Najlepsze stopki do maszyny (cz.2)

Najlepsze stopki do maszyny (cz.2)

Są takie stopki do maszyny, które bardzo ułatwiają pracę. Jeśli zastanawiacie się, które stopki warto kupić to ja chciałabym Wam właśnie podpowiedzieć, które i dlaczego. A ja jak zawsze czekam też na Wasze porady :)

Oczywiście bez tych stopek da się szyć, wszystko można zrobić, ale moim zdaniem one bardzo ułatwiają i przyspieszają pracę. Jeśli powstało coś co może nam ułatwić szyć to myślę, że warto z tego skorzystać :)

Aha! Często pojawia się, że część stopek jest do maszyn z chwytaczem rotacyjnym, a część do maszyn z chwytaczem wahadłowym (poczytaj o różnicach w maszynach). Tak szczerze to nie znalazłam wytłumaczenia dlaczego rodzaj chwytacza (on jest na dole, pod pokrywą) miałby wpływać na to czy stopka pasuje :) Szybciej może nie pasować, bo ułożenie igły będzie złe lub mocowanie czy szerokość ściegu (niektóre, starsze maszyny mają wąski, a nowe nawet 9mm). Jeśli jednak jest mocowanie szybkie tzw. matic to one pasują. Przynajmniej do maszyn różnych, na których miałam okazje sprawdzać tak jest :) A to na pewno zwiększa wybór.

Stopka z prowadnikami

Najfajniejsza i najczęściej używana przeze mnie stopka – stopka w prowadnikami. Ma wymienne prowadniki i dzięki nim łatwiejsze jest szycie idealnie równo. Z środkowym prowadnikiem mogę szyć np. w szwie, tak, że przeszycie jest niewidoczne, a z bocznym szyję idealnie równo od krawędzi. Rewelacyjna rzecz. Stopką można szyć tylko prostymi ściegami, nie zygzakami, bo ma dwie dziurki osobne (na lewą pozycję i środkową pozycję igły).

Stopka z prowadnikami
Stopka z prowadnikami
Tutaj wykorzystanie - równe szycie wykończenia bluzy
Tutaj wykorzystanie - równe szycie wykończenia bluzy
I dekolt z z dzianiny
I dekolt z z dzianiny

Stopka do lamówki

Lubię wykańczać ubrania lamówką, szczególnie sukienki :) Zresztą zobacz poradnik, jak ładnie wykończyć ubranie lamówką. Oczywiście bardzo ułatwia to stopka, która równo podaje i równo przyszywa lamówkę tzw. lamownik. Pasuje to lamówek tkanych.

Lamówkę najpierw trzeba włozyć w stopkę, a potem dopiero przypiąć do maszyny
Lamówkę najpierw trzeba włozyć w stopkę, a potem dopiero przypiąć do maszyny
Lamownik, czyli szycie lamówki
Lamownik, czyli szycie lamówki

Stopka do zamków krytych

Już o niej pisałam w poprzedniej części (zobacz podstawowe stopki do maszyny), ułatwia wszywanie zamka krytego w niewidoczny, idealnie dopasowany sposób.  Dla mnie pozycja obowiązkowa.

Stopka do wszywania zamków krytych
Stopka do wszywania zamków krytych
Wszywanie krytego zamka
Wszywanie krytego zamka

Stopka do zamków zwykłych

A ta ułatwia wszywanie zamków zwykłych i ogólnie to taka półstopka, więc przydaje mi się tam, gdzie w jednej strony jest jakaś wypustka (np. teraz używam jej przy szyciu staników, haftek itd). Lepsza jest metalowa niż plastikowa wg mnie, bo lepiej jedzie po materiale (szczególnie jeśli szyjecie dzianiny).

Stopki do zamków - te na górze to stopki do zamków krytych (plastikowa i zwykła), a te niżej to do zwykłych suwaków
Stopki do zamków - te na górze to stopki do zamków krytych (plastikowa i zwykła), a te niżej to do zwykłych suwaków

Stopka do podwijania

Ta nie jest idealna, ale stopki do podwijania używam przy falbankach (drobny zygzak, wtedy się nie siepie np. szyfon) lub przy podwijaniu cienki materiałów (grubych nie da rady). Wadę ma taką, że wymaga „rozpędu”, stąd lepiej zrobić podłożenie przed zszyciem dołu czy przyszyciem falban. Może znajdę lepszą, ale póki co ta sprawdza się przy takich cienkich materiałach.

Stopka do podwijania
Stopka do podwijania

Stopka overlockowa

No dobrze, stopka overlockowa nie zastąpi overlocka i nie ma co dyskutować, ale może znacznie ułatwić szycie, szczególnie dzianin, gdy tak owego nie macie. Delikatnie luzuje naprężenie i dzięki temu nie ściąga szwu, jest ładnie wykończony. Nadaje się do maszyn, które mają ścieg overlockowy (na zdjęciu ten numer 19), bo przy zwykłych zygzaku efekt wcale nie jest jakiś wow :)

Stopka overlockowa, ze ściegiem u mnie 19
Stopka overlockowa, ze ściegiem u mnie 19
A tu efekt, co prawda ubranko po wielu praniach, ale widać, że brzeg nie siepie się
A tu efekt, co prawda ubranko po wielu praniach, ale widać, że brzeg nie siepie się

Stopka przezroczysta do aplikacji

A to stopka, której nie ma na filmie, ale która jest świetna. niby do aplikacji, częściowo przezroczysta, no, ale właśnie…. przezroczysta!! Świetnie nią się szyje, lepiej widać, dobrze jedzie, ma na przodzie malutki rowek ułatwiający kontrolę równego szycia. Dla mnie bomba (Ania dzięki za polecenie!) :)

Stopka przezroczysta
Stopka przezroczysta

Macie stopki, które Waszym zdaniem TRZEBA dokupić? :)

Komentarze:

Super, właśnie na to czekałam. Dzięki widzę, że bedę musiała dokupić tą stopkę z prowadnikiem. Pozostałe mam ale jakoś jeszcze średnio sobie z nimi radzę. Czy możesz mi powiedzieć jak wykańczasz dół w bluzkach czy sukienkach przy dzianinie czy dresówce. Mój owerlock nie ma takiej funkci więc przeważnie zabezpieczam overlockiem brzeg materiału a potem podwijam na raz i przeszwam na zwykłej maszynie dwuigłowką, ale po pierwszym już praniu przeg brzydko mi sie wywija do góru, nie mogę na to patrzeć prasowanie nic nie daje, jak Ty to robisz ?

Paulina Stępień
  • Paulina

Z dzianiną fajna jest ta igła podwójna, a jaki masz rozstaw? Ja podwijam i przeszywam na granicy… ups chyba pokażę to na zdjęciach :)

Na razie mam ich niewiele ale na pewno bardzo lubię tę do ściegu overlockowego, przezroczystą do aplikacji (do szycia „na co dzień” :)) – widzę, że też ją polubiłaś :) i tę do ściegu krytego bo pomaga mi równiutko podwijać rąbek. Idę czytać :) Teraz na chciejliście jest stopka do zamków krytych i z prowadnikiem :) I może do lamówek :)

To może zdjęcie na szybko wstawisz na fb?

Mam też taką maszynę i zastanawiam się nad kupnem tej stopki z prowadnikiem. Widzę, że kupiłaś do maszyny Janome. To nie przeszkadza?

Paulina Stępień
  • Paulina

Pasuje i do tej i do kilku innych, gdzie sprawdzałam, jedyne co to igła powinna mieć ruch w lewo, a nie prawo (niektóre maszyny mają ścieg bliżej prawej krawędzi, a niektóre bliżej lewej). Mam nadzieję, że wiesz o co chodzi?

Gdzie kupujesz te stopki do maszyny? Chciałabym kupić tą z prowadnikiem, do zamków krytych i do lamówek może :)

Jaka jest różnica-pyta totalny laik, który zabiera się za naukę szycia- miedzy lamownikiem na niezaprasowaną a zaprasowaną lamówkę?Ta, którą pokazujesz na filmie jest jaka?

Paulina Stępień
  • Paulina

Ta jest zaprasowana, najlepiej zaprasować samemu lub kupić gotową, wtedy taka lamówka wszywana ze stopką wychodzi naprawdę idealnie.

Super temat, taki potrzebuje, a chce wiedziec gdzie kupilas lamownik?

Podziwiam blog… I dziękuję. Dotarlam do tej strony o stopkach i widze pytanie nt. kupna stopek. Kupiłam jakis czas temu cały arsenał. Mam maszynę z sieciówki (na „L”), bezfirmówkę ale podobno na bazie singera a w stopki zaopatrzyłam sie przez Internetową stronę Eti czy coś takiego. Wszystkie stopki od Janome. Jeszcze jednak trzeba zapału, by je wypróbować… ;( ale po takim blogu… kto wie, może nabiorę ochot

Trafiłam tu niedawno. Super blog. Zastanawiam się nad zakupem stopki z prowadnikiem. Czy ta którą pokazujesz pasuje do maszyn z chwytaczem wahadłowym? Opisywana jest jako stopka do maszyn z chwytaczem rotacyjnym dlatego pytam

Paulina Stępień
  • Paulina

Powiem Ci, że wciąż nie znalazłam zależności przy tej stopce jak wahacz ma znaczenie. Tę używam w rotacyjnym, ale mam stopki z poprzedniej maszyny i one pasują.

  • Marcelina

Właśnie szukam informacji nt. różnic między stopkami do chwytaczy rotacyjnych i wahadłowych.
Tutaj http://www.szyj.pl/blog/czy-ta-stopka-bedzie-pasowala.html jest opisane, że rodzaj chwytacza wymusza ruch igły, a co za tym kształt otworu na igłę w płytce i w stopce.
Brzmi rozsądnie.

Dodaj komentarz:

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.