Kolejna świetna gra dla dzieci, którą chcę wam pokazać to Wieża duchów. Jest to gra z piękną (wręcz przepiękną!) grafiką, ale też jest to gra kooperacyjna, więc idealna dla młodszych graczy, a także tych, którzy nie lubią przegrywać. Zerknijcie na nią koniecznie!
Wieża duchów w kilku miejscach może przypomnieć wam grę Potwory do szafy. Ponieważ moje dzieci uwielbiają potwory to szukałam czegoś co mogłoby być urozmaiceniem. Wieża duchów jest trudniejsza, ale to nadal gra pamięciowa i nadal gra kooperacyjna. W dalszej części wpisu pokażę wam też ułatwienie, czyli jak grać z mniejszymi dziećmi. Za to na filmie możecie dokładnie zobaczyć, jak grać i jak jest wydana ta gra.
Co jest w pudełku?
W środku znajdziecie 24 kafelki z duszkami. W każdym kolorze są 3 duszki. Do tego plansza, na którą trzeba przymocować wskazówki zegara (robi się to raz).
Co fajne i warte podkreślenia, to to, że gra jest w całości wykonana z drewna i papieru pochodzących z odnawialnych zasobów leśnych, a farby wykorzystane w produkcji są na bazie naturalnych barwników.
Jak grać w grę Wieża duchów?
Gra jest grą typu memory. Ustawiacie zegar na godzinę 22:00 i macie czas do północy, by położyć duszki spać do łóżek. Ale! żeby je położyć to musicie znaleźć 3 duszki w tym samym kolorze. Czyli rozgrywka wygląda tak: gracz odkrywa kafelek, kolejny gracz odsłania drugi kafelek. Jeśli duszki są różne to zegar przesuwamy o 5 minut do przodu, jeśli na obydwu kafelkach są duszki w tym samym kolorze to odkrywamy 3 duszka. Jeśli kolory się różnią to znowu 5 minut do przodu, ale jeśli są takie same na wszystkich 3 kafelkach to duszki można położyć do łóżka.
Początkowo dużo jest działań na chybił trafił, ale po kilku odsłonięciach kafelków, jeśli zapamiętacie co gdzie leży, to bez problemu dobierzecie duszki kolorystycznie. Pewnym ułatwieniem jest pokazanie duszków przed grą, a potem odwrócenie kafelków.
Jeśli jednak nie uda się przed północą położyć duszków do łóżek to zaczynamy od początku 🙂
Oczywiście w kolejnych rundach możecie czas modyfikować, a także grę uprościć.
Wersja gry dla młodszych dzieci 3+
Aby ułatwić grę wystarczy po jednym duszku z każdego koloru odłożyć do pudełka i grać w szukanie pary duszków. Mała zmiana, ale wtedy gra to takie typowe memory w dobieranie do pary, a spokojnie z tym poradzą sobie dzieci 3+, a nawet młodsze jeśli są otrzaskane z grami.
Czego uczy gra?
Ćwiczy pamięć i skupienie, rozwija zdolności współpracy czyli późniejszej pracy grupowej, a także jest świetnym wstępem do nauki godzin.
Młodsze dzieci, które będą grać w grę w wersji uproszczonej, na pewno też mają okazję ćwiczyć naukę kolorów.
Moja ocena
Gra jest świetnie wykonana, piękna grafika cieszy oko, gruba tektura na pewno nie zniszczy się w dziecięcych rączkach więc za to duuuży plus. My póki co gramy przede wszystkim w grę w wersji uproszczonej, czyli szukanie duszków do pary, bo wtedy i 2 letnie dziecko bierze czynny udział w grze. Ogólnie jednak uznałabym, że w takiej wersji prostej jest dobre dla dzieci 3+.
Szukanie duszków po kolorach jest bardziej wymagające niż szukanie np. konkretnych elementów (jak to ma miejsce w klasycznym memory), więc gra jest na pewno ciut trudniejsza. Niemniej na pewno rozruszacie i wy, dorośli, swoje szare komórki. Warto kupić, szczególnie jeśli chcecie mieć kolejną, fajną, mądrą, kooperacyjną grę w domu.
Podsumowanie
- moja ocena: 6-/6
- gra: Wieża duchów / The haunted clock tower (oryg.).
- wyd: G3 (PL) / Ravensburger
- wiek: 5+ (ale w wersji uproszczonej spokojnie 3+)
gdzie kupić grę? Wieża duchów, wydawnictwo G3, kupić możecie taniaksiazka, 62 zł
I jak wam się podoba?