Szukaj
Generic filters

Kiedy jest dobry czas na dziecko?

Czas na dziecko

Statystyczna Polka rodzi pierwsze dziecko między 25 a 35 rokiem życia (dane z GUS 2014), zazwyczaj chcemy jeszcze coś zobaczyć, zapracować, kupić dom, mieszkanie itd. No właśnie kiedy jest dobry czas na dziecko?

Według lekarzy najlepszy czas na urodzenie pierwszego dziecka to wiek 20-25 lat, a patrząc na statystyki to obecnie dzieci rodzimy w większości po 25 roku życia, a im bardziej jesteśmy wykształcone, pracujące tym ta granica przesuwa się wyżej. Kobiety niepracujące rodzą dzieci wcześniej niż ich czynne zawodowo koleżanki.

O to tyle statystyk, kto chce obejrzeć całe to biegnie na stronę GUS.

A ja dzisiaj trafiłam na kampanię społeczną “Nie odkładaj macierzyństwa”, z hasłem, które mnie poruszyło.

Plakat kampani, fot ze strony: nieodkladajmacierzynstwa.pl
Plakat kampanii, fot ze strony: nieodkladajmacierzynstwa.pl

Czas na dziecko – u mnie

Obiecałam sobie jako mama, że nie będę nikogo namawiać na dzieci. Dlaczego? Bo dzieci to ogromna odpowiedzialność, niesamowita. Zmieniają życie o 180 stopni i nawet jeśli wiele rzeczy zostaje takich samych, to zawsze już jest inaczej. Trudno mówić gorzej czy lepiej, po prostu inaczej.

Sama nie wyobrażam sobie nie mieć dzieci, ale jeszcze pięć lat temu wcale tak nie myślałam. Dzieci były mi obojętne, wiedzieliśmy, że kiedyś chcemy mieć dziecko, najlepiej trójkę, ale potem. Aż nadeszła ta chwila, że pragnęłam dziecka, jak nic innego i przyznam, że bałam się, że może to już będzie za późno 🙂

Pierwsze dziecko urodziłam chwilę przed 27 urodzinami, więc wcale nie późno, choć statystyki twierdzą, że to o wiele, wiele później niż 10 lat temu.

Kiedy jest dobry czas na dziecko?

Kiedy jest dobry czas na dziecko? Zawsze będzie zły, albo za wcześnie, albo za późno. Będzie albo za mało pieniędzy, albo za mało czasu, albo za dużo pracy, albo problem ze zdrowiem, albo… itd.

Nigdy nie ma idealnego czasu na dziecko.

Jeśli nie chcecie mieć dzieci to ja staram się to zrozumieć, to Wasz wybór, a odpowiedzialność duża. Jeśli jednak chcecie mieć dzieci, ale coś Was powstrzymuje to powiem Wam tak:

pieniądze – ile by ich nie było początkowo wcale wiele nie trzeba (patrz wyprawka za 500 zł), tak naprawdę im dzieci starsze tym więcej wydatków, a są takie wydatki, których nigdy się nie przewidzi.

podróż – jeśli chcecie zwiedzić świat przed dzieckiem to… z dziećmi też można podróżować.

kariera – wszystko zależy co kto robi, ale można, jest trudniej, ale da się zawsze.

mieszkanie – jeśli chcecie kupić mieszkanie, to nie róbcie tego błędu 🙂 nawet nie wiecie ile rzeczy byście zmienili po tym, jak pojawi się dziecko.

A Wy jak to widzicie? Ile miałyście lat, gdy zostałyście mamą po raz pierwszy? Albo czemu odkładacie tę decyzję?

Źródła: 1) http://www.nieodkladajmacierzynstwa.pl, 2) http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nie-odkladaj-macierzynstwa-na-potem-w-kampanii-fundacji-mamy-i-taty-wideo, 3) http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/kiedy-jest-idealny-czas-na-dziecko,102663.html, 4) http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-demograficzny-2014,3,8.html

  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to