
Jak korzystać z Burdy (poradnik dla początkujących)
Wpis dla początkujących, tych z Was, którzy chcieliby zacząć szyć, ale nie wiedzą od czego zacząć. Tym razem pokazuję, jak korzystać z wykrojów z Burdy, a tak naprawdę w identyczny sposób korzysta się z innych magazynów wykrojami ubrań.
To naprawdę wpis dla początkujących, ale każdy kiedyś zaczynał :)
W Burdzie, jak i w każdej innej gazecie tego typu (z wykrojami) masz zdjęcia modelek w uszytych ubraniach oraz szarą (zazwyczaj) wkładkę z rysunkami technicznymi i instrukcjami. Wykrój, który Cię interesuje możesz wybrać patrząc na zdjęcie lub na schemat na szarej wkładce. Zawsze jednak zweryfikuj, jak wygląda uszyty model :)
1. Wybierz krój, który Ci się podoba, np. ta czarna sukienka. Obok lub na dole jest informacja w jakich rozmiarach jest dostępny wykrój. Podobne informacje znajdziesz też na rozkładówce szarek wkładki.
Wykroje maja oznaczony poziom trudności, im mniej kropek tym prostszy.


3. W ramce masz informacje, na którym arkuszu szukać tego kroju. Np. części 21-25 arkusz A, niebieski kontur. W ramce pokazane są też elementy, z których składa się ubranie. Zapamiętaj jakimi kreskami/szlaczkiem jest oznaczony rozmiar, którego będziesz szukać. Nie wiesz jaki rozmiar uszyć? W każdej Burdzie jest dokładna instrukcja, jak się zmierzyć.
4. Na arkuszu na górze i na dole są cyfry, które ułatwiają zlokalizowanie danego elementu, będą w kolorze, w jakim szukasz konturów.
5. O wygląda to tak. Tutaj zaznaczyłam rozmiar 36, rozmiary większe mają swoje linie obok. Możesz pociągnąć flamastrem te linie by lepiej widzieć, ja z tego zrezygnowałam, bo gdy kolejny raz korzystałam z szablonu to stawał się mniej czytelny. Ale na początek to całkiem dobra metoda.
6. Przyłóż półprzezroczysty papier np. półpergamin i odrysuj kształt zaznaczając wszystkie punkty (kreseczki łączenia, numery, ewentualne zaszewki, marszczenie itd.). Odrysuj tak samo pozostałe elementy.I gotowe. Masz już odrysowany wykrój, wytnij i kolejnym razem wytniemy z materiału. Jeśli już chcesz to zrobić to wróć do instrukcji z Burdy, bo kroje nie mają uwzględnionych marginesów na szwy, musisz je dodać przy cięciu materiału.
W ten sam sposób możesz korzystać z innych czasopism, wszędzie wygląda to dość podobnie :) Miłego szycia!
Komentarze:
O właśnie to mi się przyda, dzisiaj dostałam maszynę
Powodzenia ;)
A mnie jakos wykroje z Burdy zawsze odstraszały i chyba wolę Papavero bo mam od razu gotowy wydruk i tylko wycinam formę. Choć mam małe doświadczenie i raczej wszystko co do tej pory szyłam, szyłam „na oko” lub odrysowując ubranie :) Wlasnie kilka dni temu zaczęłam ogarniać pierwszą sukienkę wg wykroju z Papavero. Ale Twój wpis chętnie poczytam :)
Papevero jest wygodne, ale ja Burdę bardzo lubię, lubię oglądać zdjęcia gotowych projektów w Burdzie i planować co uszyję :) starsze Burdy, ok. 2009 roku mają więcej arkuszy i są bardziej czytelne, te nowsze są niekiedy naprawdę „naćkane” :) ale da się i efekt końcowy też fajny :) trzymam kciuki
a może tutaj ktoras z pan mi doradzi jak mogr uszyc pokrowiec na zaokraglony fotel taki z ikea bo ceny pokrowcow na nie to kosmos. ok. 300 zl
odrysować? :D
jezeli mogę liczyc na pomoc to bede ogromnie wdzieczna! fotele mam takie http://spplthumb.blob.core.windows.net/540×405/1f/5c/22/designerskie-fotele-ikea-2-komplet-design-fotele-pufy-czestochowa-91584227.jpg
a strasznie spodobal mi sie material w lowickie wzory jako narzutka!
hahaha będę te same fotele poprawiać :D póki co szyję im poduszkę na środek, ja mam zamiar odrysować :D
Mnie w Burdach zawsze te zawiłe opisy przerażają, na szczęście mam jako takie doświadczenie i jakoś przebrnę ;)
Przekopiować to na taki zwykły półpergamin ze spożywczego?
jeśli arkusze są duże to tak :) ja kupuję w papierniku, tylko półpergamin, bo pergamin już zbyt „gruby” da się, ale muszę nieźle wzrok wytężać :) cienki papier do pakowania też jest ok
Dzięki :)
Dziekuje! Fajny wpis, pomocny I motywujacy !
Pozdrawiam
Dziękuję za wpis, przyda się. :)
A mam pytanko, jaki materiał najlepszy będzie na tego typu bluzkę? (ona jest jakby na zakładkę, oryginalna jest z poliestru a chciałabym bardziej naturalny materiał) http://www.mohito.com/pl/pl/collection/newseason/bluzki/ma460-00x/striped-blouse
Wygląda jak jakaś grubsza żorżeta, więc trudno będzie tu o coś nie poliestrowego, ale możesz spróbować ten krój z batystem, który co prawda gniecie się, ale to 100% bawełny, ewentualnie z niegniotliwych poszukaj tkaniny wiskozowej. Wiskozowe są sztuczne, a nie syntetyczne jak poliester. Słownictwo bywa mylące, ale w noszeniu jest spora różnica i sposób powstawania inny :)
Dziękuję Ci bardzo za podpowiedź. Mam akurat sukienkę z wiskozy, w której nigdy nie wyszłam hehe, to ją spróbuję przerobić :) dzięki!
A masz z wiskozy tkaniny? bo dzianina wiskozowa na tę bluzkę gorzej, za to tkanina będzie świetna. Powodzenia
Może ktoś podpowie: usiłuję wykroić z burdy bluzę (taką typową ze ściągaczami przy rękawach i na dole) odrysowałam przód, tył, przód rękawów i tył rękawów i reszty nie widzę na arkuszu tzn. pliski na górę i ściągaczy do rękawów i dołu, one są opisane literami a nie liczbami tak jak reszta, podano też ich wymiary, czy to oznacza, że trzeba samodzielnie sobie na materiale narysować te elementy według wymiarów?
I jeszcze jedno pytanie: w tabelce opisowej na rękawach jest długa strzałka do dołu-co ona oznacza?
Tak, to znaczy, że trzeba samodzielnie je narysować zgodnie z podanymi wymiarami. Ja rysuje na papierze i dopiero na materiale by mieć „na zaś” :)
strzałka oznacza kierunek ułożenia wykroju na materiale – strzałka musi iść równolegle do brzegu fabrycznego :)
Cześć :) Mam pytanie: czy dzianinę należy przeprać przed szyciem? Ostatnio uszyłam sobie swoje pierwsze getry i wyszły super – do kostki, po praniu już rybaczki >< Co radzisz? :)