Szukaj
Generic filters

Jak wybrać przedszkole – porady

Przedszkole

Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole dla dziecka? Jako mama dwójki dzieci w wieku przedszkolnym chętnie podzielę się z wami tym na to zwracałam uwagę, ale też tym co sprawdziło, a co nie sprawdziło się w wybranym przedszkolu.

Najpierw zastanów się czego oczekujesz od przedszkola, na czym najbardziej ci zależy?

Ja bardzo chciałam aby:

 • było dużo zajęć na dworze, spokojnie mogłoby to być przedszkole non stop na dworze (haha), zwierzęta, rośliny, dzieci utaplane w błocie itd. 🙂
 • nie było kar, a najlepiej również bez nagród i innych systemów motywacyjnych
 • zgodne z NVC, mile widziane Montessori
 • niezbyt dużo zajęć dodatkowych (pół na pół)
 • minimum dwie nauczycielki na grupę
 • blisko domu
 • czesne max 1000 zł

dodatkowo:

 • cudowanie gdyby był logopeda
 • otwartość na różne sposoby nauki i eksperymenty
 • brak tv
 • własna kuchnia

Każdy z was może mieć inne potrzeby, ale moim zdaniem kluczowe jest to by zanim zaczniecie szukać zastanowić na czym wam zależy i co jest najważniejsze. Dla jednych to będzie odległość od pracy czy domu (bo może lepiej bliżej pracy?), dla innych możliwość zostawienia dziecka do 18:00, kuchnia dostosowana do alergika, monitoring itd.

Ja w efekcie odpuściłam dużo zajęć na świeżym powietrzu, bo takiego przedszkola nie znalazłam w okolicy. Niestety. Za to nie chciałam rezygnować z braku kar oraz bliskości od domu. To było absolutne minimum choć starałam się na tym nie poprzestać.

Opinie innych

Fajne są opinie innych rodziców ALE tylko wtedy jeśli macie takie samo spojrzenie i potrzeby. Albo po prostu trzeba drążyć czemu coś jest dobre lub złe. Kilka cytatów z moich rozmów z innymi rodzicami/babciami/nianiami.

syt. 1

-To przedszkole nie jest dobre, moja córka nie była z niego zadowolona.

-A dlaczego?

-Ciągle trzeba było coś przynosić, donosić itd.

Co się okazało? Że chodziło o to, że prawie co tydzień rodzice musieli z dzieckiem pozbierać np. kasztany, przynieść liście, zrobić w domu maskotkę itd.

Syt. 2

Wie pani my wybraliśmy XYZ, myślę, że to dobry wybór. Dziecko można zostawić nawet do 20:00, a potem nic tylko siup do auta i do łóżka bo takie będzie zmęczone.

Syt. 3

Podoba mi się przedszkole ZZZ bo tam jest takie coś, że dziecko jak jest niegrzeczne (a moje to potrafi dać do pieca!) to siada na karnym krzesełku!

Po prostu dla jednych będzie zaletą to co dla innych może być wadą. Stąd te opinie są cenne tylko wtedy gdy mamy takie same poglądy. Stąd przeczytane w internecie opinie pt. najlepsze/najgorsze warto traktować z dużo rezerwą.

Przedszkole :)
Przedszkole 🙂

Rozmowa z nauczycielem

O wiele lepszym pomysłem jest spotkanie i rozmowa z dyrektorem, a także, jeśli to możliwe, nauczycielem z przyszłej grupy dziecka. Warto podpytać się o różne kwestie, to na czym nam zależy. Na takich spotkaniach każdy niemal z pamięci wyrecytuje wam wszystko o zajęciach dodatkowych, kosztach, atrakcjach. Ale fajne są spontaniczne pytania, chociażby o to, jak rozwiązuje się konflikty w grupie, czy kadra często się zmienia, czy jakiś nurt wychowawczy jest im bliski itd.

Bo prawda jest taka, że dziecko spędza w przedszkolu dużo czasu i musi się tam czuć równie dobrze co w domu. A to zapewniają ludzie, a nie sztywny grafik atrakcyjnych zajęć.

Lubię też pytanie: „A czemu powinnam wybrać właśnie to przedszkole?”. Polecam zadawać 🙂

Strona www

W moim idealnym świecie wszystkie informacje powinny być na stronie WWW. Niestety są to jedynie życzenia, bo strony bywają nieaktualizowane lub bardzo „minimalistyczne” Jeśli jednak jest strona to zwróćcie uwagę na:

 • szczegółowy plan dnia
 • metody wychowawcze jakie przyświecają placówce
 • koszty
 • zdjęcia
 • informacje o kadrze

Szczegółowy plan dnia mówi już dużo, bo może się okazać, że dzieci wychodzą na dwór tylko po 15:00, czyli wcześniej cały czas kiszą się w sali, nawet wiosną! (serio, realny przypadek, maluchy rano, starsze po południu bo rano nauka). Ale też wyczytacie z niego ile jest posiłków, czy jest drzemka, ile jest zajęć dodatkowych itd.

Fajnie jak na stronie chwalą się swoją misją i wizją przedszkola. Kursy, szkolenia, nurty wychowawcze, które są im bliskie. To wszystko cenna wiedza… którą warto potem potwierdzić 🙂 Może się okazać, niestety, że to co na piśmie raczej nie ma zastosowania w rzeczywistości. Niestety też realny przypadek, bo dyrektor całkowicie pomyliła pojęcia.

Super, jak na stronie jest cena, ale tutaj uwaga na koszty dodatkowe, nie zawsze jest to cena z jedzeniem!

Fajnie, jak są zdjęcia, szczególnie budynku z zewnątrz – wiele mówi o  środku (wysoki = dużo schodów, osiedle z innymi domami = niewielki ogródek) itd. Za to zdjęcia środka możecie pokazać maluchowi, to fajny pomysł, bo dziecko zwróci uwagę na zupełnie inne rzeczy niż wy (niekoniecznie tylko zabawki hahah).

I kadra. Informacja: „doświadczona kadra”, czy „zespół kreatywnych młodych nauczycielek” mówi naprawdę niewiele. Fajnie gdyby było chociaż nazwisko i imię osoby, która prowadzi grupę, a już super, jeśli chwalą się osiągnięciami konkretnych nauczycieli! To najlepszy sygnał, że kadra jest stała.

Plac zabaw
Plac zabaw

Co dalej?

Wiecie już czego szukać i gdzie, obejrzeliście strony www. Jesteście w przedszkolu na spotkaniu z dyrektorką czy nauczycielką. Pytacie o to co was interesuje, a potem robicie spacer po przedszkolu 🙂 Na co zwrócić uwagę?

Sale

Zwróćcie uwagę czy są przestronne i jasne oraz ile dzieci ma być w środku oraz ile nauczycielek. Ja wiem, że dzieci zmieszczą się nawet na małej przestrzeni, ale dzieci to też duże pokłady energii. Sala wielkości standardowego pokoju w bloku na 15 dzieci niekoniecznie będzie najlepszą opcją 🙂

Popatrzcie na wyposażenie, czy są stoliki, czy jest odpowiednia ilość stołów i krzeseł dla dzieci (będziecie wiedzieć czy wszystkie dzieci dadzą radę w jednym czasie np. malować/pisać). Czy dzieci jedzą posiłki w sali czy schodzą do stołówki? Czy dzieci śpią w sali czy jest sala drzemek? Czy jest telewizor, czy są gry? itd.

Plac zabaw

Czy dzieci mają gdzie biegać? Są przedszkola, gdzie jest klepisko i błotna kuchnia, są takie, gdzie jest multum zabawek, ale nie widać tam dzieci. Są przedszkola, gdzie nie ma cienia na placu zabaw, są takie gdzie są sekcje dla maluszków i dla starszaków. Popatrzcie, bo tutaj nie zawsze więcej znaczy lepiej, liczy się też jak.

Jedzenie

Czy jest własna kuchnia czy catering? A może kuchnia centralna dla kilku placówek? Czy mogą dobrać menu dla alergika? Czy to jest tradycyjne jedzenie czy może starają się serwować zdrowiej? Czy na kolacje są owoce czy kinderki? Warto to wiedzieć, zazwyczaj w każdym przedszkolu jest jadłospis na dany tydzień, wystarczy rzut oka 🙂

Ważne też, moim zdaniem, jest to, czy obiad i zupa są podawane jednocześnie. Większość maluchów nie zje dwóch posiłków za jednym razem i lepszą opcją może być menu, gdzie najpierw jest zupa, a po 2-3 godzinach (drzemka, spacer, zajęcia itd.) obiad.

Stoliki w przedszkolu
Stoliki w przedszkolu

Dodatkowe zajęcia i atrakcje

Czy dzieci mają atrakcyjne piątki, czy wyjeżdżają na wycieczki, odwiedza je ktoś inspirujący, są przedstawienia dla rodziców itd. I tu uwaga, ważny jest umiar! Nie za dużo i nie za mało 🙂

Leżakowanie

Czy leżakowanie jest obowiązkowe? Czy nie? Czy dzieci mają odpoczynek? Z punktu widzenia zdrowotnego dobrze jeśli dziecko nawet jeśli nie śpi to ma czas odpoczynku i relaksu, tak by odpoczął kręgosłup, by móc się wyciszyć. Może panie czytają bajki, może jest przygaszone światło, a może jest obowiązkowe leżakowanie? Czy dziecko może zabrać pluszaka? Wiecie, że w wielu przedszkolach dzieci nie mogą przynosić zabawek? Tylko raz w tygodniu? Ale są takie, gdzie dziecko może zostawić pluszaka w swojej szufladzie/pudełku/półce i wyjąć jeśli chce np. z nim spać.

Ćwiczenia

Obecnie dużą wagę wszyscy przykładamy do rozwoju intelektualnego, angielski, glottodydaktyka, matematyka, zajęcia logopedyczne, zajęcia z psychologiem itd. Fajne, ale dzieci muszą się też wyskakać i mieć prosty kręgosłup. Serio te ćwiczenia z naszego dzieciństwa, gdzie podnosiliśmy woreczki z groszkiem nie były głupie. Dowiedzcie się czy jest korektywa, jakieś ćwiczenia, tańce itd.

Łazienka

Czy łazienka jest przy sali czy ogólna? Tutaj nie ma lepiej / gorzej (tzn jest gorzej jeśli jest ogólna, a jest jedna nauczycielka). Czy dzieci myją ząbki po posiłku? Czy jest jedna umywalka i dadzą radę umyć rączki po spacerze?

Łazienka dla maluszków
Łazienka dla maluszków

Umowa

Proście o umowę do domu 🙂 Wbrew pozorom wcale nie oczywiste. Czytajcie na spokojnie, patrzcie na dodatkowe koszty, rozwiązanie (!) umowy itd. Jeśli placówka odmawia mi kopii umowy i mam ją podpisywać tylko na miejscu to ja dziękuję. Tutaj nie ma co się spieszyć.

Pytania dodatkowe

Ilu nauczycieli jest na grupę, czy są na zmianę (np. jeden do 13:00, a drugi od 13), czy są ciągle z grupą, czy może jest ciągle dwóch nauczycieli, ale tylko w grupie najmłodszej? Moim zdaniem dwóch nauczycieli to zawsze lepiej bez względu na liczbę dzieci.

Jak duża jest grupa? Niekoniecznie grupa musi być mała, bo wtedy też maluch nie ma szans na rozwinięcie kontaktów społecznych, niekoniecznie musi być w jednym wieku. Ważne by grupa miała opiekunów. Wiadomo, że jeśli grupa jest bardzo duża, a nauczyciel jeden to trudno mu będzie skupić się na jednostce i dostrzec ew. problemy. Musicie też pamiętać, że w czasie zimy chodzi i tak 60% dzieci 🙂

Jaki jest system kar/nagród. Dla mnie najlepiej by nie było w ogóle, za to by był nacisk na wzajemne zrozumienie/tłumaczenie itd. ALE to nie jest takie częste. Są karne chmurki, są karne krzesełka, a jak nie ma kar to są nagrody. Pikuś jeśli to jakieś naklejki, gorzej (w mojej ocenie) jeśli od ilości naklejek zależy czy dziecko dostanie ciastko lub może przynieść zabawkę kolejnego dnia 🙁 Warto o to pytać. Dzieci bardzo takie rzeczy przeżywają. Tutaj jest jeszcze jedna ważna rzecz, warto dopytać czy przedszkole ma wspólny „kierunek działania” w tym temacie czy też wszystko to kwestia „cioci” na którą trafi dziecko.

Czy są zniżki na rodzeństwo (jeśli to was dotyczy).

Czy jest przerwa wakacyjna i jakie są wtedy opłaty.

Ufff chyba tyle. Ogólnie i tak wiele wychodzi w tzw „praniu” i najwięcej zależy od LUDZI, ale można się dobrze przygotować i wyeliminować to co na pewno jest dla was nie do zaakceptowania. Polecam też wpis: przedszkole prywatne czy państwowe. Czekam na wasze komentarze, jak wy wybieracie przedszkole i na co zwracacie uwagę.

13 Odpowiedzi

 1. U nas przedszkole leśne 🙂 100% czasu na podwórku + edukacja na łonie natury, w ramach podstawy programowej! Polecam! A wciąż jest mało chętnych bo rodzice się boją…

 2. Już tu wcześniej pisałam, że mój synek chodzi do przedszkola domowego. Była to dla nas najlepsza opcja bo ma dopiero 14 miesięcy i nie chcieliśmy go „wrzucać” do grupy 30 dzieci. Zależało nam na jak najbardziej ciepłym i domowym środowisku. Jest 6-ro dzieci w całym przedszkolu w różnym wieku. Mają swoje dedykowane pomieszczenia zajęcia odbywają się w każdej części domu. Mają też swój kochany ogródek z placem zabaw. Co dla mnie jest cenne- kochający ciocia i wujek pełni empatii, przytulą, ukochaną do snu, poświęcają czas wszystkim na raz i każdemu z osobna. Codziennie dostaję smsa o tym ile i kiedy synek zjadł, o której wstał, jak mu minął dzień i kilka zdjęć 🙂 bardzo te „sprawozdania” lubimy, milo jest wiedzieć co się działo w przedszkolu. A dzieje się tyle!!!

 3. Mój synek chodzi do przedszkola państwowego i muszę powiedzieć, że miałam ogromne szczęście, bo trafiło mi się to co dla mnie najważniejsze dla mnie czyli wspaniała kadra. Zarówno obie nauczycielki, jak i pomoc, czy Pani pomagająca przy posiłkach okazały mojemu dziecku mnóstwo serca, cierpliwości i indywidualnego podejścia. Chyba tak samo jak ja cieszą się z sukcesów mojego malucha gotowe dzwonić, by opowoedzieć co przełomowego właśnie się wydarzyło. Synek ma ogromne trudności w zakresie relacji z rówieśnikami, zaczynał od samotnego przesiadywania na kanapie, samotnego przesiadywania na ławce w ogródku. Ale Panie się nie poddały, wzięły sobie za cel aktywizowanie go, otoczenie go opieką i dbanie o jego poczucie bezpieczeństwa. Jestem im za to ogromnie wdzięczna 🙂
  Wcześnien kilka miesięcy prywatne i to była porażka. Panie odmawiały dania ręki na spacerze 2,5 letniemu dziecku mówiąc, że jest już duże i sobie poradzi…

 4. Ja napiszę troszkę z innej strony , z racji tego że studiuje pedagogike i miałam do czynienia z prywatnym i państwowym przedzkolem. Uważam że powinno się obserwować na początku , bo dyrektorzy zwłaszcza w prywatnych przedszkolach często oszczędzają na personelu , co się niestety odbija na dzieciach.

 5. Cenię sobie Twoje wpisy, masz bardzo mądre podejście i chyba niejedna nauczycielka może Ci zazdrościć . Super byłoby gdyby można było wybierać przedszkole wg własnego uznania, ale niestety w moim mieście (Koszalin) zabrakło miejsc w publicznych przedszkolach dla 3-latków, a w prywatnych też ich brakuje, także nie mam za bardzo w czym wybierać dla dziecka :/. Pozdrawiam.

  1. Ten sam problem co koleżanka wyżej, ale ze żłobkiem choć dziecko 1,5 roczne a miasto w 10 najwiekszych kraju. Z przedszkolami to samo, bo już się orientowałam widząc jak sytuacja ma się z przedszkolami. Taki rocznik ponoć choć problemy były i w poprzednich niestety.

 6. Ja wybierając przedszkole dla mojej wrażliwej i bardzo nieśmiałej córki przede wszystkim słuchałam opini innych rodziców. Wybrałam prywatne prowadzone przez siostry ale nauczycielki były osobami świeckimi. Nie żałuję, córka lubiła tam chodzić co było dla mnie najważniejsze. Inne plusy to nieduże czesne, fajny plac zabaw, dużo zajęć plastycznych i dydaktycznych. Dużo wyjazdów w cenie czesnego bo w państwowym to dodatkowy koszt. Co 1,5 miesiąca coś a to wioska indianska, zoo safari,Dinopark, teatr…i.t.p. Dla dziecka to przecież wielka frajda.Minus to małe sale i stoliki tylko na stołówce.

 7. Witaj, też mam dwójkę dzieci dla których rok temu musiałam znaleźć odpowiednie miejsce. Tzn odpowiednie przedszkole z sympatycznym personelem, dobrymi posiłkami i co najważaniejsze dobrymi opiniami. Moim wyborem padło niepubliczne przedszkole na Ruczaju w Krakowie: http://www.przedszkolembb.pl/ które spełniło każde z moich wymagań no i nadal spełnia, bo wciaz posyłam tam moje kochane szkraby 🙂

 8. Ciekawy i przydatny artykuł. Wybierając przedszkole dla dziecka powinniśmy wziąć pod uwagę kilka naszych wymagań co do placówki. Jednak należy pamiętać, że należy słuchać dziecka i obserwować zachowania. Dobrze jest zrobić wywiad wśród znajomych, ale też nie za bardzo się tym sugerować.

 9. Ja zdecydowałam sie na przedszkole Montessori Little Gianst w Pszczynie i uważam, że lepiej wybrać nie mogłam.
  Jestem dumna z wyboru 😉
  Moje dziecko jest tu szczęśliwe.

 10. Najlepiej kierować się opiniami.
  My wybraliśmy Bajkowe Ogrody w Aleksandrowie i zdecydowanie to była dobra decyzja.

 11. Aaa mi sie przypomniało na co zwrócić uwagę uwagę przy wyborze przedszkola – może sie wydac to oczywiste, ale ja zaczelam zwracac uwagę dopiero w trzecim potencjalnym przybytku. Otóż wycieczkę po przedszkolach robilam zimą. Wiekszosc odwiedzonych placowek miesci sie w nowych budynkach mieszkalnych tzn blokach i przedszkola sa zazwyczaj na parterze, lokale sa przeszklone, jasne itp itd. ALE – nie w kazdym otwieraja sie okna! w jednym takim przedszkolu od razu na wejsciu byl „smrodek” i wlaczona klima… a grypa wtedy szalala. A na wytlumaczenie po co jest teraz włączona klima uslyszalam ze dopiero teraz wlaczylismy bo jest pora drzemki….Wydaje sie to mało prawdopodobne w przedszkolu, ale dowiedzialam sie czesto takie lokale nowki sztuki sa na gwarancji i nie da sie wymienic okien na otwieralne. Rzecz oczywista z oknami, ale jak widac nie do konca jak sie okazuje. Podoba mi sie podejście Pauliny-co dla jednych jest zaleta dla innych moze byc wada w wyborze miejsca. I tego dobrze się trzymac 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.