Piasek kinetyczny (kinetic sand), to magiczny piasek, który dostarczy dzieciom zabawy 🙂 Co to jest, czy warto kupować i czym różni się tańszy piasek od tego oryginalnego. O tym we wpisie i na filmie.
Piasek kinetyczny – co to takiego
Piasek kinetyczny jest reklamowany tak: 98% to piasek, 2% to magia. A ogólnie to piasek z polimerami (em?) wiążącym masę. I tyle. Z wizualnych aspektów to piasek, który lekko się porusza, ale przede wszystkim jest wiecznie “wilgotny” i nie lepi się do dłoni (tutaj zerknij do opinii).
Jest to trochę połączenie piasku i ciastoliny jeśli miałabym opisać to jakoś poprzez porównanie dla tych z Was, który kinetic sand nie znają.
Piasek kinetyczny – oryginalny a zamiennik?
Kinetic sand jest w różnych cenach. Ten oryginalny jest droższy od obecnie wielu zamienników. Sama byłam ciekawa czym się różnią. A różnica jest. Przede wszystkim piasek oryginalny jest bardziej delikatny, ruchomy, bardziej miękki. Ten zamiennik jest twardszy, ale nadal można się nim bawić w ten sam sposób i chyba dzieci nie wyłapują różnic, choć przy oryginalnym komentują, że “ucieka”.
To co obserwuję na pewno to zużywanie się piasku. Tańszy odpowiednik zrobił się po czasie jeszcze twardszy i ta różnica między piaskami jest wyczuwalna. Bardziej się kruszy, choć nadal świetnie trzyma formę po ulepieniu. Zastanawiam się czy po prostu w pewnym momencie nie przestanie być “magiczny”. Póki co oryginalny (spin master) wygląda bez zmian. Za pół roku postaram się zrobić odpowiedni dopisek, jak dalej to wyszło 🙂
Zerknijcie na film, tak pokazuję różnice, choć większość to różnica dotykowa niż wizualna.
Piasek kinetyczny – ile kupić?
Piasek kinetyczny sprzedawany jest w opakowaniach od 200g do 2 kg, ile go kupić? Wychodzę z założenia, że nie chcecie tym wypełniać piaskownicy 🙂 Tylko co najwyżej zrobić sobie fajne miejsce do zabawy. Świetnie nada się większa kuweta lub jak u mnie… taca. Kuwety do piasku można kupić często w zestawach z piaskiem, ja za to wykorzystałam zwykłą tacę i jest wystarczająca.
Piasku mamy 900 g i taka ilość między 750-1 kg jest wystarczająca by się bawić bez wielkiej demolki nawet dla dwójki 🙂 Tyle by polepić, zakopać zwierzątka, zbudować drogę. Dla jednego dziecka ujdzie i 500 g, a do budowy zamku przyda się 2 kg, ale więcej to już na pewno większy pojemnik.
Gdzie kupić piasek kinetyczny?Ten piasek, który ja mam możecie kupić np. w mamagama i ten ma w zestawie tackę i foremki, więc wypas.
Piasek kinetyczny – czy jest po nim bałagan
Na pewno nie polecam zabawy na dywanie 🙂 Ale już zwykła podłoga i na niej taca/kuweta jest dobrą opcją. Tym bardziej, że ten piasek łatwo zbierać, bo przyciąga się do siebie. Nawet, jak coś wypadnie za tacę to nie ma katastrofy. W ubranie też nie włazi, raczej przykleja się i wystarczy otrzepać.
Sama obawiałam się, czy moja dwójka dzieci rozniesie go pod domu, ale przyznam, że potrafią bawić się i dwie godziny a sprzątanie to wyłącznie zebranie dłońmi i zmiecenie szczotką. Jest serio dobrze!
Kinetic sand – wrażenia
Na koniec wrażenia. Moim zdaniem piasek kinetyczny to jedna z fajniejszych mas do zabawy dla dzieci. Miły w dotyku, nie ma wiele sprzątania, a daje dużo możliwości. Można bawić się, jak zwykłym piaskiem plus coś dodatkowego, bo można go np. kroić 🙂
U nas najlepsze zabawy to babki oraz budowa dróg małymi samochodami a także chowanie małych gumowych zwierzątek w piasku. Dzieci bawią się codziennie, a potem wspólnie zbieramy piasek do woreczka (łatwo lepi się w wielką kulę) i chowamy do pudełka.
Przyznam, że choć miałam obawy to w moim prywatnym rankingu mas i piasków jest bardzo wysoko, a niebawem opiszę Wam kolejne fajne masy dla dzieci 🙂
Dajcie znać czy znacie kinetic sand, jakie są Wasze wrażenia?
PS Gdybym miała kupować komuś prezent to dla mnie to jedna z fajniejszych opcji 🙂
Wpis zawiera linki afiliacyjne do sklepów mamagama.pl Oznacza to, że jeśli klikając w nie dokonasz zakupu, ja otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję. Nie wpływa to na cenę jaką Ty zapłacisz, ale będę wiedzieć, że cenisz moją rekomendację 🙂