Szukaj
Generic filters

Koszt wakacji kamperem – Włochy 3 tygodnie

Koszty wakacji

Zbierałam się za to dość długo, ale skoro sama korzystam z tych moich podsumowań to oto nadszedł czas, aby finansowo podsumować 3 tygodniowe wakacje kamperem we Włoszech.

Czas to 22 dni, 5 osób, niecałe 5 tys km. Tym razem postawiliśmy na Włochy, stęsknieni po ubiegłorocznych wakacjach, kiedy tam nie dotarliśmy. I liznęliśmy jeszcze odrobinę Słowenii. Choć ta druga o wiele mniej przyjazna dla kamperów niż Włochy. A szkoda.

Takie podliczenia kosztów wakacji robię od lat (znajdziesz wszystkie tutaj), sama z nich potem korzystam, ale też wiem, że wielu osobom ułatwiają zaplanowanie własnych wyjazdów. Zimą to super czas na planowanie wyjazdów. Właśnie po to są te wpisy. Po to spisuję każdy paragon i każdy wydatek. Korzystaj, pisz, ale też podziel się swoim doświadczeniem.

Aha, to kolejny rok gdy mamy swojego kampera, ale poczytaj o wynajmie i kosztach z tym związanych o tutaj.

Plany – szacunki przed podróżą

Od lat robię takie podsumowania, faktycznie wyjazd do Włoch bardzo dobrze obliczyłam finansowo. Duży wydatek to paliwo, a reszta to już tylko przyjemności. Dużo bazowałam na tej podróży kamperem do Włoch.

Podpowiem Ci jakie przyjęłam założenia:

 • jedzenie i inne wydatki założyłam 200 zł na dzień znając nasze wcześniejsze zagraniczne wyjazdy
 • noclegi wiedzieliśmy, że dużo noclegów kamperem jest za free, założyłam mimo wszystko 15 euro/noc
 • winiety i autostrada, benzyna założyłam ok. 2000 zł (znając koszty z lat poprzednich)

Piszę Ci o moich założeniach dlatego, bo może to ułatwi Ci również zaplanowanie swojego wyjazdu.

Nasza podróż – ile czasu i kto jechał

Zacznijmy od początku, jeśli sobie robisz kalkulację dla siebie to przelicz razy swoją liczbę dni. My byliśmy dokładnie 22 dni.

 • czas: 22 dni
 • kiedy: sierpień 2021
 • kto: rodzina 2+3
 • pojazd: kamper Fiat Ducato Burster
 • kierunek: Włochy, Słowenia
 • ilość przejechanych km: 4,6 tys km

Kursy walut:

 • euro E 4,6

I tutaj niestety czuć już słabą złotówkę, te podliczenia robię od dawna i wpisuję tutaj za każdym razem wyższe noty.

Tankowanie

Nasz kamper pali ok 10-11 l na 100. To całkiem dobry wynik, wynajmowany palił o wiele więcej. Za to ceny ropy były różne. We Włoszech raczej 1,8 euro, ale już Słowacja 1,3 euro.

 • tankowanie w sumie za 4,6 tys km: 678 euro (3120 zł)

Winiety i autostrady

Czasem lubimy wskoczyć na autostradę by szybciej pokonać jakiś odcinek. O ile lubimy powolne przemieszczanie się między kolejnymi punktami, to czasem chcemy dotrzeć gdzieś szybciej.

Niestety, jako że jechaliśmy przez Węgry, to na pewno dostaniemy list z wakacji z mandatem. Bo kupiliśmy winietę d1 zamiast d2. Niby na stronie obecnie nie ma rozróżnienia, ale fora, grupy dyskusyjne i prywatne wiadomości nie zostawiają złudzeń.

Co ciekawe, pisaliśmy nawet do nich, czy można podwyższyć winietę. Owszem, można, ale trzeba stawić się osobiście, czyli w naszym przypadku przejechać znowu przez Węgry. My w efekcie pojechaliśmy w drogę powrotną przez Austrię co wiązało się z dodatkową winietą. W tamtej chwili cisnęły mi się na usta same złe słowa na temat węgierskich winiet i ich kontroli 🙂

 • w sumie opłaty za autostrady, winiety: 123 euro (568 zł)

Noclegi i parkingi

Noclegi były naszym najmniejszym wydatkiem. Jednak domek na kółkch to super opcja ? Tym razem zatrzymywaliśmy się głównie na postojach dedykowanych kamperom, które są często darmowe. To tzw. Camper-parki. O ile w Polsce zatrzymujemy się głównie na kempingach to poza Polską korzystamy z tej infrastruktury! Ogólnie te camper-parki są bardzo różne, nam pasują. Nie siedzimy cały dzień w kamperze, raczej zwiedzamy, łazimy i wracamy na noc. Chociaż mieliśmy też miejscówki, gdzie siedzieliśmy przy stoliku, a dzieci calutki dzień pluskały się w ciepłym źródełku.

Aha, nigdy nie spaliśmy na autostradzie, ja tego nie polecam i sami wolimy zjechać na fajny postój, taki właśnie camper-park.

W takich punktach pobór wody, camper serwis, są w cenie lub za niewielką dopłatą. Wszystko ujęłam w całość. Ogólnie, porównując z wakacjami w Polsce kamperem, to koszt noclegów jest śmiesznie mały!

 • w sumie noclegi i obsługa kampera: 157 euro (722 zł)

Zakupy jedzeniowe i inne

W tym wyliczeniu uwzględniam koszty zakupów jedzeniowych. Owszem, w domu byśmy wydali podobną kwotę, ale ogólnie planując budżet ja to uwzględniam. Z Waszych komentarzy wiem, że czasem ten punkt pomijacie.

Niemniej dla mnie to ciekawe, że zakupy, nawet z dodatkowymi przyjemnościami (typu jakieś fajne sery, ciastka włoskie) wychodziły nas tyle samo lub mniej niż identyczne spożywcze zakupy w Polsce.

Zdarzyły nam się też zakupy nieprzewidziane. Padł nam podnośnik, musieliśmy kupić nowy, który swoją drogą nie był idealny. Ale inaczej byśmy nie zmienili koła. Tak zmienialiśmy koło 🙂 A tak to jakąś uszczelka kranowa.

 • Zakupy spożywcze i “domowe”: 472 euro (2175 zł)
 • Inne wydatki: 546 zł

Jedzenie na mieście

O ile lubimy chodzić na lokalne targi i kupować lokalne produkty, o tyle w restauracjach nie bywamy zbyt często. Dania do ręki, lody, kawa – zawsze. Ale siedzenie – niekoniecznie. Niemniej parę razy nie odmówiliśmy sobie, zresztą to była świetna okazja, bo trafiliśmy do bezglutenowej pizzerii. Czyż mogłam wymarzyć sobie lepiej? Cudo!

Osobny punkt to lody, ciasta, kawa na mieście 🙂 Uwielbiam tę pozycję, bo lodów nigdy sobie nie odmawiamy. Nigdy!

 • jedzenie na mieście: 1312 zł
 • lody, ciastka i kawa: 821 zł
 • w sumie jedzenie na mieście: 2133 zł

Atrakcje

Część atrakcji była darmowa, bo skupiliśmy się mocno na przyrodzie. Wszelkie termalne baseny, góry, jeziora strumyki były za free. Płaciliśmy za wejścia na dedykowane ścieżki, wąwozy, jaskinie, przejazd kolejką.

 •  w sumie za atrakcje wyszło: 345 zł

Koszty średnie za dzień

Znając sumę z kolejnego punktu i podsumy z wyżej wymienionych to jeszcze dorzucę kwoty”dzienne”, może to ułatwi Ci planowanie swojej podróży jeśli na taką się zdecydujesz.

 • wydatki związane z jedzeniem (zakupy małe i duże, lody, kawa, restauracje, jedzenie na mieście) średnia na dzień: 220 zł/doba
 • wydatki na atrakcje, bilety, inne (wejściówki, różne bilety): 15 zł/doba
 • wydatki związane z samochodem, trasą, tankowaniem, autostradami: 167 zł/doba
 • wydatki związane z noclegiem : 32 zł/doba

Podsumowanie kosztów

To ile w sumie wydaliśmy na 22 dni podróży kamperem po północnych Włoszech w 5 osób?

 • na miejscu wszystkie wydatki (jedzenie, atrakcje, noclegi): 5921 zł
 • dojazd (benzyna, winiety, związane z kamperem): 3691 zł
 • suma za cały wyjazd: 9600 zł
 • w przeliczeniu na tydzień: ok. 3200 zł

Ogólnie czy to dużo czy mało to już kwestia tego jakie kto ma możliwości i potrzeby. Dzielę się tymi informacjami, bo myślę, że to fajnie móc wiedzieć ile co kosztuje, liczę też, że podzielisz się swoimi doświadczeniami.  Jeśli masz własne doświadczenie proszę zostaw komentarz, na pewno będzie pomocny i inni skorzystają. Uściski i samych udanych podróży!

 • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

  Postaw mi kawę na buycoffee.to