Szukaj
Generic filters

Zasypianie dzieci – jedna rzecz, która nie zawiedzie

Odkąd tylko stałam się mamą jednym z najczęstszych pytań było: “czy już przesypia całe noce?” Nie? I tutaj pojawiały się setki porad, pocieszeń i utyskiwań. Z jakiegoś powodu to samodzielne spanie dzieci jest celem każdego rodzica. Celem, do którego dąży i… nie zawsze mu się udaje. I stąd pierwszy z serii wpisów o spaniu.

“Nocne przebudzenia i karmienia tak naprawdę mi nie przeszkadzają. Tym, co naprawdę nie męczy, są ci wszyscy ludzie, którzy bez przerwy pytają: Czy ona już przesypia noc?” – Księga Rodzicielstwa Bliskości, W.,M. Sears

Z jakiegoś powodu społecznie niedopuszczalne jest, żeby dziecko nie przesypiało całej nocy czy nie zasypiało samodzielnie. Aby było jasne, sama w to wpadłam i podjęłam wiele prób by te moje dzieci w końcu spały. Czy mi się udało? O tym wam jeszcze napiszę. Ale dzisiaj i pułapce zwanej – presja.

Mój mały ma 4 mc i budzi się w nocy co 2-3 godziny, co robić by spał, teściowa mówi, że to mój pokarm?

Moja córka ma już ponad dwa latka i nadal nie przespała ani jednej nocy, jestem zmęczona, a znajomej dziecko samodzielnie śpi. Podobno moje jest rozpieszczone, czy to prawda?

Prawdopodobnie każdy z was może dopisać takie zdanie. I prawdopodobnie moglibyśmy się licytować, kto ma gorzej lub kto dostaje gorsze rady.

Czemu dzieci się budzą?

A teraz zacznijmy od początku. Czemu dzieci budzą się w nocy? Budzą się ponieważ tak zaprogramowała nas natura: by przetrwać. Tyle i aż tyle. Gdy spojrzycie na to w ten sposób to wiele frustracji minie.

“Wyobrażasz sobie samotne nagie niemowlę, śpiące na ziemi, pod gołym niebem, w odległości pięciu czy dziesięciu metrów od matki przez sześć lub osiem godzin jednym ciągiem? Nie przeżyłoby tego. Musiał istnieć jakiś mechanizm, który pozwoliłby niemowlęciu również w nocy pozostawać w kontakcie z matką”. – Mocno mnie przytul, Carlos Gonzales

Ogólnie wszystko sprowadza się do przetrwania. Dzieci się budzą bo chcą jeść, budzą się bo mają mokro, budzą się bo czują niebezpieczeństwo. I nawet jeśli wyrośnie z potrzeby jedzenia w nocy oraz przestanie siusiać podczas snu to nadal bezpieczeństwa będzie szukać w ramionach mamy.

“Dla dziecka w tym wieku matka to Supermama, Niepokonana Obrończyni. U niej na kolanach jest jego dom, ojczyzna, raj. Czyż to nie cudowne uczucie, mamusiu?” – Mocno mnie przytul, Carlos Gonzales

I gdy tak na to spojrzycie i poczujecie się super matkami to może będzie wam łatwiej to przetrwać? 🙂

Ale zaraz zapytacie pewnie: “mam teraz włożyć strój Sumermena i czekać? ” 🙂 I tak i nie. Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie jak sprawić by dziecko przesypiało całe noce. Mogę ci podpowiedzieć (w kolejnych wpisach) co pomaga ten sen, co ułatwia cały proces zasypiania itd. Ale czy pomoże to u ciebie? Nie dam ci gwarancji.

Wiem jednak na co powinnaś się zdać: na własną intuicję. Jeśli ona podpowiada ci, że dziecko potrzebuje się wtulić w twoje ramiona i spać obok to zrób to, jeśli czujesz, że śpi lepiej kiedy nosisz je blisko swego ciała to zastanów się czemu tak się dzieje. Jeśli czujesz, że jego płacz rozrywa ci serce, ale przecież: “zostaw niech się wypłacze” nie wydaje ci się naturalne to to przerwij. Zrób to co czujesz!

Po prostu zdaj się na intuicję.

To jest ta jedna rzecz, która na pewno cię nie zawiedzie.

Ale kiedy moje dziecko zacznie przesypiać całe noce?

Chyba nikt tego nie sprawdzał, ale z tego co wiem, raczej nie ma osiemnastolatków, którzy śpią razem z rodzicami 🙂 Hahah, ja wiem co teraz myślicie, łatwo mi teraz żartować, bo mnie to już nie dotyczy. I tak i nie, bo nadal zdarzają się noce, kiedy nagle przy naszym łóżku pojawia się mały zaspany ludzik który ściska swojego pluszaka, a następnie wślizguje się pomiędzy nas szepcząc, że chce się przytulić. Czasem ktoś woła w nocy: mamo, piciu! Jest tylko jedna różnica, teraz po prostu łatwiej mi zrozumieć ich potrzeby niż kiedy byli niemowlakami. Ale ich potrzeby się nie zmieniły. Nadal chcą pić, siusiać lub po prostu się przytulić.

Bardzo chciałabym abyście w chwilach zwątpienia we własną wiedzę przypomniały sobie ten wpis, może doda wam sił :*

PS śmiało wpisujcie wszystkie dobre rady, które dostaliście 🙂

Bibliografia:

  1. Mocno mnie przytul, Carlos Gonzales
  2. Księga Rodzicielstwa Bliskości, W.,M. Sears
  3. Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy, Harvey Karp
  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to