Szukaj
Generic filters

Kiedy odpieluchować dziecko

Czas na odpieluchowanie - kiedy?

Kiedy zacząć naukę korzystania z nocnika i pozbyć się pieluszek? Ilu rodziców tyle będzie opinii, ale zacząć naukę to nie to samo co uznać ją za udaną próbę 🙂 Średnio około drugiego roku życia można zacząć myśleć o odpieluchowaniu dziecka. Ale byłoby zbyt prosto gdyby wiek był jedynym wyznacznikiem. We wpisie wszystko co musisz wiedzieć o pozbyciu się pieluszek.

Musicie pamiętać o jednej ważnej rzeczy: trening czystości (nie lubię tego sformułowania) to pierwszy taki duży krok u dziecka do samodzielności. Wiąże się to z wieloma emocjami, musicie też pamiętać, żeby nie mylić tej samodzielności z nieposłuszeństwem.

Zanim przejdziemy do zaleceń pediatrycznych to czekam na wasze historie: w jakim wieku wasze dzieci samodzielnie zaczęły korzystać z nocnika. Obiecuję zebrać te dane i zrobić piękną tabelę dla potomnych 🙂 Zatem proszę was o informacje: wiek kiedy dziecko nauczyło się korzystać z nocnika, kiedy w nocy, kiedy grubsze sprawy.

Zacznę ja. W temacie odpieluchowania jestem dość leniwa zatem odpuściłam sobie zbyt wczesne próby sadzania na nocnik. Trzymałam się kurczowo (i z nadzieją) zasłyszanej kiedyś opinii, że dziecko musi umieć samodzielnie się rozebrać i to był mój wyznacznik przy próbach nocnikowych. Z jednym dzieckiem odpieluchowanie nastąpiło w wieku 2 lat 5 mc. Wspominam to traumatycznie (HNB pełną parą i z perspektywy mam wątpliwości czy nie powinnam poczekać), noce od dawna były z suchą pieluszką, więc tu poszło bez problemów. Całościowe (wiecie o co chodzi) i bezproblemowe korzystanie z nocnika nastąpiło w wieku ok. 2 lat 6 mc.

W przypadku młodszego dziecka zainteresowanie nocnikiem było znacznie szybciej, a pierwsze próby w wieku ok. 1,5 roku, jednak to mi brakowało wytrwałości 🙂 Tak naprawdę dziecko samo zaczęło wołać w nocy na siusiu (23 mc), nie było problemów ze spacerami tylko w domu zabawa była zbyt zajmująca, a ja zbyt leniwa (z naciskiem na to drugie). Z powodzeniem w wieku 2 l i 1 mc, a całościowo, świadomie i bez przypominania w wieku 2 l i 2 mc.

No to teraz czekam na wasze opowieści 🙂 i przejdźmy do zaleceń.

Książka idealna na start

Chcę Ci polecić książkę „Mamo ja chcę kupę”. To ksiązka, od której powinnaś zacząć proces odpieluchowania. To tutaj znajdziesz odpowiedź na to czy dziecko jest gotowe, ale też znajdziesz podpowiedź jak wrzucić na luz i nie dać się zwariować. Autorka na luzie, spokojnie przedstawia kroki odpieluchowania, ale też tłumaczy dlaczego nie zawsze się udaje. Polecam, bo naprawdę napisana jest bez „wymądrzania się”. Kupisz tutaj, 27 zł

Książka Mamo ja chcę kupę
Książka Mamo ja chcę kupę

Kiedy dziecko jest gotowe do odpieluchowania

Po pierwsze musi być zdrowe, nie może być w tym czasie wielkich zmian typu pojawienie się rodzeństwa ani nadmiernej fazy buntu.

Poza tym wyróżnia się przesłanki fizyczne, emocjonalne oraz związane z rozwojem dziecka, oto taka „checklista”, czyli rzeczy, które mogą sugerować, że dziecko jest gotowe do korzystania z WC:

 1. potrafi samodzielnie siedzieć i chodzi bez problemów
 2. oddaje mocz w sporej ilości za jednym razem
 3. ma regularne i powtarzalne czasy kiedy siusia (lub łatwe do przewidzenia)
 4. ma „suchy” okres (minimum 2 godziny i/lub podczas drzemki), potrafi wstrzymać mocz
 5. potrafi wysiedzieć w miejscu 2-5 minut
 6. potrafi zdjąć i założyć samodzielnie spodnie (podobno statystycznie między 29-31 mc)
 7. prosi o dorosłą bieliznę
 8.  zgłasza uczucie mokrej pieluszki, nie lubi tego uczucia
 9.  jest zainteresowany nocnikiem lub łazienką, ciekawi go co robisz idąc do toalety
 10. daje znak (słowny lub fizyczny), kiedy robi siusiu lub kupę (chrząkanie, grymas, kucanie, chowanie się).
 11. demonstruje pragnienie niezależności
 12. cieszy się ze swoich osiągnięć
 13.  jest chętny do nauki siadania na nocnik
 14. rozumie, że chce mu się siusiu/dwójkę lub zaraz po informuje o tym fakcie
 15. potrafi wykonać proste polecenia
 16. Rozumie wartość oddanie rzeczy do której należą.
 17. potrafi opisać/nazwać po swojemu lub prawidłowo siusiu/kupę

Oczywiście nie jest tak, że każdy punkt musi być spełniony, choć opierając się na własnych obserwacjach mogę stwierdzić, że fajnie jak większość ma miejsce.

PS Statystycznie istotne jest również to czy maluch to dziewczynka (podobno szybciej się uczą) oraz czy ma starsze rodzeństwo (też szybciej podpatrują).

Kiedy czas na odpieluchowanie – wiek dziecka

Aby nie było tak łatwo to amerykańscy naukowcy podają za wiek odpowiedni okres między 15, a 40 mc życia co daje ogromną rozpiętość. Większość dzieci w wieku 22 mc nadal nie potrafi korzystać z toalety, ale już w wieku 31 mc statystycznie mają to opanowane. Co ciekawe podobno dopiero w wieku minimum 1,5-2 lata dziecko jest w stanie kontrolować swoje zwieracze by wstrzymać siusiu/kupkę. I jak zawsze – wszystko kwestia dziecka, często idzie to w parze z „suchymi” nocami.

Niektóre badania pokazują, że przed 27 mc życia nie jest korzystne (1) uczenie dzieci korzystania z nocnika, niektóre publikacje wręcz twierdzą, że ma to sens dopiero po skończonych 36 mc. Czemu niektórzy uważają, że później to lepiej? A wynika to z faktu, że dzieci nie lubią przerywać czynności, które lubią robić (czyt. zabawy), a to powoduje, że mogą wstrzymywać siusiu tak długo, jak to możliwe. W efekcie może to doprowadzić do złych nawyków, które będą problemem również potem.

I nie wiem, jak to jest u was, ale widzę wyraźnie, że poza fazą „nowości” dzieciaki chodzą do łazienki wtedy kiedy już bardzo muszą. Następstwem tego (w skrócie) jest późniejsze popuszczanie moczu związane z grubszymi ściankami pęcherza (upraszczam i odsyłam do źródła 🙂 czy częstsze infekcje. Swoją drogą około 20% pięciolatków moczy się w nocy.

Z drugiej strony są głosy, że im wcześniej tym lepiej. To głównie opinia zwolenników wychowania bezpieluchowego, że dla dzieci, które były wysadzane od początku na nocnik jest to tak naturalne, że unika się dodatkowego stresu. (9)

Przyznam, że sama próbowałam wysadzać siadające dziecko na nocnik (gdzieś w wieku ok. 10 mc), jednak moje lenistwo wygrało. Uznałam, że to bardziej ja musiałabym kontrolować ten proces niż dziecko i odpuściłam. Jeśli wśród was są osoby, które inaczej podeszły do tematu to dajcie znać.

A z trzeciej strony, niektóre badania (3) pokazują, że wiek dziecka nie ma żadnego wpływu na późniejsze moczenie, istotna jest dojrzałość dziecka, stąd zamiast wieku lepiej skupić się na przesłankach do gotowości. Ogólnie wiecie, każda teoria znajdzie potwierdzenie 🙂

Cóż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to KIEDY, ale liczę na wasze historie 🙂 Czekam na informacje czym się kierowaliście i w jakim wieku było dziecko, gdy samodzielnie zaczęło:

 • siusiać na nocnik
 • odpieluchować w nocy
 • robić dwójkę

A dla żadnych wiedzy polecam kilka publikacji. Za to kolejnym razem, będzie o tym, jak zacząć i jak to zrobić by nie zwariować 🙂

Bibliografia:

 1. AAFP http://www.aafp.org/afp/2008/1101/p1059.html
 2. NCBI http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22396334
 3. https://www.babble.com/toddler/dangers-potty-training-early/
 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3307553/
 5. https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/toddler/toilet-training/Pages/Cognitive-and-Verbal-Skills-Needed-for-Toilet-Training.aspx
 6. http://pediatrics.aappublications.org/content/103/Supplement_3/1359
 7. https://www2.aap.org/sections/scan/practicingsafety/Modules/ToiletTraining/ToiletTraining.pdf
 8. https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/toddler/toilet-training/Pages/Its-Potty-Time.aspx
 9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19827219

78 Odpowiedzi

 1. 9 miesięcy. Nakładka na kibelek. Sporo czasu z książeczkami żeby byla koncentracja. Brawo i pochwały przy każdej kropelce siusiu. Dzięki temu roczne dziecko przychodziło i stękało na znak ze chce sie kupke. Półtora roku pożegnaliśmy pieluchy na stałe. Ale czas spedzony siedząc przy toalecie był dość duży

 2. My zaczęliśmy w 4 miesiącu 🙂 nhn to super sprawa szkoda, że nikomu sie nie opłaca tego reklamować… nam najpierw udalo łapać sie 2, później siusiu, noce tak samo, 11 miesiąc bez pieluchy 🙂

  1. podziwiam. A powiedz, jak to wygląda, czy dziecko samo zgłasza potrzebę czy po prostu Ty przypominasz lub odczytujesz sygnały? No bo raczej nie chodzi jeszcze samodzielnie by siadać na nocnik, hmmm. Dla mnie temat ciekawy, bo ja wymiękłam 😀

  2. Ja sadzam synka od około 8-9 miesiaca zycia. Kupkę mozna wyłapać, siusiu co prawda zrobi za każdym razem gdy posadzę go na nocniczku ale wydaje mi sie ze jwst za mały na sygnalizowanie czy wołanie siusiu. Prosze zdradzić jak pani dziecko sygnalizowało ze chce skorzystać z nocniczka 🙂

  3. Moja starsza w wieku 11m łapała się za cipkę, na roczek wołała siusiu ale nie umiała wstrzymać. Miałam kilka sekund na akcję z nocnikiem hehe

  4. Początki nie były łatwe, ale jakoś poszło i kontynuowałam. Ja nie dostrzegałam sygnałów, po za nocami gdy strasznie się wiercił i nie dawał mi spać 🙂 wysadzałam po karmieniu, spaniu, drzemce, co jakiś czas proponowałam. Teraz gdy zrobiło się już ciepło, a my byliśmy na wakacjach założyłam zwykłe majteczki i dostrzegłam sygnały których wcześniej nie widziałam 🙂 młody jęczy, przychodzi do mnie, łapie się za majteczki, czasem wręcz marudzi. Na nocnik oczywiście jest za duży, więc pomagam mu na niego wchodzić, wcześniej wysadzałam opierając jego plecki o mój brzuch do miski lub umywalki. Przez cały okres korzystaliśmy z pieluch wielorazowych. Polecam nhn od samego początku to naprawdę działa i jakoś czuję się lepiej, że moje dziecko nie siedzi w kupie czy siuśkach 🙂

  5. 4-miesięczne dziecko na nocnik!!!! przecież dziecko w tym wieku jeszcze nawet nie umie porządnie siedzieć.

  6. Mój Bejb ma 5 miesięcy i próbujemy od niedawna nocnika. Szczerze mówiąc to jestem w szoku. Prawie za każdym razem jest siku i większość kupek też złapanych. Ale o odpieluchowaniu oczywiście jeszcze nie myślimy.

  7. Ciekawe jak będzie z moim dzieckiem ( jeszcze troszkę do porodu). Ja zaczynałam w 4 miesiącu co było szokiem dla mojej mamy, a tata poszukiwał jak najmiejszego nocnika co było dużym wyzwaniem 27lat temu.

  8. My zaczęliśmy wysadzać jak syn miał ok 1 mc-a. Oczywiście nie sadzaliśmy go na nocnik, tylko trzymaliśmy w odpowiedniej pozycji (później nad sedesem).
   Na początku wysadzałam też w nocy (jak się charakterystycznie wiercił- robił taką jakby świecę nogami 😉 ) ale później nie miałam już siły i zostało tylko w ciągu dnia. No cóż każde dziecko jest inne, ale ja jestem zadowolona i widzę efekty. Teraz syn ma 1,5roku i jeszcze zdarzają nam się 'awarie' ale do tej pory z moich obserwacji wynika, że jest efekt. Są tygodnie kiedy pieluchy idą w zmniejszonej ilości i czasem ledwo zmoczone (a na 2. zawsze do łazienki), a są takie 'kryzysy' kiedy wszystko (łącznie z 2.) ląduje w pieluszce. Synek generalnie sam przychodzi i pokazuje ze chce do łazienki (ten sam gest na siusiu i kupkę). W cięższych dniach zdarza się, że zauważę, że na coś się zanosi i mu proponuję.
   Tak naprawdę to te trudniejsze chwile są dowodem na to, że u nas się to sprawdza – czasami jak mamy bombę w pieluszce to krzywię się mimowolnie – jestem już odzwyczajona od tego widoku/zapachu na co dzień i naprawdę nie wyobrażam sobie ogarniania takiego galimatiasu kilka razy dziennie.
   Cieszę się, że odważyliśmy się i spróbowaliśmy. Uważam, że wymaga to ogromnej determinacji (sama wiem jak bardzo czasem się nie chce), zdarzają się cięższe chwile i czasami dopadają wątpliwości, ale plusów takiego rozwiązania jest naprawdę duuużo 😉
   może jeszcze w kwestii reakcji otoczenia- są bardzo różne: moja babcia kibicowała nam od samego początku i wszystkim się chwaliła, a moja mama nie ukrywała, że uważa to za wymysł i nie wierzy w te „bajki” 😉 jak nie spróbujecie, to się nie przekonacie 😛

  9. Szkoda że na porodowke nie zabrała Pani nocnika zamiast pieluch.
   Wnioskuje że o fizjologii człowieka wiedza marna. Czytam te wpisy i nie wierzę.
   Dziecko w wieku 4 miesięcy, to jest chore.

 3. Co to znaczy robić dwójkę? W sensie że na nocnik?

  Mój chyba średnio się liczy, bo był NHN od urodzenia.
  W nocy przestał sikać mając 7 mies.
  Większość 2 na nocnik od początku.
  Od 7 do 11 mies kryzys i cofnięcie się..
  Teraz ma 13 mies i większość dnia (po domu) w majteczkach.

  1. podziwiam. Tak chodziło mi o samodzielne robienie kupy na nocnik, wiele dzieci (jak wynika z rozmów z rodzicami) ma większy problem z tym niż z sikaniem.
   A powiedz przy NNH czy obecnie dziecko samodzielnie idzie w kierunku nocnika czy może pilnujesz? jestem serio ciekawa

  2. Mam nadzieję, że nikogo nie urazi porównanie, ale na tym etapie to jest jak z psem. Pies nie powie, że ma pełny pęcherz, ale znasz go i widzisz, że coś nie gra.
   Z dzieckiem podobnie.
   Najłatwiej z niemowlakiem, ze starszym trochę trudniej, bo jest milion powodów, z których może mu coś nagle nie pasować. Trzeba się domyślać, trochę zgadywać w oparciu o sytuację, o to, kiedy ostatnio jadł, kiedy sikał.
   Ale zabawa jest fajna, nawet jeśli są wpadki. 🙂

 4. Synek ma 25 miesięcy i za nami pierwsze siusianie… na podłogę. Na razie nie zgadza się na siadanie na nocnik. Gdy mu to proponujemy mówi „nie”. Kilka razy usiadł a potem wstał, schował się za drzwi i tam sobie nasiusiał. Wniosek z tego taki, że na razie odpuszczamy.

 5. To może ja zacznę: córkę sadzałam na nocniczek odkąd sama bez pomocy potrafiła siedzieć, czyli 7,5 miesiąca. Używaliśmy nocniczka początkowo tylko rano, zaraz po przebudzeniu i kiedy widziałam, że chce kupkę i to był taki „rytuał” poranny. W pieluszkę robiła tylko siusiu w ciągu dnia. Szybko zrozumiała o co chodzi z nocnikiem, bo przed skończeniem roku większość potrzeb załatwiała do nocnika. Mając rok i 4 miesiące zaczęła wołać „si” (siusiu) i pieluchy używaliśmy tylko w nocy i w podróży. Od wieku 2 lat używamy nakładki na sedes i pieluchy na noc, bo córka w nocy budzi się do siusiu, ale po fakcie. Za to młodsza córka ma 8 miesięcy i samodzielnie siedzi, ale używamy tylko pieluchy, bo nie jest gotowa na nocniczek ;), no cóż dzieci są różne

 6. Zaczęliśmy dla zabawy gdy mała miała 6 miesięcy. Posadziliśmy ją, a jej bardzo się spodobała ta pozycja. Zaczęliśmy sadzać bez pieluszki i udawało się coś złapać. Gdy postanowiliśmy na chwilę zaprzestać (za kilka dni miała się u nas odbyć duża rodzinna impreza więc nie bardzo mieliśmy czas ją ciągle wysadzać) okazało się, że informuje nas o potrzebie wysikania się. Po 3 dniach wysadzania! Byliśmy w szoku 🙂 Od tamtej pory było kilka kryzysów (ząbkowanie, raczkowanie, chodzenie) ale idzie nam co raz lepiej. Mimo naszego lenistwa (czasem gdy jestem zajęta nie chce mi się biegać z nocnikiem) większość sików i prawie wszystkie kupy trafiają do nocnika. Jedynie gdy czasem kupa jest luźniejsza to nie zdążymy dolecieć 🙂 W nocy nadal sika ale już dużo mniej i myślę, że niedługo będzie można spróbować spania w majteczkach. Ma teraz 11 miesięcy.
  Do NHN doszliśmy sami, dopiero później dowiedziałam się, że taka metoda istnieje. Moim zdaniem powinno się dzieci wysadzać chociaż z gdy robi kupę – nie ma tyle sprzątania (wiadomo jak wygląda połączenie kupa-wielorazówka).

 7. Bardzo pomocny artykuł! Podnosi na duchu w obliczu coraz częstszych pytań babci, typu: „Jeszcze nosi pieluszkę?”, „Nie siusia do nocnika?”, etc. Córka – 17 miesięcy – według mnie nie wykazuje jeszcze chęci i gotowości do odpieluchowania chociaż zainteresowanie łazienką i tym co ja tam robię pojawiło się jak tylko nauczyła się przemieszczać. 🙂 Nocnik w domu stoi, czasami, szczególnie po zdjęciu pieluchy mała pokazuje go paluszkiem i zadowolona na nim siada, ale nie robi siusiu, a czasami lądują w nim zabawki. Nie mam zamiaru przeprowadzać wojny o siusianie do nocnika – zaczekam aż dziecko będzie na to gotowe.

 8. Ja tam sie nie spiesze. Syn ma 2,5 roku sam mowi kiedy chce na kibelek. 2 juz robi od dawna tylko na kibel a siku zalezy. Zdarza mu sie popuscic, czesto tez wola. Czasami sam po prostu idzie i sie zalatwia do toalety. A na wyjscia ma pieluchomajty. Jak przestanie w nie robic to z nich zrezygnujemy. U nas genealnie sprawdza sie zasada „przyjdzie czas, sam do tego dojdzie”

  1. To zdrowe podejście. Moje akurat szybciej były sadzane i starsza na roczek już wołała ale to u nas tak samo wyszło.. Do niczego jej nie zmuszałam.

  2. Magdalena Klein ja tez planowalam ale jak syn skonczyl rok zaczelam z nim czesto latac (praktycznie co poltora miesiaca latalam dwa razy) i rezygnowanie z pieluch bylo by dosc uciazliwe. A druga kwestia syn boi sie nocnikow heh. Teraz sam powoli dochodzi o co biega 😉

  3. ja mam blizniaki chlopcy 8 lipca beda miec 2 latka ale uczyc bede ich jak bede mieli 2 ipol roku tak moja siostra nauczyla swojego synka Dawid jest z tego samego roku co moi chlopcy a moi jeszce nie mowia i nie rozumieja co sie do nich mowi

 9. Synek ma teraz 20 miesięcy, od około miesiąca chodzi bez pieluszki. Sygnalizuje – mówi siusiu i łapie się. Jesteśmy trochę zdziwieni, bo poszło wyjątkowo gładko, a zaczęłam zdejmować mu pieluchy jak zaczęło się robić ciepło. Przyznam się, że trochę z lenistwa, bo jest bardzo ruchliwy i zakładanie pieluchy było dramatem. Przez pierwsze kilka dni sadzałam go po nocy i po drzemce na nocnik, a po kilku dniach zaczął wołać. Teraz jeszcze zdarzy mu się posiusiać (u niego nie działa teoria o przetrzymywaniu, bo właśnie zapomina zawołać jak jest czymś bardzo zaabsorbowany ;-)). Na dwójkę zawsze woła. Za to w nocy jeszcze chyba przed nami długa droga, bo budzi się ok. 2-3 razy na cyca i niestety nie zawsze pieluszka jest sucha jak się opije. 😉

 10. Moja córka ma 2 lata i 1 msc i nie wykazuje gotowości do załatwiania sie na nocnik. Siada na niego tylko przed kąpielą i zwykle coś tam zrobi, ale w ciągu dnia ciężko ją posadzić. Właściwie żaden punkt się nie zgadza. W sumie przynajmniej dylemat z głowy, wiem ze mogę jeszcze z tym zaczekać. : )

  1. No możesz tak trzymać do pełnoletności dziecka, chyba że się wcześniej domyśli :)))

 11. za miesiąc kończymy dwa latka, siku i kupa na nocnik, córka sama przynosi nocnik jak czuję potrzebe, po 3 dniach wpadek, załapała o co chodzi 😉 w nocy jeszcze pampers – dużo pije w dzień, i po nocy pampers pełny, nie bardzo wiem jak się zabrać do nocnego odstawienia pampersa

  1. Moja Córa pije w nocy mleko, jak smok, a mimo to noce zazwyczaj suche, ma dwa latka, chyba dziecko musi dojrzeć do tego 🙂

 12. Kupa w nocniku od 5 msc, bez większych odstępstw. Raz dziennie, regularnie, rano, przed wyjściem z domu. Siusiu w domu co 1-1,5h. Na spacerze sucha pupa nawet do 3h. Odpieluchowana w wieku 12 msc. Do tej pory (16 msc) średnio co drugi dzien jest siusiu na podłodze ale wynika to z mojego niedopatrzenia. Sygnalizuje w tym momencie mówiąc siu siu i siadając na nocnik (siada w majtkach) takze odpieluchowanie przy NHN – naturalna higiena niemowląt to bardzo duzo pracy rodzica. Ale mnie bardzo cieszy ze latem pupa mojego malucha jest w bawełnianych gatkach a nie plastikowym pampersie. Używałyśmy pol na pol wielorasowych i jednorazowych na początku. Moze wielo tez pomogły.

 13. Dziewczyny, litości! A może by dopytać naszych mam w jakim wieku biegałyśmy bez pieluchy i zrobić taki wykres dla porównania. Albo dopytać, czy w czasach przedpamersowych (tak, były kiedyś czasy bez pampersów) widywało się 3-latki w pieluszkach. Ja gdzieś czytałam, że w czasach pieluch tetrowych 90% dzieci było bez pieluchy w wieku 1,5 roku! I nikt z tego powodu nie cierpi w dorosłym życiu. Teraz ten wiek jest przesunięty, bo rodzicom i dzieciom jest najzwyczajniej w świecie wygodnie z pampersami (jeśli to świadomy wybór, to ja nie mam nic przeciwko), a dodatkowo niektórym koncernom zależy, żeby nam wmówić, że dziecko może mieć problemy psychiczne, jak je w wieku 9mc posadzisz na nocnik, żeby jak najdłużej płacić za pieluchy 😉
  Mój syn miał pierwsze próby sadzania na nocnik w wieku około 10mc, ale odpuściliśmy, bo jak miał 14mc to urodził mu się brat i nie było czasu go dopilnować :/ Dziś poszedł pierwszy raz do żłobka bez pieluszki, ma teraz 26mc i jestem z niego bardzo dumna 🙂 Tego lata chcę zacząć sadzać na nocnik młodszego, który właśnie skończył rok.

 14. Wiec tak. Syn 2,5l . Jak zaczal na nocnik. Odrazu bez wpadek.a dwa dni pozniej sciaglam mu na noc . Od tamtej pory zero wpadek a ma 7lat. Corka siku na nocnik tez ok 2,5l. 3mies kupy nie zrobila…. tylko w majtkiw tym czasie tez pampers zakladalam albo czasami udalo sie na nocnik ale sama nie poszla.tylko siku. W nocy prawie do 3roku…ale to ciezki zawodnik…. uparta okropnie. Druga corka ma 15mies chcialam ja uczyc ale sie nie zegnie na nocnik ale od pon bede probowac

 15. Mój syn ma 15 miesięcy i od kilku tygodni jest wysadzany. Nie sygnalizuje (albo ja jeszcze nie odkryłam sygnału) ale ja już mniej więcej wiem kiedy mogę się spodziewać, że coś zrobi. Bardzo mnie zaskoczył że w ogóle chce siedzieć na nocniku bo jest bardzo aktywny ale ta pozycja mu odpowiada. Kupę (nie bójmy się tego słowa :D) łatwiej mi wyłapać i już raczej zawsze jest do nocnika. Siusiu robi ładnie w konkretnych sytuacjach ale do pieluszki też jak go nie wysadze na czas. Zauważyłam, że teraz wstrzymuje swoje potrzeby i drzemka czy pora posiłku kończy się już suchą pieluszką. Ale to na tym etapie bardzo dużo naszej pracy, uwagi i czasu.

 16. Siku jak mial 1,5roku -akurat bylo lato I synek wolal korzystac z nakladki, na kupe czekalam doklaadnie rok ale tez nie naciskalam na to bardzo, stwierdzilam ze spokojnie na to przyjdzie czas. W nocy tez juz bez pieluszki ale zdarza sie ze jak nie dopilnuje to potem sprzatam. Chetnie poczytalabym jak sobie z tym poradzic.

 17. Moje obie córki przygodę z nocnikiem zaczęły w wieku 6 miesięcy a nawet ciut wcześniej. Oczywiście na początku bardziej dla oswojenia, na kilka sekund. Pierwsza w wieku 12 miesięcy już wołała w dzień a druga od kiedy skończyła 5 miesięcy, kupkę robi tylko na nocnik a sadzam tylko na chwilkę po spaniu i czasami jak mi się chce przy zmianie pieluchy – która coraz cześciej jest sucha a mała ma 11 miesięcy

 18. Córka miała niecałe 3 lata, jak wszystko było na nocnik/nakładkę i od razu suche noce.
  Próby były oczywiście wcześniej bo w lato gdy miała 1l i 10 miesięcy, ale jakoś nie była zainteresowana siadaniem na nocnik/ubikację choć mokre majtki jej przeszkadzały.
  Synek ma 23 miesiące i zainteresowany jest wszystkim, poza tym. Nie ma mowy, abym czy to po nocy, czy po drzemce wyjęła go z łóżeczka z suchą pieluchą, częściej jest zlany prawie po pachy. Przeczytałam powyższą „checklistę” i chyba w tym roku nie będę się napinać 😛

 19. moja na nocnik siadała od 10 miesiąca,zawsze rano i wieczorem czytaliśmy jej książeczki przez 20 minut:) ale to było bardziej dla oswojenia się z nocnikiem.siku i dwójkę woła od dwóch miesięcy czyli zaczęła od 23 miesiąca.noce też suche od 23 miesiąca.u nas poszło to nawet sprawnie,zesikała się może z 7 razy a kupkę zrobiła dwa razy w majtki.jak zobaczyła ile się trzeba myć i przebierać tak od tamtej pory woła:)

 20. Pierwsze dziecko (dziewczynka): 1. 12 m-cy, 2. 36 m-cy, 3. 12 m-cy Swoje potrzeby sygnalizowała gestem, miną. Sadzanie na nocnik w sytuacjach oczywistych (po spacerze, drzemce, obiedzie) od ok 7 m-ca, po lekturze książki o NHN. Pielucha była zakładana „awaryjnie”, kiedy zostawała z kimś innym, kto mógłby nie odczytać jej sygnał. Nie popuszczała podczas drzemek, na spacerach itp. Nocą zdarzały się wpadki, nasilone po pojawieniu się młodszego rodzeństwa. Nie naciskaliśmy na spanie bez pieluchy. Około trzecich urodzin, przestały być potrzebne nocą.
  Drugie dziecko (chłopiec): 36 m-cy, 2. 36 m-cy, 3. 36 m-cy. Wcześniejsze próby kończyły się fiaskiem. Jak „miał czas”, to korzystał z nocnika/toalety wcześniej. Jeśli zaabsorbowało go jakieś zajęcie (co nie trudne u dzieci), żadna siła go nie nakłoniła na sikanie do nocnika/toalety. W dniu trzecich urodzin, obudził się, zdjął pieluszkę i śmiejąc się powiedział, że kiedyś był mały i nosił pieluchę, a teraz jest duży i nie potrzebuje. Pożegnanie ostateczne.
  Jak widać każde dziecko ma swój czas i kluczowe umiejętności nabywa w odpowiednim dla siebie momencie 🙂

 21. Ostatnio czytałam, że odpieluchowanie przed 2 urodzinami może mieć negatywny wpływ na dziecko i powodować nietrzymanie moczu i kału w późniejszych latach. Była to wypowiedź urologa. Przypadkiem na to trafiłam i trochę się zmartwiłam, bo spontanicznie odpieluchowaliśmy córkę w ciągu 2 tygodni, właściwie od razu wszystko załapała, na szczęście ma już niemal dwa lata, więc mam nadzieję, że nie będzie przez to miała problemów. 1, 2 i 3 w 24tym miesiącu.

 22. Jak czytam niektore wpisy, to mam wrazenie, ze umiejetnosc nocnika u niektorych byla pierwsza od chwytania grzechotki…. moj syn dostal nocnik gdy mial 10mcy, owszem gdy go posadzilam zrobil siusiu nieswiadomie, pozniej dlugo sluzyl jako zabawa, pojawila sie rowniez nakladka na sedes, nie mialam parcia, skoro mie chcial, nie zmuszalam go. Gdy sknczyl dwa latka zaczelismy systrmatycznie sadzac, rano, po drzemce, owszem zdazalo mu sie protrstowav I przestalam znowu. PRZYSZLY cieple dni, powiedzialam stop, zdjelam pielyszke, zalozylam majtki, kilka razy popuscil I odrazu skumal, praktycznie dwa dni nam to zajelo. Najpierw sygnalizowal mi tym, ze lapal sie za siusiaka, pozniej wolal, a teraz chodzi I robi sam czy to ba nocnik csy bierze podescik, nakladke sobie sam naklada I siusia, na fworze bez problemu wola I wysadzam go pod krzaczkiem. A dwojke najpierw kazal sobie dawac nocnik do szafy I tam robil, bo jak mial poeluszke to tez robil w szafie, a teraz robi ba nocniczel juz wszedzie 🙂 suma sumarum 2lata3miesiace

 23. Mój synek miał 7 miesięcy gdy kupiłam nocnik.Początkowo służył mu jako zabawka,dopiero po tygodniu zaczęłam go sadzać,ale załatwiał się nieświadomie.Nam przyszło to,bardzo łatwo i jak na chłopca szybko,ale zaczęliśmy od „dwójeczki” Synek był dzieckiem z problemem kupki, tzn. nie mógł się załatwić jako niemowlak więc musiałam mu pomagać na rożne sposoby,m.in. Trzymaniem podkurczonych nóżek i gdy miał 10 m-cy zrobil kupę na nocnik i zobaczył,że jest łatwiej i jakoś poszło.Z siusianiem było troszkę inaczej. Miał 1,9m-cy i nie chciał założyć pieluchy więc włożyłam mu majtki i tak chodził, aż się posikał i był zdziwiony, że ma mokre gatkii są zaczął wołać eeee.Na początku wolał i sikał, a potem coraz dłużej wytrzymywał.Gdy miał 2 lata potrafił już nie siusiać w nocy,ale wstawałam do niego i go wysadzałam na nocnik.
  Z córką jest troszkę inaczej ☹️ ma 22 m-ce,2 robi na nocnik od 10 miesięcy i wola, że jej się chce,a siuśki robi w gablotki.Wie i pokazuje gdzie powinna robić, a i tak robi w majty.Chyba złośliwie

 24. Moje dziecko ma pięć miesięcy i jakoś nie potrafię sobie wyobrazić jej takiej malutkiej na nocniku. Czy dziecko powinno już samo siedzieć ucząc się korzystania z nocniczka? P.s. Super ze poruszylyscie ten temat

  1. Agnieszka poczytaj o NHN jeśli masz ochotę. Nasz ma 5 miesięcy i próbujemy. Idzie świetnie, ale oczywiście nie ma mowy o tym, żeby go samego sadzac. To jest jak to mówią „wysadzanie” 😉 😉 😉

 25. Jak tylko dziecko zaczyna siadac to ucze robienia na nocnik a pieluchy w dzien zniknely chyba jakos w wieku 2 lat. W nocy jeszcze z pol roku nam zajelo, mielismy kilka podejsc bo sie moczyla.

 26. Po co sie tak spinac.Moj synek nie chcial siadac na nocniku,uciekal.Tlumaczylismy z mezem,gdzie sie sika i robi kupke i sam zalapal jak mial 2,4 m-c zawolal sisi i chodzi bez pieluchy,jeszcze w nocy ma zakladana,ale i to ogarniemy.Jak slyszalam juz dawno temu nic na sile,dziecko musi dorosnac ☺

 27. Kurcze moja córka mająca 2 lata i 4 miesiące nie chce słyszeć o nocniku. Mam plan zdby teraz w ciepłecdni koło domu puszczać ją bez pieluchy, ale już się załamuję. O wc+nakładka nie chce słyszeć bo się boi. Jakaś tragedia

 28. Synka próbuje od 2 msc uczyć ma 2 lata.. Córke zaczniemy uczyć jak tylko usiądzie. W sumie nauką tego nazwać nie można, będziemy przyzwyczajać do nocnika by wiedziała co się na nim robi przyzwyczai się i szybciej załapie bo czekać aż dziecko będzie wystarczająco duże nie ma sensu. Maluch przyzwyczaja się do pampersa i łatwo później nie ma, nie z każdym ale duża część dzieci ma później problem

 29. Hej Mój Kubuś robił 2 jak tylko siedział samodzielnie. Potrafił wołać „eee” i nawet jak jechaliśmy autem to potrafił wstrzymać żebyśmy mogli się bezpiecznie zatrzymać. Potem zaczął robić siku i wołać przed ukończonym rokiem. W wieku 18 miesięcy zaczął wykorzystywać wołanie na siku i kupkę żeby nie chodzić spać. Potrafił po 8 razy wołać i za każdym razem zrobił kropelkę. i przestaliśmy reagować- to był błąd bo teraz jak ma 2 lata znów go uczymy wołania. na razie to my bardziej kontrolujemy i przypominamy ale jest ciepło i damy radę 🙂

 30. Córka bardzo nie lubi pampersów i odkąd nauczyła sie sama je zdejmować (10 mc) nie było innego wyjscia i zaczeliśmy zaprzyjaźniać ją z nocnikiem. Bywało różnie, zdarzały się „niespodzianki” . Obecnie (18 mc) biega po domu i na spacery bez pieluchy. Z pampersów korzystamy w nocy, w samochodzie i na wyjazdach (np dluższe zakupy).

 31. ja jestem jednym przerażona jak można sadzać na nocniku dziecko, które nie siedzi stabilnie? Obciążać mu kręgosłup, ja konsultowałam tą kwestię z prof pediatrii i zaleca ok 18 mies życia, bo wcześniej to jest taka loteria i można sobie narobić więcej szkody niż pożytku. Ale gdybym już chciała wcześniej to dopiero jak dziecko bardzo stabilnie siedzi

 32. 1. 2 lata i 8 miesięcy (zaczął wołać siusiu)
  2. 2 lata i 8 miesięcy (przesypia noce bez pieluszki)
  3. 2 lata i 11 miesięcy (robi kupę na nocnik)
  Pierwsze wysadzanie na nocnik po 1. urodzinach. Czasem udawało się „coś złapać, ale synek traktował nocnik jak krzesełko, na którym wygodnie czytało się książeczkę, czy oglądało bajkę w tv.
  Pierwsza próba odpieluszkowania, tzn. całe dnie w bawełnianych majteczkach, bez jednorazowych pieluch, gdy synek miał niespełna dwa latka (latem, na wsi u dziadków). Niestety, nawet posikany czy (o, zgrozo) z kupą w majteczkach, biegał beztrosko. W ogóle mu nie przeszkadzało. Po dwóch tygodniach, z obawy, że w końcu mi się poodparza, bo zapomnę go skontrolować (spędzał całe dnie na podwórku, a w domu miałam niespełna półroczne niemowlę), odpuściłam.
  W końcu, gdy miał 2 lata i 7 miesięcy zauważyłam, że tuż przed sikaniem łapie się za „siusiaka”. Znów zaczęłam wysadzać, ale dopiero po miesiącu zaczął wołać: „si”.
  Młodszego synka próbowałam wysadzać po 1. urodzinach, ale kategorycznie odmawia siedzenia na nocniku, więc czekam…

 33. U mnie też to opornie idzie.. Mała ma 2 lata i 5 miesięcy, na początku nocnik stał w pokoju by przyzwyczaiła się. Później było tłumaczenie i próby siadania, w końcu postanowiłam zdjąć pieluchę i założyć majtki. Każde siusiu było w majtki, jak tylko widzi nocnik to mówi nie i zanosi go do łazienki. Ręce opadają..

 34. A ja uważam że da się dziecko nauczyć od urodzenia sikania nie do pieluch. Np kobiety w afryce przecież jak one noszą te dzieci na plecach to dziecięce gówno i siki nie płyną im po plechach a jak przemierzają setki kilometrów bez pralek wody itd. One wysadzają maluchy i wtedy jak dzieci zaczynają chodzić to dla nich jest oczywiste że się kuca do sikania. A poza tym w niektórych plemionach nie sika się w domu bo jest to uważane za obrazę pozostałych domowników

 35. Moją córkę posadziłam na kibelku w wieku 8 mies. przed kąpielą ( dla żartów ), a ona się porządnie wysiusiała. Następnego dnia dostała nocnik rano i zrobiła kupkę 😀 Tak więc od tamtej pory po spaniu rano i po drzemce w dzień siada na nocnik, siedzi chętnie z pół godziny 😛 i prawie zawsze jest kupka o siusiu. Dodatkowo zawsze, kiedy widzę, że zbiera się na 2. biegniemy na nocnik. Od 12 msca pokazuje, kiedy robi kupę, czasem też siusiu i w te pędy biegnie w stronę nocnika 😀 Teraz ma 14,5 miesiąca i od 2 dni nie chce wstać z nocnika i za nic nie da sobie ubrać pieluchy, więc postanowiłam,że może już czas zrezygnować z nich 🙂 Dziś zaczęłyśmy używanie majteczek i jak dotąd …. hmm… zobaczymy.. Jak zsikała się w majtki to wołała i płakała,że mokro i nieprzyjenie, więc chyba jesteśmy na dobrej drodze. .
  Ja generalnie też jestem z tych leniwych i już sobie pluję w twarz,że na co mi to było.. 😀 Życzcie mi wytrwałości 🙂

 36. Synek ma 2 lata i 10 miesięcy i jest rodzynkiem wśród komentowanych dzieci. Nie przejawia zainteresowania nocnikiem, nakładką, ani małym dziecięcym pisuarkiem. W nocy siusia dużo, często ma przemoczone pieluchy i ubrania oraz materac. Może chodzić mokry lub z kupką i nie widać by mu to przeszkadzało. Werbalnie komunikuje swoje potrzeby w małym zakresie, choć jest bystry i zna setki słów.

 37. a ja o sobie i moich brzdaxach. mnie babcia od 6 miesiąca męczył a w wieku 14 miesięcy byłam bez pieluchy. starsza córka obecnie ma 23 lata ok 1.5 roku bez pieluchy. prawie nie używałam pampersow. syn teraz 18 latek prawie 3 lata .przyznaję moje lenistwo. i najmłodsza obecnie 2 latka. zaczęliśmy ok 7 miesiąca. różnie szło ale stwierdziłam że nie jest jeszcze gotowa. cały czas po ustaniu drzemce spacerze i jak tylko chciała był nocnik i to z rezultatem. i już było super gdy złapała jelitowke a później sąsiedzi robili mega remont a ona bardzo boi się wiercenia w ścianach. i szlag trafił to co było już dla mnie bajka. np suche noce, chodzenie do toalety żeby ja posadzić. teraz jedziemy na wielorazowych pieluchach zobaczymy z tego wyniknie.

 38. Moja corka sika na nocnik od 21 miesiąca. Kupka delikatnie później.. O jakies 2 tygodnie. Zakładam pampersa na noc ale jeśli już zdarza się jje chcieć sikac to i tak wola żeby wysilać się na nocnik. Jednak to się rzadko zdarza aby w nocy sikala.

 39. Mój syn w wieku 1roku i 8 mscy załatwiał się już do nocnika. Jak tego dokonaliśmy? Dzieci naśladują dorosłych i warto to wykorzystać.

  Razu pewnego, gdy przez około 2 godziny pielucha była sucha, zaprosiłam syna do łazienki, zdjęłam śpioszki, odkręciłam kran i gdy zaczął sikać, podstawiłam nocnik pod siusiaka. Udało się, zrozumiał zasadę. Poprosiłam, żeby siadał na nocniku, kiedy będzie chciał siku. Też sama pytałam go czy chce siusiu i przypominałam o tym. Po tygodniu nie było już z tym problemu.

  Z robieniem kupy do nocnika było tak. Razu pewnego zaplanowałam, że pokażę mu kupę w nocniku, aby wiedział gdzie powinna się znaleźć. Następnie zaproponowałam, żeby syn zrobił kupę do nocnika, oczywiście wybrałam porę kiedy spodziewałam się jego kupy.

  Kilka dni przedtem oswajałam syna z tematem poprzez rozmowy, odwoływanie się do zachowań dorosłych itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.