Szukaj
Generic filters

Poród – oznaki i przebieg porodu

Prosicie mnie często o wpis porodowy. To dzisiaj poród od a do z, jak wygląda, jakie są objawy i oznaki porodu, jakie mogą być komplikacje i… jak szybko się zapomina. Mam poród za sobą, ale liczę bardzo na Wasze komentarze drogie mamusie, co Was zaskoczyło, na co zwracać uwagę? Jak u Was zaczął się poród?

Polecam film a poniżej spisałam kilka faktów i będę dodawać z Waszych komentarzy kolejne 🙂

Oznaki porodu

przepowiadające

 • obniżenie brzuszka na kilka tygodni wcześniej (niekoniecznie!)
 • nieregularne skurcze przepowiadające
 • plamienie, lekkie krwawienie (nie mylić z krwawieniem mocnym wtedy natychmiast do szpitala)
 • odejście czopa śluzowego (poród może zacząć się za kilka godzin ale też dwa tygodnie)
 • przeczyszczenie żołądka (często organizm sam się oczyszcza)
 • przeczucia 🙂

Warto się bacznie obserwować. Trudno ocenić kiedy się zacznie, mi lekarz podczas badania, KTG, USG itd., mówił, że jeszcze daleka droga a po 1,5 doby już dziecko było na świecie i wcale nie miałam jakiś wielkich objawów przepowiadających :). Różnie to bywa. A Wy mamusie miałyście jakieś “przepowiadacze”?

do szpitala

 • krwawienie
 • odejście wód (bez względu na kolor do szpitala, warto zapisać czas odejścia)
 • skurcze co 7-8 minut regularne

Uwierzcie mi, jak już pojawią się skurcze, to ich nie przeoczycie. Ja tylko przez chwilę zgrywałam twardzielkę i sądziłam, że to nie TO, ale jak zaczęło naprawdę boleć to nie miałam wątpliwości 🙂 A jak było u Was?

W szpitalu poród naturalny

Na izbie przyjęć zostaniecie podłączone do KTG, które oceni skurcze i tętno dziecka. Zbada Was lekarz, zrobi USG (chociażby by ocenić położenie dziecka) i podejmie decyzję, czy to już poród (rozwarcie, odejście wód). Jeśli tak, to traficie na salę. Tam będziecie sobie “radośnie” leżeć i wzdychać. Co jakiś czas położna będzie przychodzić i kontrolować rozwarcie. Przy ok. 4-5 cm można dostać znieczulenie (plus kontrola KTG). Przy skurczach partych najpewniej pojawi się lekarz i odbierze poród.

Cięcie cesarskie

Jeśli macie umówione cięcie cesarskie (z różnych powodów zdrowotnych czy innych) to stawiacie się na czczo. Przy planowanej cesarce znieczulenie jest częściowe, przy cesarce, która pojawia się w trakcie porodu naturalnego lub inaczej nieprzewidzianej zazwyczaj jest narkoza. Obecnie chyba częściej wykonuje się cięcie poprzeczne nie podłużne.

Magda: U mnie kilka dni po terminie, pobycie na patologii i przebiciu pęcherza płodowego, 30 godzinach porodu naturalnego bez postępu (1 cm rozwarcia) łaskawie zdecydowali się na cc. Cięcie poprzeczne, którego dzisiaj nawet nie widać. Mogę dalej chodzić w bikini a nie tak jak nasze matki w kostiumach jednoczęściowych.[…]

Po terminie

Po wyznaczonym terminie będziecie jeździć na kontrolne KTG do szpitala, jesteście od tej chwili pod kontrolą szpitalną. Po tygodniu, jeśli nie urodzicie przyjmą Was na patologię ciąży i będą poród wywoływać.

Pamiętajcie, że każda kobieta jest inna, każdy poród może wyglądać inaczej. Jedno, moim zdaniem, jest wspólne – szybko się zapomina o całym bólu i cierpieniu szczególnie, jak zobaczy się Maluszka. Zgadzacie się?

Acha i wiecie co? Nie ma czego się bać… i tak nas to nie ominie 🙂 Lepiej założyć, że będzie boleć bardzo i miło się rozczarować. Tym pozytywnym akcentem kończę poród 🙂 Jak to było u Was?

Jak u Was zaczął się poród?

A przyszłe mamusie czego się obawiacie?

PS: i kilka fragmentów z Waszych komentarzy:

Angelika: […] Rodziłam dokładnie tego samego dnia, co wyznaczony termin porodu. Poród trwał 23:45 i był ciężki ale podpisuję się pod stwierdzeniem, że z porodu pamiętam tylko moment, kiedy zobaczyłam swoją córeczkę. O reszcie zapomniałam. Inaczej nie zdecydowałabym się na kolejną ciążę 🙂 Moja córcia ma prawie 2 latka i całkowicie odmieniła moje życie.[…]

 • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

  Postaw mi kawę na buycoffee.to