Jak wszyć kryty zamek? Oto krótki tutorial, jak ładnie, szybko wszyć zamek do sukienki, bluzki czy spodni. To całkiem proste i teraz wszywam tego typu suwaki z przyjemnością, ale kilka musiałam spruć by dojść do idealnego rozwiązania. Może Wam pomoże i zachęci do szycia.
Poniżej pokazuję najprostszy sposób wszywania zamka krytego na podstawie mojej sukienki, pokazuję też kilka ewentualnych problemów i rozwiązań. Zamek można wszyć na kilka sposobów, ten jest w zasadzie pozbawiony możliwości zrobienia błędu 🙂
Zamek kryty ma być niewidoczny po prawej stronie ubrania, ale jego szycie zaczynam tak, jak widać na zdjęciu, przykładam go do sukienki na prawą stronę, tak by element zasuwający również był “dzióbkiem” do prawej strony (jak na foto).
Przypinam szpilkami lub fastryguje. Ja wolę przypinać. Przypinam tak by krawędź suwaka pokryła się z krawędzią ubrania. Za to na górę zostawiam tyle miejsca by po zasunięciu suwak dochodził do samej góry. Tutaj mam już sukienkę obszytą lamówką, ale jeśli robię np. pas w spódnicy, czy będę dopiero wykańczać to suwak umieszczam odpowiednio niżej.
Potem po przyszyciu będzie wyglądać to tak. Ja nie zaprasowuje przed szyciem, bo szczególnie początkujący mogą nie trafić idealnie w zaprasowanie i całość będzie się gorzej układać.
Stopką do krytych zamków przyszywam pierwszą stronę suwaka maksymalnie blisko ząbków (ze stopką to bajecznie proste!). Szyjąc trzymam taśmę suwaka w ryzach lub nawet minimalnie naciągam by nie było zmarszczeń na materiale (niektóre materiały lubią się “zwichrować”). Szyję do momentu do którego idzie stopka i robię minimalne cofnięcie by wzmocnić szew.
Tak obcinam brzeg by ładnie się potem układał. Ale to w przypadku lamówki.
Teraz dopasowuję tak samo taśmę suwaka do drugiej części sukienki. By na górze było idealnie równo!
Sprawdzam to ze dwa razy 🙂 I przyszywam za pomocą stopki.
Zapinam by sprawdzić jak wyszło, tak wygląda to po lewej stronie,
Zamek wszyty, ale teraz trzeba ładnie całość dokończyć. Wyciągam ogon suwaka, składam na pół tak by złączyć krawędzie sukienki. Widzicie ten szew granatowy? to potem szyję w takim samym odstępie od krawędzi.
Zaczynam szyć tam gdzie widać szew wszywania suwaka, też lekko cofam by wzmocnić szew. Ja szyję igłą ustawioną w lewo, to mi daje taki sam odstęp.
Prawda, że proste? Teraz można przeprasować, by ładniej się układało, można jeszcze przyszyć suwak do krawędzi od wewnątrz, można doszyć podszewkę (to kolejnym razem). Ale tak czy tak suwak już jest 🙂
Jeszcze słów kilka o zamku krytym
A to zdjęcie z “problemem”. Tak się robi, gdy nie trzyma się suwaka. Ten materiał (bawega) szybciej uciekał niż suwak stąd takie “marszczenie”. Niestety trzeba pruć i wszyć ładnie od nowa trzymając zamek.
Tutaj foto zamka w spódnicy z pasem, najpierw wszyłam zamek, a potem zawinęłam pas i go przyszyłam. Tutaj jeszcze nie jest wykończony pas, ale widać plus minus efekt końcowy 🙂
Tutaj obcięte rogi suwaka, by nic nie wystawało przy ubraniu z lamówką.
A tu te w różowym kółko to stopki do wszywania krytych zamków, plastikowa i metalowa. Ja bardzo lubię plastikową, bo fajnie widzę, jak szyje. Te niżej są do zamków zwykłych, tam chyba wolę metalową 🙂
Mam nadzieję, że ten poradnik ułatwi Wam wszycie zamków krytych i że to polubicie 🙂 miłego szycia!