, że tym razem wybrałam taką akurat, ale dam Ci znać z czasem 🙂 Wybrałam ten model, 69 zł.

Poduszka do karmienia, ale też kocyk i śpiworek z tym samym motywem
Poduszka do karmienia, ale też kocyk i śpiworek z tym samym motywem

3. Śpiworek

Śpiworek wybrałam z myślą o łóżeczku, aby nie kłaść maleństwa pod kołderką, ale właśnie w śpiworku. Sprawdziło mi się to szczególnie przy dziecku, które w kółko się rozkopywało! Śpiworki znajdziesz tutaj.

Śpiworek
Śpiworek

4. Otulacze

Bardzo fajnym i niedrogim rozwiązaniem są delikatne otulacze, to takie jakby wielkie pieluszki (na pograniczu z kocykami), w które można owinąć maluszka. Noworodki lubią być owinięte, bo ten nowy świat jest dla nich dość duży 🙂 A takim otulaczem łatwo maleństwo owinąć, a latem okryć w łóżeczku. Zerknij tutaj.

Pieluszkowe otulacze
Pieluszkowe otulacze

5. Pieluszki tetrowe

I wcale nie do przewijania (choć można), ale do wytarcia, przykrycia, położenia sobie na ramieniu by maluch nie ulał itd. Mam wrażenie, że pomysłów na zastosowanie pieluszek tetrowych jest nieskończenie wiele.  Ja uwielbiam pieluszki tetrowe w różne wzorki (ma to też aspekt praktyczny – jak każda jest inna, to łatwiej się ich potem doliczyć). Kupisz tutaj.

Pieluszki tetrowe
Pieluszki tetrowe

6. Ręcznik

Polecam ręczniczki z kapturami, są wygodne i… urocze. Ten, który ja wybrałam jest dość spory, więc starczy na dłużej. Moi starsi chłopcy korzystali z nich naprawdę długo! Kupisz tutaj.

Ręcznik z kapturkiem
Ręcznik z kapturkiem

7. Poduszka klin

Przydaje się w łóżeczku by lekko podnieść główkę (pamiętaj: nie używamy normalnych poduszek przy niemowlętach!). Obecnie zdania są podzielone czy poduszki typu klin (czyli takie co wsuwa się pod materac) dobrze robią na ulewanie czy niekoniecznie, ale na pewno pomagają mojej psychice 🙂 Kupisz tutaj, 31 zł

8. Rożek niemowlęcy

Rożek to często szpitalne “must have”, potem przydaje się mniej, ale warto kupić na sam początek. Do otulania dzidziusia, a potem może robić za małą kołderkę. Rożek Smiki kupisz tutaj.

Rożek niemowlęcy
Rożek niemowlęcy

I to chyba tyle 🙂 Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie pomocny, jestem też ciekawa co wpadło Ci w oko? Będzie mi też miło jeśli sama podzielisz się swoim doświadczeniem!

Wyprawka dla noworodka
Wyprawka dla noworodka

*Wpis we współpracy ze Smykiem, gdzie wybrałam wszystkie rzeczy do wyprawki. Prezentowane rzeczy są marki Cool Club i Smiki.

  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to