Odkąd zobaczyłam wykrój tej bluzki wiedziałam, że ją uszyję. Potem przyszła pora na znalezienie odpowiedniej dzianiny. Dzisiaj krótki wpis o tym, jak uszyłam ten top z marszczeniem oraz kilka zdjęć z pleneru 🙂
Materiał na uszycie bluzki
Wykrój jest na dzianinę, więc wybrałam cienką dzianinę bawełnianą we wzór “etno”. Jest to dzianina 100% bawełny, trochę złamałam swoją zasadę by kupować dzianiny bawełniane wyłącznie z dodatkiem elastanu, ale urzekł mnie wzór. Mam nadzieję, że wytrzyma dłużej niż 2-3 prania 🙂 Wygląda dobrze, więc jest nadzieja.
Jak uszyć top?
Bardzo skrótowo, jeśli będziecie chcieli zrobię tutorial, ale poniżej kilka istotnych wskazówek 🙂
Szycie topu z marszczeniem zaczynam od wyciącia elementów. Ja dodałam od siebie pas 5 cm na odszycie tyłu.Zszywam tył, zszywam zakładkę z przodu.Przygotowuję ramiączka poprzez zszycie i wywinięcie materiału.Podwijam element przodu, które będą miały marszczenie, robię tulenik i na koniec bok przeszywam długim, luźnym ściegiem. Chwytam za dolną nitkę i marszczę.Tak to wygląda, sprawdzam czy mają tę samą długość.Teraz zszywam bluzkę po bokach. To było najtrudniejsze, bo overlock miał problem ze złapaniem tak grubej warstwy materiału (marszczenia), w efekcie musiałam zszywać dwukrotnie bo nie wszędzie marszczenie zostało ujęte.Tutaj kilka zdjęć wykończenia – tyl. Doszyłam dodatkowy pas, tego przeszycia nie widać, bo jest ukryte pod marszczeniem z tyłu.Przód – jest dopasowane kształtem podszycie.
Stylizacja z topem w stylu etno
Top jest wygodny, noszę go z szortami lub w wersji bardziej romantycznej z długą, bawełnianą spódnicą 🙂
- top: uszyłam sobie, dzianina bawełniana
- spódnica: no name
- sandały: melissa
- bransoletki: bershka
- okulary: bershka
Wykrój, cena, koszty
Dzianina kosztowała mnie 22 zł / mb, spokojnie uszyję jeszcze jeden top, choć raczej bez marszczenia.
- wykrój: Burda 3/2015 model 111A
- zużycie materiału 0,5 m
- materiał: dzianina bawełniana 100%
- koszt bluzki: 11 zł
Czy uszyłabym ją ponownie?
Z tego wykroju chętnie uszyję top, ale bez marszczenia, a na pewno bez marszczenia na plecach, bo moim zdaniem jest zbędne. To z przodu jest fajne, ale na pewno podszyję je delikatnie do spodniej części bluzki, bo potrafi się przesuwać. Nie jest to model idealny, choć końcowy efekt mi się bardzo podoba.
Kolejnym razem uszyję top prosty, tylko z tą zakładką z przodu, która jest bardzo fajna, za to zrezygnuję z tych marszczeń 😉 Jeśli planujecie uszyć ten top to podpowiem, że marszczenie z tyłu mocno zmieniłam i zwęziłam, bo w oryginale bardzo wisiało. Zanim zszyjecie przymierzcie, bo nie było fajnego efektu marszczenia, a luźna fala 🙂
Dajcie znać, jak Wam się podoba? 🙂