Szukaj
Generic filters

Cytologia – nie zapominaj

Z jednej strony dbamy o swoją urodę, kupujemy modne ciuchy i dobre kosmetyki, a z drugiej często zapominamy dbać o własne zdrowie. Kiedy ostatnio robiłyście cytologię? Byłyście na badaniach i poświęciłyście te kilka minut sobie? Cytologia to jedno z tych kobiecych badań, które ratuje życie, dlatego dzisiaj przygotowałam taki wpis by Was przekonać, że warto, że nie ma się czego bać 🙂 Bo nie można zapominać, niezapominajki żyją dłużej!

Czemu o tym piszę? Bo też jestem kobietą i wiem, że często my kobiety zapominamy o sobie. Bo dzieci, bo mąż, bo praca, bo pranie nastawić, bo, bo bo… A przecież aby to wszystko móc robić musimy być zdrowe. Stąd tak ważne jest danie o zdrowie. Ale nie chodzi mi o jakieś suplementy i witaminki, po prostu trzeba wybrać się do ginekologa i zrobić cytologię.

Wiecie, że wśród kobiet 20-50 lat tylko 45% z nas wykonuje badania ginekologiczne regularnie? A prawie 20% nigdy nie miało cytologii?! No dobrze to teraz z ręka na sercu – kiedy byłyście u lekarza i robiłyście badania?

Jak wygląda badanie cytologiczne

Takie badanie wcale nie boli, jest krótkie i nie ma się czego bać! Lekarz wprowadza wziernik do pochwy a potem za pomocą szczoteczki (najlepsza taka trójkątna, jak na foto a nie jakaś tam szpatułka, bo ta pierwsza pozwala na pobranie materiału z kilku miejsc szyjki) pobiera wymaz z szyjki macicy. Potem ten materiał przenosi na szkiełko lub do płynu w zależności od rodzaju cytologii. I już. Serio nic nie boli, kilkanaście sekund i tyle!

Kilkanaście sekund, które może uratować życie!

Cytologia to bezbolesne badanie. Najlepiej, jak wykonywana jest taką trójkątną szczoteczką, ona jest miękka, ale co ważne zbiera materiał w kilku miejsc i to szalenie istotne!
Cytologia to bezbolesne badanie. Najlepiej, jak wykonywana jest taką trójkątną szczoteczką, ona jest miękka, ale co ważne zbiera materiał w kilku miejsc i to szalenie istotne!

Jak się przygotować do badania cytologicznego

W sumie nie trzeba nic szczególnego robić. Na badanie wybierzcie się po skończonej miesiączce (minimum 2 dni), ale przed kolejną (ze 4 dni). Przed badaniem nie stosujemy irygacji, leków dopochwowych itp. Na dobę przed badaniem powstrzymujemy się od współżycia. I tyle. Warto pamiętać datę ostatniej miesiączki.

Jakie są rodzaje cytologii

Ja dopiero ostatnio dowiedziałam się, że są dwa rodzaje cytologii: tradycyjna i płynna. Tę pierwszą na pewno kojarzycie, pobrany materiał rozcierany jest na takiej laboratoryjnej szybce. Ona nie jest zła oczywiście. Jednak druga płynna (cienkowarstwowa, LBC) jest dokładniejsza i pozwala również na wykonanie badań w kierunku HPV – wirusa odpowiedzialnego za raka szyki macicy. A wygląda niemal tak samo, tylko materiał do badania wkładany jest do pojemniczka z płynem. Oczywiście potem już jest inaczej badany, ale dla nas nie ma różnicy w pobieraniu itd. Nadal kilkanaście sekund, nooo minutka.

Wyniki cytologii – jak czytać

Są dwie skale wyników cytologii: Bethesda i Papanicolaou. Jednak druga skala została uznana za niewystarczającą, a jest to dość popularna skala, bo podawana w grupach (grupy cytologii).

Skala Papanicplaou jest bardziej ogólna, ale wciąć dość często podawana. To pięciostopniowa skala i im niższa cyfra, tym lepiej. I i II grupa są poza podejrzeniem. Zwróćcie uwagę, że tych grup jest 5! dopiero piąta grupa jest bardzo, bardzo poważna, a wystarczy wcześniej się badać, aby do tego nie doprowadzić! Bo naprawdę rak nie rozwija się z dnia na dzień!
Skala Bethesda pozwala również na określenie czy rozmaz zawiera odpowiedni materiał do oceny a cały wynik cytologii jest bardziej opisowy. Jest złożony z kilku składowych określających materiał, wyniki badania i konkretne ewentualne nieprawidłowości. Ocena jakości rozmazu (część B), jego ogólna charakterystyka (część C), opis zmian (część F) oraz dodatkowe wyjaśnienia (część G). Jeśli na badaniu pojawi się skrót: ASC-US, ASC-H, LSIL, HSIL, AGC to wynik jest nieprawidłowy i wtedy dostaje się skierowanie na kolejne badana.

Dlaczego warto zrobić cytologię

Co tu mogę napisać, rany, cytologię warto zrobić po to by uratować własne życie!!! Nie potrzeba chyba innych argumentów 🙂

Na pewno chcecie zobaczyć, jak Wasze dzieciaki rosną, idą do szkoły, a może chcecie wyruszyć w podróż. Cokolwiek by to nie było, zdrowie jest najważniejsze.

Kiedy zrobić pierwszą cytologię

Pierwszą cytologię warto zrobić po rozpoczęciu współżycia lub w okolicach 21 roku życia. Na pewno trzeba zrobić najpóźniej w 25 roku życia.

Jak często powtarzać cytologię

Jeśli Wam to ułatwi i sprawi, że nie będziecie zapominać to warto co rok np. w swoje urodziny 🙂 Taki prezent dla siebie. Zdrowie. Ogólnie jeśli poprzednie badania były dobre i nie jesteście w grupie ryzyka, to można powtórzyć po 2-3 latach. No i w ciąży przynajmniej raz a także po jej zakończeniu.

Cytologia a HPV – o co chodzi

Raka szyjki macicy wywołują długotrwałe zakażenia niektórymi typami wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego). Co ciekawe, właśnie za odkrycie tego powiązania przyznano w 2008 Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Stąd po 30 warto zrobić badanie w kierunku HPV, to nie musi być dodatkowe badanie a po prostu cytologia płynna (dla Was nie ma różnicy, jak badanie wygląda – pisałam wyżej).

Można również zaszczepić się na HPV, największą skuteczność mają szczepienia u nastoletnich dziewczyn. Czy któraś z Was była szczepiona?

Czemu boimy się cyto

No właśnie czemu nie chodzicie na badania? Serio pytam. Badanie nie boli, co 3 lata jest refundowane, a prywatnie jego koszt to kilkadziesiąt złotych (ok. 30 zł). Boicie się wyniku? To bez sensu. Wiedząc można leczyć. Nie macie czasu? No kurcze, jak zachorujecie to dopiero nie będzie czasu na nic.

I tak właśnie nie wiem czemu? A Wasze mamy, siostry chodzą? Z mamami, babciami chyba jest właśnie największy problem, może warto im o tym wspomnieć? Ba na pewno warto 🙂

Czy chciałybyście wiedzieć coś więcej? Kiedy byłyście na badaniach? Zadbajcie o siebie i nie zapominajcie, bo niezapominajki żyją dłużej ♥

* Dziękuję za konsultację medyczną: Dr n. med. Ewa Kuś, Konsultant Grupy LUX MED ds.Ginekologii i Położnictwa i Członkini Kapituły Ekspertów Kampanii PIĘKNA BO ZDROWA

* Wpisem wspieram Ogólnopolską Kampanię Społeczną „Piękna bo Zdrowa”. Blogerki dla Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości
www.kwiatkobiecosci.pl
Chcesz się przyłączyć?

Cytologia - nie zapominaj
Cytologia – nie zapominajcie jej robić, to Wasze zdrowie i życie!
Bransoletka z niezapominajką :) Nie zapominaj o badaniach ginekologicznych, Niezapominajki żyją dłużej!
Bransoletka z niezapominajką 🙂 Nie zapominaj o badaniach ginekologicznych, Niezapominajki żyją dłużej!
  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to