Szukaj
Generic filters

Fotelik RWF: Britax Romer Dualfix i-size (0-18 kg)

Britax Romer Dualfix i-size

Kolejny fotelik RWF, który wart jest Twojej uwagi. Jeśli szukasz fotelika samochodowego, który starczy na długo, a jednocześnie zapewni bezpieczeństwo maluchowi to koniecznie zerknij na Dualfix i-size. To fotelik od urodzenia do lat 4, z opcją wożenia tyłem i przodem (o tym we wpisie). Jak wypada? Zerknij na recenzję!

Będę powtarzać, jak zdarta płyta: najbezpieczniejszą opcją przewożenia dzieci, najlepiej minimum do lat 4, jest wożenie ich tyłem do kierunku jazdy, czyli w fotelach RWF. O tym dlaczego poczytaj tutaj. I proszę poczytaj 🙂

I choć obecnie wożenie dzieci, nawet większych, tyłem nie jest aż taką egzotyką (albo ja ostatnio dobrze trafiam), to nadal temat wzbudza emocje. A przecież chodzi o bezpieczeństwo dziecka. Twojego dziecka! Kurcze, ja to nawet nigdy nie wiem, jak mam kogoś przekonać, szczególnie jeśli słyszę: „ale inni gadają”. A niech gadają, to Ty jesteś odpowiedzialna/y za bezpieczeństwo swojej pociechy. To tyle w temacie RWF.

Ale też dla nie całkiem przekonanych jest ten fotel. Bo Britax Romer Dualfix i-size to fotelik, który owszem jest tyłem do kierunku jazdy, ale ma również możliwość ustawienia pozycji fotela przodem do kierunku jazdy dla większego dziecka. Zatem jeśli szukasz jednego fotelika, ale sensownego to warto wziąć go pod uwagę. Tym bardziej, że ma świetne noty w testach. A kupisz go tutaj, 1939 zł.

Britax Romer Dualfix i-size tyłem do kierunku jazdy
Britax Romer Dualfix i-size tyłem do kierunku jazdy
A także przodem
A także przodem

Britax Romer Dualfix – w skrócie

DUALFIX i-SIZE ma możliwość obrócenia o 360 stopni, dzięki temu możesz z łatwością ustawić fotelik przodem lub tyłem do kierunku jazdy, a przy okazji, możesz obrócić go w kierunku drzwi i wtedy komfortowo zapiąć dziecko, dociągnąć dobrze pasy i dopiero wtedy ustawić w pozycji do jazdy (przodem lub tyłem). Dodatkowo fotelik jest również wizualnie dopracowany, ale co najważniejsze ma dobre noty w testach m.in ADAC.

Britax Romer Dualfix i-size
Britax Romer Dualfix i-size

Bezpieczeństwo

Britax Romer Dualfix i-size to fotelik montowany na isofix, jest od 0-18 kg, ale zgodny jest z normą i-size, czyli tutaj patrzymy bardziej na wzrost (mówiąc skrótowo), zatem jest od 40-105 cm.
Starczy do 4 lat na luzie.

Ten model ma swój odpowiednik wyłącznie tyłem, jest to Fotelik Britax Romer Swingfix I-Size. Piszę o tym dlatego, że ten model zaliczył Test Plus, więc to dobra wiadomość dla Ciebie. Dualfix ze względu na to, że jest przodem i tyłem nie będzie brany pod uwagę w tym teście, bo takie są zasady. Ale skoro jego”brat bliźniak” ma to warto o tym wiedzieć.

Druga ważna rzecz to DUALFIX i-SIZE został przetestowany przez ADAC (ADAC Motorwelt 06/2018) otrzymując opinię “DOBRY” oraz ocenę 2.1. Czyli ma piękne zielone światło i uznany jest za bezpieczny fotelik 😉

Zerknij też na osłony boczne w tym foteliku, dodatkowo poprawiają bezpieczeństwo podczas zderzenia bocznego. Fotelik jest dość mocno zabudowany.

Test ADAC dla fotelika Dualfix i-size
Wbudowana osłona boczna, zabudowane boki
Wbudowana osłona boczna, zabudowane boki
Od 40 do 104 cm wzrostu
Od 40 do 104 cm wzrostu

Montaż

Montaż fotelika jest na isofix, więc nie ma tutaj absolutnie żadnego problemu.
Wystarczy wąsy fotelika wysunąć (za pasek – dość ciekawe rozwiązanie), wpiąć w złącza samochodowe isofix i odpowiednio ustawić nogę, tak aby pokazały się wszędzie zielone punkty. Tyle.

Zwrócić musisz uwagę na to czy fotelik pasuje do auta, u nas np. ze względu na schowki w podłodze fotelik pasuje wyłącznie na środkowym fotelu z tyłu, bo noga byłaby za krótka by postawić stabilnie na podłodze (schowki w takiej sytuacji się demontuje). Zatem zerknij na listę kompatybilnych samochodów.

Ogólnie jednak, jeśli masz isofix i nie masz schowków to raczej nie będzie problemów 🙂 Co jeszcze ciekawe, rama antyrotacyjna (co to dotyka oparcia kanapy) jest regulowane w tym foteliku, więc możesz lepiej dopasować pozycję fotelika i kąt nachylenia do kanapy w swoim samochodzie.

Fotelik zamontowany tyłem
Fotelik zamontowany tyłem
Noga fotelika
Noga fotelika
Wsparta o podłogę samochodu
Wsparta o podłogę samochodu
Isofix
Isofix

Wygoda i użytkowanie

Fotelik jest bardzo wygodny i prosty w obsłudze. Po zamontowaniu wystarczy, że sobie go obrócisz, usadzisz malucha, zapniesz pasy, zaciągniesz i przekręcisz fotelik tyłem (lub przodem) do kierunku jazdy.

Pasy i siedzisko

Siedzisko w foteliku ma wkładkę dla maluchów, muszę przyznać, że jest ona naprawdę spora i choć zazwyczaj przy fotelikach 0-18 kg mam pewne obawy czy faktycznie fotel będzie dobry dla takiego maleństwa po porodzie to tutaj wkładka wydaje się być idealna. Jedyny minus takiego rozwiązania (fotelik Dualfix i-size jako jedyny fotelik od urodzenia do 4 lat) jest taki, że nie wyjmiesz tego fotelika z dzieckiem (co czasem przydaje się przy niemowlakach).

Dla większych dzieci (od ok. 6 mc) wkładkę redukującą się wyjmuje. Pasy zaciąga się bez problemu, tak samo nie będziesz mieć problemu z poluzowaniem przy odpinaniu (guzik nie jest za bardzo schowany). Pasy mają klamrę z tworzywa, oczywiście są pięciopunktowe.

Samo siedzisko wg mojego synka, który z fotelika korzysta, jest wygodne, w pozycji tyłem do kierunku jazdy nie ma problemy z nogami. Za to przeszkadza mu trochę „trzon” nogi w pozycji przodem do kierunku jazdy, bo łydki opierają się o plastik.

Fotelik z wkładką redukującą dla niemowląt
Fotelik z wkładką redukującą dla niemowląt
Mój 4 latek uważa, że tyłem w tym foteliku jest bardzo wygodnie
Mój 4 latek uważa, że tyłem w tym foteliku jest bardzo wygodnie
Tutaj zapinamy pasy
Tutaj zapinamy pasy
Tak wygląda fotelik w całej okazałości
Tak wygląda fotelik w całej okazałości
Pasy
Pasy
Zaciąganie
Zaciąganie

Regulacja pochylenia

W tym foteliku możesz regulować poziom pochylenia fotelika, więc dla maluchów oczywiście bardziej leżąca pozycja, dla starszaków bardziej siedząca, ale też gdy dziecko przyśnie to bez problemu możesz fotelik lekko pochylić tak by było komfortowo drzemać.

Piszę o tym dlatego, że nie ma potrzeby przemontowywania fotelika, ustawiasz pochylenie już na wpiętym w isofix fotelu i możesz to zrobić z dzieckiem w środku.

Regulacja pochylenia
Regulacja pochylenia
Regulacja pochylenia
Regulacja pochylenia

Regulacja wysokości oparcia

Kolejna rzecz to oczywiście regulacja oparcia, ma naprawdę duży margines, nawet mój 4,5 latek około 104 cm wzrostu ma nadal margines! Spokojnie starczy do tych 4 lat na pewno.

Regulacja wysokości oparcia
Regulacja wysokości oparcia
Zagłówek
Zagłówek

Obracanie fotelika

Fajną funkcją jest możliwość obracania fotelika. I nie tylko ze względu na to, że możecie kupić fotelik RWF, ale gdyby coś tam to skorzystać z opcji FWF dla większego dziecka, ale również dzięki możliwości ustawienia fotela przodem do drzwi. Taka pozycja ułatwia wsadzenie dziecka i dobre zaciągnięcie pasów.

Jeśli zaś chodzi o pozycję, to zaleca się jazdę tyłem do 4 roku życia. A minimum do 2 lat, to już tak absolutnie podstawowe. Tutaj więcej.

Fotelik możesz obrócić
Fotelik możesz obrócić
Guzik do obracania
Guzik do obracania
Fotelik przodem
Fotelik przodem
A tu tyłem do kierunku jazdy
A tu tyłem do kierunku jazdy

Charakterystyka produktu

Jak zawsze starałam się zebrać w jedno miejsce najważniejsze opcje:

 • dla dzieci od urodzenia do wagi 18 kg (wg i-size do 105 cm wzrostu, czyli ok 4 lata)
 • możliwość montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy (RWF) aż do 18 kg i przodem do kierunku jazdy (FWF) od 9 do 18 kg
 • boczne wzmocnienia gwarantują dodatkową ochronę głowy, ciała i bioder dziecka, Sict inside
 • fotelik z możliwością obrócenia 360C stopni
 • regulacja ramy antyrotacyjnej w celu dopasowania fotelika do samochodu
 • regulacja wysokości zagłówka z pasami fotelika
 • regulacja kąta pochylenia fotelika (zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy, można ustawiać po zamontowaniu)
 • wykonany z miękkich materiałów
 • 5-punktowe pasy bezpieczeństwa
 • dobrze oznaczone, kolorowe instrukcje na bazie
 • wyściełana wkładka redukcyjna dla niemowląt (do ok. 6 miesiąca)
 • możliwość schowania 5-punktowych pasów w skorupie fotela dla dzieci powyżej 15kg
 • norma ECE R129 (i-Size)
 • wyróżniony nagrodą Design Award 2018

i ściąga, czyli:

 • lista samochodów kompatybilnych tutaj

Gdzie kupić i ile kosztuje

Fotelik nie należy do najtańszych, ale jednocześnie może zastąpić dwa foteliki (pierwszą łupinkę i kolejny RWF, więc warto na to spojrzeć w ten sposób). Kupisz go kupisz go tutaj, 1939 zł.

Dla kogo ten fotelik samochodowy

Fotelik idealny dla osób, które szukają bezpiecznego i uniwersalnego rozwiązania, czyli najlepiej fotelika, który starczy na dłużej. Tutaj może być od urodzenia do lat 4 (105 cm). Fotelik jest dość obszerny, ale mimo swoich większych gabarytów wchodzi (przynajmniej) u nas jako ten „trzeci” fotel do samochodu, co wcale nie jest takie oczywiste 🙂

Daj znać, jeśli masz dodatkowe pytania, chcesz podzielić się opinią – zostaw komentarz. Na pewno ja czy też inny Czytelnicy odpowiemy 🙂

17 Odpowiedzi

 1. Pod wpływem m.in. Twoich wpisów dla mlodszej córki kupiłam drugi fotelik tyłem i choć na pewno jest dużo stabilniejszy i bezpieczniejszy, to niestety głowa jej leci w dół,gdy zasnie. W tym jest regulacja,jednak gdy jedzie się z przodu,a dziecko tyłem,to na pewno trudno to zrobić w trakcie jazdy… PS. Starszy syn,który 4 lata skończy w październiku ma już 109cm, a jego kolega tydzień młodszy 105cm,także tak długo nie pojezdziliby w tym foteliku. Warto też pamiętać,ze do szpitala trzeba iść odebrać dziecko z nosidełkiem…

  1. Z tym szpitalem to trochę mit, przecież nie każdy ma samochód 🙂
   A jeśli głowa leci to trzeba sprawdzić kąt nachylenia względem kanapy, bo o ile pasy są dobrze zaciągnięte to zazwyczaj to jest przyczyna :*

  2. Mój trzylatek też z tych wysokich, więc już teraz nie miesciłby się w foteliku 😉 ale sam fotelik wydaje się super, tylko ta cena. Wiem, jakość wykonania, bezpieczeństwo, ale jednak wydatek dla wielu nieosiągalny…

 2. U nas to nie mit. Bez nosidełka pielęgniarka nie wyda dziecka. Co do fotelików my akurat jeździmy w zasadzie autostradami i mamy większą możliwość otrzymać pierwsze uderzenie w tym. Mamy fotelików przodem do kierunku jazdy.

 3. Moja przyjaciółka mieszka blisko szpitala i mąż przyjechał po nie wózkiem, nikt nie robił problemów. Dziecko nie jest własnością szpitala ani pielęgniarki, nie mogą go „nie wydać” bo rodzice nie mają nosidełka.

 4. U mnie w szpitalu położna schodzi z dzieckiem do samochodu. Sprawdza czy jest fotelik i czy jest prawidłowo zamontowany, pokazuje montaż itd. Wiadomo jeśli rodzice wracają ze szpitala pieszo to bez problemu dziecko wydadzą ale do samochodu bez fotelika nie.

 5. Co szpital to inaczej. Abstrakcja jakaś, u mnie się nie interesowali. Sama ubieralam dziecko sama o nie zadbałam jak dowioze do domu. Już w szpitalu nie ingerowali czy przewijam czy nie czy karmie czy nie. Wszystko samemu. jak potrzebowalas pomocy rady pytałaś i prosilas.

 6. Paulina, producent podaje ze fotelik jest od 3m.z. (61cm). Myślisz, ze można zignorować tych kilka cm „niedomiaru” w pierwszych tygodniach życia? Szukam fotelika jednego na jak najdłużej i trochę mnie zmartwiła ta informacja.

 7. Poważnie rozważam zakup tego fotelika dla naszego Maluszka, który będzie zimowy. Zastanawiam się na ile opcja braku możliwości wyjęcia go z auta przeszkadza przy niemowlaku? Finansowo jest to zdecydowanie bardziej korzystne niż najpierw nosidełko a potem kolejny fotelik. Jak doświadczone Mamy by mi radziły? Warto zaryzykować?

  1. Nie jestem mamą, ale przechodziłem przez to samo 🙂 Fakt, finansowo wychodzi to lepiej, ale na początek wygdniej dziecko mieć w „łupince”. Przykładowo, dzicko śpi i nie chcesz budzić a jedziesz na zakupy, do przychdni etc to wypinasz łupinkę i przenosisz dziecko lub osadzasz na ramie wuzka. W tym przypadku dziecko musisz wyciągnąć i prznosić na rękach, w nosidełku lub wozić cały wózek a co za tym idzie dziecko się obudzi i bedzie marudzić + wozisz cały wózek etc. Najlepiej przeanalizować życiowe scenariusze i samemy zdecydować.

  2. Niby można przewozić takie maluszki, ale czytałam, że w takim foteliku najlepiej, żeby dziecko samodzielnie siedziało (tu pewnie jest podobny temat jak nosidła od 0+). Polecam grupę „Osiem gwiazdek” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.

Szkoła podobno zaraz!

A skoro tak, to pamiętajcie o kupieniu najlepszego ebooka z przepisami do szkolnych śniadaniowek!

To mówię Wam ja, Wasza dietetyk Paulina 😘