Szukaj
Generic filters

Wypożyczenie kampera – ile kosztuje i na co zwrócić uwagę

Wypożyczenie kampera

Ile kosztuje wypożyczenie kampera? Czy opłaca się jego wynajęcie i jakie są koszty dodatkowe oraz dlaczego tak drogo? 🙂 Kiedy pierwszy raz zaczęłam szukać oferty wynajmu kampera to łapałam się za głowę – ile? jak? Nie wiedziałam na co patrzeć i w sumie za co mam płacić tak dużo. Czy faktycznie dużo? O tym we wpisie.

Gdy tylko wpadliśmy na pomysł “a może pojedziemy kamperem” to zaczęłam szukać ofert. Wpisałam “wypożyczenie kampera”, “kamper wynajem” i oglądałam strona po stronie, a moja mina była z każdą minutą bardziej niewyraźna. 400, 500, 600… 800 zł za dobę? Nie ma opcji.

No to zacznijmy od początku.

Wypożyczenie kampera – ile kosztuje

Na rynku znajdziecie wiele ofert wypożyczalni kamperów z całej Polski (i nie tylko). Ceny są bardzo różne. Od 180 do 800 zł za dobę. Z czego wynika ta różnica? A już tłumaczę.

Sezon: wiadomo przed sezonem jest taniej. Najdrożej jest w lipcu i sierpniu, to tzw sezon wysoki. W maju, czerwcu i wrześniu zazwyczaj jest ciut taniej i uznaje się to za sezon średni, a pozostałe miesiące to sezon niski. Oczywiście niektóre wypożyczalnie mają sezon wysoki już w czerwcu, a inne niski jeszcze w maju, ale plus minus można przyjąć taki podział.

Miejsce wypożyczenia: początkowo szukałam wypożyczalni w Warszawie i okolicach, ale prawda jest taka, że trafiałam na najdroższe oferty. Nie chcę uogólniać, ale mogę Cię zachęcić by sprawdzić ceny w innych (niż swoje) miastach. My wypożyczyliśmy kampera na południu Polski i do niego dojechaliśmy swoim samochodem. Przepakowaliśmy się, zostawiliśmy auto i ruszyliśmy dalej. Tutaj trzeba jednak uważać, bo nie każda wypożyczalnia pozwala zostawić samochód lub mają za to opłatę! Warto o to się dowiedzieć jeśli znajdziecie satysfakcjonującą ofertę.

Klasa samochodu. I to jest najważniejsze. Czemu jeden kamper kosztuje 200, a inny 400 zł za dobę w tym samym czasie? Ano właśnie w powodu klasy. To trochę, jak z hotelami. Masz motele, hotele 2**, ale te 4****. No właśnie. Tutaj im nowszy kamper tym drożej, bo ma więcej udogodnień, jest lepiej wykończony, bywa mocniejszy, szybszy, cichszy i mniej spala. Długo by wymieniać, ale ogólnie chodzi o komfort (spania i jazdy). Jak załapiesz analogię do hoteli to wyda się to całkiem logiczne i sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jakich luksusów potrzebujesz. Przy czym to nie jest takie proste i postaram się dalej coś Ci podpowiedzieć 🙂

Nasz kamper
Nasz kamper

Jakie koszty jeszcze trzeba ponieść

Wiesz już jaka jest cena wynajmu kampera za dobę. Ale to nie wszystko. Tutaj wiele zależy od wypożyczalni i baaardzo polecam Ci czytać umowę (poproś o szkic wcześnie by zapoznać się z warunkami).

+vat. Niektóre wypożyczalnie podają ceny netto za dobę i do tych 300 zł musisz doliczyć vat. Bardzo to mnie denerwuje, bo tak naprawdę jest to znacznie wyższy kwota. Zwracaj na to uwagę.

Kaucja. Zawsze przy wypożyczeniu musisz wpłacić kaucję. Kaucja jest zwrotna, ale niekiedy jest to przy odbiorze, a niekiedy po 14 dniach. Musisz dokładnie się przyjrzeć co z tej kaucji będzie potrącone. Czy dostaniesz całą czy może potrącą Ci za sprzątnie itd. Kaucja ma pokryć ewentualne szkody w kamperze czy jakieś inne szkody typu zgubienie kluczyków, dowodu rejestracyjnego, ale też jakieś drobne uszkodzenia, otarcia itd. Trzeba jednak dokładnie się wczytać, bo niekiedy te sugerowane “kary” są bardzo wysokie. Szczególnie uczulam na… sprzątanie. Trafiłam na cenniki, w których była opłata za oddanie nieumytego kampera. Oczywiście kampera oddaje się oczyszczonego z wody szarej i z czystym zbiornikiem WC, ale czy faktycznie trzeba go myć z zewnątrz? Po prostu uczulam, bo to taki ukryty koszt 🙂 Jeśli o nim wiesz i się na niego godzisz to nie ma problemu, ale jeśli Cię to zaskoczy to będziesz rozczarowany.

Kaucja to zazwyczaj 3000-6000 tys. (ogólnie nowsze mają wyższe kaucje, ale wiele zależy od wypożyczalni).

Koszt serwisowy. To koszt przygotowania kampera do Twojego użytkowania, w tej cenie masz m.in. nabicie butli gazowej, często chemię do toalety, jakieś węże i podstawowy osprzęt. W większości wypożyczalni ta opłata jest i wynosi między 300-600 zł. Przy czym przy dłuższym wynajmie jest ona gratis. Sprawdź też czy przy odbiorze musisz ponieść jakieś koszty serwisowe typu mycie/sprzątanie itd.

Koszty inne. My mieliśmy tak, że wyposażenie kampera było w cenie, czyli naczynia, sztućce, ale też krzesełka ogrodowe czy wąż do wody, przedłużać do prądu itd. Są jednak wypożyczalnie, gdzie trzeba uiścić drobną (ale jednak) opłatę za te rzeczy. Na przykład przy wypożyczeniu przyczepy za np. przedłużacz płaciliśmy 50 zł i jak porównywałam to z cennikami kamperów to też w niektórych były takie pozycje. Ba! nawet za stolik ktoś sobie liczył… 200 zł za tydzień. Zatem czytać, czytać, czytać i dopytywać. Ogólnie zauważyłam, że jeśli nie ma kosztu serwisu (ww.) to podobna kwota wychodzi za takie rzeczy typu butla, przedłużacz itepe.

Ogólnie moje doświadczenie jest takie, że łatwiej było w mniejszych wypożyczalniach niż tych wielkich, gdzie każda pozycja miała swój cennik. W tych niewielkich(2-5 kamperów) było łatwiej się dogadać, ustalić jakieś szczegóły itd. Może tak akurat trafiałam, ale wiele zapytań miałam przyjemność wysłać 🙂

Podsumowanie – wypożyczenie kampera na 14 dni – ile

Pokażę na naszym. My mieliśmy kampera z południa Polski. Dokładnie tutaj, proszę powołaj się na mnie (Paulina lub domowa.tv) jeśli skorzystasz, będzie mi miło, a dla Ciebie nie będzie kosztów obsługi ok. 300 zł 😉 To taki rabat, póki co bezterminowy dla Was 🙂 po prostu powiedz, że wiesz z domowa.tv i chętnie skorzystasz z rabatu 🙂

Szukałam długo, ale byliśmy zadowoleni, aha my na czerwiec rezerwowaliśmy kampera pod koniec lutego. Ogólnie wypożyczaliśmy na dłużej niż 3 tygodnie, ale robię Ci wyliczenie dla 2 tygodni, czyli takiego “klasycznego” urlopu.

14*260 + 350 zł (serwisowa) = 3990 zł i do tego 3 000 zwrotnej kaucji (ważne by o tym pamiętać w budżecie, bo to takie “zamrożone” pieniądze).

Na jednym z kempingów
Na jednym z kempingów

Mam kampera i co dalej?

Masz już wynajętego kampera, doba to od 200-700 zł, co dalej? O tym będę jeszcze pisać, ale to co Ci zostało z istotnych kwestii, które można podciągnąć pod “wynajem” to noclegi i tankowanie.

Noclegi

Dużo zależy od tego gdzie jedziesz. Na przykład we Włoszech masz sporo parkingów bezpłatnych, gdzie możesz się zatrzymać (są to parkingi z pełną infrastrukturą typu woda, zrzut, prąd), ale masz też kempingi (tutaj ceny są bardzo różne i będzie osobny wpis, od 17 do 100 euro, a pewnie i da się więcej).

Ale już na przykład w Austrii jest trudniej o takie darmowe parkingi i musisz liczyć głównie na kempingi. A w Norwegii masz możliwość stawania gdzie chcesz za darmo o ile nie ma wyraźnego zakazu. Zatem kwestia tego, czy do tej kwoty za dobę musisz coś doliczyć zależy w dużej mierze od kierunku jaki obierzesz.

Tankowanie

Nie ma co ukrywać kamper pali więcej. To na przykład ten punkt w budżecie, który totalnie przestrzeliłam 🙂 Bo liczyłam koszty dla auta palącego 7l/100, a ten smok palił ok. 11,5 l / 100 km. Ogólnie kamper pali od 10-13 l/100 km i tutaj wiele zależy od jego rozmiaru i wieku. Bo może wyjść, że ciut nowszy kamper (czytaj droższy) wyjdzie na dłuższą metę taniej, bo różnica będzie mniejsza w oleju napędowym. A druga rzecz to kierunek – wiadomo, że w górach będzie palić więcej. Cena paliwa też nie jest bez znaczenia. W Polsce płaciliśmy za litr ok 1 euro (4,1 zł), w Austrii 1,2 euro, ale już we Włoszech cena była między 1,4-1,6 euro, co robi sporą różnicę i też warto to sobie uwzględnić 😉

W skrócie, my przejechaliśmy kamperem 4 tys km, na tankowanie wydaliśmy ok. 2700 zł.

I to takie najważniejsze koszty, które musisz brać pod uwagę myśląc o wypożyczeniu kampera. Pozostałe, jak koszty autostrad, jedzenia itd., będę rozpisywać przy wpisach dotyczących całego wyjazdu. Dzisiaj skupiłam się głównie na wynajmie i tym co bezpośrednio z nim się wiąże.

Czy wynajęcie kampera się opłaca?

Sama się nad tym zastanawiałam. Nam przy 4 osobowej rodzinie tak długie wakacje wyszły bardziej opłacalnie niż korzystając z AirBnb, ale to też wiele zależy od sposobu zwiedzania. Jeśli wynajmiecie kampera np. w dwie pary to też taki koszt inaczej się rozłoży.

My dużo “zaoszczędziliśmy” na jedzeniu (przygotowywałam w kamperze i na noclegach (we Włoszech spaliśmy często na świetnych darmowych parkingach kamperowych, niestety w Polsce takich nie ma).

Nie ma chyba jednej odpowiedzi na to pytanie, ale to też będę pokazywać w kolejnych wpisach. Zerknij też na podsumowanie kosztów naszego wyjazdu.

A może kupno?

Kamper nie jest tanią zabawką 🙂 Nowe kampery to koszt ok. 300 – 400 tys zł, taki 14 letni kamper, jakim jechaliśmy, w bardzo dobrym stanie to ok. 70-80 tys. To cena kupna, a jeszcze dochodzi ubezpieczenie, serwisowanie itd. Przyznam Ci, że sama siedzę i liczę i nie mam pewności czy własny się kalkuluje, bo gdy to wszystko się pododaje to wychodzi za wyjazd tyle ile za wynajem. Choć oczywiście ma się większą niezależność.

Jestem ciekawa Twoich spostrzeżeń, jeśli wynajmowałaś/eś kampera to napisz o doświadczeniach. Na pewno pomogą innym osobom.

A tutaj nasz kanper zaraz przy placu zabaw :)
A tutaj nasz kanper zaraz przy placu zabaw 🙂
  • Chcesz schudnąć, ale nie masz czasu na gotowanie? Sprawdź mój bestsellerowy turbo jadłospis ➡️ “Nie mam czasu”, będziesz zachwycona!