Szukaj
Generic filters

Ile snu potrzebuje dziecko?

Ile snu potrzebuje dziecko?

Ile czasu śpi noworodek? Na pewno słyszeliście nie raz i nie dwa, że małe dzieci non stop śpią. A potem jest rozczarowanie, bo jak to tak, nie śpi? A może śpi nie wtedy kiedy my marzymy o drzemce? 🙂 To mam dla was ściągę, ile snu potrzebuje dziecko.

Oczywiście są to dane statystyczne, oczywiście dzieci są różne, oczywiście jest wiele różnych innych powodów, przez które możecie się nie zgadzać z tą tabelą. Ale skoro amerykańska  organizacja National Sleep Foundation, lekarze, badacze przeanalizowali badania dotyczące snu, zbadali kogo trzeba i ogłosili nowe „ramy” czasu snu to uznajmy, że są całkiem dobrym punktem odniesienia.

Poniżej „skrót” badania, nie tylko jest tutaj sen dzieci, sami możecie też sprawdzić, czy śpicie za mało (hahaha wiadomo, przy dzieciach zawsze jest za mało).

Jestem ciekawa ile sypiacie i ile sypiają wasze dzieci? 🙂

Ile snu potrzebuje dziecko i dorosły?

 • noworodki i małe niemowlęta (0 – 3 mc): 14-17 godzin dziennie
 • niemowlęta (4 – 11 mc): 12-15 godzin dziennie
 • małe dzieci (1 – 2 lata): 11-14 godzin dziennie
 • przedszkolaki: (3 – 5 lat) 10-13 godzin dziennie
 • dzieci w wieku szkolnym (6 -13 lat): 9-11 godzin dziennie
 • nastolatki (14 – 17 lat): 8-10 godzin dziennie
 • młode osoby dorosłe (18 – 25 lat): 7-9 godziny dziennie
 • dorośli (26 – 64): 7 – 9 godzin dziennie
 • osoby starsze (65 lat +) 7-8 godziny dziennie

Co nam daje ta wiedza? Pamiętam, że gdy byłam mamą po raz pierwszy to sen dziecka spędzał mi sen z powiek (i dosłownie i w przenośni). Wtedy trafiłam na badania dotyczące schematu snu dziecka i one rozjaśniły mi jedno: bardzo chciałam by dziecko spało dłużej niż leżało to w jego naturze, a było tak, ponieważ zapominałam o drzemkach w ciągu dnia. A te również należy wliczyć do dobowej dawki snu. W efekcie delikatnie skróciłam drzemki dzienne, poprzestawiałam i okazało się, że dziecko potrafi spać w nocy 🙂 oczywiście doszło jeszcze kilka innych czynników, ale o tym kolejnym razem.

Nie twierdzę absolutnie, że macie dozować sen dziecku, ograniczać itd., ale warto wiedzieć ile snu jest najkorzystniejsze dla organizmu. Czasem bowiem bywa w drugą stronę: dzieci zbyt zmęczone nie mogą zasnąć i na nic zdają się rady babć i cioć: „zmęczy się to padnie”. Otóż dziecko, które jest bardzo zmęczone, może mieć problem z wyciszeniem się i nie ma opcji by zasnęło. Znając ramy czasowe „zdrowego” snu możemy spróbować wcześniej przygotować grunt pod drzemkę, wyciszenie itd. Dążyć do tego pożądanego czasu, może dziecko będzie potrafiło spać w ramionach mamy, może potrzebuje bliskości? Wiem, że wiele płaczu, nerwów bierze się właśnie ze zmęczenia. Nie twierdzę, że wszystko, ale warto mieć to na względzie.

Ilość drzemek dziecko potrzebuje w ciągu dnia?

Im starsze dziecko tym tych drzemek w ciągu dnia potrzebuje mniej. Jest taka tabelka u Ferbera (metody którego nie pochwalam i jestem przeciwna, niemniej tabelka jest interesująca) pokazująca przeciętny czas snu i drzemek dzieci.

O ile noworodki mają tych drzemek ok. 4, to już 3 miesięczne niemowlę schodzi do 3, a półroczne dziecko zadowoli się dwiema dłuższymi drzemkami. Po upływie 1,5 roku życia sen w nocy się wydłuża, a drzemki spadają do jednej.

I znowu powtórzę, że to statystyka, ale sama byłam kiedyś zagubioną mamą i gdy spojrzałam na tę tabelę to moją nadzieją była właśnie zmiana liczby drzemek w ciągu doby. Zamiast 3 krótkich maluch miał 2 dłuższe drzemki, czasowo to była zmiana o 30 minut, ale efekt był zdumiewający! Nie twierdzę, że to zawsze skutkuje, ale można próbować.

Sen dziecka, drzemki. Niby schemat, niby Ferber, ale zawsze to jakiś punkt odniesienia :)
Sen dziecka, drzemki. Niby schemat, niby Ferber, ale zawsze to jakiś punkt odniesienia 🙂

I o ile nie przepadam za schematami czy tabelkami, o tyle mi kiedyś ta wiedza pomogła. Teraz wydaje mi się wiele rzeczy oczywistych, lepiej rozumiem dzieci i ich potrzeby, ale pamiętam też moment gdy pragnęłam snu, jak niczego innego na świecie. I wtedy taki punkt odniesienia dał mi wiele. Może i wam choć trochę pomoże.

Ogólnie sen, a raczej jego brak, postrzegamy jako największy problem. Stąd chciałabym abyście zwrócili uwagę na te dane by wykorzystać je nie do tego JAK nauczyć dziecko spać, ale CO zmienić, by dziecku spało się lepiej. I wam przy okazji też.

O śnie będzie, a teraz dajcie znać, ile śpią wasze dzieci, a ile wy. Słodkich snów!

Bibliografia:

 • Sleepfundation, https://sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need/page/0/1

33 Odpowiedzi

 1. Przy dwójce małych dzieciaków snu jak na lekarstwo, ale jest duzo lepiej niz kiedyś. Starsza córka (2,5 r.) śpi od 21 do 8 rana, młodszy syn (13 mies.) od 22 do 6-7 rana + dwie drzemki w ciągu dnia po 40 min. A ja spać bym mogła 12 h ciągiem 😛 nawet robiłam badanie na poziom cukru we krwi bo miałam etap, że spałam non stop. Marzą mi się przespane noce 😉

 2. Moja młodsza córka do ok. 8 miesiąca życia robiła sobie 10 minutowe drzemki co dwie godziny. Także czasu dla siebie miałam praktycznie 0. Dobrze, że chociaż nocne spanie było i nadal jest nieprzerwane (kp nie liczę 😉 ) No i drzemka w południe 2h, ale to na dworczu, a wózek musiał być w ciągłym ruchu… Teraz pozostała ta 2-godzinna drzemka na dworze + jedna ok. 15-20 minutowa ok. 17… poza tym wg mnie moje Dziecko należy do HNB 😉

 3. Młodsza (19 m-cy) od ok 20.30 do 7 .30 i 1,5 godziny w południe; starsza (prawie 4 lata) albo od ok 19 do ok 7.30 i bez drzemki w dzień albo od ok 20.30 do ok 7.30 plus 2 do 3 godzin w ciągu dnia. A ja za mało! hahaha, najcześciej od ok 24 do 7 i ledwo żyje, a najchetniej od 20.30 do 7.30 i wtedy jest ok 🙂

 4. Córka 3 lata z groszem śpi ok. 11-13h w nocy ( w zależności czy trzeba iść do przedszkola czy jest wolne) oraz w dzień między 1,5 a 3h ( tez w zależności czy w przedszkolu czy w domu)
  Ja śpię od 24 do 6. Jak idę na fitness rano to śpię od 23 do 5:30 a w weekend dotąd aż się córka obudzi.

  1. Musiałaś?? 😉 moja prawie 3-latka spi 10-11h w nocy. Koniec. Jeśli przy osłabieniu zdarzy się jej spac w dzien to 1-1,5h i o tyle skróci sen nocny.
   Ja za to nadrabiam ile się da :/

 5. Moje dziecko 3 miesięczne niestety chodzi spać około północy, a czasem nawet później potrafi wtedy spać ciągiem 5-6 godzin, przerwa na karmienie i potem do około 9. W ciągu dnia ma dwie drzemki, pierwsza 2 godzinna około 11-12 i druga krótsza około 16. Nie mam juz pomysłu jak nauczyć go wcześniej zasypiać :/

 6. Moje dzieci ( 4 lata synek i 13,5 mcy córcia) dą spać około 19.30 a wstają pomiędzy 6 a 7. Częściej w okolicach 6. Córcia śpi jeszcze w dzień czasem 1,5 czasem 2 h. W nocy mała jeszcze budzi sie co chwile ale to pewnie ząbki. A ja chodze spać tez szybko. Ale teraz idzie lato, dłuższe dni to pewnie później zaczną zasypiać. Ale i tak jestem zadowolona juz z czasu spania dzieci. Możemy myśleć z mężem nam trzecim dzidziusiem 🙂

 7. Mój Synek różnie śpi, jak się urodził to przez pierwsze trzy miesiące budził się w nocy tak co 3 godzinki na karmienie, potem nagle uległo to zmianie i zaczął przebudzać się częściej ( co 1-1,5h )
  Teraz ma skończone 7 miesięcy i przebudza mi się w nocy raz po 3 godzinach, druga pobudka czasem po 2 godzinach, czasem po godzinie (różnie to bywa).
  W ciągu dnia od początku mało mi spał, ( od urodzenia tak miał i ma drzemki – 20 min, 30 min, czasem 40 min, rzadko godzinne, zdarzały się i zdarzają się czasem drzemki 10-15 min, ale to już rzadkość )
  Myślę, że te 12 godzin snu ma, jeżeli chodzi o mnie no to jak przystało na mamę, mało sypiam 😉 takie pobudki bywają wyczerpujące – zwłaszcza jak wstaje się po godzinie.
  No ale nie ma co narzekać – zawsze mogło być gorzej 😀
  Pozdrawiam 🙂

 8. To moje dzieci to śpiochy 🙂 Ale to może coś w tym być z tymi drzemkami w dzień. Bo starsza córka bardzo mało spała w dzień. W wieku 18 m zrezygnowała z nich całkiem a nocki przesypiała od 2 m od 21 do 9 teraz ma 5 lat i podobnie z tym ze wstaje o 7 🙂 młodsza 15m spi jescze wiecej bo drzemke robi w ciągu dnia czasem do 3h a śpi od 20 do 7 czasem dłużej jak starsza siostra jej nie obudzi 😉 ale też przesypia całe noce od 3m. Czasem się zastanawiam czy nie za dużo ma tego snu ale patrząc na tabelki mieści się w górnych granicach 🙂

 9. Moja córka (obecnie 13 miesięcy) śpi 10-11 h w nocy i 2,5- 3h w dzień w 2 drzemkach. Ona raczej zawsze maksymalną liczbę godzin spała, jeśli chodzi o statystykę. Ja zwykle 7h. Jestem szczęściarą

 10. Mój 9-cio miesięczniak śpi ok. 11 godz w nocy z dwoma przerwami na kp. A w dzień dwie drzemki, razem ok. 2,5 godz. Od kiedy jeździmy spacerówką jest super, bo śpi w domu, a na spacerze nie i często drzemię z nią popołudniu. Ja jestem śpioch. Potrzebuje 9 godz snu, a to nie zdarza się często. Ostatnia cała przespana noc była przed ciążą. Kiedy to wróci?

 11. Moj dwulatek spi ok 12-13 godzin w nocy. W ciagu dnia nie spi wcale, chyba ze jedziemy gdzies dalej to w aucie usnie. Ja spie 10 godzin ale jak dla mnie to i tak za malo;)

 12. witam. ja mam taki problem ze moja corka 3 letnia malo spi w dzien, mianowicie kaldzie sie spac np 0 19:45 spi do 2 max budzi sie i od 2 do 5 nie spi poznie zasypia i spi do 8-9 nie moge jej obudzic. druga opcja np spi w dzien roznie od 1-2h idzie spac o 21-22 wstaje o 5-6 i nie spi az do drzemki w dzien ,sa to godziny od 12-15 w zaleznosci jak wytrzyma. jaka moze byc przyczyna ze ona tak malo spi w nocy? w sumie tak jest od zawsze ze malo spala w nocy nawt jak byla niemowlakiem..

  1. Ja nie widzę żadnej anomalii 😀 jeśli śpi w ciągu dnia np 3 godziny to trudno by potem kładła się wcześniej wieczorem 🙂 Druga opcja jest całkiem normalna.
   tutaj trzeba zmienić przyzwyczajenia, skracać drzemki, przesuwać je, nie dawać dosypiać za długo za to zachęcać do pójścia spać wcześniej, każego dnia po 15 minut i za jakiś czas będzie idealnie 🙂

 13. tam mialo byc ze corka nie spi w nocy.(3 letnia malo spi w dzien)nie , ona nie spi 3h w dzien, napisalem ze w tych godzinach od 12-3 stram sie ja polozyc jak jest zmeczona nie pozniej.teraz od dluzszego czau nie daje jej spac w dzien, zabawiam ja. idzie spac o 20 i budzi mi sie po 1 i nie spi do 3-5 rano pozniej zasypia. to chyba nie jest normalne??

 14. moze mi sie budzi na sikanie i pozniej nie moze zasnac? albo na butle bo w nocy lubi dojesc sobie? albo jeszcze to ze moze zle jej sie oddcyha bo ma powiekszone migdaly? ja sam juz nie wiem ? szukam sam jakis moze dziwnych przyczyn?

 15. Moj synuś od 3 miesiąca przesypia cale noce od godz 21.30 do godz 7-8 rano. ( bez wybudzania się w nocy ) Drzemki były dwa razy dziennie po 2-3 godz. Teraz ma 11miesiecy i nadal spi cala noc w tych samych godzinach a w dzień drzemki dwa razy po 1godz.

 16. O kurcze jak ja wam zazdroszcze snu…Moja 18 miesieczna w dzien spi ok 3 godzin(12 do 15),idzie wieczorem o ok 21:30 -22,zasypia na godzine poczym rozpoczyna sie koszmar…potrafi nie spac od 1 do 4 w nocy a godziny ktore spi sa przerywane licznymi pobodkami(nie jest glodna,ma sucho itd)…

  1. pierwsze co przy takich cyrkach to zabralabym drzemkę w dzień lub skrocila maksymalnie, zero jedzenia w nocy, cały czas zgaszone światło i wyciszanie w koncu bylby efekt

 17. Moja córeczka ma 14 miesięcy i śpi do 14 godzin aż pozazdrościć 🙂 chodzi spać za to o 22 ale śpi średnio do 8.30 a potem dwie drzemki 🙂

 18. Polecam wszystkim rodzicom książkę Tracy Hogg o zaklinaniu niemowląt. Ja ją stosowałam od 2 miesiąca życia synka i bardzo polecam! Spanie jak w zegareczku. Ważny jest plan i jego 100 % przestrzeganie, dzieci nie lubią haosu.
  Pozdrawiam

 19. Moja 18 miesięczna dzidzia śpi od 21:30 do 6:30/7:00 a następnie zasypia ponownie w dzień koło 9:30 i śpi czasem nawet do 15???

 20. Witam Bardzo sie ciesze ze znalazłam ten blog! Wlasnie szukałam ile powinna spac moja 21-miesięczna córeczka . Nocny sen to 20- 7 i drzemka od 10-13 lub 14 i czasami potrzebuje około 16 jeszcze jedna godzinkę. Juz zapomniałam jak to było przy 11- latce o tyle co pamietam to w tych miesiącach spała od 19-7 i od 13-16 . Pozdrawiam

 21. Mój 7 miesięczny (za tydzień) syn śpi od urodzenia około 10-11godz w nocy a w dzień drzemki od 20-40 minut. Jeśli prześpi godzinę to jest to święto i prawie chce podchodzić i szczypać , żeby sprawdzić czy nic mu nie jest 🙂 Ma duże problemy z zasypianiem, często okazuje zmęczenie i jest bardzo trudno go wyciszyć. W nocy różnie, jeśli wrażeń nie było zbyt wiele obudzi się dwa razy na karmienie i śpi ładnie do 6-7 rano. Jeśli został przebodźcowany to potrafi nawet co 40 minut prosić o pomoc w zaśnięciu. Jak ustalić pory drzemek by go nie przemęczyć. Obecnie chodzi spać o 20. Drzemki ma nadal 3,bo takie krótkie i na oparach do wieczora ciągnie. Od 17 już maruda.

 22. Mój trzylatek śpi ok. 11 – 12 h/dobę – tylko w nocy – od 19 do 6-7 rano:)
  Natomiast córka 13 miesięcy sypia od 19 do 6-7 rano plus jedna lub dwie drzemki w ciągu dnia w sumie jakieś 13 – 14 godzin 🙂

 23. Mój dwulatek od 22 do 6.30 i 1,5godz w dzień. I jestem załamana jak przeczytałam wasze komentarze bo tyle powinien spać chodząc do szkoły a nie żłobka.

  1. Mamy dokładnie tak samo, dzień w dzień od kilku miesięcy. Córka ma teraz równo dwa lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.