Szukaj
Generic filters

Szycie spodenek krok po kroku

Spodenki - szycie krok po kroku

Przygotowałam dla Was serię wpisów dla totalnie początkujących, takich na zachętę, motywacyjnie, by pokazać, że szycie nie jest trudne 🙂 Tym razem szycie spodenek krok po kroku. To bardzo proste spodenki typu pumpy, przód i tył nogawki są skrojone z jednego elementu.

Bardzo lubię takie proste formy, ostatnio szyłam dzieciakom zestaw nowych piżamek (na pewno Wam pokażę) więc cenię sobie w szczególności takie proste formy, spodenki swobodne, mięciutkie itd.

Przy okazji postanowiłam zrobić dla Was krótką serię szyciową by zmotywować Was do tego całego szycia 🙂

Szycie spodenek krok po kroku

Kolejnym razem pokażę Wam, jak zrobić taką formę samodzielnie, ale dzisiaj podaję Wam na dole namiary na wykrój 🙂

Tutaj film krok po kroku

A tutaj zdjęcia, dla tych, którzy chcą utrwalić wiedzę lub z jakiegoś powodu wolą zdjęcia 🙂

1. Tak wygląda element do zszycia skrojony dwa razy 🙂 Spodenki szycie2. Składam na pół i zszywam od kroku do dołu.Spodenki szycie3. Tak są zszyte dwie nogawki.Spodenki szycie4. Jedną nogawkę wywijam na prawą stronę i wsuwam do środka. Zszywam krok.Spodenki szycie5. Wycinam pasek z elastycznej dzianiny lub dzianiny typu ściągacz. Pasek powinien być trochę mniejszy na szerokość niż dół nogawki. U mnie na całym obwodzie to 3 cm mniej.Spodenki szycie6. Zszywam ten pasek, składam na pół by szwy były w środku i naciągam by dopasować do nogawki.Spodenki szycie7. Przyszywam, wywijam.Spodenki szycie8. Identycznie robię z pasem, też przyszywam do w podobny sposób. Ja do środka wpuszczam sznurek/gumkę stąd dodatkowe dziurki (spód zabezpieczony flizeliną) alb można wpuścić gumkę potem.Spodenki szycie9. Przypinam szpilkami i szyję.Spodenki szycie Spodenki szycieI gotowe! 🙂

Godzina pracy.

Wszystkie szwy szyjemy zygzakiem lub elastycznym ściegiem np. overlockowym lub po prostu na overlocku.

Spodenki - szycie krok po kroku
Spodenki – szycie krok po kroku

Koszt, wykrój, cena

Materiał to dzianina z elastanem, ta konkretna to nawet dzianina dresowa typu pętelka, ale dość cienka. Dzianina biała ta na ściągacze jest z elastanem. Ogólnie na ściągacze wybierajcie mocno elastyczne dzianiny (nie samą bawełnę 100% – można, ale wtedy lepsze krótsze niż dłuższe).

  • zużycie materiału: 0,5 m na jedną parę, miałam metr i z tego skroiłam dwie pary spodenek na 98 i na 86 🙂 Ale uwaga! z innego materiału (te koty ostatnie foto) z 0,5 m skroiłam dwie pary (też 98 i 86), wiele zależy od kroju, od szerokości. Te pumpy zajmują niewiele miejsca i spokojnie zmieściły mi się dwie takie pary 🙂
  • materiał: dzianina bawełniana z elastanem (na piżamkę, cienkie spodenki) lub dresówka pętelka z elastanem (na spodenki)
  • cena spodenek: ok. 18 zł za parę (ok. 36 zł za metr) a  kocich 9 zł!
  • wykrój: ten konkretny to Ottobre 4/2014 wykrój 5, równie fajne są dla większych ottobre 3/2013 wykrój 7 (tylko te już z dwóch części mają nogawkę), fajne też są w ottobre 1/2013 dla mniejszych dzieci.

I jak Wam się podobają? 🙂 uszyjecie? 🙂

Spodenki w potwory
Spodenki w potwory
Cały komplet
Cały komplet
Nogawki
Nogawki
Pas
Pas
Ten sam krój, ale iny materiał
Ten sam krój, ale iny materiał
  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to