Ile jest latarni morskich nad Bałtykiem, które warto zobaczyć? A może wszystkie? Zebrałam wszystkie informacje w jednym miejscu, zerknij jakim fajnym pomysłem jest wycieczka Szlakiem Latarni Morskich. To tak naprawdę nasz plan wakacyjny z jednych wakacji, ale ja wiem, że go na pewno powtórzymy. Zerknij, może i Tobie się spodoba.
Podczas naszych wakacji nad polskim morzem obraliśmy sobie za cel latarnie morskie. Początkowo podchodziliśmy do tego pomysły z rezerwą, wszak nasze dzieci na tamten czas miały niecałe 5 i 3,5 roku, dużo i mało (o ograniczeniach wiekowych będzie dalej!). Jednak z każdą zdobytą latarnią pomysł okazywał się co raz bardziej trafiony, aż po kilku zdobytych okazał się celem naszej podróży. Dlatego dzisiaj podsuwam Ci ten pomysł jako plan wakacyjny.
Wpis jest skrótowy, by Cię zainspirować. A wszystkie dokładne informacje znajdziesz w moich przewodniku: Objazdówka Polska północna. To przewodnik, gdzie znajdziesz ponad 100 atrakcji, polecane noclegi, gotowe trasy, plany wycieczek, trasy rowerem, spływy – no wszystko co sprawi, że zaplanujesz swoje wakacje!
Chcesz więcej? 😉 106 najlepszych atrakcji, pomysły na wycieczki, cały plan wakacji, polecane kempingi, noclegi, miejsca - to wszystko znajdziesz w najnowszym przewodniku "Objazdówka Polska Północna".
Ja bardzo chciałabym powtórzyć trasę szlakiem latarni morskich, może kiedyś piechotą wzdłuż wybrzeża?
Latarnie morskie w Polsce
Niżej jest takie fajne zdjęcie ze wszystkimi latarniami morskimi na polskim wybrzeżu. Każda warta zobaczenia, choć nie wszystkie możesz zwiedzić. Na szczęście większość jest udostępniona do zwiedzania, a raczej wdrapywania się na górę.
1. Świnoujście
Najwyższa latarnia morska w Polsce i jedna z najwyższych na świecie, ma ponad 67 metrów. Położona jest trochę na uboczu i jedzie się do niej wzdłuż torów, a potem taką betonową drogą. Ogólnie są drogowskazy, ale absolutnie nie wygląda to turystycznie. Jak my byliśmy to tłumów również nie było.
2. Kikut
Latarnia, która jest w pełni zautomatyzowana i nie jest udostępniona zwiedzającym. Stoi na wzgórzu, więc to ona bywa uznawana za najwyższą, bo jej światło “pada” na najwyższej wysokości. Aby do niej dojść trzeba wybrać się na ok. 3 km spacer.
3. Niechorze
Piękna latarnia, której my nie zdobyliśmy ze względu na złe warunki pogodowe. Podobno często bywa zamknięta, ale to tylko opinia z netu. Latarnia jest piękna, ma wysokość 45 metrów i 210 schodów do pokonania. .
4. Kołobrzeg
Niewielka latarnia morska, która stoi w centrum miasta, więc dostęp jest do niej łatwy. Stoi zaraz przy plaży, choć niewysoka, to widok z niej jest piękny. Uznaję ją za jedną z najłatwiejszych do zdobycia latarni.
5. Gąski
Jedna z ładniejszych latarni wg mnie i jedna z najwyższych, bo liczy 220 stopni (z końcowymi), wchodzi się po krętych granitowych schodach, jest raczej z tych ciemniejszych latarni, ale mega fajna.
6. Darłówko
Niziutka latarnia, ale na końcu jest drabinka i wyjście typu właz. W ebooku znajdziesz sporo zdjęć z niej, bo jest niewielka, ale szalenie atrakcyjna. Zobacz ebook-przewodnik.
7. Jarosławiec
Stoi w samym centrum miasteczka, ale dość daleko od morza (nie zdziw się ;)). Jest dość łatwa do zdobycia, niezbyt wysoka, z góry jest fajny widok na Jarosławiec. Ma w środku takie fajne drewniane schody.
8. Ustka
Kolejna niziutka latarnia, ale dość klaustrofobiczna na górze. Nawet dla mnie, choć absolutnie nie mam żadnych odczuć tego typu to ta ma niewielki taras i będąc na górze jest takie dziwne “uczucie” 🙂 Za to z góry można podziwiać most zwodzony.
9. Czołpino
Fantastyczna latarnia morska, inna, bo płaci się na górze 🙂 Wchodzisz, jak jest zielone światło i płacisz na górze i możesz wtedy pokonać te kilka ostatnich stopni po takiej bardziej drabince.
10. Stilo
Najpiękniejsza ze wszystkich latarni (moim zdaniem :)). Niestety od tej latarni są ograniczenia wiekowe/wzrostowe. W ebooku opisałam wszystko dokładnie.
11. Rozewie
Najstarsza latarnia na polskim wybrzeżu, wielokrotnie podwyższana. W środku jest małe muzeum związane oczywiście z latarniami morskimi. Tak naprawdę są tutaj dwie latarnie, stara (czerwona) i nowa, to ta “stara” udostępniona jest do zwiedzania.
12. Jastarnia
Latarnia bez możliwości zwiedzania. Jedna z dwóch metalowych latarni (jak Stilo). Wykonana ze starego nautofonu (buczek mgłowy) w Stilo. To najmniejsza latarnia w Polsce.
13. Hel
Pięknie pomarańczowa latarnia z cegły, schody są betonowe, kręte, ale raczej łatwe do pokonania choć jest wąsko, a że to latarnia w dość popularnym miejscu to jest ścisk. Szczególnie na górze.
14. Gdańsk
Tutaj są dwie latarnie, jedna niedostępna do zwiedzania (niebieska), a druga udostępniona.
A wiesz, że jest jeszcze jedna latarnia? W S…. Koniecznie przeczytaj o niej w moim ebooku! Jest dość nietypowa i nie uznawana dość długo za latarnie!
16. Krynica Morska
Latarnia, która podobno jest jedną z najładniejszych latarni morskich nad polskim morzem, ma kręte schody (często fotografowane :)), a na końcu jest drabinka.
Mam nadzieję, że te krótkie, ale dość konkretne opisy ułatwią Ci wybór celu do zdobycia 🙂 Pamiętaj o ograniczeniu wiekowym dla dzieci do lat 4, pamiętaj też, że w środku nie ma WC, a także, że jak się wejdzie to trzeba iść 😉
Wszystkie informacje, mnóstwo zdjęć, ale też inne atrakcje znajdziesz w moim przewodniku!
Chcesz więcej? 😉 106 najlepszych atrakcji, pomysły na wycieczki, cały plan wakacji, polecane kempingi, noclegi, miejsca - to wszystko znajdziesz w najnowszym przewodniku "Objazdówka Polska Północna".
Odznaki, paszporty, Bliza
To nie jest w ogóle wypromowane, sama trafiłam na to dopiero w którejś latarni z rzędu. Otóż można zbierać pieczątki do specjalnego paszportu, a potem dostać odznakę. Paszport niestety można kupić w latarniach bliżej wschodu, np. Hel, Krynica czy Stilo, można też zamówić online z tego co wiem. Tak czy tak, jak się zbierze 5 pieczątek to można wysłać taki paszport i otrzymać brązową odznakę, a tym samym bezpłatne wejście na inne latarnie morskie 🙂
Ceny za wejście
Patrząc na ceny wejścia do latarni to są one niewielkie. Nie rozpisywałam wszystkich cen dla każdej latarni, ale ogólnie dla 4 osobowej rodziny to tyle co cena lodów. Wejście dla dorosłej osoby to 6-8 zł (średnio), a dla dziecka ok. 4-6 zł. Zależy od latarni, ale tak plus minus wychodzi, czasem młodsze dzieci są za darmo.
Ufff skończyłam 🙂 Mam nadzieję, że wpis będzie inspirujący, że ten pomysł spodoba Ci się na tyle, że może zabierzesz dzieci i ruszycie Szlakiem Latarni Morskich 🙂 Gdzie nocować, gdzie jeść, jaką latarnię zobaczyć koniecznie? To wszystko w moim przewodniku. Nie zawiedziesz się! Bo jest tam mnóstwo atrakcji!