W tym wpisie jest podsumowanie dwóch tygodni włoskich wakacji z namiotem. Ogólnie dwa tygodnie we Włoszech były elementem większej wyprawy, ale tak na pewno będzie łatwiej korzystać Tobie przy planowaniu własnych wakacji. Czekam też jak zawsze na Twoje podsumowania 🙂
Jeśli interesuje Cię podsumowanie kosztów związanych ze Skandynawią to zerknij tutaj.
Plany – szacunki przed podróżą
Teoretycznie na temat Włoch i wydatków wiedzieliśmy sporo, zresztą mam super rozpisane wszystko przy zeszłorocznej podróży kamperem, więc to był mój punkt wyjścia. Ale jednak w kilku miejscach nie doceniłam naszych możliwości 😉
Podpowiem Ci jakie przyjęłam założenia i już zdradzę Ci co źle obliczyłam 🙂
- jedzenie i inne wydatki założyłam 200 zł na dzień znając nasze wcześniejsze zagraniczne wyjazdy
- noclegi wiedzieliśmy, że będzie działać nasza karta ACSI, więc na nocleg wychodziło ok. 25 euro/noc
- winiety i autostrada, benzyna założyłam 1500 zł (znając koszty z lat poprzednich)
Piszę Ci o moich założeniach dlatego, bo może to ułatwi Ci również zaplanowanie swojego wyjazdu. To teraz znasz już teorię i przejdźmy do praktyki, czyli ile faktycznie wydaliśmy 😉
Nasza podróż – ile czasu i kto jechał
Zacznijmy od początku, jeśli sobie robisz kalkulację dla siebie to przelicz razy swoją liczbę dni. My jechaliśmy na miesiąc, ale w tym wyliczeniu uwzględniam 2 tygodnie (Berlin, Włochy część północna i powrót do Warszawy).
- czas: 14 dni
- kiedy: sierpień/wrzesień 2018
- kto: rodzina 2+2
- pojazd: samochód + namiot + rowery
- kierunek: Włochy
- ilość przejechanych km: ok. 3200 km
Kursy walut:
- euro E 4,3
- korony czeskie kc 0,17
Tankowanie
Nasz samochód jest dość ekonomiczny mimo wielkich gabarytów. W porównaniu z kamperem to bajka jeśli chodzi o spalanie. Co jakiś czas wraca jedno pytanie, więc odpowiem: bagażnik rowerowy na hak nie wpływa u nas na spalanie, ogólnie jest niewyczuwalny w trakcie jazdy.
- tankowanie w sumie za 3200 km: 1467 zł
Winiety i autostrady
We Włoszech są bramki, więc tam trochę płaciliśmy mimo, że nie jeździliśmy aż tak dużo, jak nam się zdarza. Do Włoch jechaliśmy przez Austrię i zakupiliśmy dwie winiety 10 dniowe (tam i na powrót). Plus winieta czeska.
- autostrady w sumie: 364 zł
Noclegi i parkingi
Korzystaliśmy z naszej karty zniżkowej ACSI. To genialna sprawa poza sezonem, bo za nocleg wychodziło nas np. 21 euro zamiast 60 euro na naprawdę fajnym kempingu nad samym jeziorem Garda. W tym roku już za jedno z dzieci musieliśmy płacić, więc na innym kempingu to było bardziej 24 euro, ale to nadal niewiele i porównywalnie z wieloma cenami kempingów w Polsce. My spaliśmy w namiocie, ale akurat przy tej karcie cena jest bez względu na to czy to kamper, przyczepa czy namiot.
Za to bardzo dużym kosztem okazały się noclegi w trasie. To był ten moment gdy marzyliśmy mieć kampera, tu i teraz. Otóż dwa razy w trasie braliśmy nocleg w hotelu, niestety za nasze dzieci płacimy już jak za dorosłych, więc kwota końcowa była tą, której nie uwzględniłam.
- noclegi na kempingach (w sumie 11 noclegów): 781 zł
- hotele na trasie: 1014 zł
- w sumie za spanie: 1795 zł
Zakupy jedzeniowe i inne
Mieliśmy swoje jedzenie, ale nie mogliśmy się oprzeć kilku przyjemnościom (sery, sery, sery), a także lokalnym sklepikom.
- zakupy spożywcze: 800 zł
Jedzenie na mieście
No dobrze, Włochy, pizza, makarony. Kochamy włoskie jedzenie. Do tego doszedł fakt, że we Włoszech skończyły nam się kardidże, udało nam się dokupić jeden, a tak to musieliśmy jadać na mieście. Dużo też wydaliśmy na lody, standardowo, ale tego absolutnie nie żałuję. I na kawę (ale kawa po 1 euro, więc o czym mówimy :)).
- restauracje itd: 600 zł
- lody i kawa: 250 zł
- pizza do ręki: 100 zł
- w sumie jedzenie na mieście: 950 zł
Roaming
Korzystaliśmy głównie z wi-fi kempingowego, niestety na jednym kempingu był tak słaby zasięg komórkowy, że o roamingu mogliśmy zapomnieć. Zresztą tam był słaby zasięg w ogóle (mamy też włoskie karty).
- w sumie wydatki na wi-fi: 50 zł
Atrakcje
Pogoda była zmienna, sporo jeździliśmy zwiedzać, albo robić przyjemności dzieciom 🙂 Muzeum Ferrari, Safari itd.
- w sumie za atrakcje wyszło: 528 zł
Koszty średnie za dzień
Znając sumę z kolejnego punktu i podsumy z wyżej wymienionych to jeszcze dorzucę kwoty”dzienne”, może to ułatwi Ci planowanie swojej podróży jeśli na taką się zdecydujesz.
- wydatki związane z jedzeniem (zakupy małe i duże, lody, kawa, restauracje, jedzenie na mieście) średnia na dzień: 134 zł/doba
- wydatki na atrakcje, bilety, inne (wejściówki, różne bilety): 40 zł/doba
- wydatki związane z samochodem, trasą, tankowaniem, autostradami: 140 zł/doba
- wydatki związane z noclegiem : 138 zł/doba
Podsumowanie kosztów
To ile w sumie wydaliśmy na włoską część tripu, około 14 dni w 4 osoby?
- na miejscu wszystkie wydatki: 4072 zł
- dojazd (benzyna, winiety): 1831 zł
- suma za cały wyjazd: 5903 zł
To była kwota trochę większa niż szacowałam, głównie niedoszacowałam noclegów w trasie oraz wydatków na jedzenie. Można na pewno zaoszczędzić na jedzeniu na mieście, trochę na zakupach. Za to mając kartę zniżkową to dobrze wychodzą noclegi na miejscu.
Ogólnie czy to dużo czy mało to już kwestia tego jakie kto ma możliwości i potrzeby. Dzielę się tymi informacjami, bo myślę, że to fajnie móc wiedzieć ile co kosztuje, liczę też, że podzielisz się swoimi doświadczeniami. A jeśli szukasz innego pomysłu na fajny wyjazd to zerknij na moje podsumowanie wyjazdu Chorwacja oraz polskie morze z przyczepą kempingową, a także zeszłoroczne długie włoskie wakacje. Jeśli masz własne doświadczenie proszę zostaw komentarz, na pewno będzie pomocny i inni skorzystają. Uściski i samych udanych podróży!