Szukaj
Generic filters

Kiedy zmienić fotelik na większy

Kiedy fotelik

Uwielbiam ten temat – kiedy przesadzić dziecko do kolejnego fotelika. Czemu? Bo wokół tego jest wiele naszych wyobrażeń, wiele mitów, ale mało faktów. Ogólna zasada można powiedzieć jest taka, że dziecko powinno jeździć maksymalnie długo w foteliku A zanim zmieni go na fotelik B, foteliku B zanim zmieni go na C itd.

Bardzo często słyszę “mojemu dziecku wystają nóżki, czas na kolejny fotelik” albo “nie lubi jeździć tyłem, czas na kolejny fotelik” albo “muszę kupić kolejny fotelik, bo dziecko ma JUŻ pół roku” i tak dalej. Te i podobne argumenty NIE są żadnymi argumentami za zmianą fotelika na kolejny! I o tym we wpisie.

Kiedy zmienić fotelik na większy?

Grup wagowych fotelików jest sporo, ale można wyróżnić (mam nadzieję, że to nie nadużycie z mojej strony) trzy: fotelik pierwszy (0-13, czasem 0-10), fotelik drugi (9-18, 9-25, ale też 0-18 i podobne) i fotelik trzeci (15-36). Taki podział ułatwi mi wytłumaczenie co i jak.

Kiedy przesadzić dziecko z fotelika 0-13?

0-13 to ten pierwszy fotelik, zawsze montowany tyłem (poczytaj, jak wybrać pierwszy fotelik). Dziecko jeździ w nim tak długo, jak to możliwe. Przesadzamy dopiero, gdy:

  • osiągnie wagę maksymalną dla pierwszego fotelika, czyli np. 13 kg
  • głowa wystaje ponad górną krawędź oparcia w foteliku
  • pasy są za krótkie

tyle. W tym foteliku spokojnie nóżki mogą wystawać poza obrys fotelika, dotykać kanapy, dotykać oparcia kanapy.

Jeśli chodzi o wagę to dzieci w pewnym momencie nie przybierają tak bardzo na wadze, jeśli Twój maluch ma 10 mc i waży 10 kg to wcale nie oznacza, że zaraz będzie ważyć 13 kg, równie dobrze waga może się ustabilizować. Patrząc na siatki centylowe, to średnio (!) wagę 12,5 kg dzieci osiągają w wieku 2 lat!

Szybciej dziecko wyrośnie z pierwszego fotelika 🙂 Pamiętaj, chodzi o wystawanie głowy ponad oparcie (w kolejnych fotelikach jest to linia oczu!).

Co jeśli ww. argumenty nie robią na Tobie wrażenia i koniecznie chcesz zmienić fotelik? Wybierz fotelik z grupy wagowej 0-18, oczywiście RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy. Wtedy mimo, że przesadzisz dziecko wcześniej, do większego fotelika to nadal do fotelika tyłem, więc bezpiecznie dla niego.

Jeśli boisz się, że dziecko ma ciasno, za mało miejsca, niewygodnie i inne rzeczy, a nie spełnia którego z 3 kryteriów zmiany to albo wróć do tematu za jakiś czas, albo wybierz fotelik 0-18 RWF jw.

Kiedy zmienić fotelik 9-18 na kolejny?

Zmieniamy gdy:

  • linia oczu jest ponad oparciem fotelika
  • dziecko przekroczyło 18 kg
  • nie można zapić dobrze pasów (w fotelikach RWF pasy powinny wychodzić równo z ramionami lub ciut poniżej, a w FWF czyli przodem równo z ramionami lub powyżej – jeśli tak się nie da to zmieniamy)

Na pewno argumentem za zmianą nie jest: “bo dziecko chce” ani “bo waży 15 kg” ani inne podobne.

Nie przesadzaj dziecka za wcześnie! Dwuletnie dziecko to zdecydowanie za szybko!!! Poczytaj fajny artykuł na fotelik.info.

Kiedy fotelik przodem do kierunku jazdy?

Ha! o tym będzie cały wpis. Jestem ogromnym zwolennikiem przewożenia dzieci TYŁEM do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe.

Odpowiadając na pytanie kiedy fotelik przodem do kierunku jazdy? Najpóźniej, jak to możliwe. W Szwecji dzieci jeżdżą do 4 roku życia, niech to będzie dla Ciebie wyznacznikiem. Pierwszy i drugi fotelik powinien być tyłem do kierunku jazdy, dla bezpieczeństwa dziecka <3

Kiedy poddupnik

Tak naprawdę obecnie poddupniki są mało zalecane, właściwym wyborem są foteliki z trzeciej grupy, czyli 15-36, one tak naprawdę powinny starczyć do momentu, aż dziecko będzie na tyle duże, że będzie mogło jeździć w zwykłych pasach na siedzeniu.

Poddupniki nie dają osłony bocznej, a także zwiększają szansę na “nurkowanie”, czyli wsunięcie się dziecka pod pasy.

Do kiedy dziecko ma jeździć w foteliku?

Obecnie obowiązek jazdy z foteliku jest do momentu osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu!

Nie tak dawno było głośno w mediach o obniżeniu tej granicy do 135 cm wzrostu, jednak m.in. za sprawą fotelik.info jest wiele zmian w tym temacie 🙂 Poczytajcie wpis o dyskusji w Senacie nt. ww. zmian.

A tak mówił mi Paweł Kurpiewski – biomechanik zderzeń, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach z serwisu fotelik.info

“Udało się doprowadzić do zapisu w Ustawie w takim kształcie, że 135 cm będzie wyjątkiem, a nie zasadą. Pierwotny kształt miał być taki, że przy wzroście dziecka 135 cm możesz wozić dziecko zapięte tylko pasem, bez fotelika, a teraz 135 cm jest tylko wyjątkiem od reguły. Intencją ustawodawcy, jak się okazało, było to, że jeśli dziecko waży więcej niż 36 kg (do takiej wagi produkuje się foteliki w Europie) i rodzic ma takie „wyrośnięte” dziecko, to może je przewozić na tylnej kanapie. Czyli jedynie w przypadku, jeśli nie da się dziecku dobrać fotelika dopasowanego do jego wagi i wzrostu.”

I to chyba tyle w tym temacie. Ogólnie woźcie dzieci najdłużej, jak to możliwe tyłem, najlepiej do 3-4 roku życia, a w każdym foteliku dzieci powinny podróżować maksymalnie długo, jak to możliwe ze względu na wagę lub wzrost.

Przy pisaniu tego wpisu w dużej mierze korzystałam z wiedzy pozyskanej dzięki spotkaniu z ekspertami z fotelik.info (zobaczcie też moją relację z inspekcji fotelików).

  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to