Oto wyczekiwany wielki wpis na temat nawilżaczy powietrza. Jaki wybrać, na co zwrócić uwagę kupując nawilżacz? To wszystko znajdziesz w tym wpisie. Na koniec przedstawiam Ci również kilka najlepszych nawilżaczy powietrza.
Mój wybór
W tym roku wybrałam prosty, cichy nawilżacz z opcją oczyszczania powietrza, czyli wbudowanym filtrem HEPA. Jako mama alergika było to dla mnie kluczowe.
Chciałam urządzenie, które będzie nawilżać i oczyszczać powietrze. Oczywiście najlepszym wyborem jest osobny oczyszczacz, ale wybierając nawilżacz starałam się, by jednak wyrzucana mgiełka była “czysta”, bo osobny oczyszczacz i tak na pewno się pojawi u nas w domu. Tak czy tak wybrany Bo Jungle manual jest bardzo prosty w obsłudze, manualny, nawilża świetnie i póki co nie mogę mu nic zarzucić 😉
Czy nawilżacz jest potrzebny?
W sezonie grzewczym powietrze w pomieszczeniach jest suche, a takie powietrze ma wpływ na nasze samopoczucie, kondycję cery, ale też jest pośrednią przyczyną infekcji. Dlaczego? Przy suchym powietrzu śluzówka nosa również jest wysuszona, co oznacza, że jest bardziej podatna na wszelkie wirusy i bakterie. Trudniej się oddycha, łatwiej o suchy kaszel czy przedłużające się infekcje.
Kto ma dzieci, ten podwójnie wie, o co chodzi. Jako mama dziecka, które w pierwszych latach miało duże problemy z zapaleniem krtani, nie wyobrażam sobie by u nas w domu nie było tego urządzenia. Dobrze pamiętam porady z SOR-u o dobrze nawilżonym pomieszczeniu, sama również obserwowałam natychmiastową podatność na infekcje, gdy tylko któryś z poprzednich nawilżaczy się psuł. Chłodne, dobrze nawilżone powietrze to najlepsze, co można zrobić przy wszelakich infekcjach.
Jaki powinien być poziom nawilżenia
Nie chodzi o to, by robić dżunglę (choć jest to dość ciekawe uczucie w domu, ale też zbyt wilgotno to również nie za dobrze :)). Pożądany poziom nawilżenia to 40-60%. Aby to zmierzyć możesz kupić higrometr, czyli narzędzie do pomiaru wilgotności. Ale podpowiem Ci, że w sezonie grzewczym w pomieszczeniu jest ok. 20-26%, jak mniej grzejesz. Niezły wynik to powyżej 30%, ale idealnie gdy jest około 50%. My zazwyczaj do takiej normy dążymy.
Wiele nawilżaczy ultradźwiękowych ma wbudowany miernik wilgotności powietrza i dostosowuje poziom nawilżenia do potrzeb danego pomieszczenia. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że taki nawilżacz mierzy powietrze tam, gdzie ono będzie z zasady najbardziej nawilżone. Jest to ważne wtedy, gdy ma się urządzenie, które samo dobiera poziom intensywności nawilżania, kierując się swoimi zawyżonymi pomiarami. Stąd w tym sezonie całkiem świadomie postawiliśmy na nawilżacz manualny.
Jak wybrać nawilżacz
No dobrze to teraz opiszę Ci wszystko to na co musisz zwrócić uwagę wybierając nawilżacz. Zaczniemy od rodzajów i opiszę podstawowe funkcje.
Rodzaje nawilżaczy
O rodzajach nawilżaczy pisałam w tym wpisie, ale w skrócie mamy tak:
- nawilżacze tradycyjne (czyli wszystkie wieszane na kaloryferze ceramiczne naczynia)
- nawilżacze parowe (woda jest podgrzewana i w ten sposób emitowana jest ciepła para)
- nawilżacze ultradźwiękowe (pod wpływem ultradźwięków cząstki wody rozbijane są na mgiełkę, jeden z najpopularniejszych modeli, są ciche)
- nawilżacza ewaporacyjne (najbardziej naturalne, wciągają powietrze przez nasączoną matę i oddają już wilgotne, są głośniejsze)
To tak w skrócie, jeszcze raz odsyłam Cię do mojego wpisu o rodzajach, gdzie również piszę o tym jaki będzie najlepszy dla kogo.
Wydajność
Zazwyczaj podawane są dwie wartości. Jedna to powierzchnia, którą dany nawilżacz jest w stanie obsłużyć oraz druga, która informuje ile mgiełki zostanie wytworzone.
Powierzchnia nawilżania jest podana zazwyczaj w m2, czyli jak masz niewielki pokój, to masz zdecydowanie większy wybór. Czasem ta powierzchnia jest podawana w m3 i tutaj pojawiają się spory, że w sumie to ta druga miara jest bardziej wiarygodna. Trudno się nie zgodzić. Niemniej ta informacja na pewno da Ci jakieś pojęcie o tym, czy dany nawilżacz będzie w stanie obsłużyć pokój.
Wydajność pracy jest podana w ml lub litrach wytwarzanej pary czy też zużycia wody. Są nawilżacze, które zużyją nie więcej niż ok. 6 litrów na dobę i takie, które mają to zużycie znacznie większe. Ale standardowo do mieszkania możesz przyjąć, że taki zużywający od 3 do 6 l na dobę będzie OK.
Jeżeli spodziewasz się dużego zużycia wody, pamiętaj że wiąże się to z jej częstym dolewaniem do zbiornika – w takich domowych modelach jego objętość raczej nie przekracza 4 l.
Filtry
Istotne dla mnie było, by mgiełka wytwarzana przez nawilżacz była czysta. A za tym stoją filtry, które są elementem dodatkowym nawilżaczy. Oczywiście można się spierać, czy nie lepiej kupić osobnego oczyszczacza powietrza, ale dzisiaj skupiamy się na nawilżaczach, a jeśli nawilżacz ma wbudowane filtry to fajnie.
- HEPA – oczyszcza powietrze z bakterii, alergenów, kurzu i cząsteczek smogu – w tym pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5 (niestety w sezonie grzewczym Polska ma jedne z najwyższych poziomów tych pyłów w Europie)
- węglowy – likwiduje brzydkie zapachy i lotne związki organiczne, również te smogowe
- ceramiczny – poprawia jakość wody (często twardej)
- dyszowy – ułatwia lepsze rozprowadzenie pary
Pamiętaj, że obecność filtrów wiąże się z koniecznością ich regularnego wymieniania. Zatem patrząc na cenę nawilżacza z filtrami w sklepie, od razu sprawdź jak wygląda kwestia dostępności filtrów (hepa, węglowego i ewentualnie innych dla danego modelu) oraz jak często producent zaleca ich wymianę. To są niestety dodatkowe koszty używania tego typu urządzenia, o których często przy zakupie się zapomina.
Dodatkowe funkcje
Jeśli chodzi o funkcje, to jest tego cała masa. Może pełnić rolę lampki nocnej, inne mają kontrole poziomu wilgotności powietrza, inne podświetlany panel/zbiornik czy dodatkowy pilot itd. Są też takie, które umożliwiają dodatkowe inhalacje czy aromatoterapię itd.
Dodatkowe funkcje są istotne, ale moim zdaniem nie są kluczowe. Przez ostatnie lata mieliśmy wiele nawilżaczy, które robiły wiele różnych rzeczy, ale obecnie mamy dość prosty manualny model i powiem Ci, że to był strzał w dziesiątkę. Absolutnie nie chcę Cię zniechęcać, ale zastanów się czy każdy bajer jest Ci potrzebny.
Jak dbać o nawilżacz
To temat na osobny wpis, ale to co muszę, naprawdę muszę, powiedzieć to dbanie o nawilżacz. Niestety jestem z tych osób, które wykończyły już kilka nawilżaczy. Wynika to z tego, że u nas w sezonie jesienno-zimowym są w użyciu non stop, a jeśli połączysz to z niezbyt korzystną twardą wodą to jest to mieszanka zabójcza nawet dla najlepszego sprzętu.
Zatem musisz pamiętać aby albo korzystać z wody demineralizowanej (tak my obecnie robimy) i czyścić regularnie nawilżacz mieszanką wody z octem (śmierdzi, ale tak trzeba ;-)). To naprawdę ważne, bo po prostu z czasem mogą tracić na wydajności.
Polecane produkty
1. Nawilżacz Bo Jungle B200600
Nawilżacz z opcją oczyszczania, wyposażony w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Byłam bardzo zadowolona w zeszłym roku. Z pilotem, lampką i wszelkimi bajerami. Padł z mojej winy, ale w tym roku postawiłam na coś tej samej firmy. Nie ma co traktować go jako jedynie oczyszczacz, ale na pewno nie bez znaczenia jest to, że opcje oczyszczania ma, szczególnie przy dzieciach alergicznych.
- rodzaj: ultradźwiękowy
- pojemność:
- wydajność: 60 m2, 350 ml/h
- opcje: wskaźnik wilgotności, lampka, możliwość aromaterapii
- uwagi:
- ten nawilżacz kupisz tutaj, 439 zł.
2. Sharp KC-A50EUW
O tym bardzo poważnie myślimy chcąc kupić oczyszczacz. Jest to zdecydowanie większy wydatek, ale patrząc na poziom smogu myślę, że warto, szczególnie jeśli mieszka się w okolicy gdzie poziom smogu jest wysoki. Cieszy się samymi dobrymi opiniami, więc warto go wziąć pod uwagę jeśli szukasz czegoś więcej. To sprzęt typu 2w1, czyli oczyszczacz, który przy okazji ma opcję nawilżania. Aktualizacja: obecnie (2018) sami kupiliśmy, ale model Sharp KC-F32EUW, będę o nim pisać, ale póki co jestem baaardzo zadowolona!
- rodzaj: ultradźwiękowy (oczyszczacz z funkcją nawilżania)
- pojemność: 3,6 l
- wydajność: powierzchnia 38m2,
- opcje: oczyszczacz powietrza, filtr HEPA, filtr węglowy, jonizator
- uwagi: model 2w1 (oczyszczacz z opcją nawilżania)
- ten nawilżacz kupisz tutaj lub porównaj ceny tutaj, ok. 2133 zł
3. Nawilżacz Stadler Form Oskar Czarny
Uwielbiany przez wiele osób nawilżacz ewaporacyjny Oskar. Występuję w kilku kolorach, ma dość prostą konstrukcję, ale zainteresuje tych, którzy m.in z powodu zwierzaków szukają sprzętu ewaporacyjnego. Taki oczyszczacz ma też tę zaletę, że jest bardziej odporny na zanieczyszczenia wody.
- rodzaj: ewaporacyjny
- pojemność: 2,5 l
- wydajność: 50m2, 360 ml/h
- opcje: tryb nocny
- uwagi:
- ten nawilżacz kupisz tutaj (czarny), zerknij też na ceneo (biały), 569 zł
4. Nawilżacz Bo Jungle B200400
To nawilżacz ultradźwiękowy. Jest to ten, który obecnie mamy w pokoju dzieci. Stosunkowo nieduży, sterowany manualnie, raczej prosty. Pełni rolę lampki nocnej (co mnie denerwuje, bo choć delikatna, to nie da się jej wyłączyć :)), niemniej nawilża świetnie i ma wbudowany filtr HEPA, więc jest wskazany dla alergików.
- rodzaj: ultradźwiękowy
- pojemność: 3,5 l
- wydajność: powierzchnia do 30 m2, 300 ml/h
- opcje: filtr HEPA, lapka nocna
- uwagi: w pełni manualny
- ten nawilżacz kupisz tutaj, 239 zł.
5. WEBBER Webber AP9405B
Jeszcze jeden ciekawy produkt, który jest oczyszczaczem z opcją nawilżania. Wyposażony w filtr HEPA, jak i węglowy, w dodatku z lampą UV. To jest produkt 2w1, ale dodaję do zestawienia, ponieważ sama biorę pod uwagę jego zakup (lub ww. Sharpa).
- rodzaj: ultradźwiękowy
- pojemność:
- wydajność: 40 m2, 220 ml/h
- opcje: filtr HEPA, jonizator, filtr węglowy, lampa likwidująca bakterie, lampka
- uwagi: to oczyszczacz z funkcją nawilżania, czyli 2w1
- ten nawilżacz kupisz tutaj, 1199 zł
6. Nawilżacz Babymoov HYGRO+
Bardzo prosty nawilżacz ultradźwiękowy przeznaczony do małych pomieszczeń. Ma opcję lampki w kilku kolorach.
- rodzaj: ultradźwiękowy
- pojemność:
- wydajność: 20 m2,
- opcje: lampka w kilku kolorach
- uwagi:
- ten nawilżacz kupisz tutaj, 398 zł
7. Nawilżacz Beaba “Silenso” mineral
Raczej niewielki nawilżacz, który jest dość “modny”. Nadaje się do małych pokoików np. dziecięcych, dość cichy (jak większość ultradźwiękowych).
- rodzaj: ultradźwiękowy
- pojemność: 2,5 l
- wydajność: 15 m2
- opcje:
- uwagi:
- ten nawilżacz kupisz tutaj, 289 zł
8. Philips HU4801/01
Oczyszczacz ewaporacyjny, taki, który będzie dobry dla właścicieli zwierząt domowych.
- rodzaj: ewaporacyjny
- pojemność: 2 l
- wydajność: 25 m2, 200 ml/h
- opcje: lampka
- uwagi:
- ten nawilżacz kupisz tutaj, 399 zł (z filtrem gratis)
9. VITAMMY Mist nawilżacz parowy
A to sprzęt parowy, wytwarza ciepłą mgiełkę co może być fajne w sezonie zimowym, w dodatku jak przy tego typu oczyszczaczach mgiełka jest sterylna co znowu jest atrakcyjne w pokoju dziecięcym. Ma dość dużą pojemność.
- rodzaj: parowy
- pojemność: 4,5 l
- wydajność: do 30 m2
- opcje:
- uwagi:
- ten nawilżacz kupisz tutaj, 172 zł
10. Wenko Ceramiczny Nawilżacz Powietrza 3 Koty
Nie mogłam się powstrzymać by nie pokazać Ci jednego tradycyjnego, ale jak innego, nawilżacza. Ten po prostu stawia się i tyle, ale przyznasz, że jest uroczy 😉 Myślę, że może stać dodatkowo.
- rodzaj: tradycyjny
- uwagi: to klasyczny nawilżacz
- ten nawilżacz kupisz tutaj, a jak nie będzie to tutaj, 59 zł
Mam nadzieję, że wpis będzie pomocny, na pewno zwróć uwagę na rodzaj nawilżacza oraz powierzchnię, którą chcesz nawilżyć. Prawda jest taka, że przy kilku pokojach lepiej mieć osobne mniejsze nawilżacze, choć i tutaj zdania są podzielone. Masz nawilżacz, z którego jesteś zadowolona? Daj znać!