Co zobaczyć w Oslo podczas kilkudniowego pobytu? Oto nasze propozycje oraz/lub propozycje takie ogólne, zazwyczaj polecane do odwiedzenia 😉 Jeśli planujecie wycieczkę do Norwegii, Oslo, to polecam Wam gorąco poniższą listę.
Oto nasza subiektywna lista tego co warto zobaczyć w Oslo i gdzie warto pójść. Wiele miejsc sami odwiedziliśmy, ale kilka zostało do obejrzenia przy kolejnej wizycie.
Ogólnie mam wrażenie, że Oslo nie jest tak turystycznym miastem, jak niektóre miasta Europy, nie zrozumcie mnie źle, chodzi o pewnego rodzaju komercję. Tutaj jest całkiem naturalnie, wiele rzeczy po prostu jest, bez dodatkowej turystycznej otoczki.
1. Opera (Operahuset) budynek opery został wyróżniony za nowoczesną formę, z zewnątrz wygląda troszkę, jak lodowiec. Położony w samym centrum Oslo. Można wejść na górę skąd jest ciekawy widok na sąsiednie budynki, bardzo ciekawe pod względem architektonicznym, przynajmniej mi wpadły w oko 🙂
2. Park Frognera i rzeźby Gustava Vigelanda. Koniecznie musicie udać się na spacer do parku, bo jest tutaj bardzo ładnie. Dla dzieci jest plac zabaw, za to dorośli mogą popijajać kawkę i zajadając cynamonową bułkę podziwiać rzeźby Vigelanda. Mają w sobie coś tajemniczego i niepokojącego. Wcale nie jestem znawcą rzeźbiarstwa, ale te wywarły na mnie dość duże wrażenie. Pewnie potrzebowałabym więcej czasu by je lepiej zrozumieć. Niemniej są bardzo emocjonalne.
Imponujący monolit ze 121 postaciami ludzkimi na różnym etapie życia, a wokół różne scenki rodzinne, życiowe. Wiecie dzieci na barana u matki, kobieta i mężczyzna w intymnej relacji, ale też starsi ludzie ze zmęczonymi twarzami. Po prostu te postaci są takie jakby uchwycone, zatrzymane. Oglądając te rzeźby samemu ma się różne emocje.
3. Aker Brygge to nabrzeże i miejsce na fajny spacer, szczególnie wieczorem. Stąd odpływają statki na sąsiednie wyspy, ale też jest sporo restauracji, pyszne lody, całkiem dobre gofry i ciekawe budynki na końcu nabrzeża. Dość futurystyczne. Podobno jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Norwegii.
4. Zamek i forteca Akershus (Akershus festning). Zamek zbudowano do obrony Oslo, teraz pięknie wygląda szczególnie podziwiany z sąsiedniego Aker Brygge – piękna panorama miasta! Długo po zmroku można chodzić dookoła twierdzy, ale do środka można wejść w czwartki, a od maja bodajże codziennie.
5. Pałac królewski (Det kongelige slottet) połozony na samym końcu Karl Johans gate, czyli takiego tutejszego “deptaku” z różnymi sklepami. Pałac jest zamieszkały przez króla, więc jest cały czas w użyciu 🙂 Można obserwować zmianę warty i przejść się po parku.
6. Hovedoya wyspa położona zaraz obok Oslo, warto popłynąć, przejść się dookoła. Na wyspie są ruiny klasztoru, armaty i sporo zieleni. Poczytajcie naszą relację z wyspy Hovedoya.
7. Ratusz (Oslo Rådhus) w samym środku miasta stoi taki “klockowaty” budynek, niezbyt piękny w mojej ocenie, ale charakterystyczny. To tutaj co roku wręczane są nagrody Nobla.
8. Muzeum Muncha tu nie dotarliśmy, ale myślę, że warto bo posiada najwiekszą kolekcję dzieł artysty.
9. Norweskie Muzeum Ludowe Skansen (Norsk Folkemuseum) a to muzeum – skansen na półwyspie Bydgoy. W moim przewodniku go nie było i troszkę mi szkoda, bo na zdjęciach prezentuje się cudownie 🙂 Odwiedźcie w moim imieniu 🙂
10. Plaża. No i musicie skoczyć na którąś plażę 🙂 Widoki piękne.
A poza tym to polecam najzwyklejszy spacer po Oslo. Przejazd tramwajem, spacer bez celu. Naprawdę warto by poczuć klimat Oslo, zobaczyć chociażby jak auta zatrzymują się zawsze metr przed pasami, a nie przejeżdżają po piętach 🙂 Zobaczyć niesamowitą ilość elektrycznych samochodów, które mijają człowieka bezszelestnie i poczuć się trochę, jak w mieście przyszłości (zresztą poczytajcie o naszej jeździe Teslą). A tak poważnie to takie spacery ja uwielbiam 🙂