Szukaj
Generic filters

Koszty pieluszek jednorazowych i wielorazowych – porównanie

Okładka ebooka "Lunchboksy jesień-zima"

Fakty i mity na temat kosztów pieluszek jednorazowych i wielorazowych. W ciągu dwóch lat używając pieluszek jednorazowych dla jednego dziecka powstaje ponad 1 tona śmieci! (sic!) To niewyobrażalna ilość. Alternatywą, bardziej eko (choć o tym innym razem), są pieluszki wielorazowe. Warto czy nie? Przygotowałam dla Was dokładne wyliczenia, jak kształtują się koszty korzystania z pieluch jednorazowych oraz wielorazowych.

Z tekstu dowiesz się:

 • ile pieluch zużywa dziecko w ciągu dwóch lat
 • porównanie kosztów pieluch jednorazowych i wielorazowych
 • ile kosztuje używanie pieluch jednorazowych w okresie 2 lat
 • ile kosztuje używanie pieluch wielorazowych w okresie 2 lat
 • jak można bardziej zaoszczędzić

Już na początku powiem Ci, że jakby nie liczyć to wielorazówki wychodzą taniej, choć na pewno da się wydać na nie dużo pieniędzy, jeśli zaczniesz kupować np. limitowane wzory (tak, tak, niektóre są piękne). W obydwu wyliczeniach przyjęłam opcję droższą i tańszą. Na koniec też podpowiadam, jak zaoszczędzić więcej.

Aha. Nie martw się. Nowoczesne pieluchy wielorazowe nie mają nic wspólnego ze staniem przy garze i gotowanie tetry. Są całkiem wygodne. Czy Cię namawiam? Niekoniecznie. Sama dopiero zaczynam ich używać, niemniej oszczędność jaką dają jest ogromna. Sami zerknijcie.

Ile pieluszek potrzebujesz?

Przyjęłam ilości uśrednione na podstawie moich doświadczeń z dwójką szkrabów. Wyliczenia są dla jednego dziecka od narodzin do dwóch lat. Dwa lata przyjęłam jako taką szacunkową granicę końca pieluchowania. U niektórych dzieci to będzie 1,5 roku u innych bliżej 3 lat, ale musiałam jakiś czas założyć. Dzieci w pieluszkach wielorazowych podobno szybciej się odpieluchowuje, ale nie rozgraniczałam tego, bo w tym przypadku nie wprowadza to istotnych zmian w kosztach.

 • noworodek a potem niemowlę do 3 miesiąca życia zużywa ok. 10-14 pieluszek na dobę (przyjmuję 12 szt)
 • niemowlak od 4 mc do 12 mc ok. 6-10 pieluszek (przyjmuję 8 szt)
 • starszak od roku do 2 lat po ok. 5-7 pieluszek na dobę (przyjmuję 5 szt)
Zuzycie pieluszek jednorazowych w ciągu dwóch lat
Zużycie pieluszek jednorazowych w ciągu dwóch lat

5040 sztuk! Wow. Pięć tysięcy jednorazówek. Tyle średnio pieluch jednorazowych zużywa dziecko w ciągu dwóch lat! To ogromna liczba. To znaczy, że kupujesz około 100 paczek pieluszek jednorazowych!

Aby piecuchować dziecko pieluchami wielorazowymi potrzebujesz ok. 24 pieluch typu kieszonka z wkładami. Przy tylu pieluszkach możesz je prać co drugi a potem nawet co trzeci dzień. Przy dalszych wyliczeniach biorę pod uwagę pieluchy typu kieszonka, które są najbliższe w użytkowaniu i najbardziej podobne wizualnie do jednorazówek. Inne tańsze opcje będę dokładnie rozpisane w kolejnym wpisie.

Porównanie kosztów pieluch jednorazowych i wielorazowych

W moim wyliczeniu podaję Ci opcję tańszą i droższą. Możesz bowiem kupować jednorazówki, których cena w przeliczeniu na sztukę to 1 zł, jak również takich, które kosztują bardziej 60 gr.

Zobacz mój test pieluszek jednorazowych.

Podaję też tańszą i droższą wersję w przypadku pieluch wielorazowych. Możesz kupić pieluszki na allegro tzw. chinki (wcale nie dużo gorsze, ale o tym przy innej okazji) za 20-25 zł sztuka razem z wkładem, jak również polskie za 79 czy nawet 100 zł. Wszędzie jednak przyjęłam koszt pieluszek nowych (wielorazowe można kupić również używane).

Wyliczenie kosztów za same pieluszki (jednorazowe oraz wielorazowe) w ciągu 2 lat.
Wyliczenie kosztów za same pieluszki (jednorazowe oraz wielorazowe) w ciągu 2 lat.

Jak widzicie na same pieluchy jednorazowe można wydać od 3200 zł do ponad 5000 zł. Duża kwota. W przypadku wielorazówek koszt ten to 670 – 1700 zł. To prawie pięć razy mniej w przypadku tańszej wersji i 3 razy mniej przy droższej.

A co z innymi kosztami? Woda, śmieci? O tym dalej.

ile kosztuje używanie pieluch jednorazowych w okresie 2 lat

Jak już wiesz koszt samych pieluch w okresie 2 lat to 3200 do 5000 zł.

Co jeszcze trzeba kupić:

 • torby na śmieci (komplet worków 30 L to koszt ok. 5 zł za 25 szt.). Mieści ok. 12-15 pieluch (lub potem lepiej wyrzucić dla własnego komfortu :)), czyli zużywamy ok 17 opakowań co daje 85 zł.
 • woreczki (opcjonalnie) to koszt 6 zł za 50 szt. Czyli zakładając, że nie używasz ich zawsze lub wkładasz dwie pieluszki do środka to zużyjesz ok 50 paczek paklanków. W sumie ok. 300 zł.

Nie wliczam chusteczek, bo niektórzy ich nie używają a inni będą używać też przy wielorazówkach. A także pomija wywóz śmieci, bo jego koszt jest stały – między 20-70 zł za miesiąc (bez względu na ilość śmieci).

W sumie pieluszki jednorazowe kosztuje Cię po dwóch latach od 3661 zł do nawet 5425 zł.

Ile w tym czasie produkujesz śmieci?

W ciągu 2 lat używając jednorazówek produkujesz ponad 1 tonę pieluch! A do tego dochodzą worki, woreczki itd. Można przyjąć, że powstaje 1,5 tony pieluchowych odpadów. Bardzo dużo.

Skąd ta liczba? Jedna zużyta pielucha waży ok. 220 g (tak, ważyłam :P). I taką szacunkową wagę przyjęłam już bez rozdrabniania się, że czasem jest mniej, a czasem więcej. 5040 * 0,220 = 1108 kg = 1,1 tony.

Dużo prawda?

Pieluszki jednorazowe i wielorazowe koszty
Pieluszki jednorazowe i wielorazowe – w dodatku jedne są… ładniejsze haha 🙂

ile kosztuje używanie pieluch jednorazowych w okresie 2 lat

To teraz wielorazowe pieluchy. Wiesz już, że na komplet 24 pieluch typu kieszonka z wkładem musisz wydać od 672 zł do 1656 zł w zależności od tego, jakie pieluszki wybierzesz. W kolejnym wpisie pokażę Ci też inne, również tańsze opcje pieluchowania, ale dzisiaj chcę się skupić na pieluszkach, które w użytkowaniu i wyglądzie przypominają najbardziej te jednorazowe.

Co jeszcze trzeba kupić:

 • Kubełek na brudne pieluszki – zwykłe zamykane wiaderko, do którego wrzuca się brudne (czekające na pranie) pieluchy – 15 zł
 • Torba na brudne pieluszki opcjonalnie, ale przydaje się na wyjściu, o ile się jej nie zapomni – 10 zł
 • Proszek antybakteryjny lub dodatek do antybakteryjny do proszku. 1 kg proszku z odkażaczem to – 27 zł i starczy na ok. 20-25 prań, czyli starczy na ok. 1,5 miesiąca piorąc co drugi dzień. Przy dwuletnim korzystaniu zużyjesz 16 paczek i wydasz ok. 432 zł. Można też kupić środek antybakteryjny i dodawać do zwykłego proszku, który używacie – to tańsza opcja 🙂
 • olejek herbaciany, który odkaża, ale też nadaje ładny zapach: ok. 15 zł
 • A co z praniem? 1 pranie to ok. 50 l wody. W ciągu miesiąca zużyjesz 15 x 50 = 750 litrów wody. Koszt za 1 m3 (=1000 litrów) wody (woda i ścieki) to ok. 11 zł. Czyli na miesiąc wychodzi ok. 8,25 zł. Na dwa lata daje koszt: 198 zł.

W sumie pieluszki wielorazowe kosztuje Cie po dwóch latach od 1342 zł do 2326 zł.

Przyznasz, że nawet w droższej opcji to znacznie mniej niż przy pieluchach jednorazowych 🙂 Oszczędzasz nawet 2 tysiące zł! W dodatku raz kupione pieluszki wielorazowe posłużą kolejnemu dziecku (wtedy masz prawie zerowe koszty!) a jeśli nie planujesz więcej dzieci to możesz je sprzedać. Zadbane pieluszki sprzedasz za minimum połowę zainwestowanej kwoty, czyli całkowity koszt będzie znacznie niższy.

Haczyk? Nie ma. Jedynie o czym warto pamiętać to fakt, że niektórzy np. w nocy czy na wyjazdach i tak sięgają po jednorazówki. Wtedy trzeba doliczyć ich koszt w ogólnym rozrachunku. Dla przykładu 730 nocy (dwa lata) po jednej pieluszce daje koszt ok. 470 zł.

jak można bardziej zaoszczędzić

Jak widzisz korzystanie z pieluszek wielorazowych przynosi dużą oszczędność pieniędzy w okresie dwóch lat. Czy Cię namawiam? Nie, nadal nie 🙂 Choć przyznam Ci, że gdy policzę, że za zaoszczędzone pieniądze mogłabym pojechać na wakacje to mnie przekonuje 🙂

Jak jeszcze możesz zaoszczędzić?

 • Jednorazowy wydatek na wielorazówki może być spory (od 670 do 1600 zł), stąd warto kupować je sukcesywnie np. w ciąży co miesiąc 3 pieluszki lub poprosić bliskich o taki prezent.
 • Po skończonym pieluchowaniu możesz pieluszki sprzedać. Zadbane pieluszki sprzedasz za około połowę zainwestowanej kwoty. Możesz też szukając oszczędności kupić już używane pieluszki.
 • Zamiast proszku z środkiem antybakteryjnym możesz używać sam środek antybakteryjny dosypując go do ulubionego proszku do prania. Będzie bardziej wydajnie.
 • Pranie możesz robić razem z innymi jasnymi rzeczami, wtedy pralka nie będzie działać z niepełnym wkładem, chyba, że masz opcję mniejszego poboru wody przy mniejszym załadunku.
 • Są też inne (tańsze) opcje pieluchowania wielorazowego niż przedstawione pieluszki typu kieszonka i o tym kolejnym razem 🙂

I jak przemawia do Was oszczędność jaką niesie pieluchowanie wielorazowe? Na co byście przeznaczyli zaoszczędzone nawet 2 tysiące złotych? 🙂

 

 • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

  Postaw mi kawę na buycoffee.to