GoldieBlox – klocki konstrukcyjne nie tylko dla dziewczyn

GoldieBlox

Czy dziewczynki mogą bawić się klockami? Tak! Jeśli nie znasz GoldieBlox to zerknij koniecznie. Zazwyczaj w sklepach, reklamach bombardowani jesteśmy zabawkami dla dziewczyn związanymi z lalkami, zabawą w księżniczki itd. Samochody? Konstrukcje? To tylko dla chłopaków. Oczywiście z przymrużeniem oka, ale prawa jest (co było widać po wpisie gender srender), że nadal stereotypy są mocno zakorzenione i tak, jak chłopakowi nie wypada bawić się lalkami, tak i dziewczyny nie powinny bawić się samochodami. Co jest totalną bzdurą i ja jako osoba z umysłem ścisłym, jedna z 6 dziewczyn na roku chcę powiedzieć, że to w dużej mierze Ty możesz podsunąć swojej córce ciekawe zabawki 🙂 Podrzucam Ci pomysł na klocki, które są stworzone z myślą o dziewczynkach, ale tak, że dziewczynki mogą budować, a nie tylko odtwarzać role np. zabawę w dom 🙂

GoldieBlox to seria książek i zestawów konstrukcyjnych dla dziewczynek w wieku 4-12 lat (w zależności od zestawu). Zestawy (a są różne), z których dziecko może zbudować samodzielnie domek dla psa, kolejkę tyrolkę, karuzelę i co tylko przyjdzie do głowy. Za wszystkim stoi historia, co przy dzieciach jest istotne, bo szybciej angażują się w zabawę.

To tak w skrócie, a teraz trochę odczuć 🙂

GoldieBlox – co jest w środku?

Masz do wyboru różne zestawy, są takie niewielkie, jak „Zakątek kota Benjamina”, tutaj, od 45 zł i są duże zestawy konstrukcyjne „mega zestaw konstruktorski” tutaj, od 229 zł. Taki jak ten pierwszy pozwalają na wykorzystanie głównie do budowli jednej konkretnej, te większe dają możliwość stworzenia kilku konstrukcji, a dodatkowo z racji na to, że elementów jest dużo to można budować swoje „dzieła”. My mamy ten duży zestaw konstruktorski i spokojnie można zbudować polecaną budę czy lodziarnię, ale też samodzielnie własny samochody, motory i inne cuda.

Klocki to tak naprawdę zestaw patyczków (niektóre giętkie) i różnych wkręcików, łączników, kolanek, śrubek. Wszystko w kolorach pastelowych. Niektóre elementy są drobne i wymagają sporej precyzji. Do tego są często elementy tekturowe stanowiące uzupełnienie budowli.

To zestaw konstrukcyjny
To zestaw konstrukcyjny
Tak wyglądają elementy
Tak wyglądają elementy
Tak wyglądają elementy
Tak wyglądają elementy
A tutaj jeszcze w pudełku
A tutaj jeszcze w pudełku

GoldieBlox – co dają te klocki?

Niesamowicie podoba mi się zamysł, czyli klocki stworzone z myślą o dziewczynkach, ale takie, z których te mogą konstruować. Nie bez znaczenia jest historia, bo mamy tutaj dziewczynkę-lalkę, z pięknymi włosami (jeśli dziecko lubi barbie czy inne lalki to na pewno zwróci to jej uwagę!) oraz zwierzątka (kotek, piesek itd) i ta lalka-bohaterka buduje np. tyrolkę czy posłanie dla kota Benjamina, który nie lubi psa Nacho itd.

Zatem dzieciaki szybko się wkręcają i chętnie pomagają swoim bohaterom. Na pewno ćwiczy tutaj mała motoryka, ale też trzeba wykazać się niezłym kombinowaniem. Do podstawowych budowli są dołączone instrukcje, ale potem można samodzielnie zbudować więcej.

Czy warto?

Fajny zamysł, mega fajny pomysł na prezent. Szczególnie dla większej dziewczynki, bo np. 4-5 latki jeszcze mogą mieć problem z  niektórymi elementami. Jest sporo łączników, krótsze, dłuższe, czasem trzeba nieźle pokombinować by coś ze sobą złączyć.

Słabym elementem są tekturowe dodatki. Po pierwsze pozwalają na wykorzystanie ich tylko w konkretnym celu np. osłona lodziarni, a dwa po prostu kilka się przerwało na łączeniu (tych przy karuzeli). I to dla mnie duży minus.

Ale na szczęście większość rzeczy można zbudować i bez nich, a same klocki są wykonane bardzo ładnie, mają pastelowe kolory co na pewno spodoba się dzieciom. Ładnie się łączą, jedynie trzeba pilnować drobiazgów by się nie pogubiły 🙂

Budowanie lodziarni
Budowanie lodziarni
Tutaj jakaś większa konstrukcja z domkiem dla pieska i kotka
Tutaj jakaś większa konstrukcja z domkiem dla pieska i kotka
Samochód
Samochód
Motor
Motor

Jaki zestaw wybrać?

Jeśli nie wiesz czy zaskoczy to warto wybrać mniejszy zestaw np. wyścigówka delfinki, tutaj, od 45 zł. Fajny jest zestaw konstrukcyjny klasyczny, o taki, 211 zł, gdzie znajdziesz same elementy do budowania, fajny, jeśli po prostu dziecko chcesz zachęcić do budowania, tworzenia itd. Za to w zestawie kolejka tyrolska, tutaj, 159 zł, znajdziesz lalkę Goldie, więc ten zestaw będzie fajny dla tych dziewczynek, które uwielbiają lalki, a tutaj przy okazji mogą zbudować coś dla nich 🙂

Gdzie kupić? Wyżej dałam Ci kilka linków do konkretnych zestawów, możesz też zerknąć do sklepu mamagama oraz tutaj na ceneo, by porównać ceny 🙂

Daj znać, jak Ci się podobają klocki, może macie?

Buda dla psa
Buda dla psa
Tutaj jeszcze elementy zestawu
Tutaj jeszcze elementy zestawu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.