Szukaj
Generic filters

Jak rezerwujemy noclegi (AirBnb, hotele, kwatery)

Jak szukać noclegu

Planując nasz Euro Trip wiedzieliśmy, że… nie należy nic planować. A przynajmniej nieszczególnie, bo wtedy łatwiej zmienić plany. Dzisiaj o tym, jak rezerwujemy noclegi, jak ich szukam, na co zwracam uwagę. Dla zaprawionych „podróżników” to wpis zbędny, ale wiele z Was pyta o to jak znaleźć nocleg, czy można znaleźć mieszkanie/kwaterę na miejscu itd. To ja postaram się odpowiedź najlepiej jak potrafię.

Rezerwować czy jechać w ciemno

Mając doświadczenie z naszej poprzedniej dwumiesięcznej podróży po Europie wiedzieliśmy, że na pewno nie warto mieć zarezerwowane wszystkiego. Czemu? Bo fajnie móc zmienić plany. Wtedy myślałam inaczej i już w lutym rezerwowałam nam nocleg na sierpień i wrzesień! W dodatku zarezerwowałam sporo miejsc do przodu, w efekcie nawet jak chcieliśmy gdzieś zostać dłużej lub krócej to trzymał nas kolejny termin (pamiętam, że mieliśmy dwa wolne dni i już chcieliśmy dojechać do Lizbony, a innym razem mieliśmy ochotę zostać na wybrzeżu, a tu czas gonił).

Teraz wiedzieliśmy, że to nie jest dobra opcja, bo bardzo ogranicza. Jednak jechaliśmy z dziećmi i chcieliśmy mieć pewien luz i dojechać „na gotowe”, czyli nie szukać na miejscu noclegu na wariata (co jak się okaże i tak nie uniknęliśmy – o tym potem).

Jak to rozwiązaliśmy? Ogólnie rezerwowaliśmy wszystko 1 dobę wcześniej, czyli będąc w miejscu A rezerwowaliśmy nocleg na kolejne miejsce B. To był świetny pomysł i zawsze, nawet w sezonie coś znaleźliśmy, choć trzeba liczyć się z tym, że najlepsze/najtańsze noclegi czasem nam znikały.

Zdarzyło się też, że rezerwowaliśmy nocleg na miejscu. Z dziećmi, wieczorem jest to mało komfortowe i już planowałam spanie w samochodzie (co zawsze jest fajną przygodą!). Tutaj moja rada, jeśli chcecie szukać noclegu na miejscu to zaplanujcie dojazd w godzinach wczesnych, wtedy łatwiej to zrobić, bo szukanie wieczorem jest takie sobie i zamiast kwater/mieszkań raczej zostaną pensjonaty (głupio o 21-22:00 pukać po kwaterach i oglądać, a już z dziećmi, które chcą spać to bardzo zły pomysł) 😀

Jak szukać noclegu
Jak szukać noclegu? Jedno z naszych mieszkań, tutaj Zagrzeb
A tu Split
A tu Split

Hotel, mieszkanie, pole namiotowe

Nie lubię hoteli, jest tam duszno, często nie można otworzyć okien. W dodatku pomieszczenia są niewielkie (z dziećmi podwójnie). Zresztą w ogóle hotele dzieci nie ogarniają, szczególnie gdy rezerwuje się online, albo sugerują wykupienie pokoju rodzinnego co znacznie podwyższa koszty. No i parking, czasem hotel ma mało miejsc i okazuje się, że nie ma gdzie zaparkować (czyt: trzeba dopłacić za publiczny).

Mieszkania i kwatery to o wiele fajniejsza opcja. Preferuję całe mieszkania, ich wynajem to często koszt niższy niż hotel lub porównywalny, a na pewno wygodniej. W końcu jest duży pokój (lub dwa), łazienka i kuchnia (! kuchnia!). Z dziećmi wybieramy całe mieszkania lub kwatery, a nie pokoje u kogoś, więc couchsurfing odpada (przynajmniej póki dzieci są małe :)). Wolę mieszkania, ale czasem są takie miejsca, że raczej dostępne są kwatery (np. wiele nadmorskich miejscowości w Chorwacji).

Inne opcje to pole namiotowe, spanie w samochodzie 🙂

Jak szukam mieszkania

Mieszkań szukam głównie na airbnb.pl, a hoteli na booking.com. O hotelach już wiecie, że nie lubię, ale czasem zdarza się, że wybieram. Dlaczego? Na przykład w Bratysławie, nie wiedzieliśmy, na którą dokładnie dojedziemy i umawianie się z wynajmującym (host) było pewnego rodzaju ruletką.

No, ale mieszkania. Jak szukam na airbnb

 • wybieram miejsce podróży np. Split
 • ustalam cenę (zawsze zaczynam od szukania mieszkania do 100 zł za dobę i stopniowo podnoszę)
 • zaznaczam, że musi mieć parking (to mi często odrzuca większość fajnych mieszkań, niestety)
 • zaznaczam, że ma być przyjazne dla dzieci
 • musi mieć minimum dwie recenzje

To pięć opcji, które zawsze wybieram. Kiedyś zaznaczałam windę, ale to bez sensu bo bywa, że winda jest, ale albo skrajnie mała (i tak trzeba złożyć wózek, jak w Paryżu) albo najpierw trzeba wejść po schodach (serio, tak było w 3 mieszkaniach) 🙂

Jak jest to zaznaczam WiFi, ale też wiem, że różnie z tym bywa. Niby jest, ale nie działa/nie ma zasięgu. Nie jest to kluczowe, częściej na miejscu kupujemy prepaid z internetem.

Za to b. ważną opcją jest parking. Pamiętam, że np. w Nicei wybraliśmy mieszkanie bez miejsca parkingowego, na ulicy nie bardzo było, jak zaparkować, za to doba na parkingu podziemnym kosztowała niemal tyle samo co doba w naszym mieszkaniu. Stąd to priorytet jeśli podróżujemy samochodem. Oczywiście zdarza się, że owo miejsce parkingowe to tak naprawdę „można parkować tutaj pod blokiem” i w efekcie parkuje się trzy ulice dalej, ale w większości jest dobrze.

Zawsze wybieram miejsca z recenzjami. Zawsze. Jeśli nie rozumiem (a czasem są w innym języku) to tłumaczę w google translator. To oczywiście zawęża mi wybór, ale nie mam ochoty się naciąć. Szczególnie z dzieciakami. I tu nie chodzi o zwrot kasy, bo takie Airbnb działa mega szybko i sprawnie (przetestowane, patrz dalej), ale o to czy mieszkanie jest czyste i czy w ogóle jest.

Zaczynam od ceny
Zaczynam od ceny

Jak wybieram mieszkanie – selekcja dwa

Wiecie już na jakie mieszkania zwracam uwagę i co dalej? Na google maps sprawdzam gdzie jest centrum lub rzeczy, które potencjalnie mnie interesują. I zaczynam szukanie od tych okolic. Jak nie ma to sprawdzam czy te, które są, są usytuowane przy metrze lub innym środku komunikacji. Tutaj znowu z pomocą idzie google maps, bo można ustawić połączenie z tego miejsca (w airbnb jest podana ulica oferty) do centrum/plaży/itd. I patrzę czy da się piechotą lub gdzie jest transport publiczny (oczywiście wolę miejsce, gdzie dojazd to 15 minut metrem niż 1 godzina kolejką + piechota :)).

W miejscu, które mnie interesowało kwatery były droższe, więc...
W miejscu, które mnie interesowało kwatery były droższe, więc…
... szukałam skąd można dojechać
… szukałam skąd można dojechać
Zawsze patrzę gdzie jest centrum lub czy jest transport (metro/autobus)
Zawsze patrzę gdzie jest centrum lub czy jest transport (metro/autobus)

Oglądam zdjęcia. Skupiam się często na łazience, jak łazienka jest czysta to zazwyczaj reszta też jest OK 🙂 Kiedyś przy mniejszych dzieciach zwracałam uwagę podwójną na łazienkę by np. była wanna (łatwiej wstawić wanienkę) lub prysznic z szybą (a nie zasłonką – trudniej umyć uciekające dziecko haha, no i zasłonki obce uznaję za niehigieniczne). Teraz mam większy luz, bo stojące i w ogóle większe dzieci dadzą sobie radę wszędzie byle było względnie czysto 🙂

Patrzę czy mieszkanie nie jest typu „z antresolą”. To co mnie cieszyło, gdy podróżowaliśmy sami we dwójkę mogłoby być przekleństwem z dziećmi (niezabezpieczona stroma drabinka – kiepski pomysł).

Zwracam uwagę na wielkość, bywaliśmy w takich mieszkaniach gdzie całość to 16 m2, ale i tych 80m2, liczy się funkcjonalność, patrzę czy po prostu zmieszczą się łóżeczka 🙂

Na koniec, czasem zerkam na google street. Czemu? Aby zobaczyć okolicę lub właśnie, jak wygląda to parkowanie (wąska uliczka z wieloma samochodami to raczej kiepska opcja) 🙂 Poza tym ja jestem wzrokowcem, więc potem na miejscu łatwiej nam znaleźć konkretne miejsce.

Jeśli mam wybór to wybieram mieszkanie, które ma w sobie coś fajnego. Tak na przykład wybraliśmy bardziej odległe miejsce, ale był to dom pasywny przerobiony ze stodoły – mega klimatyczne!

I tyle. Może sporo się rozpisałam, ale mam nadzieję, że ułatwi Wam to znalezienie fajnego noclegu jeśli robicie to po raz pierwszy/drugi.

Mieszkanie, a raczej kuchnia w Wiedniu
Mieszkanie, a raczej kuchnia w Wiedniu
Wenecja, sypialnia
Wenecja, sypialnia
Łazienka prawie idealna, Brela
Łazienka prawie idealna, Brela
A to gorsza łazienka, bo na kafelkach, z dziećmi bywa różnie :) to drobnostki, ale jeśli mam wybór to super
A to gorsza łazienka, bo na kafelkach, z dziećmi bywa różnie 🙂 to drobnostki, ale jeśli mam wybór to super
Mieszczą się łóżeczka, jest dobrze :)
Mieszczą się łóżeczka, jest dobrze 🙂
Kuchnia, Lublana
Kuchnia, Lublana. Mieszkanie w suterenie, trochę ciemno, chciałam, bo było z ogródkiem, tylko, że ogródek był po schodkach 😀

Ceny

Airbnb tak naprawdę nie musi być mega drogie, bywało, że mieliśmy mieszkanie tańsze niż gdybyśmy znaleźli na miejscu, w dodatku wiedziałam „jak wygląda” i nie traciliśmy na to czasu. Na przykład w Gradac za kwaterę z widokiem na morze płaciliśmy 90 zł za naszą całą rodzinę, czy w Zagrzebiu 140 zł za całe 3 pokojowe mieszkanie. Oczywiście taka Wenecja czy Wiedeń są droższe, ale tam też trudniej znaleźć coś na miejscu 🙂

Za pensjonat szukany na miejscu płaciliśmy prawie 200 zł, więc jak tylko mam okazję to wolę zarezerwować wcześniej.

Widok z okna :) Gradac
Widok z okna 🙂 Gradac
Kwatera w Gradac
Kwatera w Gradac
Kuchnia na tarasie
Kuchnia na tarasie, Brela
Stodoła zmienioa w dom
Stodoła zmieniona w dom
Stodoła zmienioa w dom
Stodoła zmieniona w dom, Ploce, okolice Plitwickich Jezior

Problemy

Wszelkie problemy zgłaszajcie od razu do Airbnb, albo pomogą Wam znaleźć nowy nocleg albo zwrócą pieniądze, gdy okaże się, że jednak noclegu nie ma lub jest w opłakanym stanie.

My mieliśmy tak w Nin w Chorwacji, przyjechaliśmy i niestety okazało się, że naszej kwatery nie ma. Starsza pani po chorwacku mówiła „boli głowa, zapomniałam, ojej”, a my mieliśmy problem. Szybki telefon do Airbnb i zwrócili pieniądze (inna opcja to przeksięgowanie na nowy nocleg). Było jednak na tyle późno 21:00, że szukanie przez airbnb było kiepskie (wysłaliśmy zapytanie do jednego miejsca, no, ale wiadomo to dość szalone by ktoś był przygotowany), został penjonat lub noc w aucie. Może się też zdarzyć, że miejsce jest obskurne i paskudne, wtedy też dzwońcie do Airbnb (przeczytajcie też historię Justyny – a jej i Pawłowi dziękuję za odpowiedzi).

To jest właśnie ta zaleta tego typu serwisów, że w razie problemów nie będziecie stratni.

Jedyny minus taki, że nie mogliśmy wystawić stosownego komentarza, za to serwis wstawił automatyczny komentarz „host anulował rezerwację dzień przed przyjazdem”. To w sumie błąd bo było to w dniu przyjazdu, ale od tej pory unikamy jakichkolwiek miejsc z takim automatycznym komentarzem 🙂

Jak wybierać mieszkanie – 10 rzeczy

 1. patrz na lokalizację – czy jest blisko np. centrum lub metra/autobusu, zerknij na google maps
 2. cena – zacznij od mniejszej
 3. czytaj opis – niby banalne, ale tam potrafią być fajne kwiatki, pamiętaj host nie może doliczać dodatkowych opłat! ani brać „w zastaw” dokumentów
 4. zerknij na opłatę „sprzątanie„, czasem potrafi być b. duża, a dolicza się automatycznie do rachunku, wtedy wybierz inne mieszkanie
 5. parking – jeśli jedziesz autem wybieraj miejsca z parkingiem, zerknij na street view jak wygląda okolica lub wyślij zapytanie czy to „dedykowane” miejsce/garaż (czasem jest to w opisie).
 6. patrz na opinie – wybieraj mieszkania z minimum dwoma dobrymi opiniami (czytaj!), unikaj ofert, gdzie widnieje automatyczny komentarz „host anulował rezerwację”
 7. jedziesz z dziećmi – wybieraj miejsca przyjazne dzieciom, poinformuj wynajmującego, że jedziesz z maluchami (do 3 lat, potem to raczej zaznaczasz dodatkową osobę, niestety)
 8. zdjęcia – czy mieszkanie jest piętrowe, czy czysta jest łazienka
 9. jeśli to możliwe unikaj wybierania mieszkań od ludzi, którzy zajmują się tym „zawodowo” (zerkam na to ile jeszcze mają mieszkań/kwater) – fajniej trafić na hosta, który po prostu podnajmuje swoje mieszkanie i chce cię w nim ugościć, zazwyczaj jest mile i dowiesz się więcej o okolicy/fajnych knajpach itd.
 10. szukaj ciekawych miejsc – stodoła, domek na drzewie, domki pod ziemią – czemu nie 🙂

Mam nadzieję, że pomoże to Wam znaleźć same super miejsca 🙂 Macie swoje sposoby? Piszcie koniecznie! :*

Jeśli traficie naprawdę fajnie to poza fajnym miejscem, mieszkaniem czy domem poznacie też ludzi. Może zaparzą Wam przepyszną kawę i opowiedzą o okolicy? :)
Jeśli traficie naprawdę fajnie to poza fajnym miejscem, mieszkaniem czy domem poznacie też ludzi. Może zaparzą Wam przepyszną kawę i opowiedzą o okolicy? 🙂
 • Dziękuję, że tu jesteś.

  Gorąco zachęcam Cię do kupienia mojego ➡️ pakietu ebooków z przepisami dla dzieci.

 • 29 Odpowiedzi

  1. ja tez wole kameralne miejsca noclegu , ale nie zawsze jest taniej na airbnb niz na bookingu , a jesli hotele to kameralne

  2. Czy będąc w chorwacji miałaś internet na kwaterach czy właśnie musiałaś radzić sobie sama? Wybieram się za 3 tygodnie właśnie do Chorwacji i nie ma wifi w wynajętym mieszkaniu i chciałabym się jakoś portowac..

   1. Spokojnie, kup starter (można w kiosku) taki z numerem, zwykły prepaid np. t-mobile. Masz wtedy chorwacki numer i internet bez limitu na tydzień, po tygodniu dołasowujesz i znowu. Koszt ok. 40 zł

   1. tak, to super Emotikon smile jednak z małymi dziećmi to średnia opcja 🙂 niech podrosną ciut bym nie miała obaw, że płacz, że nocne wedrówki 😉

  3. Osobiście bardzo lubię Agodę i często zdarza mi się korzystać z Hostelbookers.com. Lata temu w poszukiwaniu kwater prywatnych używałam holidaylettings.co.uk / w ten sposób „upolowałam” nisko-budżetowe, komfortowe mieszkanko w samym sercu Nicei/. O Airbnb nigdy nie słyszalam ale na pewno się zaintersuję.:-)

   1. O super, dzięki za namiary 🙂 widzisz i ja spróbuję coś nowego 🙂 airbnb jest chyba najwiekszym tego typu serwisem, ale przecież nie jedynym 🙂

  4. hej, śledziłam wpisy o Waszych podróżach w Chorwacji podziwiam za odwagę i to z małymi dziećmi, ja zbyt nerwowa jestem, pewnie bym nie ogarnęła wszystkiego, a mąż i syn by mnie zostawili na pierwszej lepszej autostradzie hehe ;). My wczoraj wróciliśmy z Zadaru i i wyspy Ugljan – polecam wyspę dla rodzin z dziećmi: cisza, spokój, czysto. A i jeszcze polecam Park Narodowy Telascica i Wyspy Kornati. Pozdrawiam Was i trzymajcie tak dalej :).

   1. Zadar wspaniały, jedno z piękniejszych miast Chorwacji (w moim odczuciu) 🙂 a Wy mieliście wynajęty domek/kwaterę?

   2. tak, wynajmowaliśmy apartament całą rodziną na Ugljan, 3 sypialnie + pokój z aneksem + 2 łazienki. Nie wiem czy drogo czy tanio, ale za 7 osób dorosłych+ 6 dzieci płaciliśmy za dobę 110 euro. Jedyny minus brak pralki, przy takiej ilości dzieci praliśmy ręcznie:).

  5. ja stawiam na intuicję, jeszcze mnie nie zawiodła a często z niej korzystałam, no i zawsze namiot przytoczony do plecaka, tak na wszelki wypadek:)

  6. trzeba też patrzeć jak chodzi komunikacja miejska. bo ja np miałam nocleg pod Mediolanem (zaledwie przystanek) ale okazało się, że metro chodzi tylko od 6 rano do 12 północy. a my miałyśmy pociąg o 6.0 rano (a 30 minut trzeba metrem było dojechać – więc nocowałyśmy na dworcu bo 70 euro za taksówkę nam sie nie uśmiechało. beznadziejny internet we Włoszech – nie znalazłyśmy nic w pobliżu (hostelu) więc – się przekimałyśmy. ale było tam dużo policji wiec było bezpiecznie – tylko szkoda, że toalety, sklepy wszystko pozamykane od 12 pm do 6 am ;((( masakra

  7. Ja do tej pory korzystałam zawsze z hosteli i hoteli na booking.com. Zaciekawiłaś mnie tym wynajmem mieszkań, bo na to bałam się póki co decydować, no chyba że w Polsce:) Super sprawa, już szukam kolejnej opcji wakacyjnego wyjazdu:)

   1. Cieszę się bardzo 🙂 mi to bardzo pasuje, bo chociazby takie śniadania, kolacja, z dziećmi, gdy ma się kuchnię, taką normalną, to wielkie ułatwienie 🙂 miłych wyjazdó!

  8. Polecam pytać się przed przyjazdem o wszystko co nas ciekawi- czy jest internet, czy mają łóżeczko, czy są sklepy. No i o możliwość obniżki ceny – szczególnie przy dłuższym pobycie. Ja lubię jak jest pralka – pozwala to wziąć mniej rzeczy. A jesli chodzi o pobyt z dziećmi, to oprócz antresol eliminuję mieszkania z tarasem na dachu itp. Mimo, że w Portugalii czy Hiszpanii to fajna atrakcja, jednak dość niebezpieczna.

  9. Witam, ja osobiscie preferuje homeaway.com niz airbnb, te same mieszkania sa tansze na homeaway, nie jest to regula, ale tak jest. Sprawdzane ostatnio przy okazji wynajmu w Nicei na czerwiec -EURO2016. Sprawdzam rowniez holiday lettings od trip advisor, ale tu tez te same mieszkania zdaja sie miec wyzsza cene. W kazdym razie powodzenia dla wszystkich ktorzy szukaja.

  10. Wielkie dzięki za posta;) Kiedyś czytałam na Twoim blogu, teraz odkopałam bo akurat szukam noclegu w Paryżu. Twoje rady bardzo mi się przydały;)

  11. Witam, po przeczytaniu relacji z wycieczki po Europie postanowiłam zorganizować wycieczkę po Chorwacji +Wenecja. Będziemy jechać z dziecmi 1,5 i 4 lata stąd chciałabym wszystko dobrze przygotować. Największy problem mam właśnie z rezerwacją noclegów. Nigdy nie korzystałam z Airbnb. Liczę, że mi podpowiesz.
   1.Gdybym rezerwowała noclegi z dnia na dzień to skąd mam wiedzieć ze ktoś mi odpisze?
   2.Airbnb pobiera opłaty już przy prośbie rezerwacji. A co jeśli ktoś nie odpowie na moja prośbę o rezerwacje lub mi odmówi?
   3.W ogóle jak to zorganizować z rezerwacją tych noclegów żeby mieć pewność ze nie zostaniemy na lodzie?
   4 I jeszcze pytanie donośnie godziny zakwaterowania. czy po potwierdzeniu rezerwacji umawiamy się indywidualnie. O której godzinie zazwyczaj najpóźniej host zgadza się przyjąć gości?
   Wiem ,że się rozpisałam ale naprawdę nie wiem jak to ugryźć. Bardzo liczę na pomoc.

   1. Monika postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania 🙂
    ogólnie taką trasę robiliśmy dwa lata temu i wspominam cudownie! 🙂
    1. Airbnb jeśli pozwala zarezerwować to znaczy, że będzie 🙂 przy czym ja osobiście starałam się nie robić tak, że rezerwuję dzisiaj na dzisiejszą noc tylko zostawiać ludziom tę dobę na przygotowanie na przykład. Czyli rezerwowałam nocleg na „jutro/pojutrze”. Raz miałam (jeden jedyny) systuację, że host po przyjeździe nie miał miejsca, szukanie o 18:00 nowego noclegu z airbnb było jednak zbyt trudne, wysłaliśmy wtedy wiele wiadomości, ale dla ludzi było to jednak zbyt „na ostatnią chwilę” lub już nie było terminów i skonczyliśmy w pensjonacie 🙂 ale mówię taka sytuację mieliśmy raz, Airbnb również zwróciło nam pieniądze i sami również kontaktowali się z hostem.
    To co mogę doradzić to: patrz na opinie (ja sobie wrzucałam w translator, bo niektóre byly np. po niemiecku – swoją drogą te są najbardziej rzeczowe zazwyczaj :)).
    dwa zawsze patrz na czas odpowiedzi, w airbnb jest to pokazane jak szybko ktoś odpisuje
    W Chorwacji uważaj na „zna język angielski” może się okazać, że nie zna 🙂
    Wenecję warto zarezerwować ciut wcześniej, nie wiem kiedy jedziesz, ale my zdecydowaliśmy spontanicznie (okey, jutro Wenecja!) i mogliśmy wybierać w dalszych lokalizacjach, ale się udało (warto sprawdzić czy blisko do autobusu, my jechaliśmy ok. 30 minut, a pare lat wcześniej mieliśmy dojazd ok. 15 minut).
    2. przed rezerwacją możesz napisać do osoby, ale też jak odrzuci to pieniądze nie są pobierane lub są zwracane, poza tym to chyba jest „blokada”, a nie pobieranie (muszą mieć pewność, że jesteś wypłacalna, a finalnie pieniądze są chyba pobierane ciut później).
    3. prócz airbnb miej zawsze w opcji booking.com 🙂 a tak to wybierz miasto gdzie masz ze 2-3 opcje, jak zarezerwujesz 1-2 dni wcześniej to będzie ok. Pytanie czy to będzie szczytowy sezon? możliwe, że wtedy lepiej rezerwować ciut wcześniej.
    4. tak, ogólnie w większości ustalaliśmy, że będziemy o tej i o tej godzinie, to w większości zwykli fajni ludzie 🙂 bywało, że musieliśmy dzwonić, że się spóźnimy (bywało, że i 2 godziny! pamiętam, że chyba do Trogiru rok temu dotarliśmy ok. 23! ale nie polecam tak późno), ale ogólnie ustalacie plus minus na którą planujecie dojechać, z doświadczenia powiem, że lepiej w okolicy obiadu niż wieczorem, tym bardziej, jeśli w Chorwacji okaże się, że miejsce parkingowe jest malutkie (przynajmniej my mamy wielki samochód i dość często miejsce okazywało się małe lub przerażenie w oczach hostu wielkie :)). Ogólnie plus minus lepiej widzieć gdzie się parkuje i nie żartuję bo bywa czasem z tym różnie.
    My też zakładaliśmy, że jak już będzie wielka katastrofa to najwyżej śpimy w aucie, ale ani razu nam się to nie zdarzyło 🙂 zawsze coś się udało znaleźć. Jeśli mogę Ci jakoś pomóc to pisz, chętnie odpowiem.

  12. Bardzo dziękuje za szybka odpowiedź. Planujemy sie wybrać w połowie czerwca wiec mam nadzieje, ze nie będzie źle.
   Jeśli dobrze zrozumiałam to można wysłać zapytanie do kilku hostów o nocleg? Tylko czy wtedy ma sie blokowane pieniądze za kilka kwater jesli np. dwóch sie zgodzi . Czy dopiero jeśli my juz potwierdzimy rezerwacje, środki są blokowane?
   A masz może jakiś patent na to jak skłonić niespełna 2 latka by podążał w preferowanym przez nas kierunku? Zastanawiam sie jak z organizować zwiedzanie z dzieckiem które nie lubi być unieruchomione przez wózek, chustę i inne wynalazki:)

   1. Monika to fajny termin, my byliśmy w podobnym, a nawet początek lipca i nie było problemów. Włochy najgorzej w połowie sierpnia. Nie ma sensu rezerwować kilku jednocześnie, zresztą jak Ty anulujesz to też niefajnie w Twojej historii.
    Pytanie możesz wysłać niezobowiązująco, ot pytanie, ale serio jeśli zgłosisz chęć rezerwacji to naprawdę szybko dostaje się potwierdzenie i odpowiedź, to działa bardzo sprawnie. Jedyne co to wybieraj dobrych hostów, z fajnymi komentarzami i tyle 🙂

    A dwulatek, hahaha wrzuć na luz 🙂 my dawaliśmy mapę i zadanie np. szukamy lodów, szukamy morza i jakoś tak błądziliśmy 🙂 mimo wszystko z dwulatkiem raczej i tak się przyda coś do noszenia, bo pewnie cały dzień nie da rady 🙂

  13. Właśnie chodziło mi o takie niezobowiązujące pytanie:)
   Bardzo dziękuję za cenne wskazówki. Mam nadzieje że wszystko sprawnie nam pójdzie i będzie apetyt na dalsze podróże.
   Widziałam, że planujecie w tym roku Włochy. Mi też się marzą:))
   Czekam na relację:)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.