Spacer po Złotej Uliczce w Pradze

Spacer po Złotej Uliczce w Pradze

Tak lubię Pragę. Ma w sobie to COŚ. I nie chodzi o to, że Praga zachwyca mnogością zabytków, które naprawdę są tutaj obiektem zainteresowania turystów, a nie tylko dodatkiem do pubów i klubów nocnych. Półkilometrowy średniowieczny Most Karola, jedna z wizytówek Pragi, pełni tutaj rolę najpopularniejszego deptaku i najwygodniejszego skrótu pomiędzy atrakcjami zlokalizowanymi  na prawym i na lewym brzegu Wełtawy. Ale dzisiaj zabieramy Was na spacer po Hradczanach, zajrzymy również na wieże. Wieżę, która jest kopią tej z Paryża (no prawie haha)!

PS: a jeśli szukasz przewodnika „klasycznego” to zerknij na te z serii lajt o taki, ok. 15 zł. Zawsze wygodnie mieć coś „offline” :)

Kopia wieży Eiffla

Pragę najlepiej zwiedzać pieszo, choć polecamy też zwiedzania na rowerze wodnym :) Na Hradczany oczywiście wybierzemy się piechotą. Mnogość małych uliczek i ryneczków sprawia, że łatwo można zgubić kierunek. Bez ryzyka, że za rogiem skończy się historyczna zabudowa i zacznie straszyć wielka płyta. Centrum ma jednolitą, historyczną zabudowę.

Najciekawsze doznania oferuje umiejscowiona na lewym brzegu Wełtawy wieża Petřínská rozhledna, która świecąc się w nocy przywodzi na myśli wieżę Eiffela. Wybudowana jeszcze w XIX wieku, mierzy 60 metrów i nie daje się łatwo okiełznać turystom. Aby się do niej dostać, należy najpierw wjechać kolejką linową na wzgórze Petřín.

Potem trzeba wdrapać się na szczyt budowli, wchodząc po niezabudowanej klatce schodowej, czyli takiej gdzie są tylko drewniane schody i metalowe barierki, pomiędzy którymi hula wiatr. Daje się to we znaki zwiedzającym szczególnie w zimie, dlatego za dopłatą można skorzystać z klaustrofobicznej windy na kilka osób. Będąc na górze trzeba przywyknąć do niestabilności całej budowli, która potrafi minimalnie zachwiać się na wietrze. To już samo w sobie stanowi atrakcję, a przecież dochodzi do tego jeszcze niesamowity widok na Hradczany, Most Karola, wijącą się Wełtawę i całą historyczną część Pragi.

Złota uliczka

Potem najlepiej udać się na Hradczany, zobaczyć monumentalną Katedrę Św. Wita i zajrzeć na niewielką, ale bardzo malowniczą Złotą Uliczkę. Musicie jednak pamiętać, że ta przyjemność kosztuje ok. 250 Kc. I w tej cenie możecie odwiedzić wspomniana uliczkę z małymi, kolorowymi domkami, dwie Katedry i zajrzeć do ogromnej sali z widokiem na panoramę miasta.

Jeśli będziecie w Pradze to przynajmniej na dwa dni, bo jednego trudno wszystko zobaczyć :)

A Wy co zapamiętaliście z Pragi? Byliście?

Garść informacji

Wjazd na wieżę 100 KC (opcja z windą 150 Kc), Wejście na Złotą Uliczkę wraz z Katedrą Św. Wita (najtańszy możliwy bilet) to 250 Kc (tj. ok 40 zł za dorosła osobę). Wjazd kolejką na górę – 24 Kc (zwykły bilet miejski).

*Dane z lata 2011. Obecnie realizujemy cykl pamiętnik z podróży z naszego EuroTrip 2011, sami sobie przypominamy a Was mam nadzieję zainspirujemy do szukania fajnego miejsca na Wakacje ♥

I widok na wieżę
I widok na wieżę
Widok z wieży
Widok z wieży
Praga love!
Praga love!
Złota Uliczka
Złota Uliczka
Hradczany i koń
Hradczany i koń
Katedra robi ogromne wrażenie
Katedra robi ogromne wrażenie
Schody z wieży
Schody z wieży
Tuż zaraz, za rogiem jest Złota Uliczka. Ślepa!
Tuż zaraz, za rogiem jest Złota Uliczka. Ślepa!
Mam wielką słabość do Pragi
Mam wielką słabość do Pragi

Komentarze:

Ale się uśmiałam po 18 sekundzie ;))
Przecudna osóbka z Ciebie ^^
Udanego urlopu życzę :)

hahaha cieszę się :) chodzi o to by było miło :) ściskam

Byłem tam jejku jakie wspomnienia ;d
Udanej wyprawy ;]

tyle fajnych miejsc, pięknych widoków… chyba za rok wybiorę się na wakacje do Pragi;) pozdrawionka

byłam tam! fajnie sie oglada :d

Biedny Michał :) Drzwi niewymiarowe:D Pozdrowienia dla Was:))) Bardzo śmieszny filmik:P

ja będąc w Pradze przez jeden dzień miałam okazję zobaczyć zmianę warty ;) super! :)

i te czerwone dachy ;) …. cud miód malina ;)

prawda, piekne widoki :)

cieszę się, że filmik się podoba :D hihi, ściskamy!

polecam gorąco :D suuuper

hahaha :) dzięki, to strasznie miłe :)) mamy pod 30 (sic!) Ahi uwielbiamy kręcić filmiki, cieszę się, że nastrój się udziala :D

ale miałaś tu fajny kolor włosów:)

swietny filmik! Az zachcialo mi sie tam wybrac.

EuroTrip 2011 ??? To już 2 lata minęły? Ależ ten czas leci szybko, a mam wrażenie, że dopiero co oglądałam Wasze wszystkie filmiki z podróży ;) Dzięki Wam na mojej mapie marzeń jest kilka miejsc, które mam nadzieję, kiedyś uda mi się odwiedzić. Pozdrawiam

Megi prawda?! ależ ten czas leci! :) trzymam kciuki by udało Ci się odwiedzić miejsca, o których marzysz! :)

Pragę kocham całym sercem. Byłam w niej kilka razy. Kiedyś podczas pobytu w Karpaczu, jeździliśmy do Pragi co drugi dzień. Miło się wspomina patrząc na ten filmik. A byliście na Krizikovych fontannach? To cudne, wspaniałe doświadczenie i nie piszą o tym żadne przewodniki (przynajmniej ja nie widziałam). Jeśli nie dotarliście na te pokazy muzyki i wody, musicie tam wrócić…

Dodaj komentarz:

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.