Gubicie się w nazewnictwie ubranek dla niemowląt? Kiedy zaczynałam kompletowanie wyprawki dla Maluszka to miałam wiele wątpliwości, każdy doradzał mi inne ubranka, a przede wszystkim padały nazwy, które niby coś mówiły, ale jak przychodziło do kupna to nie wiedziałam nic 🙂 Stąd pomysł na poradnik dla zielonych początkujących, co to body, które to śpiochy a jak wygląda pajac 🙂 A Wy, które ubranka polecacie?
Kolejnym razem opiszę Wam, co warto kupić, ale już teraz drogie mamusie i tatusiowie napiszcie, jakie ubranka Wam się najlepiej sprawdziły?
A teraz poradnik dla początkujących, bo choć teraz wydaje mi się to takie oczywiste, to na samym początku wcale takie nie było 🙂
Body
To koszulka zapinana w kroczku, może być z krótkim lub długim rękawkiem a nawet na ramionka. Zakładane bezpośrednio na ciałko.
Zakłada je się przez główkę (na zakładkę rozszerzane na ramionka lub zapinane na ramionku na guziczki). Może też być zapinane kopertowo. Niektórzy rodzicie odradzają body na początek, właśnie przez to, że trzeba włożyć przez główkę niemowlaczka, stąd kopertowe body może być dobrym rozwiązaniem na początek. Minus? Trzeba zapiąć guziczki 😉 A Wy polecacie body? Dla mnie to jedno z najwygodniejszych ubranek, szczególnie to na zakładkę (zero guzików!). A u was?
Pajacyk (piżamka)
Kolejna cześć bieliźniana. Bawełniane pajacyki można zakładać na gołe ciałko lub na body (gdy zimniej). To rodzaj piżamki, ma rękawki i nogawki ze stopkami, jest całościowym strojem. Układa się dziecko na rozpiętym pajacu i zapina, zazwyczaj zapinane na napki na kształt odwróconej litery Y.
Niektóre pajace są zapinane na pleckach lub wciągane, uwaga (szczególnie dla początkujących) tego typu są trudniejsze do zakładania i dziecku może przeszkadzać zapięcie na plecach. Lubicie pajace?
Welurowe i polarowe pajace są zakładane na wierzch, przydatne jako ubranka cieplejsze (idealne na spacery wiosną, jesienią).
domipyz: Pajacyki welurowe w okresie zimowym rządzą, przede wszystkim łatwy dostęp do pieluchy. Nie polecam ubranek zapinanych na pleckach, przynajmniej dla początkujących rodziców, można się nie potrzebnie zestresować, a po co?
Śpiochy, półśpiochy
Śpioszki to spodenki ze stopkami zapinane na ramionkach, za to półspiochy to spodenki ze stopkami, takie jakby spodenkowe rajstopy. Do tego trzeba założyć koszulkę pod spód lub body.
Koszulki, t-shirty i kaftaniki
Koszulki i tshirty to najczęściej spotykane w sklepach ubranka, jedni je lubią inni nie, u maluchów mogą się podwijać, raczej pasują do śpiochów niż spodenek, choć można nakładać też na body.
Kaftaniki to bluzeczki zapinane kopertowo, na guziki z przodu lub wiązane, lubiane przez rodziców początkujących, bo nie trzeba wciągać przez główkę. Warto zwrócić uwagę na aplikacje, by nie były zbyt sztywne i nie drażniły ciałka. A Wy wolicie kaftaniki czy koszulki?
Spodenki, ogrodniczki, leginsy
Tak, jak u nas. Polecam jednak wybierać spodenki ze ściągaczami na dole, by nie podciągały się i trzymały skarpetki 🙂 Za to zamiast popularnych jeansów znalazłam leginsy jeansowe, miękkie i wygodne. A Wy lubicie jeansy dla niemowląt?
Rampers
Body z nogaweczkami (długimi lub krótkimi), latem całościowy strój, zimą do tego trzeba założyć skarpetki.
Czapeczki
Przydatne, mogą być wkładane na główkę proste lub takie z uszkami, te drugie moim zdaniem są super, ale nie każde dziecko lubi by wiązać je pod szyjką.
Sweterki, kamizelki, bluzy
Tak, jak u dorosłych, jeśli dziecko ma leżeć to warto kupić taka bez kaptura, bo tylko będzie przeszkadzać. Używacie codziennie bluz i sweterków, czy tylko na wyjście?
Mi niesamowicie sprawdziły się kamizelki, bezrękawniki (nie tak ciepłe jak sweterki).
Sukienki, spódniczki
Śliczne ciuszki dla dziewczynek, do założenia z leginsami lub rajstopkami, czasem można znaleźć body razem ze spódniczką. To chyba trochę, jak z jeansami – bywają bardziej wygodne i te “wychodne”. Ubieracie córcie w spódniczki?
Rękawiczki, łapki, skarpetki
Łapki niedrapki przydatne szczególnie na początku, to taki rodzaj rękawiczek dla maleństwa. Niektórzy rodzice zakładają na rączki po prostu skarpetki 🙂 Można też znaleźć body lub pajace z kieszonką, która jest wywijana i tworzy rękawiczki.
Śpiworki
Do spania, z rękawkiem lub na ramionka. Niektóre dzieci lubią inne nie, na początek może być lepszy rożek (becik) lub owinięcie kocykiem. A Wy polecacie śpiworki? Sprawdziły się u Was?
achaa: A jeszcze miało być o śpiworku 😉
U nas się sprawdził. W pierwszych tygodniach korzystałam z rożka, ale po ok 4 tyg przerzuciłam się na śpiworek ( przy pierwszym jak i przy drugim Maluchu). Sprawdzał się do momentu nauki raczkowania/chodzenia. Potem wkurzał, bo uniemożliwiał poruszanie po łóżeczku po obudzeniu.
Jak to jest u Was z ubrankami dla niemowląt? Co używacie a co się nie sprawdziło? Podpowiedzcie innym na co zwrócić uwagę a jeśli kompletujecie dopiero wyprawkę to chętnie dowiem się, jakie macie rozterki? ♥
Ewa: Hej! Body zdecydowanie sie sprawdzily i sprawdzaja (Maly ma 18 miesiecy). Wybieram body na zakladke przy szyi… Nienawidze guzikow!!! Pajace i rampersy sprawdzily sie w pierwszych miesiacach! Im mniej guzikow tym lepiej. Bardzo szybko przerzucilam sie na kompleciki typu dresik 🙂 spodnie i bluzka lub bluza… Moim zdaniem latwiej sciagnac spodenki na zas zmieiania pieluchy, niz meczyc sie z platakacymi sie nogawkami pajacyka 😉