Szukaj
Generic filters

Euro trip 2011: Spacer po Budapeszcie

Budapeszt Budynek parlamentu

Dzisiaj zapraszamy Was na spacer po kameralnym Budapeszcie. Odwiedzimy obydwie strony miasta, czyli i Budę i Pest, wjedziemy kolejką na zamek i przejdziemy się deptakiem prawie nad samym Dunajem.

Po stronie Budy jest część zamkowa, to tu możecie zobaczyć kościół Macieja z kolorowymi dachówkami i strzelistymi kopułami, za to zaraz za nim jest Baszta Rybacka (Halaszbastya). Biel tej budowli widać wyraźnie nawet z drugiej strony miasta przez co nawet przy braku słońca miasto wydaje się rozświetlone.

Na drugiej stronie miasta, za Dunajem koniecznie zobaczcie budynek parlamentu (Orszaghaz), swojego czasu była to największa tego typu budowla na świecie i trzeba przyznać, że zachwyca swoją wielkością. Stamtąd jest jedna stacja metra do popularnego w Budapeszcie placu (Vorosmarty ter), gdzie zimą wystawiane są stragany z lokalnymi przysmakami.

Stąd już tylko kilka kroków na promenadę (niestety nie nad samym Dunajem) a dalej najlepiej przez most wrócić na stronę Budy i wjechać kolejką linową na górę (koszt 840 Ft tj ok. 12 zł). Oczywiście zamiast kolejką możecie wdrapać się po schodach 🙂

Budapeszt Budynek parlamentu
Budapeszt Budynek parlamentu

Garść informacji

Polecam poruszać się metrem, bilet jednorazowy to w przeliczeniu na złotówki koszt 5 zł, dlatego jeśli planujecie troszkę więcej jeździć (są 3 linie metra, tramwaje itp.) to lepiej kupić bilet domowy (ok. 17 zł po przeliczeniu).

Ceny nie są wysokie, chociaż im bliżej deptaków tym oczywiście wyższe. Za obiad z dwóch dań i deseru zapłacicie 3900 Ft (tj ok. 45 zł), za tutejszy przysmak ok. 700 Ft czyli 10 zł.

Tramwaje w Budapeszcie
Tramwaje w Budapeszcie
Kolejka linowa
Kolejka linowa
Słitfocia z Baszty Rybackiej
Słitfocia z Baszty Rybackiej
Papryczki
Papryczki
  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to