Maszyna do szycia – jaką kupić? Wszystko co musisz wiedzieć

Maszyna - jaką kupić

Często pytacie, jaką maszynę do szycia kupić, którą maszynę wybrać, na co zwrócić uwagę przy kupnie maszyny. Mam kilka zakupów maszyny za sobą, na wielu miałam okazję szyć, stąd dzisiejszy wpis, który na pewno rozjaśni wiele spraw.

Na rynku jest wiele maszyn do szycia, w dodatku każda jest najlepsza 🙂 A mimo to różnią się między sobą dość znacznie. Niektóre to mechaniczne, inne komputerowe, z chwytaczem wahadłowym, inne z rotacyjnym, jedne mają kilkadziesiąt ściegów, inne kilka. No i cena, są takie za kilkaset złotych i za kilka tysięcy. To którą wybrać?

Maszyna do szycia

Wybierając maszynę zastanów się co chcesz szyć. Czy planujesz ją wyciągać okazjonalnie, czy może chcesz szyć w kółko. Oczywiście możesz tego jeszcze nie wiedzieć i nie masz pewności czy się „wkręcisz” w szycie. Z jednej strony warto kupić najlepszą maszynę na jaką cię stać (tak przekonywała mnie moja znajoma), a z drugiej teoretycznie taką maszynę można z czasem zmienić (choć niestety nie bez strat).

Stąd warto jednak wybrać taką, która ma wszystko co ważne 🙂 We wpisie opisuję różne funkcje maszyn, na pewno to ułatwi wybór.

Maszyna mechaniczna czy komputerowa

Nowoczesne maszyny to te komputerowe, wiele robią za nas. Dobierają ustawienia, mają wiele programów, ściegów itd. Dla jednych będą łatwiejsze, dla drugich trudniejsze w obsłudze.

Wiele osób sobie chwali maszyny komputerowe. Może do takiej nie dorosłam, a może po prostu lubię mieć kontrolę nad wszystkim i osobiście wolę maszyny ustawiane manualnie. Lubię ustawiać naprężenie nici, długość ściegu, choć bywa, że niekiedy muszę sama do czegoś dojść, a komputerowa zrobiłaby to za mnie 🙂

Elektroniczne maszyny również są różne, jedne mają jedynie komputerowy wybór ściegu, a inne pełną dowolność we wprowadzaniu tekstu do wyszycia. Stąd też nie można ich wrzucić do jednego worka 🙂

Komputerowe maszyny są bardziej precyzyjne, mogą mieć takie bajery, jak automatyczne obcinanie nici, dokańczanie ściegu, ustawienie położenia igły po skończonym szyciu i inne rzeczy, które mogą ułatwić szycie.

Chwytacz rotacyjny czy wahadłowy

Mamy chwytacz wahadłowy lub rotacyjny, dokładnie chodzi o sposób podawania nici z dolnego bębenka. Te starsze maszyny, takie, jakie mają mamy czy babcie, a także prostsze (i zazwyczaj tańsze) mają chwytacz wahadłowy. Droższe (zazwyczaj od ok. 700 zł plus minus!) mają chwytacz rotacyjny.

Maszyny z chwytaczem wahadłowym to te, które mają wkładany bębenek na dole, te z rotacyjnym mają wkładany od góry, zaraz pod stopką. I w tym drugim przypadku zmiana jest szybsza i łatwiejsza. Takie maszyny są też cichsze. Różnice słychać szczególnie przy większych prędkościach.

Chwytacz wahadłowy
Chwytacz wahadłowy
A tu maszyna z chwytaczem rotacyjnym
A tu maszyna z chwytaczem rotacyjnym

Ściegi

Wcale nie musi być ich kilkadziesiąt, ale warto by były wśród nich ściegi elastyczne (szczególnie jeśli chcesz szyć dzianiny).

 • ściegi klasyczne: prosty (stębnówka), zygzak – tymi dwoma wyczarujesz w zasadzie wszystko, ale przydadzą się też nw.
 • ściegi dodatkowe: overlockowy (nie zastąpi overlocka, ale pozwala ładnie wykończyć brzegi)
 • ściegi elastyczne: takie, które umożliwiają szycie elastycznych dzianin. Takim ściegiem jest też zygzak, ale typowo elastyczne oznaczone są zazwyczaj słowem „SS” lub na rysunku są potrójne (patrz foto). Ścieg prosty elastyczny pozwala obszyć np. dół rękawów w tshircie i będzie to się rozciągać, w przypadku nieelastycznego będzie trudno włożyć rękę  lub/i będzie niewygodnie 🙂
 • ściegi ozdobne: fajny dodatek, mogą się przydać, ale nie jest to najważniejszy argument za kupnem, chyba, że planujecie np. robienie patchworków albo ozdabianie różnych rzeczy, to wtedy takie szwy będą priorytetem.
 • literki: to już tylko w maszynach komputerowych, ale jeśli chcecie wyszywać literki to warto by maszyna miała też polskie znaki.
Na przykłądzie mojej maszyny różne ściegi. Pierwsze to obszywanie dziurek (niestety 4 stopniowe, a nie automatyczne), potem górna linia to ściegi "klasyczne" czyli prosty, potem kilka rodzajów zygzaka, kryty i kilka ozdobnych. Drugi rząd to elastyczne, czyli prosty potrójny, ale też kilka ozdobnych
Na przykładzie mojej maszyny różne ściegi. Pierwsze to obszywanie dziurek (niestety 4 stopniowe, a nie automatyczne), potem górna linia to ściegi „klasyczne” czyli prosty, potem kilka rodzajów zygzaka, kryty i kilka ozdobnych. Drugi rząd to elastyczne, czyli prosty potrójny, ale też kilka ozdobnych.19 to ścieg overlockowy.

W maszynach elektronicznych ściegi wybiera się przyciskami, w mechanicznych pokrętłem.

Regulacja szerokości i długości ściegu

Przy ściegach ważne by była regulacja długości ściegu i jego szerokości. I tutaj np. moja poprzednia (tańsza) maszyna miała więcej stopni regulacji niż obecna. Prostsze maszyny mają ściegi węższe, ze bardziej zaawansowane pozwalają na szycie szerszym ściegiem np. 9 mm (zwykłe maja np. 5 mm). To również istotne przy zakupie podwójnej igły.

Regulacja długości. Niestety szerokość ściegu miałam większy wybór w poprzedniej maszynie
Regulacja długości. Niestety szerokość ściegu miałam większy wybór w poprzedniej maszynie

Szycie podwójną igłą

W zasadzie chyba każda (!?) maszyna ma taką opcję, wystarczy kupić igłę podwójną i nawlec dwie szpulki. Ale rozstaw igieł w igle podwójnej jest różny, warto wiedzieć jaki możliwie szeroki ścieg ma wybrana maszyna. Poczytaj jak używać igły podwójnej.

Igła podwójna sprawdza się przy zakańczaniu bluzek, t-shirtów (zerknijcie na te kupne, taki podwójny ścieg, podobny efekt można uzyskać igłą podwójną nawet w najprostszej maszynie).

Szycie igłą podwójną
Szycie igłą podwójną

Wolne ramie

To możliwość odłączenia kawałka „maszyny” tak by w łatwy sposób szyć np. rękawy czy dół nogawek. Przydatna rzecz. Fajnie, jeśli dodatkowo jest przy okazji schowek na drobiazgi.

Wolne ramię i schowek
Wolne ramię i schowek

Stopki

Nawet jeśli maszyna nie ma w zestawie wielu stopek to spokojnie można je dokupić. Wybierzcie maszynę z system montowania typu matic, to po pierwsze daje możliwość dokupienia niemal nieograniczonej ilości stopek, a po drugie wymiana stopki jest szybka i na jeden „klik” (bez śrubokrętów itd).

Regulowanie docisku stopki

Warto by maszyna miała regulowanie docisku stopki, bo ułatwi to szycie zarówno cienkich materiałów, jak i tych grubych.

Szycie wstecz

Chyba każda maszyna to ma (choć może się mylę?). Szycie wstecz umożliwia trwałe rozpoczęcie i zakończenie ściegu by nic się nie pruło.

Maszyny komputerowe maja opcję ryglowania, czyli kończenia ściegu, co może być wygodniejsze niż manualne ustawienie szycia wstecz by wzmocnić/zakończyć szew.

Obrzucanie dziurek na guziki

Niektóre maszyny mają dość prosty czterostopniowy system obszywania dziurki (tzw. półautomatyczny), a inne bardziej zaawansowany i automatyczny. Fajny bajer z tym automatem, ale jakby co ten czterostopniowy też daje radę. Wygląda to tak, że najpierw ustawia się ścieg „1” i szyje ile potrzeba, potem w bok '2′, potem do tyłu '3′ i znowu w bok '4′ i dziurka obszyta.

Przy automatycznym wkłada się guzik, naciska pedał i maszyna sama obszywa dziurkę na wymiar guzika. W maszynach komputerowych dodatkowo jest jeszcze wiele rodzajów obszycia dziurek, czyli nie tylko klasyczne, ale też np. do bielizny.

Jest też opcja przyszywania guzików, wtedy trzeba zamontować taką zaślepkę na stopkę (zazwyczaj w zestawie).

Zerknij czy jest regulacja szerokości obszywania guzików, szczególnie jeśli chcesz często korzystać z tej opcji.

Stolik powiększający

Niektóre maszyny mają dodatkowy stolik powiększający przestrzeń do szycia. Warto też zwrócić uwagę by maszyna nie była aż nazbyt kompaktowa i po prawej stronie (między stopką a obudową) nie było za mało miejsca.

Nawlekacz igły

Mała rzecz, a cieszy! Dla mnie to cudowna rzecz, bo ułatwia nawlec igłę i idzie to błyskawicznie. Nawlekacz igły dość często jest w maszynach, ale warto na to zwrócić uwagę.

Nawlekacz igły - bardzo przydatna funkcja, tutaj taki najprostszy chyba
Nawlekacz igły – bardzo przydatna funkcja, tutaj taki najprostszy chyba

Ilość ząbków transportujących

Ogólnie im więcej tym lepiej, bo wpływa to na płynność podawania materiału i precyzyjne szycie. Zazwyczaj jest 4-5 płozowy transporter, w bardziej zaawansowanych (głównie komputerowych) jest 7 ząbków.

 Pozycjonowanie igły

W maszynach mechanicznych igła zatrzymuje się z chwilą zatrzymania szycia, w bardziej zaawansowanych można ustawić czy ma zawsze kończyć w górze czy z igłą w materiale.

Obcinanie nici

Zazwyczaj w maszynach jest taki malutki obcinacz/nożyk i po prostu można delikatnie obciąć w ten sposób nitki. A niektóre komputerowe same obcinają i robią to b. precyzyjnie.

Zwykły nożek do obcinania "ręcznego"
Zwykły nożyk do obcinania „ręcznego”

Mam nadzieję, że nic nie pominęłam, kolejnym razem przedstawię Wam kilka maszyn z różnych przedziałów cenowych z opisem funkcji. A póki co jeśli macie dodatkowe pytania to postaram się odpowiedzieć 🙂

Na czym szyję?

To jedno z częstszych pytań 🙂 Aby łatwiej Ci było znaleźć to obecnie mam maszynę Brother BQ25, kupisz tutaj, ok. 720 zł. Cicha, ma chwytacz rotacyjny, brakuje mi tylko ustawienia szerokości ściegu. Wcześniej miałam bardzo udany model Singer 8280, kupisz tutaj, 380 zł (będzie dobra na start).

Drugi sprzęt to Coverlock Merrylock 889, kupisz tutaj, ok 1900 zł. Stąd do dzianin warto 🙂 Jeszcze o nim napiszę, bo to zupełnie inna historia.

Zerknij też na wpis o maszynach do 500 zł.

Mam nadzieję, że będzie Wam łatwiej wybrać dobrą dla siebie maszynę. Miłego szycia!

94 Odpowiedzi

 1. Paulina, mega! 😀 jeszcze możesz powiedzieć o wadze, głośności maszyn, i że tak naprawdę nawet jak siebwyciaga maszynę by skrócić spodnie, to i tak warto kupić od 500 zł w górę 😛

 2. Pani Paulino, pisałam pod innym postem ale moje pytanie chyba gdzieś umknęło uwadze dlatego pozwolę sobie zadać moje pytanie jeszcze raz:
  co sądzi Pani o maszynie Janome Jubilee 60507 ??? Warto dać za nią 948.99 zł ??? Funkcji ma sporo: automatyczny nawlekacz, ryglowanie, mechanizm docisku stopki, chwytacz rotacyjny, ścieg owerlokowy, elastyczny itp. Co Pani o niej sądzi? Ps. I ma sporo gratisów w zestawie 😉

  1. Pozwolę sobie odpowiedzieć 😉 ja mam Janome – co prawda wyższy model, ale jestem oczarowana! Szyje się super, a ścieg overlockowy wraz z overlockową stopką doskonale sprawdza się przy szyciu dzianin. Automatyczne nawlekanie igły pomaga oszczędzić nerwy 😉

  2. Aniu, dziękuję za opinię 🙂
   Czyli jednym słowem warto zainwestować w Janome 🙂 Mam jeszcze jedno pytanie: czy regulowana stopka jest bardzo pomocna?

  3. Poprzednio miałam maszynę bez regulacji i niektóre dzianiny się falowały. Na Janome mam teraz regulację i mogę to porównać do różnicy między niebem a ziemią 😉 Jeśli chcesz szyć z minky i podobnych „trudnych” materiałów jest nieodzowna.

  4. Dziękuję Aniu za opinię 🙂
   Zastanawiałam się właśnie nad modelem niżej (tańszym) bez tej regulacji ale mnie przekonałaś 🙂 Mam zamiar szyć na pewno minky 😀 Mam jeszcze jedno pytanie: lepszy chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? i z góry dziękuję za odpowiedzi 🙂 Jaki masz model maszyny?

 3. I już kupiłam maszynę – singer talent 3323. Na razie uszyłam dwie rzeczy. Tej pierwszej na pewno nie ubiorę, bo to totalna katastrofa krawiecka, a druga to poryw z motyką na słońce – model z burdy, chyba będę nosić, o ile zdołam naprawić błędy hehe, nadzieja wielka a zapał do szycia jeszcze większy 🙂

  1. Witaj, też mam zamiar kupić maszynę i zastanawiam się nad Singer 3323 i Husqvarną Viking ale niestety nigdzie nie mogę znaleźć pewnych informacji czy ta Singera posiada ściegi owerlokowe, czy mogę prosić o pomocną odpowiedź? Dzięki

 4. Hej,widziałam,że miałaś singera 8082,powiedz mi,czy tam da rade szyć tą iglą podwójną na górze?i gdzie moge taką kupic?:)

  1. Da radę spokojnie 😉 ja kupowałem na eti.com.pl i pasuje 2mm i 4mm, lepiej szersze bo ładniej 😉

  2. Jak maszyna jest dobra mam staro już maszynę ciągle urywa nitki i chce kupic dibro proszę o pomoc

 5. A dolnej nie zmieniam nic tak?no i jak dam na góre podwójną to nie musze juz wczesniej szyć np prostym ściegiem?sory za pytania,ale ja dopiero początkująca i o tej igle dowiedzialam sie u was czytając wpis;)

  1. Ania zrobię wpis o podwójnej, postaram się wtedy pokazać na obrazkach co i jak 🙂 ale w skrócie nic nie musisz zmieniać, dół bez zmian, ścieg prosty, mniejsze naprężenie nici 🙂 i tyle 😀

 6. Ja szyję (czy też może bardziej próbuję szyć) na starym łuczniku dziadka, generalnie nie narzekam, choć wybór ściegów ubogi. Zaczęła mi jednak chodzić po głowie myśl o zmianie maszyny, niestety na razie bez dużego nakladu. Co myślicie na temat maszyny, która pojawia się w lidlu (spotkałam na jej temat dużo pozytywnych opinii)?

  1. Też kupiłam tą maszynę i jestem bardzo zadowolona. Ma dosyć spory wybór ściegów, podobnych w opisywanych w poście i ogólnie budowa też podobna do tych na zdjęciach. Nie wiem jak ona się ma w porównaniu ze znanymi markami maszyn (też jestem ciekawa tej kwestii), ale ja jestem z niej zadowolona. I choć częstszym szyciem zajęłam się niedawno to od razu na szeroką skalę 🙂

 7. Mam pytanie do wszystkich szyjących.Którą markę maszyn najbardziej polecacie?Dopiero zaczynam,ale wiążę z szyciem plany poważne i na dłużej(dla mnie,do domu i dziecka).Każda odp się przyda:)

 8. Pytanie do doświadczonych użytkowniczek maszyn: które marki maszyn są najcichsze? Szukam baaaardzo cichej maszyny do szycia w bloku („wrażliwi” sąsiedzi:)

  1. Ola głośne są Łuczniki 🙂 reszta nowoczesnych maszyn jest cicha 🙂 singer, brother, a już z chwytaczem rotacyjnym to niemal tylko „szeleszczą” 🙂

 9. A może mogła byś zrobić wpis o overlocku (tudzież coverlocku) o poszczególnych pokrętłach i rodzajach ściegów? Taka podstawowa wiedza dla „zielonych”? 😉

 10. Paulino dzięki Tobie zaczynam szyć ! Chyba odkrywam w sobie pasję bo nie mam maszyny i pomimo to szyję ręcznie. Na razie skromnie – trzy czapki, komin i sukienka dresówka dla córki bez wykroju. Nie jest to mistrzostwo świata ale jestem dumna 🙂 Przyszedł czas na maszynę.Czy możesz mi pomóc w wyborze, coś podpowiedzieć? Moim faworytem jest ELNA explore 220 a na drugim miejscu JUNO janome E1019. Myślałam o Juno E1015 bo tańszy ale ma chwytacz wahadłowy – czy to duża różnica? Może są dziewczyny, które użytkują te maszyny i podzielą się opinią?

  1. Słyszałam dużo pozytywnych opinii o Juno E1015 i to od osób, które szyją bardzo często i to z trudnych materiałów typu minky

 11. Hej
  Ten artykuł bardzo wiele mi rozjaśnił, a uparłam się że kupuje maszynę… w sumie to już wybrałam Janom Juno 1019 – bo ma rotacyjny, ale…. Jak przeglądałam aukcje na allegro z akcesoriami, to przy wielu stopkach jest adnotacja że do Janome (chwytak wahadłowy). No i mam dylemat :(. Może lepiej wydać 200 zł mniej na 1015 i móc dokładać więcej stopek ? Pomocy, niech ktoś podpowie ! A może w ogóle ktoś może polecić inną maszynę z rotacyjnym a większymi możliwościami – mogę wydać ok 700 zł

  1. Aga zacznę od końca, w wiadomości do mnie wspomniałaś jeszcze o brothe bq17, z tego co pamiętam ona nie ma ściegów elastycznych typu overlockowy czy prosty elastyczny, ma je bq25. Ja mam bq25, jest fajna, chociaż np. nie ma automatycznego obszywania dziurek, które ma jeszcze wyzszy model.
   Janome nie znam dobrze, więc nie chcę mówić z pewnością.
   Ogólnie jeśli maszyna ma mocowanie matic to uniwersalne stopki na matic powinny pasować, nie wyłapałam różnicy też między stopkami do maszyny z rotacyjnym/wahadłowym chwytaczem. Wcześniej miałam maszynę z chwytaczem wahadłowym i stopki mi pasują do obecnej. Nie wiem dokładnie czemu chwytacz ma mieć wpływ na dopasowanie stopek, szybciej ustawienie igły (niektóre mają w lewo boczne, a niektóre w prawo).
   np. na eti masz bardzo duży wybór stopek, więc stopkami bym się nie martwiła, a szczerze to choć mam całe pudełko stopek to najczęściej używam 6 podstawowych o tych tutaj http://domowa.tv/super-stopki-do-maszyny-cz-2/

  2. Słyszałam dużo pozytywnych opinii o Juno E1015 i to od osób, które szyją bardzo często i to z trudnych materiałów typu minky

 12. Hej,

  Ja zaczynam przygodę z szyciem, właśnie kończę kurs. Po kilku dniach kursu i szycia na różnych maszynach jak choćby Janome elektronicznej, na której szyło mi się super oraz rozmaowach z fachowcami wybrałam mechaniczną maszynę, Elnę 3210 Jeans. Podobno wśród mechanicznych jest jedną znajwyższej półki. Jest trochę większa od standardowych maszyn, jest cięższa. Jeśli chcemy szyć więcej to daje radę. Ma sporo różnych ściegów, rotacyjny chwytacz, transporter z 7 ząbkami, gdzie wśród mechanicznych to jest mało spotykane. Można dodać do niej stopkę z górnym transportem, wtedy lepiej podaje materiał, można też pikować. Pasują do niej stopki od Janome. Póki co szyję na niej na warsztatach, uszyłam spódnicę, sukienkę, spodnie, kilka poszewek. Teraz zaczynam pościel i kupiłam już zestaw z minky do różka dla dzidzi która pojawi się u mojej kolażanki. Zobaczymy jak wyjdzie. Kupiłąm mechaniczą bo tak jak Ty chcę mieć kontrolę i chcę się nauczyć wszystkiego. Podobne elektorniczne „odmóżdżają”, tak się żartobliwie mówi. Może kiedyś jak nauczęsię dobrze szyć kupię sobie elektroniczną, może później komputerową (warto pamiętać, że to nie to samo), a póki co mogę polecić śmiało Elnę 3210 Jeans, acha i jest cichutka i ma fajny szeroki i wygodny pedał. Pozdrawiam.

 13. hej
  czytam Twój blog Paulinko od chwili gdy na świecie pojawił się mój ukochamy łobuziak czyli od maja tego roku i naprawdę żałuję, że nie natknęłam się na niego wcześniej bo znalazłam tu super fajnych ciekawych porad. Właśnie zbliża się gwiazdka i na prezent zażyczyłam sobie od męża maszynę do szycia niestety jestem w tym temacie zielona a czasu zostało już mało. Przeczytałam twoje wpisy na temat wyboru odpowiedniej maszyny ale nadal nie wiem co i jak. Dlatego mam prośbę mogłabyś napisać mi jaką maszynę Ty posiadasz i czy jesteś z niej zadowolona? Ja jeszcze nie wiem ile będę szyła ale chciałabym mieć taką maszynę, która posłuży mi na jakiś czas i ma najważniejsze potrzebne funkcje. Z góry dziękuję za pomoc 🙂

 14. Paulinko. Proszę o poradę jaki model maszyny do szycia kupić sobie;nie jestem krawcową ??? ale maszyna jest potrzebna w domu(coś przeszyć zaszyć itp) . Bardzo proszę o pomoc jaki model kupić żeby służyła nie tylko mnie ale i mojej córce.Ala

  1. Ala popatrz na promocje w dyskontach, bardzo fajne pojawiają się w lidlu silver crest albo singer :)dodaj do tego wiedzę z tego wpisu 🙂

 15. Witam, chce kupic maszyne do szycia, naszla mnie ochota nauczyc sie czegos 😉 nie chce mi sie wszywac zamkow recznie to dlugo trwa i bola palce 🙂 Jaka maszyne mam sobie kupic? Co polecacie? Duzo zaczelam czytac o maszynach, ale widze ze chyba kazda jest dobra 😉 dziekuje za pomoc

 16. Witam, ja chciałabym zapytać która maszyna byłaby najlepsza do szycia torebek z grubych materiałów typu np. skóra? Bardzo proszę o pomoc, byłaby to moja pierwsza maszyna, nie licząc starego łucznika mamy, który do niczego się nie nadaje, przynajmniej dla mnie 🙂

 17. Ja używam starego Łucznika 884.Ma wszystko co potrzeba.Jest solidny i niezawodny od wielu lat.Szyje cienkie i bardzo grube tkaniny.Posiada ściegi elastyczne,wolne ramię.Idealnie obszywa dziurki.Można go kupić za śmieszne pieniądze. I śmieję się z ludzi którzy do domowego użytku muszą kupić maszynę za grube pieniądze która oferuje funkcje i ściegi z których nie korzystają nawet krawcowe.Więc po co przepłacać.

 18. ja mam maszynę z bernina i bardzo sobię chwalę, łucznik jednak dla mnie jest trochę przereklamowany i pracowałam na nim trochę ale jakoś się nie zaprzyjaźniliśmy 🙂 bernina utrafiłam w promocji ale nie to jest najważniejsze, przede wszystkim jest bardziej intuicyjna w obsłudze i szczególnie jak się zaczyna przygodę z szyciem to wydaje mi się że z nią będzie o wiele łatwiej

 19. Od paru dni studiuje internet w poszukiwaniu cichej maszyny do szycia i zgłupiałam, byłam w sklepie i oglądałam i słuchałam jak działa Husqvarna Viking E10. Tak ogólnie to sie podobała, masywna konstrukcja ale niestety sprzedawca nie był mi wstanie powiedział nic co już wiedziałam o maszynach. Czy ktoś może sie na ich temat wypowiedzieć?

 20. Super artykuł! Szkoda, że jak ja zaczynałam swoją przygodę z szyciem to nie znalazłam tak fajnego. Wtedy kupowałam maszynę trochę w ciemno, intuicyjnie, ale na szczęście trafiłam na Łucznika a one są porządne na szczęście. Teraz mam już nową, bo już nie raczkuję a dzielnie chodzę wyprostowana jeśli chodzi o szycie, więc potrzebowałam czegoś bardziej zaawansowanego. Działam na Magdalena 2050 też z Łucznika. Ponad 150 programów szycia, automatyczne szycie, oczywiście bęben rotacyjny, mnóstwo dodatkowych funkcji, które dają nie tylko masę możliwości, ale również frajdę 🙂 Przyjemne to maszynowe szaleństwo 🙂

 21. Super artykuł! Szkoda, że jak ja zaczynałam swoją przygodę z szyciem to nie znalazłam tak fajnego. Wtedy kupowałam maszynę trochę w ciemno, intuicyjnie, ale na szczęście trafiłam na Łucznika a one są porządne na szczęście. Teraz mam już nową, bo już nie raczkuję a dzielnie chodzę wyprostowana jeśli chodzi o szycie, więc potrzebowałam czegoś bardziej zaawansowanego. Działam na Magdalena 2050 też z Łucznika, kupowane w Galerii Łucznik oczywiście, bo tak najlepiej. Ponad 150 programów szycia, automatyczne szycie, oczywiście bęben rotacyjny, mnóstwo dodatkowych funkcji, które dają nie tylko masę możliwości, ale również frajdę 🙂 Przyjemne to maszynowe szaleństwo 🙂

 22. Chcę kupić maszynę, która podoła szyciu, obrębianiu laycry i naszywaniu na elastyczną siatkę. Czy tańsze maszyny typu Łucznik Kornelia sobie z tym poradzą, czy raczej muszę zainwestować w coś droższego? Będę wdzięczna za pomoc 🙂

 23. wiesz co nie wiem jak u nich z poziomem hałasu bo ja akurat na bernina maszynie szyję i bynajmniej na hałasu nie narzekm, ale faktycznie dobrze jest sobie zawsze na żywo posłuchać, u mnie dzieciak mały więc też mi na czymś cichym zależało żeby móc pracować jak śpi i póki co ta misja udaje się wzorcowo 😀

 24. Witam. Czy ktoś miał taką sytuacje że maszyna Łucznik Magdalena 2050 po 2 dniach (ok.godziny pracy w ciagu tych 2 dni) odmówiła posłuszeństwa ? Włącza sie normalnie ale przycisk start ani stop oraz rozrusznik niżby nie działa 🙁

 25. Witam ,chciałabym kupić jakąś maszynę do szycia nigdy nie posiadałam takiego urządzenia ale coś mnie pokusiło więc proszę o opinie . Więc nie mam zielonego pojęcia o chwytaku ,niciach ,igłach itp. Ale chciałabym uszyć sobie zasłonki ,coś tam skrócić, a może z czasem coś więcej .więc czekam na opinie co polecacie na początek

 26. Ala- do takich prostych bardziej domowych prac wcale nie potrzeba jakiegoś bardzo drogiego i naszpikowanego funkcjami sprzętu, ja mam domową Bernina Sew&Go 5 i zarówno z zasłonkami o których wspominasz jak i skróceniem spodni radzi sobie bez problemu, do tego parę razy zdarzało mi się szyć sobie jakąś spódnicę czy bluzkę i też nie było to dla niej żadnym wyzwaniem więc myślę że powinna Ci dobrze służyć

 27. Witam. W mojej maszynie Łucznik Magdalena 2050 o której pisałam wyżej spalił sie po 2 dniach cały silnik. W serwisie uzyskałam informację że wyszła wadliwa seria. Piszę tą informację dla zainteresowanych.

 28. Witam, chciałabym zacząć od szycia poduszek takich małych dla dzieci.
  Ale z czasem też ubranka by można było na nich napisy wyszywać.
  I zupełnienie mam pojecia ktora wybrać.
  Jeśli mogłaby mi Pani doradzic?
  Maszyna nie musi być z tych całkiem najtańszych

  1. Ja szyje hobbystycznie i w domowym zaciszu i musialam niedawno ze starej, jeszcze takiej po mamie maszynie przerzucic sie na nowa i mam teraz maszyne BERNINA Sew&Go 5. Udalo mi sie ja kupic w fajnej promocji i jestem zadowolona. Fajna maszyna, nie jest ciezka, latwo i przyjemnie sie z nia pracuje. Mysle, ze sprawdzi sie i dla Ciebie jezeli chcesz szyc na niej poduszeczki 🙂

 29. Ja dostałem (tak DOSTAŁEM, nie dostałam….) zadanie kupna maszyny za rozsądne pieniądze dla mojej pani… Rozpocząłem więc od odwiedzin u znajomego „naprawiacza” tego sprzętu. On zatem najpierw stwierdził, że dobre maszyny to były kiedyś…. No ale po wyjaśnieniu, że nie posiadam akurat wehikułu czasu skupiliśmy się na tym co można nabyć obecnie… Zdecydowanie odradził mi chwytacz rotacyjny w domowej maszynie. Odradził mi również myśli o Łuczniku, Singerze (czy raczej tego czegoś co jest obecnie sprzedawane pod tymi zacnymi kiedyś markami). Również wszelkie Husqwarny, Brothery, czy Juki (te ostatnie znakomite maszyny przemysłowe i słabe domowe). Dobra, to opisaniu czego mam nie kupować (a było tego więcej) przejdźmy do tego co polecił. Zatem w cenie do 1000 zł, bo tak chciałem polecił mi mechaniczne maszyny z chwytaczem wahadłowym Janome lub Elna (później się okazało, że to właściwie jedna firma). Jestem zatem teraz w fazie wyboru między Janome Sakura (700 zł), a Elna 220ex – 800 zł) To zdecyduję w sklepie już. Natomiast najtańsza „normalna” maszyna do szycia dla niego (mechanika oczywista) to Juno Janome E1015 za 579,00 zł (a to ciekawostka, że te maszyny Janome, Elna i jeszcze inne wszędzie kosztują tyle samo….).
  Normalna oznacza metalowe podzespoły, trwałość itp. Dobra, za pół godziny kończę robotę i idę do sklepu… Pozdrowienia.

  1. Ale mnie ucieszył ten opis ponieważ się zastanawiam nad kupnem maszyny i planowany był zakup Łucznik Magdalena lub Janome TXL 607 teraz już wybrałam będzie Janome, ale nie była bym sobą gdybym się nie spytał czy ktoś posiada ten model i zarekomenduje.

  2. Dziękuję za konkretny wpis.Skorzystam z niego ponieważ mam zamiar organizować kurs krawiecki i potrzebne mi są dobre maszyny domowe wytrzymałe i funkcjonalne.

 30. No to zakup dokonany.
  Ostatecznie skończyło się na Elnie 220ex. Cena jak wszędzie 809,00 zł. Cena jest narzucana przez dystrybutora, dlatego ceny wszędzie są takie same. Warto jednak już w sklepie (wszystko jedno jakim, stacjonarnym, internetowym) negocjować. Można dostać jakiś rabat lub jakieś dodatkowe akcesoria. Ja poszedłem w tym drugim kierunku i dostałem dodatkowo 15 różnych stopek, 20 szpuleczek, 15 igieł, (normalne, jeans, strech), 12 szpulek nici (normalne, nie malutkie) no i jeszcze różne drobiazgi – obcinaczki, metr, szpilki, olej, igły zwykłe (to chyba jako zestaw zastępczy na wypadek awarii… 😉 ). Oczywiście poza stopkami, to takie drobiazgi, ale zawsze lepiej dostać, niż nie. Maszynę wybrałem ostatecznie ze względu na to, że ma wszystko na czym mi zależało (dobra bardziej żonie…). Ma być solidna, posiadać regulowany docisk stopki, wszystkie podstawowe ściegi, nawlekacz, płynną regulacja wszystkich ściegów, nie tylko zygzaka (nie mam pojęcia o co chodzi, ale ufam, że tak jest…) wyłączany transport. O rodzaju chwytacza już pisałem. Wyższe modele to już tylko dodatkowe ściegi (naprawdę ja nie mam pojęcia do czego…) i automatyczne obszywanie dziurek, co mnie nie przekonało do wykładania większych pieniędzy. Dobra, to tyle. Za jakiś czas napiszę opinię mojej małżonki (chyba, że byłoby aż tak źle…) jak się sprzęt sprawuje.
  A teraz to tylko Miłych Świąt życzę wszystkim.

 31. Witam,
  Proszę o pomoc przy zakupie maszyny do szycia dla mojej żony. Jest tzw.krawcową domową czyli robi wszelkiego typu przeróbki,wszywanie zamków często przerabia spodnie jeansowe,a także firany,zasłony,powłoczki na kołdry. Zasiada przy niej około trzy razy w tygodniu. Maszyna na jakiej obecnie pracuje to stary choć dalej działająca Łucznik Safir i dla ułatwienia dodam,że ma to być coś podobnego „kalibru” czyli ciężka na metalowaych częściach. Będę wdzięczny za pomoc.

  1. Maciek teraz są inne maszyny, kup dobrą maszynę, a Twoja żona poczuje ogromną różnicę. Wierz mi, że te stare Łuczniki to niebo a ziemia z tymi nowszymi 🙂
   zerknij na brothera wyższe modele, poczytaj raz jeszcze to co wyżej napisałam, serio można kupić fajną maszynę 🙂

 32. Chcialabym kupić maszynę która posiada wszytskie wymienione przez ciebie funkcjię. Jaki model posiadasz Brother? B025 nie jestem pewna czy widzę dokładnie. 😉

 33. Witam! Jak wszyscy obecni potrzebuje pomocy Chce zaczac szyc i kupic maszyne, dodam, ze nigdy nie mialam jej w rekach. Duzo juz naczytalam i zastanawiam sie nad Brother RL425 a Janome Juno E1015.

  1. Ja polecam maszynę Elna 220. Ex. Jest to stosunkowo tania maszyna, posiada 15 ściegów uzytkowych, automatyczne nawlekanie nici i półautomatyczne dziurki. Dla początkującej osoby jest to bardzo fajna maszyna. Polecam! 🙂

 34. Ja kupiłam sobie starego Łucznika 834. Po co przepłacać. Chciałam spróbować tylko jakie mam talenty krawieckie. Zapłaciłam za niego 250 zł. Jak na moje potrzeby nie potrzebuję innej maszyny. Maszyna bez bajerów. Posiada to co powinna.Podstawowe ściegi wraz ze ściegami elastycznymi,wolne ramię. Jest solidna i ciężka.Pracuje cicho.Polecam ją jak najbardziej ludziom zaczynającym przygodę z szyciem.

 35. Moi drodzy, a zeby kupic maszyne tak jak piszecie do domowego uzytku i dla osoby, ktora jeszcze ani razu nie miala z tym do czynienia to nie wystarczy taka troche tansza? Tzn mam tylko 400 zl czy cos za to w miare ok kupie? Chcialabym zaczac szyc jakies poduszeczki filcowe czy ksiazeczki sensoryczne, skrocic spodnie, zwezyc bluzke itp. Znalazlam jakas Arka Radom tylko nie wiem czy ktos to zna. Prosze o pomoc 🙂 pozdrawiam

  1. Kupiłam Arkę Radom 888, jestem ciekawa bo jakoś ta mi pasowała, czekam na dostawę. Nie przekonują mnie nowe łuczniki, naczytałam się że głośne itp… Mam nadzieję, że Arka będzie dawała radę.

   I jeszcze jedno. Co to znaczy szycie okazjonalnie, ile mam szyć, żeby takiej maszyny „nie zmęczyć”? Zamierzam sobie szyć poduszki, jakieś torby na zakupy, kosmetyczki.

   Czy jestem w stanie zamęczyć taką maszynę?

  2. Okazjonalne myślę po prostu nie profesjonalne 🙂 takie po prostu domowe 🙂 raczej maszyny nie zmęczysz 🙂

 36. Witam,
  czy ktos mi moze pomoc i doradzic,bede bardzo wdzieczna.
  Chce otworzyc punkt z poprawkami krawieckimi, nie znam sie na maszynach, na szuciu, Pani krawcowa ktora zatrudnie bedzie sie znala . Prosze o rade jaka maszyne kupic, by osoba ktora bedzie pracowala na niej by mogla jak najwiecej na niej zrobic.
  Z gory serdecznie dzikuje i pozdrawiam.

 37. Najlepiej coś ze sprawdzonych firm kupić. Na przykład łucznik czy singer, jakiś prostszy model. Na pewno się na nich nie zawiedziesz.

 38. Witam. Proszę o poradę. Do tej pory szyję na starym bardzo starym Łuczniku. Mogę napisać że niezawodny ale chciałabym iść nieco z duchem czasu i kupić nową maszynę. Ważne między innymi jest to, żeby służyła mi równie długo jak Łucznik 415. Podoba mi się Janome 1800 lub Elna jeans. Są to prawie identyczne mechaniczne maszyny. Cena około 1600. Moje pytanie brzmi. Co lepiej kupić: taką wypasioną mechaniczną, czy za takie same pieniądze komputerową?

 39. bardzo dużo szyłam na maszynie firmy Łucznik-nie pamiętam modelu, ale na pweno polecam ŁUCZNIK!

 40. ja kupiam tę : Arka 888 … bo była tania. Nie przetrwała roku. Okazało się, że podzespoły są plastikowe i po kolei łamały się. 2 razy płaciłam za naprawę, potem stwierdziłam, że nadaje się tylko do wyrzucenia, bo naprawy też kosztują, więc nie mają sensu. Polecam zwrócić uwagę, by maszyna miała podzespoły metalowe.

 41. Ja kupiłam sobie starego Łucznika 834.Kosztował mnie 250zł.Pracuje cicho,szyje wszystko.Jest wieczny i niezawodny.Więc po co przepłacać?

 42. Chciałabym zapytać co Pani sądzi o maszynie która będzie teraz od 20.07 w Lidlu? Jest to TraditionTM 2282. Będę wdzięczna za opinie bo nie wiem czy brać taka czy czekać na Silvercrest 😀 chociaż z cierpliwością u mnie różnie..

 43. super wpis! ja szyje od kilku miesiecy na Janome 525S i powiem Wam, ze to jest niebo a ziemia do tego co sie nameczyłam wczesniej. nawlekanie łatwiutkie i bardzo cicha jeszcze mnie nie zawiodła a daje jej mocno popalić 🙂

  1. Jeśli chodzi o maszynę do szycia dla początkujących to polecam od siebie maszyny Minerva Next 141. Nie są jakoś specjalnie drogie a sprawdzają się znakomicie. Tutaj masz fajną maszynę którą mam u siebie, mam nadzieję, że się przyda:

 44. A jaką maszynę polecacie do szycia w domu, ale wszystkich rodzajów tkanin? Bo zależy mi na tym, żeby szyc wszystko dla córeczki od sukienek tiulowych po grube kocyki i pościele minky. Narazie posiadam maszynę Łucznik 877 ale jestem pewna, że ona nie da rady chociażby ze względu na brak ściegu overlockowego i brak regulacji stopki. Pomóżcie!!

  1. ja w sierpniu szukałam maszyny 525s i polecono mi właśnie 725S bo to jest nowa wersja tej maszyny, fajnie bo nawet ładniejsza 🙂 szyje już 3 miesiące i ciesze sie ze się na nią zalapałam bo byla akurat ostatnia sztuka wtedy jak kupowałam, jest cicha i super radzi sobie z kocykami ktore szyje

 45. Witam,
  zastanawiam się nad Toyota J34 lub JANOME 423S, co sądzicie, no chyba że w podobnej cenie polecacie coś innego?

 46. Zabrakło mi w tym artykule wyjaśnień dotyczących „grubości” zszywanych materiałów. Pamiętam jak moja mama. używając poczciwego Łucznika, szyła poszwy pościelowe – z czym nie było problemów, zaś szycie spodni dżinsowych stawało się często wyzwaniem bie do przejścia (pękały nici, a czasem łamały się igły)… O szyciu skór nawet nie wspominam. Jak pod tym względem dobierać maszyny?

 47. Świetny artykuł. Ja też niedawno stałam przed wyborem zakupu maszyny do szycia. Ostatecznie zdecydowałam się na maszynę elektroniczną Minerva MC550E. Zamówiłam ją w przystępnej cenie od firmy dlaszwalni.pl. Posiada 120 programów, oświetlenie LED-owe, stabilną konstrukcję oraz dużą wydajność. Bardzo fajnym dodatkiem jest także wbudowane Wi-Fi, które pozwala na bezprzewodowe wgrywanie haftów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.